BiTaksi kurucusu Nazım Salur'un yeni girişimi Getir faaliyete başladı
E-Ticaret

BiTaksi kurucusu Nazım Salur'un yeni girişimi Getir faaliyete başladı

BiTaksi kurucusu Nazım Salur, son dönemin en hareketli alanlarından talebe göre anında teslimat servisi işine giriş yaptı. Kısa bir süre önce Arda Kutsal'ın kaleme aldığı gibi yeni servisin adı getir ve faaliyetlerine mobil öncelikli olarak başladı.

"Getir de Getirelim" sloganı ve dün yayınlanan iOS ve Android uygulamalarıyla sektöre hızlı bir iniş yapan girişim tarafından aldığımız bilgiye göre getir, BiTaksi'den tamamen ayrı bir ekip tarafından ayrı bir yazılım geliştirilerek yayınlanmış.

getir uygulama

Ücretsiz olarak sunulan getir, konum bazlı bir uygulama ancak siparişlerinizi tıpkı BiTaksi uygulamasında olduğu gibi, harita üzerinde konumunuzu değiştirerek istediğiniz adrese vermeniz mümkün.

Yiyecek, içecek, bebek, kişisel bakım ve ev bakım olmak üzerede toplam beş kategoride 200 farklı ürünü bulunduran uygulama üzerinden verdiğiniz siparişleri harita üzerinden takip edebiliyorsunuz. Kurye kimliğini görebildiğiniz uygulama ile her bir teslimat servisini oylayarak, geri bildirim sağlıyorsunuz.

Halihazırda oylama sisteminin BiTaksi'de sürücüleri olumlu motive ettiğini belirten Nazım Salur'un servis kalitesini belirli bir seviyede tutmasını sağlayan sistemi getir'e uyarladığını görmek de mümkün. Uygulamanın vaadi, haliyle bu ürünleri size olabildiğince kısa sürede getirmek ve dün yayınlanan uygulamayla ilgili ilk gün deneyimlerinin beklentileri karşıladığını söyleyebiliriz.

getir2

Nazım Salur'un BiTaksi'nin ardından getir ile teslimat işine girmesi akla son dönemde görmeye alıştığımız dağıtım yapan sürücüler senaryosunu getirse de, Salur'un yeni girişimi saha operasyonları için de ayrı bir ekiple yola çıkmış. getir, ilk etapta 200'ü aşkın personelle İstanbul'da Haliç ile Sarıyer arasındaki bölgede teslimat servisi veriliyor. Teslimat için motokuryeler ve küçük ticari araçlar kullanılıyor. Birkaç aylık deneme sürecinin ardından, Avrupa yakasında daha geniş bir bölgenin ve Anadolu Yakası'nın kapsama alınması planlanıyor. Bununla birlikte müşterilerin ürün tavsiye edebildiği uygulama, bu bildirimlere göre yeni ürünler ve kategoriler eklemeye devam edecek.

Ödeme için MasterPass altyapısını kullanan getir'in zaman içinde farklı mobil ödeme ürünlerini entegre etmesi ve BiTaksi'de olduğu gibi anlaşmalı kampanyalarla daha geniş kitleleri hedeflemesi mümkün.

Son dönemde farklı uygulama ve girişimler tarafından denenen talebe göre teslimat alanında getir'in gelişinin rekabetten önce pazar yaratma potansiyelini konuşmak daha doğru olabilir. Zira kullanıcılar online market vb sipariş servislerine aşina olsalar da henüz teslimat alanında ana akım hale gelmiş bir servis olduğunu söylemek mümkün değil. Müşteride yeni bir algı oluşturmak ve kullanım alışkanlığı yaratmak içinse en az BiTaksi'nin yaptığı kadar kadar ciddi bir pazarlama ve tanıtım kampanyasına ihtiyaç olabilir. Nazım Salur'un getir ile bu başarıyı tekrar etmesi ise kuvvetle muhtemel.

Yorumlar (30)
 1. Tolga Takmaz Tolga Takmaz

  Sanırım haberi okuyan herkes uygulamayı indirdi şuan hangi ürünü arasam "Yoğunluktan dolayı şuan hizmet veremiyoruz. Lütfen daha sonra tekrar deneyin" yazısı çıkıyor. Yada şuan için sistem çalışmıyor

  1. Bölgesel Seo Bölgesel Seo

   Haklınız tolga bey, şimdi bizde indirdik. Acaba ne sipariş etsek :)

 2. Uygulama patlak.

  Üye olma çalışmıyor, ekran donup kalıyor.

  Ürün yok?

  Sadece haritadan adres seçiyorsunuz eğer bir ürün ararsanız şuan yoğunluktan hizmet veremiyoruz diyor. SADECE 25 kişi indirmiş

 3. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Uygulamayı inderecektim ancak o kadar çok alanlarlar için izin istiyor ki uygulamayı indirmekten vazgeçtim. Ülkemizdeki uygulamalrın gereğinden fazla alanlar için izin istemesini anlamıyorum. Resmen aç gözlülük yapıyorlar. Sanane benim fotoğraf/videolarımın erişiminden

 4. Bitaksi yatırımcısı Hasan Aslanoba, Getir’in rakibine yatıırm yaptı. Sanırım Nazım Salur ile Hasan Aslanoba yeni projede beraber çalışmama kararı almış.

  Nazım Salur, Bitaksi’nin genel müdürlük görevinden çekiliyor mu?

  Bu konu hakkında duyum varsa, paylaşabilirseniz seviniriz.

  Teşekkürler

  1. Getirin rakip kim merak ettim ?

 5. Fortesque Fortesque

  Dashboardunuz çok kötü. UX açısından daha çok yolu var uygulamanın.

 6. Bitaksi yazılımcısı olan ekipten üreyen bir iş olduğu çok aşikar. Karşısında KAPGEL gibi Aslanobanın da olduğu bir iş. Bravo nazım Bey'e iyi bir B Planı yapmış ama yatırımcısını rakip alması da bir cesaret doğrusu.

 7. Haluk Y. Haluk Y.

  Hani odaklanmak diyordu Hasan Aslanoba?

  Hani girişimci tek benim girişimimle uğraşacak diyordu?

  EE, bitaksi dururken yeni girişim neyin nesi?

  İnsanların duygularıyla oynayın bakalım.

 8. "BiTaksi’den tamamen ayrı bir ekip tarafından ayrı bir yazılım geliştirilerek yayınlanmış." bitaksi belirli bir olgunluğa ulaşsa da bakalım Nazım Bey hangi girişime odaklanacak?

 9. hic isten anlamadan is yapıyorlar, yahu kardesim yok etilerde baslamıs, orada kalırsın zaten, bitaksi tuttu guya diye her sey olur mu trde, sansa kadere is yaptıkları belli iste, anladıklarından degil, milleti x liralık urun getirirken sana y lira mı verecek, her yer market, her yer AVM

  instacartı gor hemen kopyala, hellotaxi gor hemen kopyala..gercek zeki gencler nerede su ulkeden bir airbnb cıkmayacak mı, hep kopya , ufak tefek isler

  olmaz , dagılın

  1. evimitut.net için çözüm odaklı yaratıcı diyebiliriz bence. Bi uber vakası korkusu ile yürüyor proje.

  2. Elini kaldirmadan taksi gelen bir sehirde bi taksi gayet populer olmayi basarmis, pekala bu da olabilir.

  3. Muzaffer Muzaffer

   haklısınız fakat "fikir gelmiyo yeaaaa "diyip yatacağına başka bi ülkede tutmuş bir fikri kendi ülkende uygulaman da bir harekettir

   , iyidir bence.

 10. ilk etapta 200 personel ile hizmet veriyor ise neden android store daki kurye uygulaması olan "getiren" uygulaması sadece 2 defa indirilmiş , hep atmasyon okumadan araştırmadan televole haberi yapıyorsunuz.

  Hepi topu 2 kurye piyasa test ediliyor insanlara yükletilmeye çalışılıyor.

  Burayı okuyan insanlar bu işi biliyor kardeşim , biraz dikkat yazarken'de buraya reklam verirken'de , haber yaparken'de.

  Bakalım yayınalancak mı yorumum merak ettim şimdi. :)

  1. Vizyonerdunya Vizyonerdunya

   katılmamak elde değil. bir projenin pivot uygulamasına 200 kişiyle başlamak. şaka gibi. bu tarz bir projenin değişik varyasyonunu yapmaya çalısıyorum ve en fazla test aşamasında 2 kurye çalıstıracağım.

 11. istanbulda evinin 50m (elli metre) yarıçapında bakkal ya da market olmayan milyonlarca insan mı var? insanların 50m yürümemesi için mi bu çaba? mutfaktan su getirme hizmeti de veriyorlar mı?

 12. Bitaksinin yazılım ekibini gördüm. öyle 200 kişi falan çalışmıyor. lütfen insanları kandırmayalım. Eğer bu uygulama için 200 kişi çalışıyorsa, Turkcell genel müdürlükte 1 milyon kişi çalışmalı.

 13. Güzel proje, başarılar dilerim. Bu alanda hangi girişim İstanbul geneline daha hızlı yayılabilirse hakimiyet onda olacaktır. Bu noktada Aslanoba destekli rakibini daha avantajlı görüyorum. Ayrıca 200'ü aşkın personel çok ciddi bir sayı. Bunca çalışan Getir'in sigortalı personeli mi? Değilse nasıl bir çalışma sistemi bulunuyor, bunu merak ediyorum.

 14. siparişi getirdiği için ekstra bir ücret alıyor mu yoksa stok tuttuğundan dolayı aracı olmadığı için kendi kar marjından mı lojistik maliyetini karşılıyor?

 15. Ah benim iyi niyetli, hala Türkiye'de yatırımcı ekosistemi olduğuna inanan değerli kardeşlerim.

  Yok öyle birşey.

  Aslanoba'ya gelince, ilk başta saygı ve sempati ile karşıladım, sonra sempatimi kaybettim. Çünkü bence çıkış hikayesi (ya da bize anlattığı ) ile sonraki evrilmesi farklı oldu ve fakat, bu onun kendi seçimi.

  Para onun, haliyle hangi işlere ne yatırım yapar, kime nasıl yapar, hiçbirimizi ilgilendirmez. Hala da gördüğüm kadarıyla ufak tefek yatırım yapan tek ciddi adam. O bakımdan saygı duyuyorum.

  Bir de her girişiminize yatırımcı aramayınız, destek almadıkça büyürsünüz, gün be gün. Stress en iyi öğrenme ve başarı destekçisidir.

  Dert etmeyin, inşallah başarılı olurlar. Son iki sözle bitireyim, bazen bir saatte kaybettiğin şeyi, bin yıl geri getiremez ve tarihten ders alsaydı fani, hiç tekerrür eder miydi?

 16. Kurucusunun BiTaksi'deki yatırımcısı daha geçenlerde rakibine yatırım yaptı. Bunun hiç mi haber değeri yok şimdi? Hiç anormal bir durum yokmuş gibi davranılıyor. Habercilik bu değil maalesef...

 17. Daha geçen gün yeni girişimlerde girişimlerin eksik yönlerini yazdığınızı gördüm bu girişim icin neden bir eleştiri olmadığını anliyorum.. taraf tutmadan girişimleri tanitmanız sizin için iyi olurdu.

 18. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  çok şaşırdım nasıl başardılar nasıl akıllarına geldi. yoktu türkiyede böyle bir şey zaten. pastadan dilim alma derdindeler. sıradan bir reklam :)

 19. Talha Özer Talha Özer

  Şu yorumlara bakıyorum, ya gerçekten değişik bir milletiz. Yok haberciliği eleştiren mi dersin, Aslanoba'yı eleştiren mi dersin, taraflı haber yapıyosun diyen mi, herkes birşeyi eleştiriyor. Yorumlara objektif bakmaya çalışıyorum, sanki bi çekememezlik var, keşke başarısız olsalar hissiyatı kokuyor. Ne yazık ki başarıyı sevmiyoruz... Bu vesile ile ben de kendimizi eleştireyim bari:)

 20. Ahmet Hk. Ahmet Hk.

  Noldu bi ara parlak.org diye sosyal paylasim platformu kuruyorlardi onuda mi yalan ettiler bence her ülkede tutan sistemler Türkiye de tutmaz.

  Bi taksi tuttu mu saniyorsunuz hangi birimiz aktif kullaniyoruz ki?

 21. Tolga Tolga

  Sabahtan beri siteye girme rekoru kırdım fakat her girdiğimde kuryeler dağıtımda gerçekten bu kadar yoğunluk mu var insanları kandirmayın madem bir uygulama kurdunuz ağınizi ve çalışanlarınızı çoğaltin

 22. Vip Girişim Vip Girişim

  Mecidiyeköyde sıkça kuryelere rastlıyoruz, trump towers yanında konuçlanmışlar. Başarılar dileriz.

 23. Zehra Eysel Zehra Eysel

  küçük esnafa darBe vurmayan Bi siz kaldınız avm lerden sonra