PİLOTT girişim hızlandırma programı 3. dönemin 14 girişimini açıkladı
Girişim

PİLOTT girişim hızlandırma programı 3. dönemin 14 girişimini açıkladı

Türkiye'de sayıları giderek artan girişim hızlandırma/kuluçka programlarından biri olan PİLOTT, 2 dönemini tamamlayarak 3. dönem girişimleri için başvuruları açmıştı. Bugün aldığımız bilgiye göre yeni döneme katılmaya hak kazanan 14 girişim belli oldu.

PİLOTT'un 2. dönem özeti

Türk Telekom Grubu bünyesinde kurulan PİLOTT Girişim Hızlandırma Programı 2013’te çalışmalarına başlamıştı ve paylaşılan bilgilere göre 2. döneminde 700’ün üzerinde girişim başvurusu alınmış ve 80’den fazla mülakat yapılmış.

Toplamda 160 saat eğitim ve 150 saat mentorluk verilen 21 girişime 500 bin TL sermaye desteği verilmiş. PİLOTT, bu girişimlerden 7'si yatırım aldığını, 7'sinin yatırım görüşmelerini sürdürdüğünü paylaşıyor. Türk Telekom, 6 girişim ile işbirliği yapmış ve 1 girişimi de satın almış.

Girişimcilerini Silikon Vadisi’e de götüren PİLOTT programı 12 girişimci ile 18 günde 54 toplantıya imza atmış. İstanbul'da düzenlenen Girişimcilik Zirvesi dü etkinliğinde de 200 kişiyi ağırlamış.

PİLOTT 3 girişimleri

Artık 3. dönemine başlayarak yeni girişimleri sahaya çıkarmak isteyen PİLOTT'un 2 haftalık ilk fazına katılacak (kimilerini Webrazzi'de tanıttığımız) 14 girişimi aşağıda bulabilir, yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

1. AppAnalytics.io: Mobil uygulamalarda kullanıcı davranışlarını ölçümlemek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek isteyen AppAnalytics'i Mobil15'te ağırlamıştık.

2. iyisahne.com: Sanat/performans profesyonelleri ile onlardan hizmet almak isteyenler için kurulan pazaryeri (İyisahne yazımız)

3. PositiveEnerji.com: Enerji verimliliği ve tüketimi konusunda analiz ve raporlama hizmetleri sunuyor

4. iKido: 0 - 8 yaş arası çocukların gelişimine destek olmak için geliştirilen sesli ve interaktif mobil ve video tabanlı bir pazaryeri. (Boğaziçi Enterprize finalistlerinden biriydi)

5. Do Major: Hem donanım hem yazılım ile insanların dijital ortamda akıllı enstrümanlar ile eğitim almasını sağlayan teknoloji platformu

6. StayNote: Otel müşterilerinin otel hizmetlerinden kolay ve hızlı şekilde yararlanmasını sağlayan misafir uygulaması

7. Garajyeri.com: Paylaşım ekonomisine dayanan ve Türkiye'nin 'kişiden kişiye' araç kiralama platformu olmak isteyen bir girişim.

8. hrBeyond: Video üzerinden kişilerin duygu ve kişilik tipi analizini yapmaya olanak sağlayan platform.

9. Diagnostics on Cloud (DOC): Aracınızdan alınan verilerin analiziyle aracınızdaki parçalar bozulmadan önlem almanıza yardım edecek teknoloji girişimi.

10. ÖğrenOyna: Okul çağındaki çocukların konsol ve bilgisayar oyunlarıyla harcadıkları vakitlerin öğretici bir ortam aracılığıyla ebeveynlerin kontrolü altında tutulmasını sağlayan sistem.

11. TimeRelic.com: İnsanların gün içinde bilgisayar başında geçirdikleri zamanı hangi uygulamalarda ne kadar süre geçirdiklerini ve ne kadar verimlilikle çalıştıklarını raporlayan uygulama.

12. Namescroll: Orta ve büyük ölçekli şirketler için rehber ve mesajlaşma uygulaması olan Namescroll'u da sizlere tanıtmıştık.

13. Tradimum.com: İşletmelerdeki tüm birimlerin (pazarlama, müşteri ilişkileri, satış, finans vs.) işleyişinin tek bir sistem üzerinden yürütülmesini sağlayan platform.

14. Kolayik.com: İnsan kaynakları ve personel yönetim süreçlerini kolaylaştırmayı, hızlandırmayı ve ölçeklendirebilmeyi amaçlayan bulut tabanlı Kolay İK'nın detayları şu yazımızda.

10 girişim 2. faza katılacak

Bu 14 girişim 2 haftanın sonunda jüri sunumuna çıkacak ve 10 girişim 2. faza geçmeye hak kazanacak.   Programın 10 hafta süren 2. fazına kalan girişimlere ek olarak 10 bin TL çekirdek sermayesi sağlanacak ve ürünlerini geliştirmelerine destek olunacak.

Eylül ayındaki PİLOTT Girişimcilik Zirvesi'nde de projelerini ekosisteme anlatan girişimlerden  ilk 3'e girenler toplam 100 bin TL’lik ek sermaye ve Silikon Vadisi toplantılarına katılma hakkı kazanacak.

Yorumlar (10)
 1. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Anlaşılan bu sene TT patronları kelle alacak diye yol almış bir kaç proje ile fantastik karması yapmış :)

  Amerika ziyaretinde sunumu kolay olacak iş yapanlara destek açısından yol almış projeler tabanında iyi..

  İş geliştirme tamam ancak, inovatif çözüm üreten, yani yenilikçi bir global fayda sağlayacak veya yerelde yeni olan yok...

  Heyecanla haberi açıp, bir o kadar hızlı göz gezdirenlerin farklı düşüneceğini sanmıyorum.

  Keşke her safhada elenenlerden izin verenlerin projeleri de yayınlanabilse.. Neyi neye göre tartıyoruz daha anlaşılır olur kanaatindeyim.

  Neyse...

  syg

 2. Mehmet. A. Gürel Mehmet. A. Gürel

  appananalitics daha geçen businessinsider'da yılın girişimi olduk vb. haberler çıkmıyor muydu, ee şimdi kala kala pilota mı kaldı?

  Hepsi balonlaştırıyor kendini, yatırımcıların iştahını kabartıyor. Halbuki bilmiyorum garibim 3-5k para verince heryerde haberin çıkacağını... Hangi projeler ne kadar yatırım almış, ne kadar büyümüş, nerden öğrenebiliriz?

  garajyeri'de copy paste. İçlerinde namescrool güzel o da copy paste ama iş yapar.

  Hayırlı işler..

 3. Şöyle bir bakacak olursak girişimlerin yarısının landing page i yok. Tanımlarından olmayan girişimler olmadıklarını görüyoruz ama farkları için fikir edinmek zor. Bazı girişimler de herhalde o kuluçka merkezi senin bu kuluçka merkezi benim geziyor. Yeni arkadaşlara başarılar.. Birde seçim komitesini ve backgroundlarını merak ediyorum açıkcası.. neye göre seçiyorlar.. seçenler alaylı mı yoksa sadece lean startup ı okuyan okullu mu ..

 4. Yukarıdaki yorumları yazanların acilen Türkçe dersi alması gerekli. Girişimlerin landing page'i yok denmiş. 12hafta içinde olacak diyor yazıda zaten.

  Bir arkadaş da projeler yenilikçi değil demiş :) Artık gülüyorum sizin gibilere..Hala evde oturup kimsenin düşünmediği bir proje bulacağına inananlar var..

  Uber'de çalıntı..FB'da..Her fikir kendi ekibiyle hayata geçip, yaşadığı tecrübeler ve oluşturduğu talebe göre evriliyor..

  Bir sakin olun..Projeleri adam gibi inceleyin daha sonra daha nesnel eleştiriler yapın

  1. Aristo-Z Aristo-Z

   Mrb,

   Yorumlara yorum yapılmasını kişisel olarak doğru bulmuyorum. Ancak bu beni bağlar...

   Yorumlara ekleme, eleştirme hakkınıza saygı duyarım.

   Örneğin "kimsenin düşünmediği bir proje bulacağına inananlar var.." ifadenize yorum yapmıyorum.

   "Landing page" vs. gibi ingilizce olduğunu düşündüğünüz terimlerin türkçesinin kullanılmaması neden eleştiriliyor anlamıyorum.

   Mesela "televizyon" kelimesi için ne yapmak gerek.

   "Yenilikçi" vs. gibi göreceli kavramların yeterliliği-eksikliği konusunda noteri olmadığınıza göre, "yenilikçilik" hakkında yorum yapma hakkımızı sanırım siz belirleyemezsiniz.

   Ancak daha önemlisi klavye üzerinden tanımadığınız birisine hitaben "adam gibi" ifadesi uygun değil, "inceleyin" "yapın" gibi talimatlarınız ise daha bir uygun değil.

   Neticede bunu yorum yapan-bana hitaben söylüyorsunuz.

   Ben ise yorum yaparken bunu dikkate alıyorum bile diyemiyorum, çünkü yorum yapanların yorumları hakkında yorum yapmıyorum.

   Yapsam da, yukarıda rahatsızlığımı ifade ettiğim yorumlarınızı yapmamaya dikkat ediyorum.

   syg.

  2. Bu kadar üzerine alındığına göre sanırım ya buradaki girişim sahiplerinden birisin yada seçim komunitesindesin. Yok hayır hiç alakan yoksa, (anlayacağın dilden konuşuyorum)adam gibi yazılan girişimleri değerlendir, yorum yapanları değil. Görüşün herneyse yazarsın, herkes de görüşüne saygı duyar. Artı burada yazılan dil ingilizce yada Türkçe, önemli olan anlatılmak istenen ki, buradaki herkes anlayacak yapıda, başkaları adına avukatlık yapmana gerek yok.

 5. Girişimleri inceledim. Bana göre elle tutulur gelecek vadeden bir iki girişim var. Gerisi hikaye. Ama bu girişimleri desteklemek lazım. Çünkü yolda farklı bir iş modeli yakalayabilirler. En azından tecrübeli girişimcilerin sayısı artar.

 6. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

  Vallahi de soğudum, billahi de soğudum bu hızlandırma programlarından. Bu ne ya?

 7. pilottun bi önceki dönemlerindeki girişimler bana daha yenilikçi ve özgün gelmişti. Bu döneme bende başvurdum ama TT donanım artı yazılım projelerine pek şans vermeyip direk eliyor gibi geliyor bana tamam internet girişimi olsun da çöp internet girişimleri için güzelim donanım artı yazılım tabanlı girişimleri heba etmeseniz.

 8. BENDE soğudum harbiden. artık gerçek samimi şekilde destek veren. işe para yatıran mantıktan kurtulup zaman yatıran yatırımcı lazım. eline 1 milyon alıp 10 parçaya bölmek bence övülmememli. övgü 2 yada en fazla 3 işe girip. 200-300bin tl yatırım ama daha önemlisi zaman vererek işi sahiplenecek yatırımcılara olsun :)