SaaS tabanlı bir insan kaynakları yönetim platformu: Kolay İK
Girişim

SaaS tabanlı bir insan kaynakları yönetim platformu: Kolay İK

SaaS (Software as a Service) tabanlı bir insan kaynakları yönetim platformu olan Kolay İK; şirketlerin çalışan bilgilerini online olarak yedeklemesini, izin ve maaş takibi süreçlerini kolayca kontrol etmesini ve çeşitli şirket dosyalarıyla takvimini de online'a taşımasını sağlıyor.

Girişim kurucu ortaklarından Efecan Erdur ile konuştuğumuzda kendisi projenin doğuşunu şu sözlerle anlatıyor: "Daha önce çalıştığım firmalarda çalışanların kayıtlarını bilgisayarda klasör oluşturup içine de excel dokümanları koyarak tutuyorlardı. İzin geçmişleri ve çalışan bilgileri gibi şeyler hep bir metin dosyası içinde durduğundan hem güvensiz hem de her yerden erişimi imkansızdı. Araştırdığımda bu konuya çözüm getiren doğru düzgün bir yerli firma bulamadım. Daha sonra beni bu projeye başlamayı iten şey de son çalıştığım firmanın kullandığı yurtdışı temelli yazılım oldu."

Efecan Erdur ve Gizem Sevinç kurucu ortaklığında hayata geçen Kolay İK, yukarıda bahsettiğimiz hikayenin sonucunda doğmuş bir fikir. 2013 yılının son aylarında proje için düşünmeye ve araştırmalara başlayan kurucu ortaklar, Mayıs ayında da geliştirme sürecine start vermiş.

Çok kısa bir süre önce beta olarak yayın hayatına başlayan Kolay İK; platformu kullanacak ilk 100 firmaya 1 yıl boyunca ücretsiz hesap hediye ediyor. Kolay İK'da fiyatlandırma platforma tanımlanacak kullanıcı sayısına göre aylık 50TL ile 2000TL arasında değişiyor.

kolayik-ekrangoruntusu-2

Hedefte küçük ve orta ölçekli firmalar var

Hedefine küçük ve orta ölçekli firmaları koyan Kolay İK; şu an için şirketlere çalışan bilgilerini yedekleme ve güvenlik derdi olmadan yönetebilme, çalışan izinlerini takip etme, takvim ve dosya yedekleme gibi özellikler sunuyor. Şimdilik MVP olarak hayata geçen Kolay İK'nın ilerisi için hem kullanıcılardan gelen talepleri hem de kafasında düşündüklerini bir bir platforma ekleyeceğini belirtelim.

kolay-ik-landing-page

Kolay İK ilerleyen süreçte yetkilendirmeyle birlikte -şu an için sadece panel yöneticileri ve onların yetki verdikleri çalışanlar panele girebiliyor ve tüm düzenlemeleri yapabiliyor- çalışanların kendi bilgilerini düzenleyebileceği ve izin gibi konularda talep açabileceği bir yapıya geçmeyi planlıyor. Ayrıca hem panel yöneticileri hem de çalışanlar için mobil uygulama fikri de girişimin planları arasında.

SaaS bir yazılım olduğu için depolama, güncelleme ve fiyatlandırma gibi konularda firmalara önemli avantajlar sunan Kolay İK, küçük ve orta düzeyde işletmelere yer verdiği hedef kitlesine ulaşmayı başarabilirse uzun yıllar hayatta kalacak bir girişim olabilir. Büyük firmaların çeşitli yurtdışı çözümlerini ya da bizzat kendi yazılımlarını kullandıklarını düşünecek olursak küçük ve orta düzeyli işletmelerde insan kaynakları yönetiminin gerçekten de bir problem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hedef kitlenin büyük bir kısmının hali hazırda kullandığı muhasebe ya da stok takip gibi yazılımların insan kaynakları noktasında ya bir çözüm sunmaması ya da yetersiz kalması da Kolay İK için büyük bir avantaj. Girişimle ilgili gelişmelerde sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Unutmayın, beta süreci boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek olan Kolay İK'da, ayrıca üye olan ilk 100 şirket 1 yıl için ücretsiz kullanım hakkı kazanıyor. Detay bilgi ve kayıt için kolayik.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Guzel proje basarilar.

 2. Mehmet Türker Mehmet Türker

  Henüz çok zayıf ama gelişmeye açık. Çünkü ik departmanları sadece izinleri yönetmiyor. Personel alımı ve çıkarımı yapıyor, performans değerleme yapıyor, puantörlük, bordro işlemlerini yapar.emeklilik, prim, avans, ikramiye gibi işlemleri takip ediyor. SSK ile ilişkilerden sorumludur. İş gücü raporları hazırıyor. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplamaları yapar.Servis, yemek, dolap, üniforma işlemlerini yapar.Yardım sandığı uygulamalarını yapar.Personelin motivasyonundan sorumludur.Personelin eğitiminden sorumludur. Benim kanaatim biraz erken lanse edilmiş bir proje. Eğer ellerini hızlı tutmazlarsa birileri bu boşlukları da dolduran web tabanlı bir yazılım geliştirir bence. İK departmanlarıyla görüşülüp daha gerçekçi bir yaklaşımla acilen geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Yapıcı olmaya çalıştım çünkü güzel bir fikir ve gerçek bir ihtiyaç ama ik departmanının onlarca ihtiyacından sadece birine cevap verebiliyor şu haliyle. Projenizde başarılar...

  1. Aras Atasaygin Aras Atasaygin

   Hızlı çıkmaları doğru geldi bana. Dediğin gibi mükemmel bir potansiyel var bu alanda. Umarım devam ederler ve destek görürler.

 3. Ayhan Baris Ayhan Baris

  başarılar

 4. Beytullah Gürpınar Beytullah Gürpınar

  Çok zorlama bir uygulama olmuş gibi. Hiçbir İK departmanındna yardım almadan direk akla gelip yazılmış. Ayrıca tüm proje demo panelindeki gibiyse ben İK ile ilgili de bir bölüm göremedim açıkcası. Sadece çalışan oluşturma var ki çalışan üzerinde hiçbir işlem yapılamıyor. En basitinden çalışan bilgileri daha detaylı tutulabilirdi. (Aile bilgileri, kimlik bilgileri vs vs ) Türkiye'de bu şekilde yazılım projelerinin çıkması güzel ama bence kısa yoldan bir uygulama yazar köşeyi dönerim mantığı ile yapıldığından bütün projeler bu konuda da güzel projeler çıkmıyor.

  1. Demo ekranlarında güncelleme yapılması gerekiyor. Biz KolayIK yı şirket olarak kullanıyoruz ve o demodaki ekranlardan çok daha fazla özelliği aktif olarak kullanabiliyoruz. Projenin yapılma mantığının ifade edilmiş olan genellemenin tamamen uzağında olduğunu da ekibi yakında tanıdığım için net bir şekilde söyleyebilirim.

 5. Uygulama fikri cok guzel ben cok gelecek goruyorum. Suan biraz basit ama yazida da belirtilmis zaten gelecek geri bildirimler dogrultusunda iyilestireceklermis. Ulkemizde yurtdisinda oldugu gibi hizli yayinla gelen bildirimlerle iyilestir mantikli projeler cikiyor olmasi beni cok sevindirdi acikcasi.

 6. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  Kucuk isletmelerden bahsedilmis, ancak hangi kucuk isletmenin gercek manada bir IK departmani var? Buyuk firmalar ise buyuk olcekli ERP yazilimlarini tercih ediyorlar.

  Firma olarak urunu inceledikten sonra aklima su tur sorular gelirdi:

  - Sonuc olarak startup olan bu firmanin omru ne kadar olacak ve benim icin gercekten gizliligi onemli bilgileri ne derece guvenli ve ne kadar uzun soluklu saklayabilecek?

  - Hali hazirda kullandigim yazilim varsa veya excele alismissam bunu nasil degistirmeyi planliyorlar, havuc nedir? Cunku gunun sonunda her ihtiyac icin ayri ayri arac kullanmayi kesinlikle tercih etmem. Sadece karisiklik yaratir.

  - Kucuk bir firma yoneticisi olarak yaklasimimizi soyleyeyim; calisan izin formunu doldurur, muhasebecime iletirim ve kaydi tutulur.

  Fikir guzel, kotulemek icin yazmadim. Ancak bu tur bir girisimde daha once kendim bulunup yapmak istedigimde konustugum IK uzmanlari pek sicak bakmadilar. Servisi gerceklestiren kisiler IK uzmani iseler, belki farkli bir dusunceleri vardir.

  Bir diger gercegi de belirtmek gerek, IK departmanlarinin gordugum kadariyla gercekten vakti yok, teknolojiye cok fazla vakit ayirmak istemiyorlar ve minimum eforla maksimum isi gormek istiyorlar. Ote yandan SaaS tipi yazilimlarin kotu yani kisiye ozel kisisellestirilme imkaninin minimuma yakin olusu. Ote yandan gelismis ERP yazilimlarinda kendi ihtiyaclarina gore farkli senaryolari uygulayabiliyorlar.

  IK'nin gelisime ac ve acik bir alan oldugu kesin, ama bir o kadar da girisi ve buyumesi zor bir alan.

 7. Yusuf B. Yusuf B.

  ERP varken neden kullansınlar ??

 8. Çok kolay olmuş ya insan biraz özellik ekler. ERP uygulamalarıyla entegrasyon falan yapar, Hadi personel alımını geçtim orası ayrı bir dünya ama , prim, avans,gibi işlemler, kıdem tazminatı, ihbar süreleri gibi hesaplamaları yapabiliyor olması gerekirdi. İnternette sürüsüyle örnekleri var. Proje sanki ihtiyacım bu kadardı ben yaptım, kullanan kullansın gibi olmuş. Proje bu aşamadayken duyuru yapılması projenin heyecanını kaçırmış. Bir kaç ay sonra ilgi tamamen yokolduğunda çıkan özelliklerinde bir anlamı olmayacak.

 9. Biz girişim yaptık demek için yapılmış bir iş gibi geldi. Özelliklerin pek kullanılabilir bir tarafı bulunmuyor. Buna ek olarak hangi firma size güvenip bu bilgileri neden versin ki ?

 10. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Teknik anlamdaki yorumlar tekrarlı olarak benden önce yapılmış. Ben de fiyat politikasını eleştirmek istiyorum: En fazla 10 çalışanı olan bir küçük işletme için (ki aslında bu ölçeğe mikro demek daha doğru) aylık 50TL ödemenin karşılığını veren bir yazılım malesef ben göremedim, zira 10 personele . Ben olsam 10 personele kadar sistemi tüm özellikleri ile ücretsiz yapardım.

 11. Anıl Alan Anıl Alan

  Sanırım daha çok amatör son kullanıcılara hitaben yazılmış :)

  Bunun başka bir açıklaması yok gibi..

 12. Mert Can Sever Mert Can Sever

  Suan deneme surumunde ve ucretsiz yaptiklarina gore sanirim farkli bir planlari var.