Sanatın ve sanatçının pazaryeri: iyisahne.com
Girişim

Sanatın ve sanatçının pazaryeri: iyisahne.com

Düğünler için müzisyen ya da fotoğrafçı, doğum günü partileri için palyaço ya da sihirbaz, kurumsal etkinlikler için DJ ya da orkestra....

Kasım 2014'te üzerinde çalışılmaya başlanan iyisahne.com, sanat ve performans profesyonellerinin çok çeşitli etkinlikler için aranıp bulunabilmesi ve bu kişilerin verdiği hizmetlerin online olarak satın alınabilmesi için yola çıkmış. Yani ilk cümlede adı geçen tüm performans türleri, hatta daha da fazlası, için iyisahne.com'u ziyaret edebilir, dilediğiniz sanatçı ile online olarak anlaşabilirsiniz.

Bu anlamda sanat ve sanatçılar için bir pazaryeri (marketplace) olarak değerlendirebileceğimiz girişim için kurucu ortaklar ise şöyle konuşuyor: "Kültür/Sanat/Eğlence ekonomisi içerisinde var olan erişilebilirlik problemini ortadan kaldırmak ve sanat/performans profesyonellerine ulaşmanın yeni yöntemi olmak amacıyla yola çıktık."

iyisahne.com'da kullanıcılar; herhangi bir etkinlik için ihtiyaç duydukları sanat ya da performans profesyonelini platform üzerinde araştırabiliyor ve dilediği kişilerle iletişime geçerek teklif talebi iletebiliyor. Karşılıklı olarak anlaşma sağlanması durumundaysa kullanıcıların yapacağı ödeme performansın ifşa edilişi onaylanana kadar iyisahne.com'un kontrolünde tutuluyor.

Yani iyisahne.com'da da diğer pazaryerlerinde olduğu gibi bir çeşit 'güvenli ödeme havuzu' mevcut. Bu arada tahmin edebileceğiniz gibi girişimin gelir modeliyse ifşa edilen performanslar için alınan komisyon üzerine kurulu.

iyisahne-thumbnail

15 Nisan 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan iyisahne.com, ilk 9 günde 6 bin TL üzerinde rezervasyona 'sahne olmuş'. Diğer yandan bugüne kadar herhangi bir yatırım almadan yoluna devam eden iyisahne.com bünyesinde şimdiden 100'ün üzerinde profesyonel sanatçı yer alıyor.

"Hedefimiz, sanat/performans denilince akla gelen ilk marka olmak. Kuşkusuz daha yolun çok başındayız ve ileride kültür, sanat ve eğlence ekonomisindeki bir ‘Yemeksepeti’ olmayı hayal ediyoruz." sözleriyle gelecek hedeflerini açıklayan kurucu ortaklar, öncelikle İstanbul'da büyüyip sonrasında diğer büyük şehirlerden başlayarak tüm Türkiye'ye açılmak istediklerini söylüyor. Ekipten aldığımız bir diğer bilgiyse Haziran ayı içinde video/fotoğraf sanatçılarının da iyisahne.com'da listelenmeye başlanacağı yönünde.

Net bir ihtiyaca çözüm sunduğunu ve gelecek vaat ettiğini söyleyebileceğimiz iyisahne.com hakkında sizlere bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (14)
 1. Biri bana şu logoyu açıklasın :)

  1. Sinan Zabunoglu (@sinanzabunoglu) Sinan Zabunoglu (@sinanzabunoglu)

   Merhaba Mert Bey,

   Merakınızı gidermek için hazırladığımız 'logomuzun hikayesi'ni ekte bulabilirsiniz.

   :)

   https://www.facebook.com/iyisahne/videos/vb.589912217788940/744926262287534

   ya da

   https://www.youtube.com/watch?v=TiJCQ2y84y4

   İlginiz için teşekkür ederiz.

  2. Mehmet Mehmet

   Subliminal mesaj var, hakikaten hiç mi düşünmediler :)

   1. M.cem Yanik M.cem Yanik

    Merhaba Mehmet Bey,

    Logomuzdaki tek mesaj sahnede selam veren sanatçının sahne ile bütünleşmesi ve iyisahne'nin ilk harfleri diyebileceğimiz İ ve S harflerinin bir arada olmasıdır.

    Saygılarımızla,

 2. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Yayina gireli 10 gün olmus ve hemen haber olmus. Süpermis...

 3. Sinan Zabunoglu (@sinanzabunoglu) Sinan Zabunoglu (@sinanzabunoglu)

  Merhaba Mert Bey,

  Merakınızı gidermek için hazırladığımız 'logomuzun hikayesi'ni ekte bulabilirsiniz.

  :)

  https://www.facebook.com/iyisahne/videos/vb.589912217788940/744926262287534

  ya da

  https://www.youtube.com/watch?v=TiJCQ2y84y4

 4. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Bence varolan bir ihtiyacı karşılıyorlar. Sadece, pahalı sanatçıları toplamışlar gibi geldi.

  Eskiden çalıştığım şirkette, otelde yaptığımız toplantılar için konservatuardan keman çalan öğrenciler getirirdik.

  Logo o kadar da önemli değil. Logo da kötü olsun. İşlerini yapsınlar, sorunu çözsünler de.

 5. tebrikler ,fikre bayıldım

 6. Engin Murat Engin Murat

  Türkiyede internet ekosisteminin ve girişimcilik ruhunun neden gelişemediğini ve gelişemeyeceğini bu projeye yapılan yıkıcı yorumlardan bir kez daha anlıyoruz...Sinan arkadaşım seni girişiminden dolayı kutluyorum...Başarılar dilerim...

  1. Sinan Zabunoglu (@sinanzabunoglu) Sinan Zabunoglu (@sinanzabunoglu)

   Merhaba Engin Murat Bey,

   Manevi desteğiniz ve fikri paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

   Kadim bir endüstrinin iş yapış şeklini ve iş akışını kökten değiştirmek için kurgulanmış iyisahne.com'u var eden kurucu kadro adına müteşekkir olduğumuzu bilmenizi rica ederim. Başarı dilekleriniz için ayrıca sağolun.

   1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

    Sevgili Sinan değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim..Ufak bir fikir katkısında bulunayım...Sadece seçkin sanatçılar değil; yetenekli amatör insanlarıda kadronuza katabilirsiniz..örnek olarak üniversite öğrencileri gibi...Tüm ekibinize saygılarımı sunarım..

   2. Sinan Zabunoglu (@sinanzabunoglu) Sinan Zabunoglu (@sinanzabunoglu)

    Tekrar Merhaba Engin Murat Bey,

    Fikri paylaşımızın için tekrar teşekkür ederim.

    Örgütlenme modeli hakkında kısa bir bilgi notu daha paylaşayım.

    Sistem tamamen davetiye usulüyle çalışıyor.

    Yani iyisahne'li olan sanatçılar sınırlı sayıda davetiye hakkını kullanmak suretiyle hizmet sağlayıcı tarafında yayılımı sağlıyor.

    Bu sebeple şu an için pozitif eleştirinizi çok haklı buluyoruz lakin suyun yolunu bulacağına emin olabilirsiniz.

    :)

    An itibariyle tespit ettiğiniz gibi seviye epey yüksek lakin zamanla her keseye ve her tercihe hitap eden seçenekler kendiliğinden ortaya çıkacaktır diye düşünüyoruz.

    Sevgi, saygı ve dostlukla

 7. Müthiş bir proje! Yapanların ellerine sağlık. Büyük bir eksikliği kapatacağa benziyor.