Kırk bin yeni komut öğrenen Türkçe sesli asistan CEYD-A, son iki ayda 90 bin aktif kullanıcıya ulaştı
Mobil

Kırk bin yeni komut öğrenen Türkçe sesli asistan CEYD-A, son iki ayda 90 bin aktif kullanıcıya ulaştı

Türkçe sesli komut tanıyan ve kullanıcılardan öğrenebilen CEYD-A, kullanıcılardan yoğun ilgi görüyor. İlk olarak geçtiğimiz Şubat ayında incelediğimiz Android için geliştirilen mobil sesli asistan, bugüne kadar 300 bin kez indirilmiş ve 90 bin kullanıcıya ulaşmış. Ezan, İstiklal Marşı ve şiir okumaktan, ambülans çağırmaya ve hatta bir sanal bir partner gibi eğitmeye kadar farklı özelliklerini deneyen kullanıcıları  CEYD-A'ya bugüne kadar yaklaşık 40 bin yeni komut öğretmiş.

Cenker Şişman'ın bir yan proje olarak başladığı CEYD-A'ya yüklenen komutların onaylanması gerekiyor ve uygulamanın gördüğü ilgi haliyle geliştiricisini de yer yer zorluyor. Zira Cenker Şişman, CEYD-A'nın "her on saniyede yeni bir kelime öğrendiği" zamanlar olduğunu ve gelen bütün komutları onaylayacak vakti olmadığını söylüyor.

Google Play1 copy Store'da verimlilik kategorisinde en popüler ve en çok hasılat yapan uygulamalar sıralamasında ilk sıraya kadar yükselen CEYD-A'nın reklamsız tam sürümü ücretli 9,99 liradan sunuluyor ve bugüne kadar bin kişi tarafından satın alınmış. Satın almaların çoğu uygulamanın geliştirilmesine katkıda bulunmak için yapılıyor zira Cenker Şişman projenin büyük bir bölümünü tek başına üstleniyor.

Engelsiz erişim için Android'de önerilen uygulamalardan biri olan CEYD-A'nin öğrendikleri arasında belirli bir AVM'nin sorduğunuz saatte açık olup olmadığını  ya da nereli olduğunu sorduğunuzda, anlık konum bilgisini hesaplayıp size bulunduğunuz semt ismini söyleyebilmesi de var. Birkaç satır kodla öğretilen bu beceriler, geliştiricilerin CEYD diline rağbet gösterdiğini de işaret ediyor.

Kullanıcılarla birlikte Cenker Şişman'ın da sürekli geliştirdiği CEYD-A'ya son eklenen özellikler arasında, hızlı komut onay sistemi ve sesli olarak işlem yapmak var. Bilmediği bir soruyla karşılaştığında bugüne kadar sizden yeni bir cevap öğretmenizi isteyen CEYD-A artık, işlem yap seçeneğiyle bir başka komutu sesli olarak tanımlamanıza da izin veriyor.

CEYD-A ile ilgili en önemli soruysa yakaladığı popülerliğin sürdürülebilirliği ve bu yükselişinden nasıl fayda sağlayacağı. Agresif bir hedefle gelmediği için kullanıcı tarafında kolayca benimsenen CEYD-A'nın ne olacağına da şimdilik kullanıcıları karar veriyor.

Cenker Şişman CEYD-A ile ilgili tüm geliştirmeleri ve kullanıcıların ihtiyacı olan desteği ilgili sayfasından yayınlıyor. Kullanıcıların web üzerinden kendi cihazlarına ekleyebilecekleri komutları tanımlamak içinse buraya gitmesi gerekiyor.

Yorumlar (11)
 1. Bu uygulama incelediğim kadarıyla son derece acemice ve ilginç bir biçimde kodlanmış.

  Neyse. Şimdi birileri "o zaman daha iyisini sen yap derler".

  Bu arada Cenker bey, acaba bir ay sonra FreeBase Api'si kapatıldığında ya da izinli (yada izinsiz) veri çektiği onlarca site hakkında suç duyurusunda bulunduğunda napar, merak konusu.

  1. Merhaba, bilgiler api servisleriyle yapılıyor. İzinsiz dediğiniz bir konu varsa [email protected] a bilgi veriniz. Teşekkür ederim.

 2. Kayauymaz Kayauymaz

  Gerçekten taktir edilecek bir uygulama olmuş...Geliştiriciyi tebrik ediyorum...

  1. Çok teşekkür ederim

 3. Murat Tamci Murat Tamci

  Hemen temin edip deniyorum! Teşekkürler

 4. FreeBase API 30 Haziran'da kapanacak diye biliyorum. wikidata olarak devam edeceği söyleniyor.

  1. Teşekkürler bilgi için. Kullanıcıların geri dönüşleri ve oluşturulan komutlardan gördüğüm kadarıyla, kullanıcılar bilgi edinmeden ziyade, kendi komutlarını oluşturma ve sohbet maksatlı kullanımı tercih ediyorlar. O yüzden API desteğinin kapatılmasının uygulamaya fazla bir etkisi olmayacaktır. Başka bir API desteği bulunur sizin dediğiniz gibi gerekirse ama dediğim gibi, gördüğüm tercih sohbet ağırlıklı. Bilgi almaktan çok, konuşmaya , arkadaş edinmeye yatkın bir kullanıcı kitlesi var.

   1. Efe Mahir Efe Mahir

    Aslında çok başarılı elize sağlık ama beni biraz rahatsız eden konuşma sesi biraz acemice vurgular tam değil cümleyi yuvarlıyor sanki sesi değiştirmeyi ve daha doğal yapmayı düşünüyormusunuz?

 5. Technonur Technonur

  samsung galaxy s5 de arkaplanda calisma özelligi telefonda görüsme yaparken sesi kesiyor dolayisiyla birisiyle konusmak imkansiz hale geliyor. bir diger problemde mikrofon sürekli belli araliklarla calisiyor dolayisiyla siz konussaniz bile cümlenin yarisini algiliyor. bunlar cözülürse gayet iyi

  1. Teşekkür ederim bilginiz için . Testler Samsung Note 2 üzerinde gerçekleşti. Belirttiğiniz konuları başka telefonlarda da denerim. Mikrofon belli aralıkla çalışır ancak ses kesilmediği sürece algı kesilmez. Sese ara verilirse yeni aralık başlar bu yüzden kayıp yok derece azdır aslında. Sorularınız olursa [email protected]

 6. Muhliss Muhliss

  İlk gördüğümde denemiştim bazı yönlerini Siri 'ye göre daha akıllı buldum. Türk Türkün dilinden anlıyor. :)