CEYD-A: Türkçe komutlarla çalışan ve eğitilebilen mobil asistan uygulaması
Mobil

CEYD-A: Türkçe komutlarla çalışan ve eğitilebilen mobil asistan uygulaması

eyda logoCEYD-A, Türkçe sesli komutları tanıyan ve Türkçe konuşan Android için bir mobil asistan uygulaması. Siri, Cortana ya da Google Now'a sorarak kullandığınız hava durumu öğrenme, trafik durumu sorgulama, kendini tanıtma, fotoğraf çekme ya da haber okuma gibi çok sayıda özelliği kullanabildiğiniz CEYD-A, kullanıcılarından öğrenen bir asistan olmasıyla incelemeye değer.

İsminin çağrıştırdığının aksine hem kadın hem erkek iki farklı seslendirme özelliğiyle gelen CEYD-A,  yaklaşık 33 yıldır yazılım ve mobil uygulama geliştiren Cenker Şişman'ın imzasını taşıyor. Daha önce geliştirdiği WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender gibi uygulamalarla adından söz ettiren Şişman'ın yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks tarafında 1998 yılında En İyi Yazılım dalında mansiyon ödülü almış. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması ise Carleton University tarafından yayınlanmaya değer görülmüş.

Cenker Şişman, bundan yıllar önce hayalini kurduğu bir sanal asistanı, yaklaşık sekiz ay önce hobi olarak geliştirmeye başlamış. Dil işleme yapısı ve alt yapısını kendisi geliştirdiği asistanın, kullanıcılardan "öğrenmesini" sağlayacak CEYD dilini entegre etmiş. Bir tür yapay zeka alt yapı sistemi olan CEYD dili, Şişman'ın açıklamasına göre, sohbet robotu ile karşılıklı konuşmayı sağlayan verilen sesli soruların tanımlanmasını ve bu komutlara robotun nasıl cevap vermesi gerektiğini tanımlayan bir script dili. Dil, düz cevaplar tanımlanabildiği gibi RET, IF, SET, GET,EVAL gibi fonksiyonlara cevap içinde kullanılabiliyor. Uygulamaya adını veren script dil, CEYD-A uygulaması içinde kullanıcıların, yeni komutlarına akıllı cevaplar oluşturmalarını sağlıyor.

ceyda ekran

Bugün 10 bin kullanıcısı olduğu belirtilen CEYD-A, sürekli eklenen yeni fonksiyonları sayesinde çok sayıda çeşitli beceriyi yerine getirebiliyor. IMDB film veritabanına erişmek, kur hesaplamak, Facebook durumu güncellemek, sizi dinleyip SMS göndermek bunlardan yalnızca birkaçı. Uygulama, not defteri özelliğiyle, konuştuklarınızın aralıksız notunu alıyor ve dilerseniz sonra bu notları başka işlemlerlele paylaşabiliyor. CEYD-A, süpermarkete ulaştığınızda size alacağınız bir ürünü hatırlatan Geldiğimide Hatırlat ya da aracınızı park ettiğiniz yeri hatırlayan Park Yeri Saklama gibi yenilikçi özelliklere de sahip.

CEYD-A, aynı zamanda yazılı komutları da tanıyor. Cenker Şişman, yazılı komutlar söz konusu olduğunda asistanın daha komplike komutları öğrenebildiğini söylüyor. Kullanıcılar, tek satır kodla, "Adana mı daha soğuk Antalya mı ?" gibi bir soru için iki yerin hava durumunu sorgulatıp, kıyaslama yaptıktan sonra sonucu istediği formatta yazdırabiliyor. Şişman, uygulama içinde kullanıcıya kod yazdırma fikrinin çok pratik olmadığını kabul ediyor ancak bize sorarsanız meraklısı için keyifli bir iş de olabilir bu. Genel kullanıcı içinse fonksiyonu geliştirdiğini ve pratik hale getirmeye çalıştığını söylüyor. Kullanıcı cihazlarında bekleyen komutlar, toplu halde bir havuz sisteminde saklanıyor. Havuzdakiler CEYD-A ekibi tarafında onaylanıyor ve herkesin kullanımına sunuluyor. Cenker Şişman, bugün binlerce komut oluştuğunu söylüyor.

Akıllı bir sanal asistan olarak oldukça iyi iş çıkaran CEYD-A'nın en önemli sorunu ise, tahmin edebileceğiniz gibi gizlilik. Uygulamanın bu kadar kapsamlı bir komut listesini yerine getirebilmesi için telefonunuzdaki tüm bilgi ve aktivitelerinize erişmesi gerekiyor. Bu bilgileri üçüncü parti bir uygulamayla paylaşmak bazı kullanıcıları tedirgin edebilir.

CEYD-A'nın Türkçe konuşması mükemmel değil ve yer yer de aksanlı. Uzun uzun dinlemek istemeseniz de onu bir çocuk olarak görmenizde fayda var ;) Denemek isterseniz CEYD-A Android uygulaması için linki takip edebilirsiniz.

Aşağıdaki videomuzda görebileceğiniz gibi CEYD-A, sesli komutları ayırt etme ve size doğru sonucu getirmek konusunda gerçekten başarılı. (Asistanın sizi yanlış anladığı ya da duymadığı anlar elbette var ancak referans olarak kabul edebileceğimiz Siri vb. asistanlarla da aynı sorunu yaşadığımız da bir gerçek.)

Yorumlar (53)
 1. Alibayir Alibayir

  app hakkında bişi diyemem yapanlar ugraşmış didinmiş bir ürün cıkartmışlar ortaya ama biraz da uı/ux gibi konuların üstüne düşmeleri gerekirdi diye düşünüyorum.

  1. Sesli mobil asistan Ceyda'nın kendi programında sesli haritaları olsa nasıl olur Sesli mobil asistan Ceyda'nın haritala Ceyda'nın haritaları sesli olsa nasıl olur

 2. Muhammet Muhammet

  Döviz kuru dedim anlamadı, öğretmek isterseniz tıklayın yazdı öğrettim dolar kurunu getirdi fakat bugün dolar 2.0 TL dedi halbuki dolar şuan 2,4478 TL.

  Anlaması bence yeterli değil öğrendiğinde ne olduğunu kontrol etmek gerekiyor fakat anlayana kadarda sunduğu tüm bilgiler doğru olmalı diye düşünüyorum.

  1. Merhaba Muhammet Bey , öğrettiğiniz komutu bana gönderebilir misiniz ? Çünkü kendi mevcut komutları doğru görünüyor . dolar ne kadar ? veya 3 dolar kaç lira eder gibi kendi bildiği komutlarını kullanırsanız doğru cevap verecektir. Kendi bildiği komutlara KOMUTLAR diyerek ulaşabilirsiniz. [email protected] gmail.com adresine yazabilirsiniz. Teşekkür ederim.

  2. Merhaba Muhammet Bey, sorun tespit edildi düzeltildi. Sadece Android 5.0 ve üzeri cihazlarda tespit edilen bu sorun ondalık değerleri kırpıyordu. Sorun yeni versiyonda düzeltilmiştir.

 3. keşke uygulamaya komut girmeden önce konuşma tuşuna basmayı unutmasaydınız.

 4. Caner Gün Caner Gün

  Birader bi tasarım yapamadınız mı şuna. yazık uygulamaya. adam gibi bir tasarım yapın, yaptırın.

 5. Mstfanar Mstfanar

  Döviz kurlaru konusunda henüz tam çalışmıyor sanırım. Tüm para birimlerini 2 tl olarak görüyor.

  Ama kendini kapat deyince hemen kapanması güzel olmuş. :)

  1. Merhaba Mustafa Bey, hem kullanıcılara yeni komut ekleme örneği vermesi açısından hem de sorunun tespiti için şimdi web üzerinden döviz kuru komutu ekledim. Dialog alanına

   Güncel Dolar kuru {!RET dolar!}, Euro kuru {!RET euro!} TL dır|

   yazdım. CEYD-A ilk gördüğü boş zamanlarda bu komutu öğrenecektir.

   İlerleyen saatlerde, Döviz kuru derseniz güncel kur bilgisini alabilirsiniz. Herhangi bir sorunda [email protected] adresine ulaşabilirsiniz.

   Yardımcı olurum. Teşekkür ederim.

   1. Sesli mobil asistan Ceyda'nın kendi programında sesli haritaları olsa nasıl olur Sesli mobil asistan Ceyda'nın haritala Ceyda'nın haritaları sesli olsa nasıl olur

 6. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

  isim ve logo gerçekten etkileyici :)

 7. Kemal Katıkan Kemal Katıkan

  Keşke bir de Türkçe editörü ile çalışsalarmış.

 8. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Şu bu ve benzeri yazılımlar her ne kadar ihtiyaçları karşılamaktan uzak durumda olsalar da, yakın gelecekte artırılmış gerçeklik gözlükleri ve asistan yazılımları bilgisayar ve akıllı telefonların kullanımına hakim olacaklar. Çünkü cihazlara işlem yaptırırken fiziksel temasınız sıfıra inecek ve tahmin edersiniz ki bunun sunacağı pratik kullanım, zaman sıkıntısı çeken günümüz insanı tarafından hızla benimsenecek. Yeni işletim sistemlerini sattıran ise asistan yazılımlarının kalitesi olacak. Ömrümüz yeterse "Her" filminin benzerini yaşayan nesiller olabiliriz.

 9. Caner bey sizi tebrik ederim. Naçizane kanaatim şuan için ux ve ui Konularına takılmadan ve geliştirileceğini göz önüne alarak programı incelemenizdir. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

 10. Ferhat Gören Ferhat Gören

  destek olması amacıyla uygulamayı aldım, umarım geliştirilmesine devam edilir. ve kullanıcılar da geliştirme ortamına dahil edilir.

  1. Merhaba Ferhat Bey, oncelikle çok teşekkür ederim. Sizler gibi bu konu üzerine eğilimi olanlarla tanışmak beni memnun ediyor. Komutlar CEYD dili ile yazılıyor ve ilgi duyanlar için ben şahsen destek vermeye hazırım. http://ceyd-a.cenker.com adresinde on bilgileri ve CEYD makalelerini bulabilirsiniz. Teşekkür ederim tekrardan

 11. slm güzelde dostum kullanamıyoruz ücretsiz sürümünü indirdim acaba ? ondan mı, yanıt vermiyor

  1. Merhaba Halil Bey, sorunu [email protected] adresine detaylı bildirebilir misiniz ? Yardımcı olurum. Teşekkürler.

 12. Canker bey sizi tebrik eder teşekkürlerimi sunarım gerçekten muhteşem ücretsizi indirdim o bile işimi gördü . süperrrr

  1. Teşekkür ederim. Şu günlerde çok sayıda kullanıcı trafiği olduğu için komut eklemede problemler olabilir. Bunun dışında bir problem olduğunda bana bilgi verebilirsiniz.

 13. farklı bir isim vermek istiyorum ceyda yerine ancak ayarlardan bulamıyorum nasıl değiştireceğimi

  1. Ayara gerek yok SENIN ADIN ASLI OLSUN gibi ornek kullanabilirsiniz..

 14. Mustafa Mustafa

  Cenker Bey ürünün geliştirilmesi için ben de satın aldım.. Çok çok iyi ama bu ses algılama olayı biraz sıkıntılı.. Siri deki gibi butona basınca sesi algılasa daha performansı artıcak gibi.. Çünkü çok sık bekleme modu ve dinleme modu arasında gidip geliyor ve algılamıyor bizi

  1. Merhaba ayarlarından değiştirebilirsiniz. Sohbet modu sürekli dinle seçeneğini kapatınız.

 15. Hüsnü Hüsnü

  Bu uygulamanın yıllık ücreti nedir tam olarak acil cevap istiyorum deneme sürümunu indirdim cok hoşuma gitti elinize saglik

  1. Merhaba, Şu aşamada sadece tek kurulum ücreti 10TL dir. Bu kurulum ücreti aynı google hesabı içindir.

   1. Elinize sağlık güzel uygulama. Ücretsiz sürümü inceledim. Tam ekran reklama sinir oldum. Kapat dedigimde uygulamayi ya arka plana atıyor yada programdan çıkarıyor( sürekli aktif ayarı seçili olmasina ragmen) Internet olmadan cevrimdışı rehber-arama mesaj uygulama müzik vs gibi uygulamalara ulaşma şansımız olabilir mi???

    Market üzerinden hic birsey satin almadım. Güvenmiyorum. Tekrar tekrar kartimdan para cekilmesi, kişisel bilgilerim vs....

    Sizin hesabınıza eft havale gibi gönderi yapıp sizden alabileceğimiz kod yardımı ile kullanma şansımız var mı

 16. Uygulama güzel beğendim emekleriniz uçin teşekkür ederim en kısa zamanda ücretli sürümüne destek amaçlı geçeceğim tabikide dahada geliştirilmisi gerekiyor bi problem şu asistanı note 2 de çevrim dışı nasıl kullanabilirim teşekkür ederim

 17. sesli cevap vermiyor

  1. Merhaba dun uygulamadan bağımsız bazı ses servislerinde genel problem vardı. 5 alternatif ses bulunmaktadır ayarlarından onları da seçebilirsiniz .sorun duzeldi sonrasında ama

 18. Gizlilik konusunda size nasıl güveneceğiz yani herşeyimize siz ulaşıyorsunuz cennet bey ceyda değil:)

  1. Merhaba Ersoy Bey CEYD-A içinde desteklenen komutları kullanabilmek için Android sisteminin uygulamaya ilgili konularla ilgili izin vermesi gerekiyor. Bu durum benim de tasvip etmediğim bir durum çünkü hem ahlaki hem de mesleki açıdan töhmet altında bırakabilir. İsterdim ki hiç bir sistem izni gerektirmeden bir uygulama yazayım. Ayrıca güven vermek adına hem sizi hem de beni korumak adına uygulama yüklerken gizlilik sozleşmesi bulunmakta.

 19. merhaba programı yeni indirdim ancak konuşmuyor ben konuşuyorum o yazarak cvp veriyor çok karışık bir kullanımı var sinir yıpratıcı yardımcı olurmusunuz yoksa üzülerek sileceğim

  1. Merhaba ayarlardan 5 alternatif ses kullanabilirsiniz. İnternet tabanli oldugu icin ses sunucularinda problem olmus olabilir. Muhtemelen su an sorun olmayacaktir. Surekli iyilestirme versiyonlari yayinlanmaktadir

 20. Sozlesmeyi kabul ettikten sonra veya daha sonra herhangi bir ucret aliniyomu?

  1. Merhaba

   İki surum vardir ucretli olan tam surum ve tamamen ucretsiz olan. Tam surum sadece bir seferlik 10tl dir.

   1. neden milletten para alıyorsunuz..10 lira para çoğuna fazla geliyor..bedava yapılsa daha iyi değilmi?

    arkadaşımda note 4 var ücretsizi indirdi..merhaba Ceyda diyor,,telefondan tık tık tık ses geliyor

    bu kadar gayret saadece tık tık ile mi oluyor..

    ayrıca arkadaş ismini ESra KOYDU ANCAK Ceyda demeyince esra deyince ses vermiyor..zaten ses gelmiyor

    ayrıca Ceyda sen 28 yaşında güzel bir bayansın diyor..

    Ceyda..yazı ile ben 1 yaşında değilim.diyor.

    bu ne biçim asistan....?

    10.000 x 10 eşittir.. 100 milyar lira para..

    ve ceydadan ses yok tık tık tık tık tık tık var..bu para helalmı ? cenker bey ?

    alanlar bu tıktıklar karşılığında helal etmediğinide biliniz.

   2. Merhaba, bana Google un size gonderdiği sipariş numarasını gönderebilir misiniz ? Geri iade yapacağım. Ayrıca kullanıcıların çoğu uygulamayı kullanabiliyor. Sizin cihaz veya konfigurasyona ait bir uyumsuzluk olabilir kusura bakmayın. Gonderin ben hiç kimsenin hakkını yemek istemem. Size iade yapacağım. Ama bilin ki bu uygulamayı genelde sorunsuzca kulllanıyorlar bazen uyumsuzluklar olabiliyor o yuzden satın almadan once muhakkak ücretsizini deneyin diyorum. Neden 10 lira. Hesabınızda yanlış 1000 kişi ücretli almış. Bu paranın bir kısmını Google alıyor. Hizmet google ın. Ben kişisel çabalarımla bu uygulamayı gelitiriyorum. Bu para sabit bir ücret , yıllık ta değil. Bu para olması gerekiyor yoksa ben kişisel çabalarımla nasıl sunucunun masrafını karşılayacağım, nasıl yeni teknolojiler geliştireceğim, bazı ücretli olarak aldığım servislerin size ücretsiz yansımasını sağlayacağım ? Bir de böyle düşünün. Ben bu projeye başladığımdan beri sağlığımı kaybettim. Göz numaram 2 numara arttı, Her soruya cevap vermeye çalışıyorum 500 bin ücretsiz kişi var . Günde uyuma dışında neredeyse bunla uğraşıyorum. Düzenim tamamen bozuldu. Sonuçta bir aile babasıyım. Lütfen biraz anlayışlı olunuz. Teşekkürler.

   3. Murat Tarık Murat Tarık

    Cem kolaysa sen yaz adam o kadar vakit harcıyor sinir oldum sana 10 ₺ cok bir meblağ mış gibi git bir hesap makinesi yaz'da gör kolay mı zor mu

 21. Dili yapilandirilsa iyi olur gercekten bazi seyleri cok acayip okuyor ve aksani romanlar gibi

  onun disinda gercekten emek harcanmiş guzel bir uygulama tebrik ederim basarilarinizin devamini dilerim

 22. canker bey öncelikle güzel iş çıkarmışsınız tebrik ederim :D

  ses ayarlarını ses tonunu ya da bayan veya erkek sesini nasıl değiştirebilirim? ayarlardan baktım ama bulamadım

  yardımcı olursanız sevinirim

 23. CANKER BEY elinize sağlık olsun. daha tam denemedim, belki kullanmayacağım ama teknolojide bu kadar yabancı yazılım varken. böyle bir yazılıma destek olmak adına telefonuma indirdim. bence herkesin kullanmasa da millileşmek adına yüklemesi gereken bir proğram. TEŞEKKÜRLER İYİ Kİ VARSINIZ

  1. Cenker Sisman (@cenkersisman) Cenker Sisman (@cenkersisman)

   Çok teşekkür ederim desteğiniz için.

 24. Cenker kardeşim yazılımın güzel bu yazılımını şuan da bilgisayarımda kullanıyorum :) bilgisayarım daha cabuk ögreniyor yani bu yazılımı ara programlarla bilgisayara baglaya bilirseniz:) döviz kuru uçak bileti otobüs bileti vs gibi cogu şeyi zaten internet üzerinden buldugu için ufak tefek eklemelerle işi hallediyorsunuz.. o yüzden bu yazılımını bence bilgisayara göre tasarlasan hem android hem bilgisayar için kullanılabilir..

 25. Alpagut Develioglu Alpagut Develioglu

  Merhaba emeklerinizi takdirediyorum. Bir chat botu eklemeniz cok hosuma gitti diger rakiplerinden farki offline chat bot kullanabilmesi olmus ancak menudeki chat bot secme menusunde kullanacak bir turkce chat bota nereden ulasabilirim ya da simdilik sadece uzelligi denemek icin hangi formdaki chat bot koymaliyim temel aiml mi bana lutfen bir ornek gonderirmisiniz. Gercekten yabanci orneklerinde bir adim onde goruyorum asistani sadece telefonda zaten bulunan programlari 2. Bir kullanma yontemi olmaktan oteye goturmussunuz. Lutfen turkce ya da ingilizce chatbot hakkinda yardimci olunuz programin icinde hazir irtane gelmedi.

  1. Mehmet Ali Mehmet Ali

   merhaba proğramı tlfnuma kurdum ve kullanıyorum,geliştirmeye çalışıyorum fakat her seferinde ceydaya dokunmak sıkıntı tam sürümü yükleyeceğim ama ama ceydaya deyince hep açık kal yada sürekli dinle,yada ben tlfna konurken heo Ceyda duysun bunun gibi proğramı düzenlerseniz iyi olur.

 26. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Ceyda hep beni dinlesin oraya buraya dokunmadan 24 saat, telefonum açıkken, yolda yürürken bi yerde otururken evde ofiste, Ceyda şunu ara dediğimde Ceyda arasın, ben bire yere dokunmadan sadece komut verdiğimde algılasın.

  1. ah ah şu sorun çözülemedi hala

 27. Mehmet Ali Mehmet Ali

  bu arada emeğinize sağlık artık bu dünya akıllı insanların dünyası ve bilgi paylaştıkça güzel.

 28. Bunyamınkoz Bunyamınkoz

  gerekliyetkilendirme mevcut degil diyor ve yetkilendirme hatası veriyor

 29. Murat Tarık Murat Tarık

  windows da çalışsa ne kadar iyi olurdu denerdik

 30. Mustafa Kayaoğlu Mustafa Kayaoğlu

  öncelikle merhaba cenker bey mükemmel bir yazılım olmuş bana çocukluk yıllarımı hatırlattı karaşimşek dizisi kid mükemmeldi haftada bir oynardı siyah beyaz tv de izlerdik bıkmadan her neyse güzel iş yapmışsınız bence siri yi gecer diye düşünüyorum

 31. PC VERSİYONU VARMI