Rocket Internet'in Türkiye pazarında aktif olan 4 girişimi

Rocket Internet'in Türkiye pazarında aktif olan 4 girişimi

Küresel internet girişimleri arasında Avrupa kıtasının elini güçlendiren Rocket Internet, Tikobus.com ile Temmuz ayı sonunda Türkiye pazarına yeniden merhaba demişti. Ağustos 2012′de Türkiye'den çıkmadan önce ülkemizde bir çok girişimi faal olan Rocket Internet'in, yeni güncellediği listeye göre Türkiye pazarında büyütmek istediği 4 tane girişimi var.

Bu girişimler Türkiye'ye Tikobus adıyla giren ClickBus, 'ciddi arkadaşlık sitesi' Edarling, ödeme sistemi Paymill ve günlük daire kiralama hizmeti Wimdu.

Dilerseniz geçen hafta değerini 4.5 milyar dolara yükselten ve borsaya açılmaya hazırlanan Rocket Internet'in Türkiye'deki girişimlerine göz atalım.

  1. ClickBus.com (Tikobus.com): İnterntten otobüs bileti almak isteyenlere hitap eden bu girişim bu alan lider oyunculardan biri olarka gösteriliyor. Şehirler hakkında bilgilerin de yer aldığı sitede otobüs bileti satın almak mümkün. Almanya'da da hizmet veren ClickBus, Brezilya, Meksika, Polonya, Tayland, Türkiye ve Pakistan'da aktif durumda. TikoBus'ın Türkiye'deki rakipleri ise kısa süre önce 9 milyon dolar yatırım alan Kanadalı girişim Busbud.com, Biletall.com ve Obilet.com sayılabilir.
  2. eDarling.net: Avrupa'nın önce gelen arkadaşlık sitelerinden biri olan eDarling, uzun süreli ilişkilerin kurulmasına aracılık ediyor. Bilimsel analiz ve öneriler, kimlik gizliliği gibi özelliklerini öne çıkaran girişimin 3 milyon euro yatırımı olan ecift.com'a rakip olduğunu söyleyebiliriz.
  3. Paymill.com/tr-tr: Bir online ödeme sistemi çözümü olan Paymill, küçük işletmelerin de internet mağazasında kredi kartıyla alışveriş yaptırabilmesine olanak sağlıyor. Stripe kopyası olarak düşünülen, 40 ülkede hizmet veren ve 2012 yılı sonundan bu yana Türkiye pazarını hedefleyen Paymill'in Türkiye'de iyzico, Payu, iPara gibi rakipleri var.
  4. Wimdu.com.tr: Kısa süreli daire ve oda kiralamanızı sağlayan Wimdu da Türkiye pazarından kopamayan Rocket girişimlerinden. Airbnb kopyası olan girişim Türkiye'de Hemenkiralik.com ile aynı pazardan pay kapmaya çalışıyor.
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.