Rocket Internet'in Türkiye pazarında aktif olan 4 girişimi
Girişim

Rocket Internet'in Türkiye pazarında aktif olan 4 girişimi

Küresel internet girişimleri arasında Avrupa kıtasının elini güçlendiren Rocket Internet, Tikobus.com ile Temmuz ayı sonunda Türkiye pazarına yeniden merhaba demişti. Ağustos 2012′de Türkiye'den çıkmadan önce ülkemizde bir çok girişimi faal olan Rocket Internet'in, yeni güncellediği listeye göre Türkiye pazarında büyütmek istediği 4 tane girişimi var.

Bu girişimler Türkiye'ye Tikobus adıyla giren ClickBus, 'ciddi arkadaşlık sitesi' Edarling, ödeme sistemi Paymill ve günlük daire kiralama hizmeti Wimdu.

Dilerseniz geçen hafta değerini 4.5 milyar dolara yükselten ve borsaya açılmaya hazırlanan Rocket Internet'in Türkiye'deki girişimlerine göz atalım.

 1. ClickBus.com (Tikobus.com): İnterntten otobüs bileti almak isteyenlere hitap eden bu girişim bu alan lider oyunculardan biri olarka gösteriliyor. Şehirler hakkında bilgilerin de yer aldığı sitede otobüs bileti satın almak mümkün. Almanya'da da hizmet veren ClickBus, Brezilya, Meksika, Polonya, Tayland, Türkiye ve Pakistan'da aktif durumda. TikoBus'ın Türkiye'deki rakipleri ise kısa süre önce 9 milyon dolar yatırım alan Kanadalı girişim Busbud.com, Biletall.com ve Obilet.com sayılabilir.
 2. eDarling.net: Avrupa'nın önce gelen arkadaşlık sitelerinden biri olan eDarling, uzun süreli ilişkilerin kurulmasına aracılık ediyor. Bilimsel analiz ve öneriler, kimlik gizliliği gibi özelliklerini öne çıkaran girişimin 3 milyon euro yatırımı olan ecift.com'a rakip olduğunu söyleyebiliriz.
 3. Paymill.com/tr-tr: Bir online ödeme sistemi çözümü olan Paymill, küçük işletmelerin de internet mağazasında kredi kartıyla alışveriş yaptırabilmesine olanak sağlıyor. Stripe kopyası olarak düşünülen, 40 ülkede hizmet veren ve 2012 yılı sonundan bu yana Türkiye pazarını hedefleyen Paymill'in Türkiye'de iyzico, Payu, iPara gibi rakipleri var.
 4. Wimdu.com.tr: Kısa süreli daire ve oda kiralamanızı sağlayan Wimdu da Türkiye pazarından kopamayan Rocket girişimlerinden. Airbnb kopyası olan girişim Türkiye'de Hemenkiralik.com ile aynı pazardan pay kapmaya çalışıyor.
Yorumlar (5)
 1. KeremBey KeremBey

  Webrazzi,

  Rocketrazzi mi oluyor?

 2. Kupon Kodu Kupon Kodu

  Zalando gelir mi, gelmez mi işte bütün mesele bu...

 3. bence bu iş yaş. bir seneye kapatırlar

 4. Bunlar nasıl Alman anlamadım. Dogru düzgün tek bir işleri yok.

 5. "Ciddi" olan girisim Mart 2015 basi itibariyle kapatiliyor. Türkiye ekibi isten cikarildi.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri