Rocket Internet, Tikobus ile yeniden Türkiye'de!
E-Ticaret

Rocket Internet, Tikobus ile yeniden Türkiye'de!

Ağustos 2012'de bir sabah tüm operasyonları kapatıp giden Rocket Internet, yeniden Türkiye'ye giriş yapıyor. Mayıs ayında yayınladığımız raporda agresif büyümeyle hareket eden Rocket Internet'in ülkemize otobüs bileti odağında e-ticaret sitesiyle yeniden giriş yapacağı duyumumuz bugün şirket tarafından da doğrulandı.

Detaylarla devam edelim TikoBus.com.tr alan adıyla hizmet vermeye başlayan otobüs bileti dikeyinde e-ticaret sitesi Rocket Internet'in Brezilya, Kolombiya, Meksika, Tayland, Almanya, Polonya ve Pakistan'da hizmet veren ClickBus.com'un yerel versiyonu.

Tikobus.com.tr ile kısa zamanda 3 bin 500'den fazla güzergahda bilgiler sunmaya başlayan Rocket Internet, 65'ten fazla otobüs firmasıyla da anlaşma yapmış. TikoBus Genel Müdür'ü Ömer Can Küçükdere, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu'nun verilerine göre Türkiye'de yılda 210 milyon otobüs bileti satışıyla 4 milyar dolarlık bir pazarın olduğunu belirtiyor.

ClickBus'ın dünya genelinde 100 çalışanıyla ayda 60.000’den fazla bilet satışı gerçekleştirdiği paylaşılırken, uluslararası operasyonda Türkiye'nin ilk 10'da yer alması hedefleniyor. TikoBus'ın yayınlamış mobil uygulamasının olmadığını belirtelim. İlgilenenler TikoBus'ı buradan ziyaret edebilirler.

tikobus

Yorumlar (19)
 1. Aynı gün tarih ve saatteki sefer için TikoBus'tan bakınca otobüsün büyük kısmı boş gözüküyor. Otobüs firmasının kendi sitesinden baktığımda ise tüm koltuklar satılmış durumda. Bu koltuklar TikoBus'a mı satılmış gözüküyor, yoksa veride bir uyumsuzluk mu vardır? Rocket'in çekilip tekrar gelmesi piyasanın doğasına bağlı . Bu sefer de olmazsa bi daha hiç olmaz.

 2. Gökhan P. Gökhan P.

  İpek turizmin biletall.com servisiyle aynı firmalar. Firma sıralaması ve fiyatlar bile birebir aynı.

  Agresif büyüme istiyorsa ipek turizmi satın almalı ve Metro yu da mutlaka dahil etmeli. Yoksa yine geldiği gibi gider...

 3. Onemsiz Onemsiz

  Bu ismi bulup kullanan Rocket Internet Türkiye yöneticileri. Bu kafayla giderseniz yine Rocket Internet bu ülkeden geçip gider.

 4. Recep Can Recep Can

  ELVEDA ROCKET INTERNET

 5. Huseyin Topcu Huseyin Topcu

  En cok ziyaret edilen sehirlerin Allah askına bana ne faydası var?

  İşte abi, böyle iş bilmez adamlar proje yapar, yönetici olur, dünya para götürür... İş bilen insanlar da bu insanların arkasında kalıp, uğraşır durur..

  Arkanda dev bir güç var, domain fail, UI fail, UX fail..İletişim fail..

  1. Hızlı bir şekilde arama yapmadan kalkış noktası - varış notkası seçmeniz için arayüz. Sizin gibiler de sağa sola saldırır genellemesi yapabiliriz.

 6. Çok ekmek yemesi gerekiyor. Hüseyin TOPÇU'nun dediği gibi tam anlamıyla felaket bir servis. Çünkü Türkçe ad girilmiş ve String değer olarak çevrilmemiş. http://www.tikobus.com.tr/tr/Bart%C4%B1n şeklinde gözüküyor. Aynı şekilde resimler gözükmüyor. Ajax sorgulama oldukça yavaş. Buda sorgulanan parametrelerin direkt veritabanı ile sorgulandığının işaretçisi. Zaten sorgu sonucu boş sayfa çıkarıyor. Başarısız bence.

 7. Gökalp Gökalp

  Kendilerine mal tedarik edenleri zor durumda bırakıp gitmişlerdi. Borçlarına sadık davranmadılar. Alacaklılarına kalan borçlarını ödeyecekler mi merak ediyorum doğrusu. Geri gelmeden önce bu konuyu düşünmüşler mi o da merak konusu...

 8. Osman Homek Osman Homek

  Bu girme-çıkma işlerine neden bukadar duygusal bakıyoruz? İşlerine geliyor giriyorlar-deniyorlar, işlerine gelmiyor basıp gidiyorlar. Ne ezik memleketiz arkadaş.. ("bu domain ile olmaz" bakış açısını inşallah atlatacağız)

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   Arkadaşım sen karnım açıktı mı dersin yoksa başka yerim mi dersin sen değiştir bakış açını önce :)

  2. Gökhan P. Gökhan P.

   Ama harbiden Türkiyede bu domain ile olmaz...

 9. Karadmin Karadmin

  rocket internetin turkiye'deki problemi vizyoner bir yoneticilerinin olmamasi. girmek istedikleri pazarlar cok mantikli aslinda ama turkceye hakim olmadiklari icin markalarini yaratamiyorlar. roket internet resmen universitelerde ders olarak okutulmasi gereken bir sirket. girdiginiz pazarda iyi bir ekibiniz yoksa istediginiz kadar paraniz olsun resmen bir hicsiniz. neden? sanayi devriminin ilkelerini ve altinda yatan nedenleri marx tum acikligiyla bize gosterdi ama bilisim ekonomisiyle birlikte bu bayrak marx'dan nietzsche'nin eline gecti. korkarim nietzsche'nin felsefesi marx'in ki gibi okunarak ogrenecek turden de degil. bakin warren buffett'a bilisim sektorune giriyor mu? warren buffett bilisim sektorunde ki firsatlari goremeyecek kadar aptal mi sizce? bilakis yasli kurt altinda ki zeminin saglam olmadigini biliyor. sanirim bu isi kurumsal anlamda yapmanin en iyi yolu sirket satin almak.

  1. Bende deminden beri rocketin geri gelmesini hangi felsefi yaklaşımla açıklarıma kafa yoruyordum..taki senin yorumunu okuyana kadar..Evet nietzsche idi anahtar kelime teşekkürler.

   1. Karadmin Karadmin

    neden geri geldigini degil neden basarisizliga mahkum oldugunu aciklamaya calistim.

 10. Selim Soyer Selim Soyer

  Logo ikon bildiğin Gebze-Harem minibüsü, domain MinoBus.com.tr olmalıydı.

 11. Rocket en son piyasaya olan borçlarını da bırakıp çekip gitmişti. Bu projenin tutmama, pazardan çekilme kararı alınması durumda elbet aynı sorunlar yaşanacaktır. Rocket in bu olumsuz geçmişini bilenler bu siteyi kullanmayacaktır.

 12. Rocket interneti tanidigini düsününler tam olarak tanimamis da olabilirler. Rocket Internet dünya üzerinde 20.000 üzerinde calisani ile Afrikanin, Asyanin ve Avrupanin bircok ülkesinde farkli sektörlerde lider konumdadir. Bu basarisinin en büyük sebebi lokalizasyon konusundaki basarisi ve gercekten deneyimli uluslarasi bir calisma anlayisina sahip olmasidir. Türkiye'deki Rocket süreci, burada fazlasiyla tartisilmis ve özellikle eski calisanlari tarafindan genelde olumlu yönde elestirilmistir. Türkiyede eticaretin büyüme dönemininin bittigi bir dönemde Rocket'in giris yapmasi bence büyük bir talihsizlikti. Ancak ayni dönemde Namshi de paralel olarak olusturulmus ve basarisini saglamistir.

  Clickbus ile birlikte Rocket'in tekrar Türkiye'ye girmesi piyasayi ve sektör dinamiklerini tanimasina yardimci olacaktir. Tasarim, Domain, UX, Icerik, vb gibi teknik elestiriler de Rocket'in business modelinin yalnis oldugu anlamina gelmez. Ayni anda 3 kitada sektör lideri olan bir firmayi elestirmek bu kadar basitse neden türk firmalarini diger pazarlarda basari yakalarken göremiyoruz?

 13. Selim Kara Selim Kara

  Ben bu servisi kullanıcam hoşuma gidecek hep kullanmak isteyecem sonra kapatıp gidecekler :)

 14. obilet.com var iken sizi neden kullansınlar. Obilet gayet başarılı