Rocket Internet'in çok gizli büyüme stratejileri bu raporda
Girişim

Rocket Internet'in çok gizli büyüme stratejileri bu raporda

Dünyanın en agresif büyüme stratejilerine sahip internet şirketlerinden Rocket Internet'in "çok gizli (strictly confidental)" notuyla hazırlanan bir raporu dün Tech.eu tarafından paylaşıldı. Aşağıda tamamen yer verdiğimiz şirket sunumunda Rocket Internet'in büyüklüğü ve büyüme stratejileri gözler önüne seriliyor.

Rocket Internet'in esas yatırımcılarından olan İsveçli Investment AB Kinnevik'in ev sahipliği yaptığı Capital Markets Day adlı etkinlikte paylaşılan sunum Rocket Internet'in Çin ve ABD dışındaki en büyük internet platformu olmak istediğini söylüyor. Bu konudaki iddiasını da bir çok veri ve strateji ile güçlendiriyor.

Rocket Internet hitap ettiği ABD ve Çin dışında kalan internet nüfusunun yüzde 65 olduğunu, mobilde bunun yüzde 78'e ulaştığını söylüyor. Rocket Internet'ın özellikle gelişen pazarlarda yerleşmeye çalıştığı görülüyor ve 3 ana sektöre dikkat çekiliyor. Bunlar eticaret, pazar yeri ve finansal teknolojiler.

Rocket-Internet_Kinnevik-Rocket

2009'dan bu yana 60'tan fazla girişimle 100'den falza ülkede Rocket Internet imzasını görmek mümkün. Bu girişimler 2011'den bu yana 4.7 milyar ziyaret çekmiş. Toplanan toplam yatırımsa 2 milyar Euro civarında.

Raporun Rocket Internet'in iş modeli, takım, finans ve uygulama başlıklarında dikkatli çalıştığını, uygulama modellerini önce Avrupa'da kanıtlayıp sonra dışarıya açarak büyümeye çalıştığını rapordan öğrenebiliyoruz. Çeşitli örneklerle Rocket Internet'in büyüme yaklaşımını da nasıl yorumladığı görülebiliyor.

Rocket Internet bir kez daha Türkiye'ye adım atabilir

Son olarak şunu da paylaşmadan geçmeyelim; son dönemde Rocket Internet'in Türkiye'ye yeniden dönüş yapacağına dair duyumlar alıyoruz. Türkiye'deki bazı eski Rocket Internet çalışanlarının tekrar Rocket'a döneceği ve Türkiye'ye girecek iki Rocket girişiminden birinin bilet satışı üzerine olacağı da duyumlarımız arasında.

Sözü fazla uzatmadan raporu dikkatinize sunalım. Şu sayfada da diğer Rocket Internet girişimleriyle ilgili detaylı raporları bulabilirsiniz. Kendi girişimizle paralel Rocket Internet yatırımlarını dikkatli incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Yorumlar (3)
 1. Muhammed Doğan Muhammed Doğan

  Türk pazarı zaten oldukça karışık neden çekildiklerini anlayamadan yeniden dönecekler söylentisi dolaşıyor şimdide.

 2. Nano Grip Nano Grip

  İstatistikler için teşekkürler ama yinede hüsrana uğramış güzel bir proje olarak hatırlayacağız.

  Tabi varsa yeni fikirleri ve projeleri Türkiye'ye her zaman bekleriz kendilerini.

 3. Ekonomist Ekonomist

  Zamanında yanlış marketing çalışmaları yaptılar Türkiye'de. Bu çalışmalara 20 milyon dolar harcanmış olduğu söylenmişti, ülkenin büyük bir kısmı sitelerin adını bile bilmiyordu. Hatta yalnızca Türkiye değil zamanında Dubai operasyonlarını da durdurduklarını hatırlıyorum.