Spotify'nın düzenli olarak zarar ettiği online müzik sektöründen rakamlar [Webrazzi PRO]

Spotify'nın düzenli olarak zarar ettiği online müzik sektöründen rakamlar [Webrazzi PRO]

Webrazzi PRO'da haftanın en çok dikkat çeken grafiğine yer verdiğimiz haftanın grafiği yazı dizimizle tekrardan karşınızdayız. Bu haftanın konusu dünyaca ünlü online müzik servisi Spotify ve dolayısıyla online müzik sektörü.

Spotify, kısa bir süre önce açıkladığı ve bizim de size haberleştirdiğimiz gibi 10 milyon ücretli kullanıcı barajını geçti. Şirket ayrıca 56 ülkede toplamda 40 milyon kullanıcıya hizmet ediyor.

Buna rağmen Rakamlara göre Spotify 2010 yılında 98 milyon dolar ciro ve 38 milyon dolar zarar; 2011 yılında 243 milyon dolar ciro ve 59 milyon zarar; 2012 yılında da 575 milyon dolara ciro ve 78 milyon dolar zarar açıkladı. İlgili grafiği hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Bu arada Digital Music Report verilerine göre online müzik pazarının ücretli abonelikten elde ettiği toplam gelir 1,1 milyar dolar ve abone sayısı da 28 milyon. Bu da Spotify'ın ücretli üyelikle müzik dinleyenlerin yaklaşık olarak yüzde 30'unu kapsadığı anlamına geliyor. Bu arada pazarın toplam büyüklüğü ise 2013 yılında 6 milyar dolar civarında. Aynı yıl için fiziksel yollu satışlardan müzik endüstrisinin toplam hacmi de 7,73 milyar dolar. Bu rakamların dünya genelini kapsadığını da ekleyelim.

spotifyin_yillara_gore_geliri_ve_net_kari_929_b

ABD'de insanlar neden online müzik dinliyor?

Yapılan bir diğer araştırmaya göre ABD'de insanlar yüzde 19 ile en çok 'başka bir yerde bulunmayan müzikleri dinlemek' sebebiyle online mecraları tercih ediyor. İkinci sebep 'çalan müziğe karar verme özgürlüğü', üçüncü sebep de 'daha çok müzik çeşiti olması'. Örneğin 'ses kalitesinin daha iyi olması' listede beşinci sırada. (Araştırma, Ali A. Abhary'nin (Spectrum Media) Webrazzi Dijital'13 Konferansı sunumundan alıntıdır.)

Diğer yandan Apple'ın da mobil uygulama ekosistemine damga vurmasına rağmen aynı başarıyı online müzik alanında yakalayamadığı malumunuz. Dünya devinin bu soruna bir çare olması amacıyla ünlü kulaklık üreticisi Beats ile satın alma için görüşmelere başladığını da hatırlatalım. Bakalım online müzik sektöründe zaman neyi gösterecek; bu pastadan en çok payı kim alacak ve şirketler artık kar etmeye başlayacaklar mı?

Webrazzi PRO hakkında

Gelelim Webrazzi PRO'ya. Webrazzi PRO'da yer alan 1000'in üzerindeki grafikle ilgili detaylı bilgileri hazırladığımız şu infografikte bulabilirsiniz.

Ücretli bir platform olan Webrazzi PRO'da şu an 3 ayrı paket bulunuyor. Her biri minimum bir yıl için geçerli olan Bireysel, Startup ya da Kurumsal paketlerimizi satın almadan önce dilerseniz sağ üstte yer alan arama kutusunu kullanarak Webrazzi PRO'da aklınıza gelen aramaları yapabilirsiniz. Bu arada 3 paketi birbirinden ayıran tek etmenin kullanıcı sayısı olduğunu da belirtelim.

Webrazzi PRO hakkındaki görüş, öneri ve sorularınız için bize [email protected] e-posta adresinden ulaşmanız mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.