Rocket Internet Türkiye operasyonunu kapatıyor! [Son Dakika]
Arama
Genel

Rocket Internet Türkiye operasyonunu kapatıyor! [Son Dakika]

Birkaç gündür duyumlarını alıyorduk ama elimizde kesin bilgi olmadığı için paylaşamıyorduk. Bugün itibariyle şirket içinden birçok kişiden doğruladığımız kadarıyla Rocket Internet artık Türkiye operasyonunu kapatıyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz birçok Rocket Internet çalışanı bugün şirket içinden belli gruplara söz konusu operasyon durdurma ve Türkiye’den çıkma kararıyla ilgili bilgi verildiğini doğruladı. Bu sebeple paylaştığımız bilginin kesin olduğunu söyleyebilirim.

Rocket Internet‘in sahip olduğu Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin de kısa süre içinde sırayla kapatılacağını yine bu süreçte öğrendik. Bu süre içinde sadece satış yapacak ancak alım yapmayacak olan e-ticaret siteleri önümüzdeki hafta ve aylarda yayınlarına da son verecekler.

Ancak aldığımız bir diğer bilgi de Rocket Internet’in sahip olduğu sporena.com, evimister.com, zidaya.com gibi siteler için satış düşüncesinin olduğu yönünde. Bu sitelerin satışı için Türkiye’deki çeşitli gruplarla bir anlaşma olur mu ya da gelinen bir nokta var mı, henüz kesin olarak bilemiyoruz. Ama bugün hızlıca yaptığımız bir araştırmada birkaç grubun sporena.com ve evimister.com’la ilgilendiğine dair duyumlar aldık.

Son haftalarda sürekli işten çıkma haberlerini aldığımız Rocket Internet’te şu anda 400 kadar çalışan bulunuyor ve malesef operasyonun durması ile büyük olasılıkla bu önemli sayıda çalışan işlerini kaybedecekler.

Türkiye internet pazarı için kötü bir haber olarak nitelendirdiğim bu gelişme ile ilgili detayları yeni bilgiler aldıkça ya da şirketten kesin bir açıklama geldiğinde ayrıca paylaşıyor ve güncelliyor olacağız.

Güncelleme: Rocket Internet çalışanlarından Deniz Türkoğlu, Webrazzi’deki kapanış haberinden sonra ekip olarak çektikleri bir fotoğrafı twitterda paylaştı. Umarız şirket çalışanları önümüdeki dönemde bu mutluluklarını sürdürebilirler.

 

Yorumları GösterYorumlar Gizle (171)
  1. Sina dedi ki:

   Hayir, yatirimcilari farkli.

   1. Gixxy dedi ki:

    Yatirimcilari zaten rocket internet. Ama alaninda lider oldugu icin sanirim yatirimci degistirip devam edecekler. Kisaca westwing turkiye rockettan bagimsizlasiyor.

 1. murat dedi ki:

  Çağlar Erol sevinir mi bilmem

 2. Ozan Çağlargil dedi ki:

  Kötü haber. Yapılanmalarında büyük yanlışlıklar olduğunu içeride çalışan arkadaşlardan dinliyorduk. Umuyorum ki, işlerini kaybedecek kişiler tez zamanda iş bulur.

  Türkiye gibi bir pazardan 1.5-2 senede “kaçıyor” olmak ise Rocket Internet için genelde de iyi sinyaller vermiyor olsa gerek.

  1. Onur Ozcan dedi ki:

   Reklam ekibi Zanox’la değil, Adtriplexle çalıştığını dahi bilmiyor.. Yapılanma sorunu en basitinden buradan belli..

   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151040441304285&set=a.10150251830504285.334602.749469284&type=1&theater

   1. Rıfat Zarifoglu dedi ki:

    Zanox’la da çalışıyorlar.

   2. Ömer dedi ki:

    hem zanox hem de adtriplexle çalışıyorlar

   3. cem dedi ki:

    Emin ol butun ekip ne ile calistigini cok iyi biliyordu…

 3. Erencan dedi ki:

  Neden Türkiye’den çıkıyorlarmış aldığınız bir bilgi var mı ?

 4. MrAuTHoR dedi ki:

  Gerekçeleri neymiş?

 5. bora yalçın dedi ki:

  rocket internetten vahşi kapitalizm örneği! piyasaya girdiler, büyük sermaye ile büyük reklam harcamaları ve promosyonlar yapıp piyasadan pay aldılar, bir sürü kişiyi yüksek meblağlara işe aldılar şimdi de satıp gidecekler. Yalnızca 1 senede (sporena geçen yılın sonlarına doğru açılmıştı hatırladığım kadarıyla)
  Bilmeyenlere https://webrazzi.com/2012/05/08/rocket-turkiye-dosya/ yazısını tavsiye ederim

 6. Hasan dedi ki:

  Eee olacagi da buydu zaten! Türkiyede is yapmak o kadar kolay degil Olivercigim! Sen zannettin ki buradakiler hepsi hiyar, tek ben uyanigim, girip Türkiye´ye fet ederim orayi ya?! Hadi bakalim, simdi cabucanak toparlanip ufaktan ufaktan Almanya yollarina düs..

  Ne kadar da islerinden olacak arkadaslara üzülüyorsam, yine de sevindirici bir haber bence.. Rocket calisanlari üzülmeyin, sizler zaten yeteneklerinizden dolayi oralara geldiniz, en yakin zamanda daha iyi yerlerde is bulursunuz..

 7. can dedi ki:

  Sırf yabancılara fahiş fiyattan satış amaçlı şişirilmiş startup kurup, bilançoya rekor zarar yazarken her etkinlik konferansta çıkıp, şöyle iyiyiyiz, ciromuz bu kadar diye atıp tutarsan ve bu yaratılan suni gündem ve hava ile Rocket gibi ciddi yabancı firmalar gelirse, sonra işlerin aslında okadar iyi olmadığı, kar marjının eksilerde olup, şirketleri ayakta round round sermaye arttırımlarının tuttuğunu görürse, bu ülkeden yabancılar arkasına bakmadan kaçarlar. Şimdi hala çıkıp işler çok iyi ciro şukadar yabancı yatırım aldık demeye devam edin bakalım.

  1. ahmet dedi ki:

   şimdi bu yazıdan bunu mu çıkardın illa politik bir cevap verilmeli değil mi türkiye sizin gibiler yüzünden gelişme konusunda geç kaldı zaten firmanın kapatıp ülkemizden gitmesi üzücü allah işsiz kalan arkadaşlara yardım etsin bence biraz yorum yazarken düşünceli davranalım..

  2. Oktay dedi ki:

   Ya dostum bu kadar kolay yorumlar yapmayın. Yani bu adamlar tutup sizin dediğiniz gibi bizim ‘suni gündem’ lerimize göre yatırıma geliyorlar öyle mi? Komik olmayalım. Yatırım denilen şey sağdan soldan duyulan laflarla değil ciddi fizibiliteler ile yapılır ki özellikle yabancı bir ülkeye yatırım yapıyorsanız bu böyledir.

  3. sukru dedi ki:

   Size katılıyorum, ayrıca işletmeler kar etmelidir diye düşünüyorum. Ama kominite oluşturup belli bir güce kavuştuktan sonra kar bekliyoruz gibi çok da haksız görmediğim savlar da var.
   Aradaki ince ayarı iyi tutturmak lazım. Özellikle e-ticaret yapıyorsak, karsız hızlı büyümek yerine, karlı yavaş büyümeyi tercih etmeliyiz diye düşünüyorum.

  4. Serkan B. dedi ki:

   Hocam, çok saçma biriyorum olmuş. 18 ayda gelip gitmek ne kadar ciddidir? Rocket buraya kadarmış. Konferanslarda çıkıp konuşanlar olmasa asıl ciddi şirketler buraya gelip, kalmazlardi. Ornek: ebay, amazon, Google, ticketmaster, vs Anladın di mi?

   1. can dedi ki:

    Sen yorumun kime gönderme yaptığını bile anlayamadan örnek olarak Google Amazonu vermişsin, güldürdün beni.

 8. Özcan Acar dedi ki:

  Web girisimciligi partisi sona erdi, hele sükür.

  Tamamen insani, hem calisan hem tüketici olarak sömürme üzerine kurulu bir sistemin temsilcisi olan RocketInternet’in Türkiye’den cekilmesi, Türkiye icin bir kayip degil, bir kazanctir. Ayni numaralari simdilerde Almanya’da da yapiyorlar. Yatacak yerleri yok.

  1. By dedi ki:

   Özcan hocama katılıyorum. Web girişimciliğinin etik manada alması gereken daha çok yol var.

  2. murat dedi ki:

   Çok doğru, hem calisani hem de tüketiciyi sömürme düzeni, ne bir kurala uyuyorlar ve birşey yapıyorlar, çekildikleri çok isabetli olmuş!

  3. irfaN dedi ki:

   Keşke bunları yazmadan önce çalışanların bir fikrini alsaydınız.

   Blog’unuzda yazdığınız yazının büyük kısmına katılıyorum, yazılımcılar sömürülüyor, eziliyor, fazla mesai yaptırılıyor, 3-5 kuruş maaş veriliyor. Buraya kadar tamamız.

   Ama bunların Rocket’da olduğunu nereden biliyorsunuz? Asıl sömüren yerli firmalar. Rocket’ın kapatması büyük bir kayıptır.

   Rocket güzel çalışma ortamı sunuyordu, yazılımcı kökenli, yurtdışı tecrübesi olan güzel yöneticiler vardı.

   Deniz güzel bi kapak bırakmış buraya, şurdan buyurun:
   https://twitter.com/E_Deniz/status/236449457883992064

   1. Özcan Acar dedi ki:

    Blogumun basligi böyle girisimcilik olmaz. Ben yazimda Rocket kendi yazilimcilarini sömürüyor demedim. Yazimi bir daha okumanizi isteyecegim.

    Rocket etik olmayan davranislariyla dünya capinda sabikali bir girisim. Kapanmasi kesinlikle bir kayip degil. Bu daha cok kendi girisimcimizi rahatlatacak bir durumdur, cünkü en azindan ayni sartlarda rekabet etme sanslari olacak belki. Rocket getirdigi milyon EUR’lari ile tüm dengeleri aninda bozdu. Bunu sadece Türkiye’de degil, dünyanin her yerinde yapiyor. Aksi taktirde bu kadar hizli büyümesini nasil acikliyorsunuz.

   2. irfaN dedi ki:

    Yazılımcı haklarını savunan birisi olarak “girişimcimizi rahatlatacak bir durum” demeniz çok ironik olmuş.

    Türkiye de girişimci dediğiniz kişiler, yazılımcıyı sonuna kadar sömüren kişiler değilmidir? Holding patronları, inşaattan kazandıkları parayı, interneti yeni fırsat olarak gördükleri için, buraya aktaran patronlar değilmidir? Globalleşmekten neden bu kadar korkuyorsunuz anlamıyorum.

    Çalıştığım 2 Avrupa şirketinden başka hiç iyi bir iş tecrübem yok. Freelance çalışırsınız, 10 bin TL lik işe 2 bin TL den pazarlık açarlar.

    Sizin bahsettiğiniz girişimcilerle iş görüşmesine gidersiniz, şirketin bir adil dağıtımı yoktur. Piyasada seviyenize göre ortalama gelir 5 bin TL ise, siz piyasada yeniyseniz 3 istemişsenizdir, üstüne pazarlık ederler. Biz sizle aynı seviyedeki kişiye 5 veriyoruz, veya siz 3 istediniz ama biz 4 verelim diyen bir tane “yüce girişimci türk şirketi” gördünüz mü siz?

    Rekabet, hem şirketlerin silkelenip kendisine gelmesini, hem de çalışanların ufkunu açacak standartlar görmesini sağlar. Bu da IT (özellikle internet) sektörü için güzel bir gelişmedir. Hem girişimci “dünyada bu işi nasıl yapıyorlar ki” diye düşünmez, gözünün önünde örnekler olur, hem de çalışan “şu şirket mesai istemiyor, oraya gidiyorum” demeyi öğrenir.

    İşin aslı, sizi gıyabınızda biliyorum, sizin gibi IT sektöründe yetkin bir isimden bu açıklamaları okumak çok üzücü.

   3. Sinan dedi ki:

    Bir işçi olarak seçimini Rocket tarafından kullandıysan, bunu bilinçli yapıyorsundur. Tabiki taktikler ve olabilecekler kısmen biliniyordu ve bu yüzden o fotolarda herkez mutlu olmak zorunda bence.

    Eleştirilen asıl nokta bu olayların Türkiye’ye yararlı olup olmaması. Yoksa İrfanlar maaşını ne kadar nereden alıyo kimseyi ilgilendirmez.

    ‘Artık kolay kolay yabancı sermaye gelmez’ diye saçmalık okuyorum bazen. Crowdinvesting yolunu denemişler mi hiç? İsteyen 20 milyon dolara kadar sermaye bulabilir, hem de yüzde yüz rocketsiz, fişeksiz, tozsuz, dumansız..

   4. Özcan Acar dedi ki:

    >İşin aslı, sizi gıyabınızda biliyorum, sizin gibi IT sektöründe yetkin bir isimden bu açıklamaları okumak çok üzücü.

    Söylediklerimin, ya da yazdiklarimin carpitilmasi cok üzücü. Bu benim dogmatik olarak girisimcilige karsi oldugumu göstermez, bilakis hem yazilimcilarin hak ettikleri icin söz aldigimi, hem de girisimcilik icin zemin hazirlanmasi taraftari oldugumu gösterir. Ben girisimciligi karsi degilim, internet girisimcilgine hic karsi degilim. Ben kendim hem bir yazilimciyim, hem bir girisimciyim. Yazimda da belirtmeye calistim, bu isin hakki tam anlamiyla verilecekse, girisimci olunmali, aksi taktirde Rocket’in ya da digerlerinin yaptigi sekilde “Böyle Girismcilik Olmaz” dedim.

    Üzücü olan devamli laf üstüne laf konulmasi, olayin kisisellestirilmesi ve insanin bunlari görüp tartismalardan elini ayagini cekmesi. Bu sekilde “bana ne, kendime hakaret ettirecek zemin hazirlamam” diyerek, tartismalara katilmayan bircok yetkin insan taniyorum.

 9. Hasan B. dedi ki:

  Eee olacagi da buydu zaten! Türkiyede is yapmak o kadar kolay degil Olivercigim! Sen zannettin ki buradakiler hepsi hiyar, tek ben uyanigim, girip Türkiye´ye fet ederim orayi ya?! Hadi simdi cabucanak toparlanip ufaktan ufaktan Almanya yollarina düs bakalim..

  Ne kadar da islerinden olacak arkadaslara üzülüyorsam, yine de sevindirici bir haber bence.. Rocket calisanlari üzülmeyin, sizler zaten yeteneklerinizden dolayi oralara geldiniz, en yakin zamanda daha iyi yerlerde is bulursunuz zaten..

 10. Rocket’in burada kendini iyi konumlanadıramadığı bir gerçek, copy/paste web siteleriyle ve tek kişinin her işi yapmaya çalıştığı organizasyonlarıyla tutunamayacağı belliydi. Umarım orada çalışan arkadaşlar için hayırlı olur. Çağlar Erol da istediği(!) mühendislere kavuşuverir bakarsınız.

 11. Kerim Selef dedi ki:

  Çağlar Erol’un yazısına yorum yazan Roket çalışanı için artık tekrar yarım saat hesapları yapmanın vakti geldi o zaman.

  Anıl Özselgin yazmış :
  16 Ağustos 2012, 14:03

  Şirketler ciddi emek sömürüsü yapıyorlar, uzun çalışma saatleri, yetersiz izinler, düşük ücretler. Cumartesi günleri bile çalışma günü gösterilip yıllık izinden kesiliyor her yerde.

  enuygun.com ile görüştüğümde 09:00-18:30 arası çalıştıklarını öğrenmiştim. Neden sizce günlük yarım saat fazla çalışmalıyım eğer kaliteli bir yazılımcı isem. Peak games ile görüştüğümde cumartesi günleri de çalıştıklarını gördüm. Mynet cumartesi günlerini de çalışma gösterip izinden yiyor. Sahibinden de mesai asla bitmez. Gittigidiyor zam yapmazken sahibi ferrari alıyor.

  1. Fatih dedi ki:

   Talihsiz bir yorum olmuş, maalesef.

   1. Serkan dedi ki:

    Talihsiz yorum olmuş derken neyi kastediyorsunuz? Emek sömürüsü var diyor arkadaş. Bu kadar kör olmayın. Sermaye’nin beyaz yakalı işçiler (evet işçiler) üzerinden oluşturduğu tahakküme daha ne kadar gözünüzü kapatacaksınız? IBM Türkiye işçilerin sendikalaşmasına karşı çıkar, susar pısırık gibi kalırsınız, bilmem hangi firma Türkiye operasyonundan çekilir onca çalışan işsiz kalır susarsınız?

    Herkes startup peşinde, be arkadaş biriside çıkıp demez mi ne olacak bu çalışanların hali? Tamam sınıfınızı sahipleniyoruz eyvallah, bazı sermaye yalakaları da konuşuyor iyi… Peki arkadaşım hiç mi emeğini savunacak bilince ulaşmadın?

    IBM’de çalışan mühendisler örgütlenirken aha buraya yazan aklı evveller neredeydi?

   2. Fatih dedi ki:

    Serkan, talihsiz yorum dediğim yorum Kerim Selef’in Anıl Özselgin’e yazdığı yorum.

    “Çağlar Erol’un yazısına yorum yazan Roket çalışanı için artık tekrar yarım saat hesapları yapmanın vakti geldi o zaman.” yorumu. Sonraki kısım Kerim Bey’in eleştirdiği kısım. Dünkü Çağlar Erol’un yazısındaki yorumu kopyalayıp yapıştırıp aşağılamış. Ben de sizin gibi düşünüyorum yani. Burada yanlış konuşan Kerim Selef.

    Bu yüzden bana kızmadan önce, yorumu iyi okuyun lütfen.

  2. Emre dedi ki:

   Ne zamandan beri intikam güdüyorsunuz? Fişleme yapacaksanız, imza kampanyası yapabiliriz dilerseniz.

   1. Faruk Üstün dedi ki:

    – Merhaba iş başvurusua gelmişsiniz isminiz?
    – Anıl Özselgin
    – Sosyal platformlarda epey katılımcısınız sanırım bi google’yalım bakalım…..Hmmmmm….Evet….????
    Eeee biz sizi ararız…

  3. ayhan baris dedi ki:

   kerim bey, tek iyi firma roket değildi.
   biz şu anda şirketimizde 9 – 6 çalişiyoruz.
   6:01 de kimseyi bulamazssınız ofiste. ozellikle mesaiye kalmayın diyoruz.
   cumartesi pazar çalişmiyoruz, resmi tatillerde çalışmıyoruz.

   1. Kaan dedi ki:

    Tebrik ederim, ben de iş aradığım dönemlerde ilk şart olarak bu söylediklerinizi arıyorum.

  4. Mustafa İleri dedi ki:

   Yahu bu nasıl bir bakış açısıdır.
   Adam doğruyu söyledi diye yazdıklarına bak.Anıl ı yıllardır tanıyorum.Siz müsterih olun işsiz kalmaz…

  5. Barkın dedi ki:

   Peakgames’de cumartesi çalışılmıyor.

  6. hh dedi ki:

   sen derdine yan, o işsiz kaldı diye sevinmekle tam patronlara layık bi tip olduğunu gösterdin.
   seni kovup onu alırlarsa komediyi görürsün 🙂

  7. Volkan dedi ki:

   Anıl ile çalışmış biri olarak onun Türkiyedeki firmalara ihtiyacı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca birkaç günde bir yeni iş teklifleri aldığınıda belirtmekte fayda var 😉

  8. Mutlu musunuz ? Ben mutluluğunuza mutluluk katması açısından Anıl ile birlikte 400+ çalışanın daha işsiz kaldığını hatırlatmak isterim.

   Tabi Anıl Özselgin ‘in durumu bu 400 kişiden biraz daha farklı. Kendisi Oracle ve sahibinden gibi muhtemelen kapısından girmeyi bırakın rüyanızda bile çalışamayacağınız daha pek çok şirketde senior developer olarak çalışmış TR standartlarının oldukça üzerinde, değerli bir geliştirici.

   Comment yazarken biraz daha insaflı olalım lütfen.

   1. Kerim Selef dedi ki:

    Kimsenin issiz kalmasindan hosnut degilim. Ancak Anil Ozselgin sahibinden.com’da calisiyor olmaktan da gurur duyuyor gibi gozukmuyor. Orasi icin de fazla mesailer bitmez diyerek eski isyerini kotuluyor.

    Calistigi yerlerden tek iyi konustugu sey Caglar Erol’un yazisina yorum yaparken Roket icin soyledigi “en rahat yer, hic fazla mesai yaptirmazlar” ifadesiydi. Ama simdi eminim Roket Turkiye’den ciktigi ve Anil Ozselgin’i isten cikardigi icin, Anil Bey Roket icin de bundan boyle kotu konucaktir. Zira, Anil Bey gibi calisanlar mutlu olmazlar, hem isyerleri hem beraber calistiklari insanlar icin kotu konusurlar. Simdi iyi konussalar, sonradan kotu konusurlar. Yarim saat fazla mesai icin eski isyerlerini kotulerler ama gun icinde saatlerce sosyal medyada gezinmekten cekinmezler. Maalesef…

   2. Anıl Özselgin dedi ki:

    Ibrahim acaba bu asagidaki Kerim simdi ne yapiyordur acaba 🙂 Ben rocket berlin ofisinde calisiyorum, Türkiye’deki calistigim her firmadan calisma sartlari tabii ki daha iyi. Mesai yok, haftasonu calisma yok, yillik 26 is günü izin. Zam görüsmesi yaptigimizda direk kivirmadilar, efendi gibi senden memnunuz dediler. Acaba simdi Kerim ne yapiyordur… Adini ariyorum koca internette bulamadim adami. Türk patronlari övmüs sonra yok olmus adeta yer yüzünden. Kötü patron övmenin sonu bu iste, insan icine cikamazsiniz 😛

 12. Esin dedi ki:

  Zamanında rakip firmalarının çalışanlarını kendi bünyelerine çekmek için ellerinden geleni yaptılar. Kariyer planlamasını sekteye uğrattıkları insanlar için şimdilerde ne tür çalışmalar içindeler merak ediyorum.

 13. Burak dedi ki:

  Niye Türkiye internet pazarı için kötü bir haber olsun ki? Neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum. Neyini gördünüz ki rocket internetin bu kadar gözünüzde büyütüyorsunuz. Türkiye’ye ne faydası oldu geldikleri günden bu yana? Ki şimdi gittiklerinde ne zararı olsun bu pazara? Belliydi böyle olacağı. Yermi Anadolu Çocukları!

 14. Keser dedi ki:

  Keser Döner Sap Döner Gün Gelir Hesap Döner

 15. Osman Yüksel dedi ki:

  Normalde hiç adetim değildir “çalıştığım bir yer hakkında övücü yazılar yazmak” ama Rocket Internet’te çalıştığım 10 ay boyunca, sektörde çalıştığım 4 senedeki en “rahat” 10 ayımı yaşattığı için minnettarlığımı iletme gereği duydum.

  Denediler, olmadı, kapattılar. Ticaret bu. Buraya gelen muhtemelen herkes bu riski bilerek geliyordur. Tabii ki üzücü o kadar insanın işsiz kalması ama ben, bir yazılımcı olarak, mesaisiz çalışma, maaşımın gününde ödenmesi, rahat çalışma ortamı gibi kriterleri düşündüğümde, Rocket Internet’e şahsi olarak teşekkür ederk yorumuma son veriyorum.

  1. Fatih dedi ki:

   Çağlar Erol’un yazısını savunarak Rocket Internet çalışanlarını aşağılamaya çalışan işverenlere verilecek en güzel cevap bu olmuş.

 16. Emre dedi ki:

  Paldır küldür geldiler, sis bombası atıp kaçıyorlar. Teknikten ziyade yönetimsel bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Piyasadan bir çok yetenekli rocket çalışanı tanıyorum, kısa sürede daha iyi işler bulmalarını umuyorum.

 17. Hidayet Doğan dedi ki:

  enuygun.com *sponsorlu* Caglar Erol’un dunki yazisinda eleman gitligindan sitem ediyordu. Problem cozuldu sanirim onun icin.

  1. Fatih dedi ki:

   O yazıdan sonra adam olsa da artık bulamayacak sanıyorum.

 18. Insider dedi ki:

  çok yüksek ‘burn-rate’ leri olursa böyle kapatırlar..

 19. Ahmet Yılmaz dedi ki:

  Son günlerin en bomba haberi sanırım. Türk interneti açısından hayırlı olacağını düşünüyorum.

 20. Mustafa Ekim dedi ki:

  İyi ve agresif bir gruptu, sektöre de yarıyordu, kaybetmek mutlaka kötü oldu.

  Öte yandan, Türkiye’de birbiri ardına patlayan internet yatırımlarına da belki bir göz dağı verecektir. Her yatırım haberinden sonra Excel ile oynamaya başlıyorum ve hangi hesap kitapla bu yatırımlar yapılıyor anlamakta zorlanıyorum. Yakında büyük bir düş kırıklığı yaşanacağını tahmin ediyorum.

  Büyüme ve karlılığın arka planda kaldığı bir cirolar savaşı zaten ancak başkasının parasıyla yapılabilir ve Türkiye şimdi o dönemi keyfiyle yaşıyor. Birbiri ardına yatırım alan genç girişimci haberleri okuyoruz ama net netde kim ne fayda görecek büyük şüpheleri var. Zamanın en büyük varlık(asset) olduğunu unutmamak gerek.

  Biz cash positive’den hiç çıkmayan 2 girişimci olarak bu yatırım bombardımanından sağ çıkmaya çalışıyoruz. Örneğin Rocket Türkiye’ye ilk geldiğinde de Glossybox için bir seri görüşme yapmıştık ancak anlatılanlar ve vaatlerin yeri zemini olmadığını anlamak zor değildi. Çok şükür hata yapmamışız ve Rocket’e hayır diyebilmişiz. Bugün hala http://www.VanilyaClub.com olarak hizmet verebiliyoruz.

  Her ne kadar operasyonun kapatılması sektör için kötü bir haber olsa da, daha gerçekçi rakamların ve yatırımların yapılacak olmasına da yol açarsa seviniriz. Zira ciroların savaştığı bir sektör olmaktan çıkıp, karlılığın ön planda olduğu bir sektör olmaya gidilmesi gerekiyor. Yatırım alıp excel’e (akla, matematiğe) sığmayan hareketler yapan tüm rakiplerimizin de umarım stratejisi değişir.

 21. Ali dedi ki:

  Şimdi gözleriniz kapatın, yurdum “entrenepeur”larının iki elleri birbirlerini sürterek “gelin bakalım gelinnnn” dediğini düşünün.

  Gerçekleri görebiliyor musunuz?

  Önce Rocket’e sonra çalışanlara geçmiş olsun.

  Özellikle çalışanlar: Gazanız mübarek olsun arkadaşlar.

  1. murat dedi ki:

   zamanlamaya bak, Çağlar Erol’un yazısı ve 400 işsiz

 22. Emre dedi ki:

  evimisterin aldığı şikayetler, durum ortadaydı. bu kadar beklemeleri bile gereksiz.

 23. Kaan Özdökmeci dedi ki:

  Java ve/veya iOS development konularinda tecrubeli Rocket calisanlari (ve baska ilgili arkadaslar :)) [email protected] ‘dan bizimle iletisime gecebilirler 😉

 24. Can Altıneller dedi ki:

  Benim de söyleyeceklerim var. emeksensin.com isimli sitenin sahibiyim.

  Rocket internet, ve eleseri.com kurulduğu günden itibaren, emeksensin’e karşı kitaptaki tüm numaraları denemişlerdir. “Agresif Pazarlama” adı altında yapılan işlerin özeti en hafif tabiri ile çapulculuktur.

  Rocket Internet, eleseri ekibi, ve eleseri.com genel müdürü Bora Kızıl’ı aşağıdakiler ile suçluyoruz:

  a. Emeksensin’de onlarca sahte hesap açarak, kullanıcılarımıza spam yapmak ve telefon numarası, email gibi iletişim bilgilerini derleyerek emeksensin üzerinde pazarlama çalışması yapmak.

  b. Emeksensin’den sahte isim ve adresler ile alışveriş yaparak, ve daha sonra ya işlemleri iptal ederek, veyahut kargo’yu yanlış adrese gönderterek üyelerimizi mağdur etmek ve emeksensin’i de alıcılara karşı zor duruma düşürmek.

  c. Emeksensin’e yine sahte isim ve hesaplar ile, varolmayan ürünler ekleyerek – bu ürünler satıldığı zaman emeksensin’i zor durumda bırakmak ve chargeback ücreti ödemek zorunda bırakarak emeksensin’i zarara uğratmak.

  Rocket Internet ve çalışanları tüm bunların “gerilla pazarlama” yöntemleri olduğunu düşünmektedir. Yalan söylemek, ve hile yapmak hiç bir zaman uzun vadede iyi bir pazarlama tekniği değildir.

  Eleseri.com, airu.com.br isimli sitenin bir e bir kopyasıdır. Her iki sitede de innovasyon veya kullanıcının hayatını kolaylaştırmaya yönelik bir geliştirme çabası yoktur.

  Tüm bu olan bitenin farkına vardıktan sonra, emeksensin için ileri derecede gelişmiş bir FMS (Fraud Management System) geliştirdik. Avukatlarımız ve çeşitli hukuk insanları ile görüştükten sonra, bir web yazılımının tuttuğu kayıtların mahkemede delil olarak kabul edilebilirliği için gerekli şartları araştırdık, öğrendik ve programladık. Tüm bu aktivitelerin “tek bir merkezden” yönetildiğini açıkça gösterecek biçimde ve kriptografik olarak doğrulanmış zaman damgaları ile teyit edilen biçimde sayfalarca kanıt topladık.

  Ayrıca son 6 ay içerisinde emeksensin’in güvenlik ve kullanıcı davranışı analiz yeteneklerini geliştirdik. Bu tip sistemlerin bir kaç banka ve MASAK dışında hiç bir kurumda olduğunu zannetmiyoruz.

  Rocket Internet ve Eleseri’nin türkiye pazarından çıkması, kapanması veya satılması, yukarıda özetlenen aktivitelerin sorumluluğunun kaybolduğu anlamına gelmemektedir.

  1. Ahmet Öncel dedi ki:

   Webrazzi’yi güzin ablayacavirdiniz. Bütün bu yazdiklarini ispatlayabilir misin? Evetse ispatla, hayirsa karalama yapmaya gerek yok. Yok söyle sistem gelistirdik, böyle kod yazdik. Lafla degilde aksiyonla gelirsek daha memnuz oluruz.

   1. Can Altineller dedi ki:

    Evet ispatlayabiliriz. Hemde sayfalarca ve noter tasdikli olarak ispatlayabiliriz.

    Ancak neyi nasıl yaptığımızı elbette açıklamak istemiyoruz, zira bunları yapmak için para ve zaman harcadık.

    Ayrıca, dikkatini çekerim, rocket internet’in başka ülkelerde benzer sabıkaları var. Ateş olmayan yerden duman çıkmıyor merak etme.

  2. ediz dedi ki:

   Anlattıklarınıza kelimesi kelimesine inanırım.

   Aynı grupla bağlantısı olan, adı çok geçen arkadaş http://www.sahibinden.com‘daki tüm taşıt ilanlarını bot ile toplayıp, ilan yayınlandığı gibi, ilan verenlerin cep telefonlarına “aracınızı satamadınız mı ?, 934013ıjj3423 kodunu girip aynı ilanı http://www.tasit.com‘a da verin” mesajı atıp rahatsızlık veriyordu.

   (Sahibindencomcular destek maillerini okuyanları robotlaştırmadan önce teknik konuları teknik ekibe göndertmeye programlasalardı uzun zaman önce bu terbiyesizliği kendilerine iletmiştim. Velhasıl (şimdi baktım) belki benim uyarımdan sonra belki değil artık ilanlardaki telefon numaralarını gizlemişler…)

  3. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   Bu kadar sahte hesap vb. işlem yapılırken aklınız neredeydi? Sonradan fark ettik işlem yaptık diyorsunuz Bu durumda kusura bakmayın buna zemini siz hazırlamışsınız. Kısaca burada sizin sitenizle ilgili durumları paylaşmanız ayrıca eleseri.com, airu.com’un kopyası olduğunu söylemenizde çok yersiz.

   Ona bakacak olursak, sizin sitenizde pasaj.com’un aynı mantığı hatta kategori isimleri sırası vb.

   Önemli olan parlak fikir bulmak, benzersiz olmak değil. Asıl mesele rakipler arasından sıyrılmak.

   1. Can Altineller dedi ki:

    Pardon ama sizin mantığınız “adamlar yiyorlar ama iş de yapıyorlar” düzleminde.

    Bizim önlem almamış olmamız, (ki kaldıki durum tam tersi) yapılan namert ve dürüst olmayan bir hareketi doğru aklayamaz.

    Kategori isimlerine gelince, sıralaması alfabetiktir. Türkiye’deki insanların yaptığı el yapımı işlerin taxonomisi kategori isimlerini oluşturur, ve bunlar kullanıcıların alışkanlıklarında kaydedilir. Dolayısı ile başka kategori isimleri kullanmamız yersiz ve akılsızca olurdu.

    Ayrıca eleseri.com’u klon olmak ile suçlamıyoruz. Dürüst olmayan pazarlama aktiviteleri yapmak ile suçluyoruz.

 25. Saffet Niyazi dedi ki:

  Rocket an itibari ile kapanma kararini yururluge sokmus durumda su anda bina bosaltiliyor. Westwing Sporena Evimister e yazık oldu. Alman kokenli firmalar turkiyede yapamıyorlar stratejileri asla uymuyo yazık yazık…
  Westwing ve Evimister bunyesi buyuk olasılıkla zaten bugun transfer olur baska yere. Zidayanın ekibide gider.

 26. Üzeyir dedi ki:

  Rocket’in TR pazarından çekilmesinin arkasında,girişimciliğin temel unsurlarından gerçekçilik var.Denersiniz,olmazsa, zamanında çekilirsiniz.

 27. Oleg Ermuraki dedi ki:

  Web sitelerini de kapatıyorlar. Biraz önce Evimister Facebook sayfasındaki duyuru: Evinizin tüm ihtiyaçları için sizlere hizmet vermek bizler için keyifli bir yolculuktu.. Evimister faaliyetlerinin sona erdiğini ve sitemizin bugünden itibaren hizmet veremeyeceğini üzülerek bildiriyoruz.
  Bizlere bu yolculukta eşlik ettiğin
  iz için teşekkür ederiz!

  Şu ana kadar alınan bütün siparişlerin gönderimi gerçekleşip, müşteri hizmetlerimiz bütün sorularınızda size yardımcı olmaya devam edecektir. İlginiz için teşekkürler, keyifli bir haftasonu dileriz!

 28. Senem C. dedi ki:

  Tum Rocket çalışanlarına gecmis olsun, en önemlisi bu..

  Rocket beceremedi kardesim, anlayın sizde… Paraları yaktılar, enkazı bıraktılar, kaçıyorlar. Bayramdan bir gün önce 400 kisi çıkarmak ne demek, bunu bile düşünen yok… Eee, tabii başındaki adamlar Arap-Alman genc tipler, istanbulda haftada iki gün geçirerek bu is böyle olmuyormuş.

 29. Cemil Güzel dedi ki:

  Tedarikçileri tehdit ederek eticaretin önünü tıkayanlar kına yaksın.
  Bizim saftirik gençler de yatırım alma umuduyla bu adamları
  destekliyor. https://twitter.com/BenjaminHarvey/status/236381928733941760

 30. Mustafa İleri dedi ki:

  Ne kadar çok bekleyn varmış Rocket in batmasını yahu.
  Garip.
  İNsanlar developer lara birazcık daha iyi şartlar sağladığı için Rcoket e düşman olmuş…

 31. Enver Gökmen dedi ki:

  Organizasyonda ciddi eksikler vardı. Pratik çözümler sunamıyor ve çözüm odaklı bir sistemleri yoktu. XML ürün entegrasyonu için bile o kadar prosedür ile uğraştık ve çaba harcadık ki anlatamam. Kur ile çalışamayan bir firma. Bir çok ihtal ürünün olduğu ülkemizde kur sistemi sitede nasıl olmaz. anlaşılır gibi değil.

  bir de 600 gibi çalışan sayısı ile kar edebilmek cidden zor, nereden baksan aylık 1-2 milyon arasında bir maaş ödenmesi gerekiyor. Türkiye’de ürün fiyatları biraz yukarı çıktığı zaman hitap ettiğiniz kitle gerçekten azalıyor.

 32. Hasan dedi ki:

  İş yapma modeli “önce sektörü yok et” sonra “kendi sektörünü kur” olan rocket’ın Türkiye’mize zerre kadar faydası olmadığı gibi e-ticaret sektörümüze büyük yaralar açmıştır. Sektör derken üretici, tedarikçi, çalışan, müşteri herkesi bu tanımın içine almalısınız. Çok şaşılacak bir durum yok Rusya’da da aynısını yaptılar. Neden diye soran arkadaşlar var, sebep arıyorlar. Nedeni çok basit zalim ve vicdansız sermayenin beklentileri ve amaçlarına uymadı Türk e-ticaret pazarı. Sermayenin beklentilerinin ne olduğunu bilmiyorsanız, öğrenme yeri burası değil. Yorumları okuyarak ya da kendi aranızda tartışarak da öğrenemezsiniz arkadaşlar. Sermayeye karşı emek sömürüsü siyaseti yaptığımı sanmayın. Bende sermaye sahibi zalim patronlardan biriyim. Ancak Rocket Internet dünyada eşi benzeri az görülür bir zalimlikle iş yapıyor. Yukarıda bir arkadaş “benim en rahat işimdi” yazmış. “denediler olmadı yazmış”. Yazık ne kadar dar bir bakış açısı. Milyarlarca dolar sermayesi olan bir grubun “denedik olmadı” gibi bakış açısı olamaz. Kendinizi kandırmayın. İsteseler tüm Türk e-ticaretini satın alır bu adamlar. Ama amaç iş yapmak değil. Şirket başına 20 milyon koyup 10-15 şirket açıp. “3-4 tanesi batar, 3-4 tanesi kendi yolunu bulur, 3-4 tanesini de internetten anlamayan diğer sermayedarlara bizim şu kadar üyemiz var, bu kadar adet ürün sattık, şu kadar kalifiye çalışanımız var diyerek 300-500 milyona satmak” ve paradan para kazanmaktır amaç. (bknz. fb halka arzı!) Ne çalışanı, ne tedarikçiyi, üreticiyi onların çalışanlarını ne de müşteriyi düşünmezler. Tek amaçları 20 koyayım 200 alayımdır. Hiç düşündünüz mü bu aldıkları 200 kimin parasıdır? Nereden gelir bu para?

  Yazacak konuşacak çok şey var. Ama buraya sığmaz. Allah Türkiye’nin iyi şirketlerinden topladıkları ve bayram öncesinde yakında işsiz kalacakları haberini almış olan kalifiye çalışanlarına, çalıştıkları firmalara, bu firmadan alacakları olanlara, bu firmanın vaatlerine bel bağlayanlara ve zarar verdikleri e-ticaret sektörünün tümüne yardımcı olsun. Yakında rekabet ettikleri bazı önemli firmalarında kapanış ya da batma haberlerini duyacaksınız. Bu da benden webrazziye atlatma haber olsun. Sektöre o kadar büyük zarar verdiler ki hem tedarikçiler hem de rakipleri çok zor durumlarda kaldı. Giderken de zarar vermeye devam edecekler. Pıllarını pıltılarını toplarken en kısa sürede ne kadar varlıkları varsa elden çıkarmaya çalışacaklar. Rakiplerinin durumunu siz düşünün artık.

  Geçmiş olsun.

  1. Ahmet dedi ki:

   Vay anasını bir dokun bin ah işit. Neler varmış bu işin derininde!

   1. sealight dedi ki:

    A+++++

    süper anlatmışsınız

 33. irfaN dedi ki:

  Şubat ayından haziran a kadar İstanbul ofisinde, şimdi bir başka ülke ofisinde çalıştığım Rocket Internet, firma kültürü, yöneticileri olarak, çalıştığım veya iş görüşmesi yaptığım en iyi iki şirketten biri.

  – İş görüşmesinde, en mantıklı soruları bu şirket sordu bana.

  – Gece uyku tutmayıp, sabah 4 saat erken işe gittiğimde, öğlen 2 de kimse “niye erken çıkıyorsun” diye sormadı.

  – Çalıştığım iş yerlerindeki kitap alınan 3 şirketten biri.

  – Üretilen yazılım Türkiye’de gördüğüm en iyi yazılım. Körelmezsiniz bu şirkette.

  – IT ekibi Türkiye de gördüğüm en iyi IT ekibiydi. Boş zamanlarında Open source üreten, hepsinin github hesabında bir sürü projesi olan güzel insanlar.

  – Yöneticileri çalışanların sorunlarını çözen, çalışana baskı yapmak yerine, yönetime veya diğer departmanlara dur demesini bilen, güzel insanlar.

  Umarım bu ekipdeki arkadaşlarla tekrar çalışma imkanım olur. Rocket Internet e bu güzel insanları tanıma fırsatı verdiği için minnettarım.

  “Biz dememişmiydik”, “İyi ki kapandı” gibi yorumları okuyunca şok oldum! İki tane sorum var bu arkadaşlara;

  1. 400 kişinin işsiz kaldığına mı seviniyorsunuz?
  2. Türkiye deki firmaların, rakipsiz kalıp siz çalışanları daha fazla sömürme imkanına mı seviniyorsunuz.

  Anlayamadım ben sizi.

  1. Volkan dedi ki:

   Özellikle 2. maddenize samimiyetle katılıyorum. 1. madde zaten aşikar.

  2. Can fincan dedi ki:

   Rocket internet sayesinde piyasada bir cok alternatif site cıktı. Hepsi rocket internetin kuruluslarını taklit etti kamapnayalarını calmaya calıstı. Simdi ne yapacaklar? Rocketin kapanmasının nedeni genel merkezin turkiye piyasasını tanımadıgından dolayı verilen yanlıs bir karardır.
   Rocket sayesinde fırsat sitelerinden hepimiz yararlandık en iyisindende en kotusundende. Rocket gidince bir cok firma indirim oranlarını dusurecek rekabet kalmayacak. isten cıkarılan 400 kisi is bulur cunku piyasada cok onemli yerdeler ama siz bi daha iyi marka urunleri o fiyatlara alamazsınız sonrada bos bos atıp tutmaya devam edersiniz.

   1. Ebru dedi ki:

    Sanki biraz abartmışsınız, orda çalışanlardan çok daha eski e-ticaret çalışanı var piyasada, bu iş onlardan önce de yapılıyordu, onlardan sonrada yapılacak. Farkında mısınız bilmiyorum ama piyasada hala bir çok iyi web sitesi var, iyi markaları iyi fiyatlarla satabilen. Üzücü olan Rocket in hem çalışanlarını, hem tedarikçilerini hem de müşterilerini hiç beklenmedik bir şekilde yüzüstü bırakmasıdır vaad ettiği tüm hayallere karşın…

   2. Can fincan dedi ki:

    Ebru rocket in cok basarili siteleri vardi ve sektore hareket getirdinbir cogu ilk siralara geldi. Ecommerce siteleri 3 senedir turkiyede cok uzun soluklu degil yani. Rocket icin kizdigim bu kadar calisani yuz ustu birakmasidir.

  3. Volkan dedi ki:

   Arkadaslar Türkiye büyük bir pazar. Üzülmeyelim. Elbette birileri gelir ve bize mal satar.

   Calisma sartlarinin Türkiye sartlarina göre iyi olmasi anlasilir bir durum. Ancak bu firma Berlin’de calistirdiklarinin yarisi kadar para vererek ayni kalitede yazilimci calistiriyordu.

   Kaybeden kendileri olur. Isini kaybedenlerin en kisa zamanda daha iyilerini bulmalari dilegiyle…

   Tschüss, Rocket!

  4. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum. Yurt dışından birileri gelir gider. Şirketler de gelip gider. Ama bunun sonucunda en büyük sıkıntıyı çalışanlar çeker. Umarım çok sıkıntı çekmeden iş bulurlar…

  5. Sercan Inaler dedi ki:

   Tam da benim yazacağım yanıtı noktası noktasına yazmışsın.

   Eski bir Rocket çalışanı olarak, Rocket’te tanıdığım tüm yazılımcılar ve diğer departmanlardaki çalışanlar Türkiye’nin en güzel ekiplerinden biriydi.

   Bu kadar güzel bir enerjiyi yarattığı, bu insanları yanyana koyabildiği için Rocket’e teşekkür ederim.

   Şu anda itibaren işsiz kalan tüm arkadaşlarımız umarım deneyimlerini yeni çalışacakları şirketlere taşır ve onlara deneyimleri ile ilgili ders verirler.

  6. Mustafa dedi ki:

   İrfan, kesinlikle katılıyorum tüm söylediklerine ve bunun yanı sıra işin IT tarafının tatışılmasını son derece anlamsız buluyorum. Neden diye soracak olan varsa;

   1-) E-ticaret operasyonları yazılımdan ibaret değildir.

   2-) Rocket’in hizmet verdiği herhangi bir site hakkında şurası çalışmadı, 500 hatası alıyorum, çok yavaş gibi şikayetler alındı mı ? Hayır. Demekki sorun IT bazlı değil.

   3-) Her ticari yatırım riskini de beraberinde getirir ve bu risk eğer eksi yönde bir sonuç doğurursa herkes bundan zarar görür hepsi bu.

   Sonuç olarak işin IT tarafını tartışan arkadaşlar şunu demek istiyor gibi geliyor bana “Yabancı yatırımcıların etkisiyle maaş skalaları biraz toparlandı, sigortasız eleman çalışmıyor ve hatta özel sağlık sigortası soranlar türedi, yazılımcılar birşeylerin farkına varmaya başladı ve bu hiç iyi bir şey değil”. Eğer bu ise söylenmek istenen, bunu söyleyen insanlar ya patron (yatırımcı) ya da aklından zoru olan developer’lar…

 34. Volkan dedi ki:

  zanox’tan bir eposta geldi, artık operasyonu durdurduğu için programını da iptal ediyor diye. Webrazzi kadar hızlı haberdar ettiği için Zanox’a teşekkürlerimi iletiyorum 😛

  Vur-kaç yapar gibi gelip, hızlı bir şekilde gitmek değişik bir durum tabii ki. sporena.com yatırım alır ve canlı kalırsa sevinirim, grubun en beğendiğim üyesiydi…

 35. Güzel bir gelişme değil. Samwer kardeşleri beğenirsiniz, beğenmezsiniz.. Bunu bırakın bir kenara; Açık olan şu ki büyütmeye çalıştığımız Türk İnternet sektörü için kötü bir gelişme.

  2008’de Teknoloji Holding bünyesindeki Ti.com.tr, kolaytedarik.com, belgeturk.com gibi projeler kapandığında da bilen, bilmeyen herkes yorumda bulunmuştu.. Dedikodular, söylentiler.. O günler aklıma geldi. Açıkcası biraz burukluk hissettim.

  Ticaret, ticarettir. iyi günü-kötü günü, doğru kararı- yanlış kararı olabilir. Duygusallıktan uzak bir şekilde bu kararın nedeni analitik yönetmlerle (dedikodu ve söylentilerle değil ) anlamaya çalışmak, mevcut ve yeni gelecek girişimciler için ders olacaktır.

 36. Volkan dedi ki:

  Merhaba,

  Rocket çalıştığım en iyi iki firmadan biriydi. Çalışma ortamı olsun ekip arkadaşları olsun. Ve onlarla tekrar çalışmayı çok isterim çünkü IT olarak çok iyi bir ekip kurulmuştu. Herkese çalışma hayatında başarılar diliyorum.

 37. Erdem dedi ki:

  Çok sevinen arkadaşlar 400 kişinin işsiz kalması hoşunuza gitti sanırım?

 38. Onder dedi ki:

  Webrazzi’ci arkadaslar, iyi seylere bu kadar yorum yazmiyorsunuz. Var mi bi sebebi 🙂

 39. fatih dedi ki:

  Herkeze Selamlar,

  Türkiye ‘den bir yatırımcınında çıkıyor olması gerçekten çok üzücü bir olay. Bu sevinmek gerçekten çok ayıp olacak aslında sevinçle karşılayan arkadaşlarında aslında bu yatırımcının çıkışını değilde bu yatırımcıya klavuz olan o karganın veya kargaların haline seviniyorlardır.

  Türkiye ‘de E-Ticaret öyle bir duruma geldi ki 3-5 yatırımcıyı tanıyan veya yatırımcının parasının yönlendiren 3-5 karga hergün yeni siteler açarak şişirme beklentiler ve vaadlerle bu firmaların paralarını savuruyorlar. Sonra eşini, dostunu, yeni sevgilisini, eski sevgilisini, eski sevgilisinin kardeşini veya yeni sevgilisinin arkadaşını işe alarak yatırımcının parasını bu kişilere aylık olarak ödüyorlar. Ve kendileri yatırımdan sonra hafta 1 günden fazla o şirkete uğramıyorlar. 7.99 usd ye alan adı alarak yatırımcı tanıyorlar diye milyonlara varan yatırımlar alanların yüzünden gerçek girişimci sadece giriş ‘te bekliyor.

  Söylenecek çok söz var ama söylemeye de gerek yok. Ne bizim o yatırımcıları tanımışlığımız var nede o kargalara benzerliğimiz. Son söz yabancı yatırımcı çıkması kötü olmuş…

 40. Erkan Kaban dedi ki:

  Yorumlarda giydiren giydirene..
  Bunun altında bence rekabet algımız yatıyor.

  Rekabetin çirkinleşmesi üzücü.

  Asıl farkında olunması gereken konu ülkemizdeki eticaret pastasının büyüme potansiyelinin büyüklüğüdür.

  Bu yüzden firmalar pastadan daha büyük pay almak için kavga etmek yerine enerjilerini pastayı büyütmeye harcamalı diye düşünüyorum.

 41. Deniz Turkoglu dedi ki:

  Süper bir şirketti. Bu da son fotoğraf kapanma duyurusundan sonra.
  https://twitter.com/E_Deniz/status/236449457883992064

 42. Murat dedi ki:

  Bana göre burada rocket’e veryansin eden diger sirket calisanlarinin dusunmesi gereken konu su olmali. Rocket internet, sektordeki en iyi developerlarini kendi ekibine aldi. Suan bu insanlar rocketten ayrilip o veryansin eden insanlarin sirketlerine gecis yapacaklari icin koltuklarina daha sıkı tutunmalidir. Hahaha diye genis takilip gulmek yada ben biliyordum diyip kahinlik yapilacagina, kendinizi gelistirmeye caba gostermek gerekir.

 43. Ozan dedi ki:

  Oh oldu gibisinden bir cok msj var. Gercekten yazik , bu memleketi de gectim sektorumuzde bile ne kadar sığ goruslu insan varmis meger. Rocket da calismak cok keyifliydi , saglik olsun

 44. Ozgur Basak Birol dedi ki:

  Start up ruhuyla basladigimiz Rocket Internet Turkiye operasyonu bugun itibariyle son buldu. Suana kadar calistigim en iyi, ozverili ve keyifli ekipti. Saatlerce mesailere kaldik, cok emek verdik. Calismaktan keyif almayi bu sirkette ogrendim. Butun calisma arkadaslarima kendi adima tesekkur ediyorum. Sirketin kapanmasi hepimizi uzdu. Ama bundan daha uzucu olan internette yapilan cirkin yorumlar “Yuksek maaslar pesinde kosanlarin sonu bu olur” seklinde. Onlara tek bir cevabim var. Turkiye’deki en iyi ekiplerden biriydi. Ve daha durum aciklandiktan bir saat sonra diger sirketlerden cv’lerimiz istenmeye baslandi. Ve issiz kalmayacagiz ama bence siz isiniz icin endiselenmeye baslasaniz iyi olur!

  1. erdi dedi ki:

   ama hala işsizsin 🙂

 45. Emre Deniz dedi ki:

  Merhaba,

  Rocket Internet eski çalışanlarının iş başvurularını bekliyorum:

  [email protected]

  Tesekkürler
  Emre Deniz

  1. Ahmet Öncel dedi ki:

   Espri mi yaptiniz? Kime, neye, hangi pozisyona, hangi sirkete, hangi websitesine basvuru yapacak insanlar? Neyin kafasi bu anlamadim ki.

   1. Emre Deniz dedi ki:

    Merhaba Ahmet Bey,

    mesajınız için teşekkür ederim. Bana eposta gönderirseniz, sorularınızın cevabını bulacaksınız.

    Teşekkürler
    Emre Deniz

   2. Mehmet dedi ki:

    Meşhut bir motto var bu aralar: “40 yıllık tinerciyim, böyle kafa görmedim.” Tam bu arkadaşa göre..

  2. Rıfat Zarifoglu dedi ki:

   İşte bir süre sonra “işgücü bulunamıyor” başlıklı makaleler yazacak bir başka işveren daha 🙂

  3. Mustafa İleri dedi ki:

   Gmail li bir adrese isbasvurusu yapmak ???
   Saka gibi.

 46. Burçin BOZKIR dedi ki:

  Yeni açılan 3 web sitesi için 400 kişi çalışırsa zarar eder kapatır tabi. Kim bunların Türkiye operasyonlarına danışmanlık verdiyse fazla gaza getirmiş…

 47. emrah dedi ki:

  samwerler kadar insafsiz ve korkunc baska kac kisi var acaba dunyada bilmiom ama arkadaslar farkinda degiller anlasilan… yoksa bu fotograftaki insanlarin sinirli olmasi lazim, mutlu degil… samwerin ipiyle kuyuya inilmez arkadas girisimciye de internet sevdalisina da haddim olmayarak aman diyorum

  1. hasan dedi ki:

   Çok doğru söylüyorsun ama insanlarımızın bakış açısı o kadar dar ki. bir önceki işini 3 kuruş fazla maaş için bırakıp giden sonrada yeni işinde 3-5 düzgün maaş aldı, kitap alındı, öğlen eve erken gitti diye bir şirketi adam sanan yüksek egolu IT’cilerin yorumlarına bakılırsa rocket müthiş bir firma. Sektöre ne kadar zarar verdiğini, kimlerin işine ekmeğine mal olduğunu bilmeden sadece kendi dar ve benci bakış açılarıyla böylesine bir firmayı savunuyorlar ya.

   İnternet projelerinin genel sorunu çaylak girişimcilerde dahil bir çok kişinin internet projelerinin başarısının IT ekibine bağlı olduğunu sanması. Bu sebeple bu tür projelerde çalışan IT’ciler de herşey kendileri sayesinde oluyor sanıp yüksek egolarını tatmin ediyorlar. Binlerce satırlık kod ve hardware dedikleri teknolojik hırdavatı bir projenin bel kemiği sanıyorlar. Halbuki iş, özellikle eticaret, sermaye sahiplerinin acımasız, kimseyi umursamayan stratejik ve taktik kararları ile oluyor. Bugün Türkiye e-ticaret pazarına gelip yüz milyonlarca dolar “yakıp”, sektörü alt üst edip tedarikçisinden müşteri alışkanlıklarına kadar her şeyi değiştirip sonra bir anda her şeyi bırakıp gitmek bu stratejik kararlardan birisidir. 7-8 ay sevimli ve keyifli bir ortamda çalışmış ve piyasa normalinin üstünde maaş almış sevgili IT’ci kardeşlerim, unutmayın ki Rocket el attığı bütün sektörleri bozdu ve sizde dahil bir çok kişinin ekmeğinden olmasına sebep oldu. Bu noktada sorumlu bir girişim yediği bu b*ku temizlemeye çalışır ve bozduğu düzeni yeniden kurar. Hele ki bunu ve daha iyisini yapmaya muktedirse. Ama Rocket ne yapıyor, her şeyi bırakıp gidiyor. Türk pazarı çok da umurlarında değil zaten. Amaç 2-3 yıl içinde bu şirketleri işi bilmeyenlere pazarlamaktı ama anlaşılan bu strateji tutmadı ve potansiyel alıcı bulamadılar.

   Böylesine bir firmayı savunanlara söyleyecek söz bulamıyorum.

  2. Murat Suna dedi ki:

   Bu tarz siteler insanları soğutur e-ticaretten ve ciddi anlamda zarar verir. http://www.sikayetvar.com/firma/detay/evimistercom
   Bir de anlamadığım işyeri faliyetine son verecek ve bazıları işsiz kalacak insanlar nasıl oluyor da fotoğraftaki kadar mutlu olabiliyor ona hayret ettim ya da bende bir problem vardır belki de? Tek dileğim giderken birkaç tedarikçilerini batırmadan gitseler bari…

 48. Kaan dedi ki:

  Klonların efendisi Rocket Internet, Klonların diyarı Türkiye’deki Klon rekabetine dayanamamış. Tuttu diye, internet cafe’nin yanına internet cafe açan, bir AVM’nin 20 metre yanına başka bir AVM açan bir ülkede zor tabi..

 49. ahmet goker dedi ki:

  Merhaba

  Markakod ajansi olarak, junior veya senior graphic designer arkadaslara kapimiz her zaman acik. Lutfen ilgilenenler

  [email protected] a cv lerini yollasinlar

  gecmis olsun diliyoruz.

 50. Tarık dedi ki:

  İsim “rocket” olunca, hızlı havalanıp, rotaya oturmayınca da hızla çakılacağı belliymiş.

  Şaka bir yana, ölçeklisi varken klon iş yapıp, başarılı olan kaç iş görülmüşki, bu şirket para veriyor diye insanlar girip çalışıyor. Yanlış işe “çok para aldım, girdim” diyen de hiç mi kabahat yok. Bu kadar mı pasifiz, edilgeniz, “doğru iş” analizinden yoksunuz. Her gaza getirenin, parası olanın gazını alıp 3-5-8 ay sonra çıkınca da suçlu işveren mi oluyor, düşünelim hep beraber olur mu.

 51. Yusuf Çetin dedi ki:

  Gorunen o ki Roket calisanlarindan sikayetci olan hic yok. Bu adamlar bence henuz issiz kaldiklarinin farkinda degil. Yada veda partisinde saglam ictiler kafalar yerine henuz gelmedi.

  İlk kez Roket’e tedarikci olmak icin gittigimde resmen tuylerim urpermisti. O kadar adam ne is yapiyor, nasil bir karlilikla calisiyorlar cozememistim. Cozemememin sebebi cikti ortaya.

  Gecmis olsun calisanlarina. Allah tedarikcilerine yardimci olsun. Acayip sozlesmeleri vardi. Bir cok firmayida pesinden goturur bu is.

  Ayrica varsa .net developer lara selam ederim, cv icin [email protected]

 52. Kutlu dedi ki:

  Rocket’ın TR’den çıkışı muhakkak rakiplerine yeni müşteriler sağlayacaktır. Herkesin fikri kendine aittir, biri Rocket’ın çıkışına iyi olmuş, öbürü yazık diyebilir. Saygı duymak gerekiyor.
  Ancak Rocket, ister klon avcısı diyin ister çalışanı sömürüyor diyin adamlar TR’ye gelmiş, milyonlar harcayıp şirket kurmuşlar, istihdam yaratmışlar, devlete vergi ödemişler, internet reklamcılığına katkıda bulunmuşlar. Kısaca Türk internet ekonomisinin büyümesinde payları vardır.

 53. Mehmet dedi ki:

  Olayın önü, arkası beni ilgilendirmiyor fakat en son resimdeki gülen arkadaşlar bana hiç samimi gelmiyor. Cenazenin ardından gülmek ilginç geldi bana..

 54. Shaig M dedi ki:

  Kısa süre önce bizim – Azerbaycan pazarına da giriş yaptılar. Şimdilik agresif marketinge başlamadılar. Ama buradakı operasyonları genel olarak Türkiyeden yürütüyorlardı. Burada müşteri temsilciliği vardı. Şimdi ilginçtir buradakı yatırım nasıl şekillenecek.

 55. ConFa dedi ki:

  Rocket eski çalışan developer arkadaşlar, duyuyorum ki bazılarınız görüşmelere başlamış ve şu an CV ler yağıyor ama üzgünüm ki orada aldığınız 5000 – 6000 – 7000 TL lik maaşları kimse size vermez.(Lead Developers ve üst statü hariç). Hele ki deneyimlerinizi toplam yıl tecrübeleriniz ile sade ve sadece Rocket döneminde görebileceğiniz rakamları gördünüz. Hayaldi gerçek oldu ama bitti.
  Size tavsiyem görüşmelerde çok Rocket maaşı istememeye çalışın, çünkü işverenlerin çoğu Rocketin ortalığı kızıştırdığını ve gereğinden fazla faiş fiyatlar ile sizi çalıştırdığını zaten biliyor. Skalalar belli kısaca şansınızı çok zorlamayın.

  1. Fatih dedi ki:

   Abartmayın sizde.

   Senior developer maaşı zaten 5000 – 6000 TL ve üzerinden başlıyor.

   php perl java nosql mysql postresql apache nginx linux bilgisi olan, düzgün veritabanı mimarisi ile proje geliştirebilen, javascript-jquery-css ile site kullanımını kolaylaştırabilen, optimize kod yazıp sunucu en verimli kullanabilen, file cache yöntemlerini bilen, sorunsuz olarak memcache üzerinde çalışabilen, design pattern nedir bilen, replication nedir, partition table nedir bilen, ölçelenebilir sistem design edebilen, framework gecmişi olan, codeigniter cakephp zend yii nedir bilen – kullanabilen, template engine nedir, smarty ile frameworkler nasıl entegre edilebilir, artısı nedir eksisi nedir bilen, kolay güncellenebilir kod yazabilen, adam gibi loglama yapıp bunları analiz edebilen, sunucu bilgisi olup gerektiginde işi sunucu tarafında handle edebilen, gerektiginde arka planda kod çalıştırıp ön planda çalışan phplerle arka plandaki sistemlere sinyal gönderip tetikleme yapan,
   yahu buraya yazacak o kadar çok şey var ki, hangi birini anlatsam, object nedir ve gercekten object oriented kod nedir bilen, daemon yazabilen, ne bilim bin tane kriter var…neyse işte böyle birine siz ne kadar vermeyi düşünüyorsunuz?

   5bin tl bile zor veririm diyorsan o zaman o adam da sana uygun kod yazar. hakkını veren bir firma bulduktan sonra da ben ayrılıyorum der çıkar gider.

   bir sitede çalışacak kodu bin türlü yazarsınız. çok ama çok iyide kodlanabilir, oturur uğraşılır, yada ancak işi görecek kadar kısmı kodlanıp bırakılır. ne düzgün bir error handling yapılır, ne loglama ile takip yazılır ne cache kullanılır ne veritabanı yapısı gelen isteğe göre düzenlenir. gerekiyorsa eklersiniz veritabaanına bi kolon daha nolacak ki… atarsınız bir index kolonu daha geçer gidersiniz. kod direk çöplüğe döner, eninde sonunda sistem o kodu kaldıramaz hale gelir yada kod geliştirilemez bir noktaya dogru kosar adım gider.

   dediklerimden bişiler anlıyorsanız durumun ne derece önemli oldugunun farkına varırsınız.

   ben çok gördüm / duydum, 2 yıl önce yazılan sistemin baştan bir daha yazılmak zorunda kaldığını. canavar gibi makinelerin anlık 50-100 connection bile kaldıramadığını….

   tecrübe edin. zaman icinde dogru yola gelirsiniz. o zaman programcıya ayda 7000TL veriyor musunuz vermiyor musunuz hepbirlikte görürüz.

   1. Hasan dedi ki:

    Mülakatta gibi kendinizi ve bilgi birikiminizin derinliğini aktarmaya çalışmışsınız. Bildiklerinizi dize dize yazmanıza gerek yok. Bir tane adam gibi yazılım gösterin bana çıkardığınız. Standart mesai süresinde yaptığınız işlerden bahsetmiyorum. Bir tane adam gibi yazılım diyorum. Farklı, sizin programcılık kalitenizi yansıtan. Derinliği olan. Kendi başına farklılık yaratmış bir yazılım. Eğer bu yazılım para ediyorsa sizde 7000 TL edersiniz bir şirket için. Unutmayın ssk primi + gelir vergisi + telefonunuz + kullandığınız internetiniz + bilgisayarınız + oturduğunuz masa sandalye + multinetiniz + özel sağlık sigortanız + çalıştığınız alan için ödenen kira (elektrik, su, havalandırma vs.) şiketin düzenlediği sosyal etkinliklerde sizin için yapacağı harcamalar + acil durumlar için 3g ve daha neler neler. Bunların hepsini düşündüğünüzde bir şirkete toplam aylık maliyetiniz minimum 20bin TL. Sizin gibi “senior” yazılımcılar mesai saati hesabı yaparlar. Bu sebeple tek başınıza çalışamazsınız bir ekibiniz olmalı. Bir de bunları düşünelim.

    Bu şirket vergiler vs. düşüldükten sonra %20 net kar marjı ile çalışabilen başarılı bir şirket olsa bile aylık yapacağı cirodan vergiler dahil 130bin TL sini sadece sizin için harcayacak öyle mi?

    Bir saniye düşünelim lütfen Türkiye’de kaç tane böyle şirket var ki bu kalitede en az 3 tane yazılımcı çalıştıracak ve bunun üstüne bir de “asıl işi” için yatırım + harcama yapıp para kazanabilecek? Internet şirketi olarak yalnızca bir kaç tane sayabiliriz. Başka yok.

    IT sektörü çok şişmiş durumda. Bugün bu saydıklarınızın tamamını Türk yazılımcılardan çok daha iyi bilen ve yapan ve mesai gözetmeksizin deli gibi çalışan “deneyimli seniorlar” Hindistan ve Malezya gibi ülkelerde aylık 250 dolara çalışıyorlar. Dikkat 250 dolar!

    Neden Türkiye’den başarılı proje ve iş çıkmadığı sorusunun yanıtı budur. Amerika’dan çıkan başarılı projelerin hepsi bu ülkelerde kodlanmıştır. Türkiye’de ise özellikle trendyol yönetiminin maaşları şişirmeye ve rocket gibi girişimlerinde de şişirmeye devam etmesi ile IT başta olmak üzere maaşlar ve beklentiler olması gerekenin çok üstüne çıktı. 7000 TL net maaş nedir ya? Hangi ülkede iş yapıyoruz. Şirketlerin durumu ortada, gelirler ortada internette bir tane para kazanan iş gösterin bana. “YOK” kimse para kazanmıyor. Doğan Online yılda 1 milyar dolara yakın ciro döndürüyor. Kar yok. Gidin ofislerini görün. Genel müdürleri ile konuşun. Ağlarsınız. Gittigidiyor ebaye satıldığında sene sonunda doğru düzgün kar payı dağıtamıyordu ortaklarına. Trendyol ve markafoni de para kazanamıyor. Herkes sadece büyüyor. Ciro artıyor ama bu kadar çalışan ve bu kadar yüksek maaşlar ve çalışanlara sağlanan özel sağlık sigortası, sosyal etkinlikler vb. ek faydalar sonunda şirketlerin kasası boş.

    Girişimciler varlarını yoklarını bir işe adayacaklar. Gece gündüz, günde 24 saat çalışacaklar. Aile yaşantısı olmayacak yıllarca. Kendi kurdukları şirketten doğru düzgün maaş bile almayacaklar. Yatırımcı çok büyük miktarda nakdini bu işe yatıracak risk alacak. Ama yazılımcılar ayda 7000 TL alırım diyecek ve sabah 9 akşam 6 çalışacak hafta sonları da tatil yapacak. Bu formülde bir yanlışlık var sanki fark ettiniz mi?

    Bir şirket yukarıda dizelediklerinizle dönmüyor maalesef.

    Kimse yanlış anlamasın lütfen. Kimsenin kazandığı parada gözüm yok. Benim şirketimde de 5000-7000 aralığında maaş ödediğim yazılımcılarım var. Helal olsun hepsine aldıkları maaş. Sadece bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Şu anda IT sektöründe maaşlar çok şişmiş durumda. 3 yıl önce 3000 TL ye göbek atan yazılımcılar şu anda 7000 TL’ye burun kıvırıyor. Bir ton ek menfaat talebi ile masaya oturuyorlar. Şunu da açıkça söyleyeyim bu 7000 TL talep ile mülakata gelen yazılımcıların yüzde doksanı ise çok kötü kalitede yazılımcılar maalesef. Sadece kitaplardan okudukları tonla başlık sıralıyorlar.

    Ben de çok gördüm Fatih Bey, 40 kişilik yazılım ekibinin 6 ayda geliştirdiğini iki haftada çok daha kaliteli olarak çıkaran 2 kişilik yazılım ekiplerini. Bize böyle yazılımcılar lazım. Para konuşan değil. Bir şirketin IT sini sırtlayacak adam lazım.

    Sizde bunları bir gün görürseniz o zaman anlarsınız her yazılımcıya 7000 TL verilir mi verilmez mi.

    Veren şirketin kendi sorunudur tabiki ama bu sektörü şişirmek kimsenin menfaatine değil maalesef.

   2. fatih dedi ki:

    Hasan bey, mülakat gibi bir durumum yok. uzun süredir aynı iş yerinde çalışıyorum, yerimden de yurdumda da gayet memnunum. onlarda memnun olacak ki, yıllardır sizin hesabınıza göre, ayda 130binTL (!) sırf benim için harcıyorlar.

    Konu, yaptığımız iş olunca, aklıma gelen ve rutin olarak yaptığım şeyleri, güzel güzel sıralamışım. ayrıca şimdi baktımda oraya ekleyebileceğim bir çok şey daha var, ne thread managerlardan ne connection poolingden bahsetmişim ne nosqlden. aklıma geleni hızlı hızlı yazıp bırakmışım. amaç neydi biliyor musunuz? istedim ki, öyle sandığınız kadar da kolay değil bu işler. bu işin ihtisas alanı var. tecrübeye dayalı bilgi birikimine dayalı noktaları var. öyle 9-6 mesai ile yapabileceğiniz şeylerde degil bunlar. Bldigim tanıdığım her programcı fazla mesai yapar, her programcı eve iş götürür. Bu tür sebeblerden ötürüdür. Ayrıca bunları yazmamda ki sorun nedir ki? yoksa siz programcılığın, sadece “html – post – crud” olayından ibaret olarak lanse edilmesini mi istiyorsunuz? Vicdanı rahatlatmak mıdır amaç yoksa yapılan işi küçümsemek midir?

    Şu masraf kısmını da pek anlamadım. o 7000 TL nasıl oldu da bir anda aylık 130bin’e çıktı? ama sorun değil, siz öyle diyorsanız, öyledir diyelim.

    ama Allah aşkına yazdıklarınıza bir bakın.

    benim 10 yıldır yaptığım işi, herhalde sırf hindistanda olduğu için , benden ÇOK daha iyi bilen ve ÇOK daha iyi yapan insanlar olduğunu söylüyorsunuz. Hemde onlar ayda 250TL alıyorlarmış. Amerika’daki büyük projeleride hep bu arkadaşlar yapıyorlarmış. Google’ın, oracle’ın, microsoft’un ne bileyim facebook’un, amazon’un, aklınıza gelen tüm firma ve siteler gözümün önüne geliyorda… Bu büyük firmaların kendi IT ofisleri, kendi IT departmanları yok öyle mi?

    Birde dediğinize göre, Türkiyedeki en büyük .com’lar bile hiç para kazanamıyorlar (?)

    ne yapsak peki? tüm programcılar aramızda para toplayıp yardım edelim mi? hayır markafoni’nin , gittigidiyorun, trendyolun ofisini plazasını deposunu bilmesem tamam diyecegim ama yine de hadi haklısınız diyelim.

    peki bunların hepsi spekülatif desek,

    şu en son senaryoyu nasıl açıklarsınız?

    Buyrun birlikte hesaplayalım;

    40 kişi , günde 8 saatten , toplam 6 ay çalışması demek:
    40 * 8 * (6*22) = TOPLAM 42,240 çalışma saati.

    2 kişi, günde 8 saatten, toplam 2 hafta çalıştığında:

    2 * 8 * (5*2) = TOPLAM 160 çalışma saati.

    Yani bir yerlerde 2 kişilik bir grup var, öyle bir grup ki, toplam 42,240 saatlik işi (kırk iki BİN!) sadece ve sadece 160 saatte bitiriyorlar. HEMDE daha kaliteli olarak!!!

    …ve böylesine senaryoları ÇOK gördünüz öyle mi?

    Allah aşkına…

    kusura bakmayın, yazdığınız yazıda bir tek gerçekci cümle bile bulamadım.

    herşey bir kenara ama özellikle “günde 24 saat çalışan girişimciler” ve “9-6 çalışıp, haftasonu yatan programcılar” cümlenizden sonra, ne desem boş.

    bence farklı bir dünyada yaşıyorsunuz.

    yada aynı dünyada yaşamıyoruz diyelim. benim yaşadığım dünyada, sizin anlattığınız gibi olaylar, bilim kurgu filmlerinde bile gerçekleşmiyor.

    şimdi ben size biraz gerçek dünyadan bahsedeyim, gerçek dünyada, senior programcı çalıştıran firmalar büyük trafikleri olan firmalardır. “hello world” yazdırmak ile olmuyor o iş. anlık trafiğiniz saniyede 2000lerin üzerine çıkında, işin rengi çok değişiyor. kod yazma şekliniz değişiyor, data aktarımı ve depolanma şekli değişiyor, en basit şey olan log tutmak bile, ramlere atayıp, bulk halinde tek seferde texte gömerek alıp uzak sunucuda parse ederek analiz veritabanı oluşturabiliyorsunuz. sizin o hindistandan gelecek kodlarla olacak iş değil. o arkadaşların çalışma mantığı, “çalışsa yeter” seviyesinden öteye geçemiyor. günün birinde gerçekten bu işi tecrübe ettiğinizde, gerçeklerin çok farklı olduğunu görürsünüz sizde. buyrun hindistanda kod yazdırın, madem ki sudan ucuz, sizi engelleyen nedir ki? bakalım o kodlar sizi nereye kadar taşıyacak. hayır biz tecrübe etmesek neyse de, bizzat deneyip görmüşlüğümüz var, bırakın performanslı – kaliteli çalışmasını, en iyi ihtimalle çalışıyor ya yeter mantığında idi kodlar. kaldı ki kültürleri farklı, ingilizce biliyorlar ama aksanları inanılmaz zor, anlaşma – iletişim zor, birlikte alt tarafı bir öğle yemeğine çıkacaksınız o bile zor, neredeyse hepsi vejeteryan, buraya geldiklerinde de gayet 5 yıldızlı otellerde kalıp, taksi ile gidip gelen insanlar. öyle sizin anlattığınız 250 tl alıp süper kaliteli iş çıkartan kişileri ben bilmiyorum, benim gördüklerim tamamen farklı bir tablo çizdiler bana.

    çok polemiğe girmek de istemiyorum, zaten söylemek istediklerimi yazdığımı düşünüyorum. anlamak istemiyorsanız veya ben anlatamıyorsam daha fazla uğraşmak da birşeyi değiştirmeyecek gibi.

   3. ConFa dedi ki:

    Fatih;
    Software Developer arkadaşlar anlamında bu kadar işi iyi yapan yada birikimi olan yok, olanlarda Lead Developer zaten ve aldıkları maaş 5500 – 6000 – 7000 arası olabiliyor. Şirkete göre değişir. “Deneyim Tecrübe Yıl : 10+ ” için geçerlidir.
    Yazımda da bunu belirttim. Ben kendi software developer çalışanımdan mysql üzerinde performans iyileştirmesi yap yada DBA lik yap veya server üzerinde SVN kur yada şunu bunu kur gibi…bir beklenti silsileri içine girmiyorum. Bunların nasıl yapıldığını bilmek isteyen zaten kendi öğreniyor. Sen bütün bu söylediklerinin hepsini yapıp üstüne de az maaş alıyorsan suç Rocketin değil orada zaten 🙂 Öncelikle konuyu ve ne anlatmak istediğimi karıştırmamalısın! Türkiye ‘de software developer maaşlarının skalası bellidir. Bunun üstüne çıkabilmek şu an için çok zor (hali hazırda şirketler vermezler, veremezler, çünkü developer arkadaşıma gerektiğinden fazla ilgi alaka gösterilmiyor, değer verilmiyor!) ama nitelikli iş gücü başlıklı yazıdan yola çıkarak uzak da değil diyebiliriz 🙂

  2. Kaan dedi ki:

   Bu maaşları tüm developer arkadaşlar hak ediyorlar, bütün gün noktasına virgülüne kadar ıvır zıvırla uğraşıp akşamları kıpkırmızı gözlerle evine giden başkası değil. Bence 5000 – 6000 – 7000 gibi rakamlar az bile bu iş için… Ancak bu işle uğraşan bilir işin zorluğunu.

   1. Hasan dedi ki:

    Türkiyede uzman eleman malesef yok.
    Hazır kodlarla çakma siteler çakma projeler yapıp bişey yaptığını sanan sürüyle tip var piyasada.
    İtiraz eden arkadaşlar proje linklerini ve kodlarını göndersinler.
    yüzde 99 u böyle.kusura bakmayın.
    İstisnalar kaideyi bozmaz.

 56. Aydin dedi ki:

  Rocket Internetin Türkiyeden ayrilma sebebi nedir tam olarak? Sirket politikasimi yoksa yasal zorluklarmidir? Yazidan ve yorumlardan anlayamadim tam olarak!

 57. Servet dedi ki:

  Bir okadar insanın işsiz kalmasına üzüldüm, en azından piyasada bukadar eleman açığı varken boşta kalacaklarını pek düşünmüyorum. Fakat merak ettiğim bazı konular var, bilen (tahmin eden değil) birileri varsa lütfen cevaplasın. RocketInternet Türkiye bacağında yeni birşeyler üretiyor muydu? Yoksa diğer ülkelerdeki ürünlerinin kopyalarını Türkiyeye mi uyarlıyordu? Eğer yeni birşeyler üretmiyor sadece uyarlıyorlarsa https://twitter.com/E_Deniz/status/236449457883992064 bu fotoğraftaki bunca insan acaba ne yapıyor? Ayrıca bu gidişin arkasındaki Ticari başarısızlığın tam olarak risk/analiz eksikliğine mi, yoksa başka birşey(ler)e mi bağlamalıyız? Kinaye yapmıyorum cidden merak ediyorum. Şöyle gözlemlerim var; Rocket daha 2 hafta öncesine kadar bünyesine açık pozisyonları dolduruyordu. İşin ilginci dolgun maaşlarla teklifler havalarda uçuşuyordu. Dikkatinizi çekmek istiyorum, dolgun maaşlarla 2 hafta öncesine kadar eleman alan bir şirket şimdi eyvallah diyorsa ya işin içinde bir bit yeniği var, yada hakikaten şuursuzca bir yönetim altındaydılar. Bilinmez tabi, bunlar benim şahsiz yorumlarım. Almanlar Türklere bu konuda nekadar benziyor bilmiyorum fakat “piyasa açığı görünen her yerde iş yaparız” demenin birçok başarısız örneğini zaten gördüğümüz bir sektörde değil miyiz? Niye şaşırıyoruz.

  Şahsen işini iyi yapan şirketlerin ayakta kalmasına büyümesine sevinirim. Fakat ne çalışan, nede işveren olarak Türkiyede kaydadeğer bir ürünün son zamanlarda çıkmadığını sizde en az benim kadar görüyorsunuzdur. Şişirme şirketler, şişirme ürünler, şişirme elemanlar, şişirme maaşlar. Sonuç; iş yaptırmaya çalışan şirket maaş şişiremediğinden yetersiz eleman alır, hakikaten düzgün eleman düzgün maaşla iş bulamaz. Adı sosyal medya, ne elemanın standardı var ne şirketin, ne de ürünün. Sonuç ortada. Bu gidişle bizide kendine benzetirse bu düzensizlik bende iki gün sonra kendimi şişip kendi işimi kurarım, iki tane melek yatırımcı bulup üç tane eleman alıp üstüne birde batıp namımı duyururum. İyice cılkı çıktı bu işlerin.

 58. ahmet dedi ki:

  vay arkadaş ne kadar çok kız varmış.

  veda partisi verirseniz +1

  1. Sedat Çakır dedi ki:

   Arkadaşım sen çok yanlış URL bağlantısına gelmişsin, Rocket Internet Türkiye’de herkesin bildiği gibi e-ticaret yapıyordu. Kız arkadaş veya partner bulmak eğlence partisi verme gibi bir niyeti yoktu. Yorumun Rocket Internet bayan çalışanlarına hakarettir!

   1. Ozgur Basak Birol dedi ki:

    Kesinlikle katiliyorum!

  2. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   Ya arkadaş millet ne derdinde, sen ne derdindesin ayıp gerçekten. Bu kadar mı açsın… Başka şeylerde demek isterdim sana ama burası yeri değil… Sen webrazzi’de boşuna zaman geçiriyorsun…

 59. mehmet dedi ki:

  Oldukça güzel bir haber.

  bence bu bir milat türk interneti için. çünkü hemen bir girişim yapıp marka değeri ile satar zengin olurum zihniyetinin resmen bittiğini gösteriyor. demek ki attığın taş ürküttüğün kurbaya değmeyecek kadar şirket satış pazarı doymuş ve bu yüzden çekiliyorlar. Bu da pazarın dengelendiğini ve kuralların oturacağını gösteriyor olabilir.

  Piyasayada eleman lazımdı işte 400 eleman serbest. Kapın kapışın. Yani işini kaybedenlerden teknik kadrodan bildiklerim işi bilen adamlar. Rahat rahat iş bulurlar. Tazminatlarını da alırlarsa da gayet güzel olmuş onlar için.

  1. samed dedi ki:

   Yurdumuzda, e-ticaret şu an elektonik ve giysi ana dalında gidiyorken, evimister tarzı site riskten başka bir şey değildi. Üstelik satılan hemen ürün piyasa fiyatıyla aynı ya da üstündeydi. Bu kadar sermayen varsa ve piyasada tutunmak istiyoran, ucuza alıp, ucuza satacaksın. Kimse firmanın adı hatırına, gidip bir şey almaz. Yanlış strateji felaket doğurur. Ve doğurdu…

 60. Mustafa İleri dedi ki:

  Konuya bir acikik getirelim eski bir rocket calisani olarak olayi soyle ozetleyebilirim:

  Turkiye de operasyonu iyi yonetemediler. Ozellikle tedarik ve stoklama konusunda buyuk problemler yasadilar. Markerting adina bazi yanlislar yaptiklarina da inaniyorum. Rocket Turkiye ye girerken belli riskleri zaten biliyordu. Buradan cekilmesinin sebebi farkli yerlerde daha az rekabet ile daha cok para kazanabileegini gorebilmesidir.

  Ama anlamadigim olay: Tamam rocket agresif ve kloncu olabilir fakat kapatip gittiginde 400 kisi issiz kaldiginda sevinen zil takip oynayan insanlar var. Bu insanlar ne bekliyor. Rocket buradan gittiginde kendilerine nasil bir pay dusecek merak ediyorum.

  Bir de sunu soylemek istiyorum. Tama rocket kloncu ve agresif. Turkiye deki projelerin cogu klon degil mi ?

  Birazcik uzerinde dusunun…

  Bu arada Turkiye deki tek Rocket yatirimlari bunlar degildir. Mesela bir onceki yaziyi yazan Caglar Erol Bey in sitesinin yatirimci ortaklari da Rocket tir.

 61. Ozgur Basak Birol dedi ki:

  Suana kadar calistigim en iyi, ozverili ve keyifli ekipti. Saatlerce mesailere kaldik, cok emek verdik. Calismaktan keyif almayi bu sirkette ogrendim. Butun calisma arkadaslarima kendi adima tesekkur ediyorum. Sirketin kapanmasi hepimizi uzdu. Ama bundan daha uzucu olan internette yapilan cirkin yorumlar “Yuksek maaslar pesinde kosanlarin sonu bu olur” seklinde. Onlara tek bir cevabim var. Turkiye’deki en iyi ekiplerden biriydi. Ve daha durum aciklandiktan bir saat sonra diger sirketlerden cv’lerimiz istenmeye baslandi. Ve issiz kalmayacagiz ama bence siz isiniz icin endiselenmeye baslasaniz iyi olur!

 62. Leader Dev dedi ki:

  Arkadaslar hepinize gecmis olsun. Umarim hepiniz icin daha hayirli olacak isler bulursunuz. Bir kac haftadir uzman bir c# developer ve bir de asp ve asp.net, css, jquery, ajax ve benzer web teknolojilerinde uzman toplam 2 arkadas ariyoruz ama grubumuza ayak uydurabilecek seviyede arkadaslar bir turlu bulamadik. Planimiz dunya ile yarisan bir sirket olusturmak… Bunu icin bu yarista bizi ileri goturebilecek kendine guvenen arkadaslarin [email protected] adresine eposta gondermelerini rica ediyoruz. Cok tesekkurler.

 63. Aydin dedi ki:

  Yorumcularin elinde yeterli bilgi olmamasina ragmen tamamen kendi yüksek tecrübelerine (!) dayanarak yorumlarda bulunuyorlar.

  Rocketinternet gibi 400 kisiyi calistiran bir sirketin piyasadan cekilmesi, öncelikle piyasa ve piysada calisanlar icin kötü bir haber. Böyle sirketler gittikleri yere deneyimlerini, altyapilarini birlikte götürürler. Bu sirkette calismis olan arkadaslar elde ettikleri deneyimi, bu kurulusla rekabet eden diger yatirimcilar, rekabet kosullarinin verdigi tecrübeyi yine bu sirkete borcludurlar. Dünya standartlarinda çalisan bir sirketle ayni pazarda var olma mücadelesi vermek bence büyük bir kazanimdir.

  Bu sirketin etik olmayan taktiklerle agresif pazarlama yontemi uyguladigini belirtenler var. Elinizde 400 calisan ve bi okadar da pazarlanacak urununuz varsa sizde her turlu pazarlama yontemini denersiniz. Ortada hak hukuk ihlali varsa bu yasal bosluklardan olusan bir sorundur. E-Ticaret le ilgili duzenlemeler bircok ulkede 98-2000 li yillarda yapilmis olup, surekli tuketici lehine yeni eklentiler yapilmaktadir. Türkiye duzenlemeleri yaklasik 12 yil sora yapiyor. Bence buda piyasanin çapinin ve Rocketin çekilme sebebinin gostergesidir.

  Rocketinternetin türkiyeden cekilmesine sevinenlere belirtmek isterim, bir rocket gider diger bir rocket gelir. Büyüklerin olmadigi yerde kücüklerde ac kalir. Rocket gibi 10 sirket 10 yil önce olsaydi, piyasa her konuda cok daha ileri bir durumda olurdu.

 64. hasan karacan dedi ki:

  iş tecrübesi olmayan ama iyi üniversitelerden mezun olanları işe alıp ilk günden müdür yaparsan, 1 kişilik işi 5 stajyerle yapmaya çalışıpta yapamazsan, berbat reklamlarla müşteri kapmaya çalışırsan, yöneticiler değil “idareciler” yönetirse böyle olur. işsiz kalan arkadaşların bir kısmı eminim ki tecrübelidir işsizde kalmazlar ama ilk deneyiminde “müdür” olanlar ne yapacak merak ediyorum

 65. Gizem dedi ki:

  Umarım herkez iş bulur. Bundan sonraki iş hayatında herkese başarı diliyorum.

 66. Semih dedi ki:

  türkiye piyasasi icin iyi oldu sanirim. rocket gibi sirketlere pek sans verilmesi gerek. zaten iscilerine az bir rakam veriyor… ve müsteri hizmet 0.

  1. NP dedi ki:

   “zaten iscilerine az bir rakam veriyor” hocam ya şaka yapıyorsunuz ya da baştan beri dost düşman herkesin iyi maaş verdiğini söyledikleri yorumlarını görmediniz herhalde 😀

 67. Rocket internet in bu kadar hızlı şekilde Türkiye den ayrılmayı düşünmesi sektör açısından kötü olmuş, umarım en kısa zamanda bu 400 arkadaş çok daha güzel işlere geçerler. İçerik editörü olarak bizim de şuan kariyer.net te bir ilanımız var, ilgilenen arkadaşlar bu ilanımıza başvurabilirler:
  http://firma2.kariyer.net/website/isarama/ilandetay.aspx?ilankodusfr=TzF%2fhOPplO8%3d!e!&f=f15j&ulkeId=0&sehirId=0

  1. Pavlovs Partner dedi ki:

   Keşke herkes sizin gibi daha yapıcı yorumlar yapsa. 400 tane birbirinden parlak ve benzer eğitim ve iş geçmişine sahip çalışanın bir anda işten çıkarılması insanı üzüyor. Keşke RocketInternet Türkiye’de daha iyi bir market araştırması yapıp, operasyondan önce stratejiye önem verseydi ve bu sonucu almasalardı.

   1. gülşen dedi ki:

    peki biz tüketiciler hakkında bir fikri olan var mı acaba?ürün talep edik ödeme yaptık ürünleri alamadık para iadelerimiz hala yapılmadı.dolandırıldık mı yani?

 68. Anil Ozselgin dedi ki:

  Rocket piyasadan cikti developer maaslari dusecek gibi dusunenlere acikca aptal aptal konusmamalarini tavsiye ediyorum. Rocketta calisan kisilerin cogu dunya standartlarinda insanlardi. Bana bir firma almanyadaki ya da avrupadaki standartlarda teklifle gelmedigi surece calismam. Yazilimci olarak Turkiye disinda is bulmanin ne kadar kolay oldugunu unutmussunuz sanirim. Eger gercekten iyi bir yazilimci ariyorsaniz, wordpress ile site yapan kisilerin maasina gore degil avrupa ve amerikadaki yazilimci maaslarina gore teklif sunmalisiniz.

  Bence en iyisi almanya, hollanda ve amerika hukumetleri ile konusup turklere calisma vizesi asla vermemelerini saglamak. Ancak o sekilde ucuz yazilimci bulursunuz, cunku kalitelisi zaten sartlar iyi degilse gidiyor.

  1. gülşen dedi ki:

   peki biz tüketiciler hakkında bir fikri olan var mı acaba?ürün talep ettik ödeme yaptık ürünleri alamadığımız gibi para iadelerimiz hala yapılmadı.dolandırıldık mı yani?

 69. Umut dedi ki:

  Türkiyede E-Ticaret neden yeterli seviyede değil? İşte size yanıtı. 12 Temmuz tarihinde Sporena’dan 2 ürün aldım. Bunlardan birini iade ettim. En son 1 Ağustosta konuştuğumda bana ücretin kredi kartıma iade edildiğini söylediler. Bugün kontrol ettiğimde halen iade olmadığını gördüm. Dün itibariyle Sporena’nın telefonları artık cevap vermiyor. Bu sabah bankamla görüştüğümde satın almayı benim kendi rızamla yaptığımı ve iadenin de ancak firmayla irtibata geçerek yapılabileceğini söylediler. Onlar iade etmeden yasal olarak işlem yapamıyorlarmış. Bu firma Türkiye’den çekip giderken arkasında benim gibi kaç mağdur bırakacak acaba? Muhtemelen kendi çalışanları ve piyasada pek çok firma aynı durumda. Dava açmam gerekiyor. Sporena’nın sermayesi yasal olarak 5000 TL. Kime nereye dava açacağım? Ne alacağım? Türkiye de işler bu kadar kolay. Avrupada bunu yapsalardı canlarına okurlardı. İşte ülkemizdeki esas sorun bu. Kimse kimseye güvenmiyor, güvenemiyor.

  1. gülşen dedi ki:

   umut bey sizin gibi mağdur olanlardanım ama ben çözüm yolunu buldum banka şubenize bizzat gidip konu ile ilgili harcama itirazında bulunduğunuz takdirde banka parayı bloke edebiliyormuş bizzat müşteri hizmetlerinden öğrendim.ayrıca tüketici hakem heyetine başvurabiliyorsunuz herhangi bir ücret ödemeden tüketici hakları paranızı geri alıyor 2-3 aylık bir süre zarfında tabi bilginize

   1. Umut dedi ki:

    Yasal olarak ürünün teslim edildiğinin ispat edilmesi gerekiyor bu nedenle sizin işiniz kolay. Ben aldığım ürünü iade ettim. Bu durumda banka yardımcı olmuyor. Ayrıca 1-2 hafta önce, başka bir siparişimde de değişim için ürünü geri göndermiştim. Telefonları cevap vermeyen firma her nedense gönderilen kargoyu aldı ve tabii ki yenisini göndermedi. Gülşen Hanım, firmanın yasal sermayesi 5000 lira. Dava açsanız bile paranızı almanız imkansız.
    Mesele benim uğradığım zarar değil. Mesele bu işlerin bu kadar kolay olması. Türkiyede internet kullananların neden %10 u bile internetten alışveriş yapmıyor, ben bu sorunun cevabını veriyorum. Çünkü güvenmiyor, çünkü yasalar korumuyor. Çünkü 5000 lira sermaye gösterip milyon dolarlık işler yapılabiliyor. Kimse çıkıp sen 5000 lira sermayeyle nasıl bu kadarlık iş yapıyorsun olmaz öyle şey demiyor.

   2. Okan dedi ki:

    burda sermaye önemli degil. ortak olanlar durumdan sorumludur ve dava açtıgınızda paranızı oradan alırsınız.

   3. Umut dedi ki:

    Okan Bey, firma sahipleri yabancı. Muhtemelen avukatlarına vekalet verip çoktan ülkelerine gitmişlerdir. Kaldı ki Türk bile olsalar öyle kolay kolay alamazsınız. Üzerine 1 bardak soğuk su içtiğim konuyu fazla uzatmak istemiyorum. İnternet kullanıcılarının büyük bölümünün alışveriş yapmamasının en büyük nedeni güven eksikliği. Kendimden örnekle söylemek istediğim sadece bu.

 70. Can dedi ki:

  Bu kadar uzman yorumundan sonra,naçizane bir müşteri yorumu da ben yapmak isterim.Yıllardır internet üzerinden alışveriş yapıyorum.Bugünü kadar alışveriş yaptığım firmalar içinde,Rocket Türkiye’nin siteleri(Evimister,Zidaya,Sporarena.com) kadar işini düzgün yapanı görmedim.Evet zaman zaman bu sitelerde de,aksaklıklar oldu tabikii,ama önemli olan bu sorunların çözümlenmesiydi.Bazıları,ülkede sadece onlar yapmıyor bu işi demiş,evet doğru başkaları da yapıyor ve çokta uzun süredir sektörde olmalarına rağmen,hala kes-yapıştır e-ticaret yazılımları üzerinden hizmet verenler nasıl konuşabiliyor ilginç.Dahası hala müşteri hizmetinin öğrenememiş çok eski firmalarda var içlerinde,Bir yıl gibi kısa bir süredir Türkiye pazarında olan,Rocket grubundan bazılarının öğreneceği çok şey var.Örneğin Firma temsilcilerinin,facebookta,twitterda oluşturduğu gerçek zamanlı müşteri destek sayfaları..
  Bir müşteri olarak Rocket grubu sitelerinin en iyi tarafı,kuşkusuz aldığınız 3 liralık bir sabunun bile kargo ücretini kendilerinin ödemesiydi.Sayelerinde müşteriler olarak kargo bedeli ödemeden ürün almanın keyfini sürdük bir süre.Ülkemizde bu işi yıllardır yapan,kendilerini büyük adleden firmaların da müşterilerinden ne büyük kargo paraları tahsil ettiğini de anlamış olduk bu vesileyle.Bazılarının,Rocket’in”agresif yok etme politikalarıyla” ortalığı mahvettiler tarzında konuşmaları da oldukça abes oluyor bu bağlamda.Sonuç olarak,ülkemizdeki yerel internet firmalarının, eleştirdikleri,beğenmedikleri Rocket grubundan öğrenecekleri çok şey vardı ama ne yazık ki bu mümkün olmadı ve kapatılması çok kötü oldu,sektör yine öksüz kaldı sanırım.

  1. taner dedi ki:

   aynen hocam. değişik bir sistemleri vardı. fiyat avantajı sunuyorlardı. diğer yandan gördüğüm kadarıyla hem çalışanları hem de son müşterileri zarar gördüler bu durumdan.

 71. Aslı Dağıçlı dedi ki:

  eski çalışanlardan görkem de sonradan edit yapmış http://www.gorkemunel.com/rocket-internet-turkiye/

 72. Emre dedi ki:

  Bu rocket internet grubu Türkiyedeki firmalara ödeme yapmadan kaçtı. sadece benim bildiğim 5 firmaya firma başı yaklaşık 50.000 lira ödeme yapmadan kaçtı. Tahmin ediyorumki 1 milyon dolar tutarındaki borcunu firmalara ödeme vermeden kaçtı.

  Is rocket internet pays to suppliers. No they are not. Is rocket internet payment problems. Yes they are. Dear rocket internet suppliers all over the world. Please be note that. in Turkey rocket internet group run away without pays balance of a debt to Turkish suppliers. i know that 5 companies thet they did not payed their debts around 250.000 TL. i guess totally they did not payed 1 million dolar to Turkish suppliers. If rocket internet gruop comes to your country think twice to work with them.

  Regars
  Emre
  İstanbul

 73. Emin Iskander dedi ki:

  Iyi günler,

  Bireysel meşru bir internet iş sevgilisi, ya da bir yatırımcı mısınız? burada SGR Pazarlamacılar bir kredi almak için bir fırsattır. Biz otomobil satın alma ve yeni mobilya satın alma, rüya mesleki ya da akademik peşinde, inşaat ve yeni ev ve ofis binaları yapmak gibi pek çok farklı amaçlar için müşterilerinin çok çeşitli kredilerin çeşitli yapmak. 3% gibi çok düşük bir faiz oranı Tüm bu. SGR Pazarlamacılar, güvenilir, verimli ve en harika olan, insani yardım Worldwide olarak hizmet olduğunu.

  Biz sıkıntı dışarı çözümünde size yardımcı olabilir Peki Neden ([email protected]) adresinden bizimle irtibata değil.

  içtenlikle
  yönetim

Bir Yorum Yazın