PLDT’den yatırım alan Rocket Internet’in değeri 4,5 milyar dolar oldu
Arama
Girişim

PLDT’den yatırım alan Rocket Internet’in değeri 4,5 milyar dolar oldu

rocket-internet-thumbÜlkemize Tikobus ile yeniden dönen Rocket Internet, PLDT’den 446 milyon dolar yatırım aldı. Halka açılacağı söylentisi konuşulan Rocket Internet’in değerlemesi bu yatırımla birlikte 4,5 milyar dolara yükseldi. 100’ün üzerinde 20 binden fazla çalışana sahip Rocket’ın geçen yıl cirosu 937 milyon dolar olarak belirtiliyor.

Daha önce Katar’ın en büyük mobil operatörü ooredoo ile ortak yatırım yaparak Asya pazarı hedefini genişleten Rocket Internet’in yeni yatırımcısı Filipinli. Rocket Internet’in Asya odağını daha net ortaya koyan PLDT yatırımı sonucunda Rocket Internet yüzde 10 hissesi karşılığında 446 milyon dolar yatırım aldı.

PLDT bu yatırımla sadece ortaklığı değil aynı zamanda Rocket Internet’in mobil ve online ödeme teknolojilerine de dahil olacak. PLDT’nin sahibi olduğu ve kendini mobil bankacılık ve mobil ödemede küresel lider olarak nitelendiren Smart Communications dahil olacağı anlaşmayla PLDT varolan Rocket Internet pazarına ulaşabilecek. Smart Communications‘a biraz daha detaylı bakacak olursak, şirketin 2013 yılında aracılık ettiği işlemlerin değeri 3,4 milyar euro olmuş.

Yatırım sonrasında Rocket Internet’in hisse dağılımında da değişiklikler olmuş. Samwer kardeşlerin hissesi yüzde 65,2’den yüzde 58,7’ye düşerken, Kinnevik yatırımın 23,9’dan 21,5’e düşmüş. Bu haberin haricinde Samwer kardeşlerin kurucsu olduğu Zalando’nun halka açılmaya yakın olduğunu paylaşalım. 4,9 milyar dolarlık değerlemesiyle dikkat çeken girişimin yüzde 50’sinin halka açılma işlemleri Rocket Internet’ten bağımsız olarak devam ediyor

Yorumları GösterYorumlar Gizle (1)
  1. Mertcan dedi ki:

    Koskoca Rocket bir UBER olamamış hala 🙂 Rocket mı değersiz? Uber mi balon?

Bir Yorum Yazın