Cumhurbaşkanı Abdullah Gül internet düzenlemesi ile ilgili yasayı onayladı
Genel

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül internet düzenlemesi ile ilgili yasayı onayladı

Son günlerde merakla beklenen sorunun cevabı biraz önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Twitter üzerinden paylaştığı mesajlarla netlik kazandı. Yapılan internet düzenlemesi ile ilgili yasayı onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 madde hakkında da görüşlerini hükümetle paylaştığını belirtti.

Paylaştığı tweet'lerde iki maddeyle ilgili kaygırlarının yeni bir yasal düzenlemeyle giderileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, düzenlemenin süratla gerçekleşmesi için yasayı onayladığını belirtti.

Güncelleme: Konuyla ilgili Avukat Gökhan Ahi'nin yaptığı açıklamayı yazının son bölümünde okuyabilirsiniz.

Günceleme 2: İnternete düzenleme getiren yeni yasa biraz önce resmi gazetede yayınlanarak, bugün itibariyle geçerli hale geldi.

Cumhubarbaşkanı Abdullah Gül'ün Twitter üzerinden yaptığı açıklamaların tam metni şöyle:

Bir süredir gündemdeki internet yasası hakkında yoğun mesajlar gönderiyorsunuz. Mesajlarınızda özellikle iki husus üzerinde itirazlar ilettiniz. Bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen ben de farkındaydım. Nitekim, Hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum.

abdullah-gul-internet-yasasi-tweetler

Bu son dakika haberini sizlerle en hızlı şekilde paylaşmak istedik. Detaylı bilgiler geldikçe haberimizi güncellemeye devam edeceğiz.

Biz yapılan açıklama ile ilgili detayları uzman görüşleri ile birlikte hazırlarken dilerseniz yasanın tüm detaylarını okuyabilir, Webrazzi TV'de her hafta yayınlanan HukukiWeb programımızdaki ilgili bölümleri izleyebilir ya da yatırımcılar ve hosting şirketleri tarafında yeni internet düzenlemesinin neler getireceği ile ilgili haberlerimizi inceleyebilirsiniz.

Güncelleme: Konuyla ilgili Avukat Gökhan Ahi, Webrazzi için aşağıdaki açıklamayı yaptı. Açıklamanın tamanını aşağıda bulabilir, Ahi'nin daha önce yazdığı Eğrisiyle doğrusuyla yeni internet yasası yazını da okuyabilirsiniz.

5651 sayılı İnternet Yasası’nda değişilkik yapan 6518 sayılı yasa, Cumhurbaşkanı tarafından tamamen onanmıştır. Bundan sonrasında Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü, onaylanan yasayı Resmi Gazete’de yayınlayacak ve yayın günü itibariyle yasa yürürlüğe girmiş olacaktır. Yarınki Resmi Gazete’ye yetişemeyebilir, büyük bir ihtimalle 19 Şubat günlü Resmi Gazete’de yayınlanmış olacaktır. Cumhurbaşkanı, attığı twitlerde özellikle iki husus konusunda çekinceleri olduğunu, ancak hükümetin bu iki konuda yeniden düzenleme yapacağı beklentisiyle yasayı onayladığını belirtmiş. Bu açıklama kuşkusuz kamuoyunda kafa karışıklığı yaratmıştır. Aslında, yasanın düzeltilmesi diye bir şey söz konusu değil, yürürlüğe girmiş bir yasada Meclis’in yeniden yasama yapması sözkonusudur. 
 
Bu akşam Meclis Başkanlığı’na verilen yasa teklifinde ise, kamuoyunda belirtilen bir çok hassasiyet yerine sadece trafik verileri konusunda bir düzenleme talebi olduğu görülmektedir. http://web.tbmm.gov.tr/gelenkagitlar/metinler/285611.pdf adresinden de görülebileceği üzere, sadece trafik bilgisinin yeniden tanımı yapılmakta ve bu trafik bilgilerinin mahkeme kararı olmadan istenemeyeceğine ilişkin bir düzenleme taslağı vardır. Kısacası bu taslak yasalaşsa bile, internet trafiğinin merkezi olarak izlenmesi, erişim engelleme kararlarının TİB Başkanılığı tarafından verilebilmesi, Erişim Sağlayıcıları Birliği vs. gibi bir çok hassas konu varlığını sürdürmeye devam edecektir. 

internet-yasasi

Yorumlar (19)
 1. Bana çoğu zaman "Türkiye'yi nasıl daha yaşanmaz bir hale getiririz" diye kendilerine sorup bu yasaları çıkartıyorlarmış gibi geliyor. Yazık, ne diyeyim. Sürekli olarak VPN kullanacağım artık.

  1. vpn ve dns değişikliği işe yaramayacak yeni yasayla

 2. Bence bu sansür yasası ile hepimize koca bir "defolun gidin" çekiliyor.

 3. Yeni yasa ne zaman yürürlüğe giriyor?

 4. Ahmet Çetintaş Ahmet Çetintaş

  Bu mesaj 4 saat sonunda silindi.

 5. Ali Saydan Ali Saydan

  Benim anlamadigim

  yasada yanlis varsa, iptal eder geri gonderirsin

  duzeltirlerse onaylarsin

  ben onayliyim degistirirler olur mu ya

 6. Bakıyorumda herkesin gözü çok korkmuş bu yasa insanlığı korumak adına çıkarıldı, internetten tehdit savuranları bulmak, hakkımızda atıp tutanları durdurmak için ve benzeri, Ayrıca merak etmeyin takır takır siteler kapanmaz böyle bişey olsa halk ayaklanır iktidar düşer özgürlüğü kimse kısıtlayamaz, ama bazı insanlar özgürlüğünü sanırım kendi elleriyle ttnet kullanarak kısıtlamış.

  1. Hakan Bey,

   Hali hazırda takır takır siteler kapanmasa sözlerinize tamam diyeceğimde gayet kapatılıyor? Başka ülkeler de mi yaşıyoruz? İnternet sitesi kapanıyor diye halk mı ayaklanacak bu ülkede? :)

   1. Ceyhun bey,

    Durduk yere bir site kapanabilir mi? tabiki hayır, evet youtube kapandığı zaman caddelerde biz vardık halk sokağa döküldü zafer bizim youtube açık göründüğü gibi kimse özgürlüğümü kısıtlayamaz, ayrıca bu yasayı sevmeyenler ttnet hizmetini bırakarak özgür bir internet hizmeti veren firmalara yönelebilirler, diğer iletimdede dediğim gibi halkımız kendi özgürlüğünü ttnet kullanarak kısıtlıyor...

    Saygılar.

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   @Hakan: Bu ülkede suçsuz yere kapanan yüzlerce web sitesi var. Sahipleri neden kapandığına dair bilgi bile alamıyorlar. Sizin sanırım hiç internet siteniz yok. Tuzunuz kuru. Umarım günün birinde bu yasaların kurbanı olmazsınız.

   1. @İbrahim ÖZKAN

    Bu yasa ile ilgili şu an hiçbir site kapanmadı @İbrahim ÖZKAN - önceleri beni ilgilendirmez.

  3. Can Aydoğan Can Aydoğan

   Bu ülkede sunum ve PDF'lerin paylaşıldığı scribd.com gibi bir site bile kapalı. İki PDF ile bir sunum kimi tehdit etmiş acaba? Ayrıca erişim engellemelerinin TTNET ile hiç bir ilgisi yok. Bir site erişme engellediğinde tüm ISP'ler buna uymak zorunda. Siz mobilden de girseniz TTNET üzerinden de girseniz o site sansürlenmiş ise giremezsiniz.

   1. @Can Aydoğan

    Telif haklarını çiğneyen bir sitenin kapatılması doğal değil mi? ayrıca engellenen sitelere farklı servis sağlayıcıları ile girmeyi deneyin, denemediğiniz şeyler hakkında yalan yanlış bilgiler vermeyin, oda olmadı yabancı ülkeden VPN kullanın engellere takılmayın.

 7. bu nasil bir zihniyet , anlayistir ya. Ne farkimiz kaldi K.Kore'den , Cin'den. Don kisot'un degirmenlerle savasi gibi .. bu sekilde sansürlemek ne demektir yaa..Yaptirimlarini Teknoloji sirketlerine yaptiramiyorsun , care olarak halki cezalandiriyorsun...yazik gercekten yazik..Bu bumerang onlari da vuracak insallah bir gün ....

 8. Genel olarak düşünemeyen hiç bir medya mecrasını takip etmeyen kişileri yönetmek kolaydır. TV gazete gibi kanallarda karşıt haberlerin önüne geçmek bir telefon kadar, vergi tehditi kadar kolaydır! Amaaa twitter, facebook gibi sosyal medyaların önüne geçmek çok zor olduğu için çıktı bu yasa yoksa insanlığı savunmak, tehditleri durdurmak filan tamamen bahane. Sonuç olarak bu yasa istenmeyen çoğunluğu susturmak için çıktı!

 9. Turkiyede internete yatirim yapanlar bir kere daha dusunnmeli! Bu tur sikintili bir ortamda internet yatirimi yapmak risktir. Daha dun aksam yabanci ortagimiz Turkiye'ye yatirim yapmaktan vaz gectiklerini soledi. Cunku bu yasayi cok yakindan takip ediyorlardi! Soledikleri sey su oldu. Biz teknoloji firmasiyiz hukuk firmasi deyil! Bu kanunlarla ancak hukuk firmalari ugrasir. Bizim rahat olmamiz lazim diyorlar! Gecmi olsun bize

 10. Uğur Özer Uğur Özer

  Bakalım daha ne kadar geriye gidebilicez. Adamlar teknolojide devrim yapıyor, bizimkiler halen yasakların peşinde...

 11. İnsanların özgürce bilgi alamadığı bir ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değil. Demokrasinin olmadığı ülkede de özgür beyinler, dolayısıyla ne ekonomik ne de sosyal gelişme olmaz.

 12. Var olan sistemi bozmayayim diyen ve boolean degerine default true atan junior gibi adam. "ben bu parametreyi default true geceyim de nolur nolmaz basima is gelmesin"