Girişim Fabrikası'nın demo gününde sahne alan, 3'ü Yunanistan'dan olmak üzere 8 girişim
Yatırım

Girişim Fabrikası'nın demo gününde sahne alan, 3'ü Yunanistan'dan olmak üzere 8 girişim

 • Girişim Fabrikası'nın düzenlediği demo gününe dair ayrıntıları sizlerle bugün öğle saatlerinde paylaşmıştık. Bu yazıdaysa demo gününde sahne alan, 3'ü Yunanistan'dan olmak üzere 8 girişimi detaylıca anlatmaya çalışacağız.

girisim-fabrikasi-demo-gunu-girisimcileri

Girişim Fabrikası'nın düzenlediği demo gününe dair ayrıntıları sizlerle bugün öğle saatlerinde paylaşmıştık. Bu yazıdaysa demo gününde sahne alan, 3'ü Yunanistan'dan olmak üzere 8 girişimi detaylıca anlatmaya çalışacağız.

Girişim Fabrikası'nın Yunanistan'da Industry Disruptors-Game Changers ile iş birliğine giderek hayata geçirdiği projede finale kalan 3 girişim, Girişim Fabrikası'nın düzenlediği demo gününe katılarak Türkiye internet girişimciliği ekosistemi ile tanışma şansı buldu. Hatta girişimlerden bir tanesi hafta sonu düzenlenecek olan Startup Turkey etkinliğine de katılacak.

Yazının devamında girişimlerin demo günündeki sunum sıralarına göre detaylı anlatımlarını bulabilirsiniz.

Ingenous

Intel Challenge Turkey'nin 2013 birincisi olan Ingenous, akıllı ev teknolojisi üzerine odaklanmış bir proje. 2013 yılında ABD'de 13 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşan akıllı ev ürünleri pazarının ülkemizdeki ender temsilcilerinden biri olan Ingenous, 3 kurucu ortağın projesi.

199 dolardan başlamak kaydıyla kullanıcılarına 3 ayrı paket sunan Ingenous, kurulum için herhangi bir masraf ya da profesyonel destek gerektirmiyor. Ingenous ile evinizde bulunan tüm elektrikli eşyalar, klima, TV ve müzik sisteminizi akıllı telefon ya da tabletinizden kontrol edebiliyorsunuz.

Ingenous'un rakiplerinin aksine bir alana odaklanmadan çok sayıda cihazı kontrol ederek farklılaşmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Girişimi farklı kılan özelliklerden bir diğeriyse geliştirdikleri kumanda.

Alacağı yatırımla birlikte seri üretime başlamayı hedefleyen girişimin çeşitli yerel firmalarla iş ortaklığına gitme ihtimalini de düşünecek olursak önünde parlak bir yol gözüküyor.

Poseadon AR

Niş bir pazarda yer alan Poseadon AR, en kısa tanımıyla; denizde akıllı telefonunuzun kamerasını açtığınızda GPS'den aldığı lokasyon bilginize göre arttırılmış gerçeklik teknolojisini de kullanarak etrafınızdaki otel, liman, ada ve diğer lokasyonları görmenizi sağlayan bir mobil uygulama.

2 tane kurucu ortağı bulunan şirket, hem akıllı telefonlarda hem Google Glass'ta çalışabilecek. Girişimin gelir modeli ise tahmin edebileceğiniz gibi kullanıcılarına göstereceği reklamlar ve ücretli olarak uygulama satmak üzerine kurulu. Ürünü daha da yakından tanımak için hemen yukarıdaki video'yu izleyebilirsiniz.

Aradığın Yer

Yeni nesil bir emlak platformu olarak tanıtabileceğimiz Aradığın Yer, akademik geçmişleriyle dikkat çeken iki kurucu ortağın projesi. Günümüzün Hürriyet Emlak ve emlakjet.com gibi gayrimenkul platformlarının yalnızca veri ve bilgi bulundurduğunu savunan kurucu ekip, Aradığın Yer ile sektörde 'karar vermeye yardımcı araçlar ve algoritmalar' ile fark yarattıklarına inanıyor.

Şu an açık beta olarak yayında olan Aradığın Yer'de üzerinde düşündüğünüz ilanları karşılaştırmanız ve sizin için önemli olan kriterlere göre ilanları puanlamanız/filtrelemeniz mümkün.  Bunun yanında Aradığın Yer'de ilanları toplu taşımaya olan yakınlığına, sık gidilen yerlere (okul ve iş gibi, son kullanıcı belirleyebiliyor) ve önemli kentsel merkezlere olan mesafesine, ulaşım kolaylığına ve deprem riskine göre ayrıştırabiliyorsunuz.

Girişimin gelir modeli ise hem tahmin edebileceğiniz gibi emlak danışmanlarına satış hem de yine diğer platformlardan farklı olarak gayrimenkuller için analiz raporları oluşturmak üzerine kurulu.

Captainwise

Seyahat etmeyi çok seven 4 kurucu ortağın projesi Captainwise, insanlara bütçelerine göre hangi şehirde kaç gün geçirebileceklerini söylüyor.

Ocak 2014'te hayata geçen girişim, şimdiden Booking.com ve TripAdvisor ile çeşitli iş birliği anlaşmaları imzalamış. Tatil planı yapmadan önce insanların çok büyük bir kısmının online mecraları kontrol ettiğine değinen girişimciler; Captainwise'in rakiplerinin aksine daha geniş bir çerçevede hizmet verebildiğinin üzerinde duruyor.

captainwise-istanbul

Kullanıcılar Captainwise ile bütçelerini ve tatile çıkmak istedikleri zaman dilimini platforma giriyor, karşılığında da bütçeleri doğrultusunda öneriler alıyorlar. Ocak ayı başından bugüne kadar 15 bin tekil ziyaretçiye ulaşan platform şimdiye kadar yakaladığı rakamlardan dolayı oldukça mutlu.

reedemSelf

3 kurucu ortağı bulunan reedemSelf, en kısa tanımıyla psikoloji teknikleriyle bezenmiş bir sosyal ağ. 'Herkesin hayatta inişli-çıkışlı dönemleri olur, biz insanların bu dönemkleri daha kolay atlatmalarına yardımcı olmak isiyoruz' cümlesi ile kendilerini anlatan girişimciler, gelir modeli olarak ücretli üyeli ve terapistlere özel satış seçenekleri üzerinde duruyor.

ABD'de kişisel gelişim pazarının 2013 yılında 11 milyar dolar seviyesinde olduğunu düşünecek olursak; kişisel gelişim ve depresyon gibi konuların önemli bir pazar anlamına geldiği açık. İstatistiklere göre ülkemizde de nüfusun yüzde 20'lere ulaşan bir kısmının hayatlarının bir döneminde deprasyon geçirdiğini görüyoruz.

reedemSelf içinde kullanıcılar kendi kendileriyle konuşabiliyor, başka kullanıcıların konuşmalarını okuyabiliyor, çeşitli ilgi alanlarına göre gruplar oluşturabiliyor ve terapistlerle iletişim kurabiliyor.

Sponsor Boat

5 kurucu ortağın projesi olan Sponsor Boat, organizasyon düzenleyicilerle bu organizasyonların muhtemel sponsorlarını bir araya getiren bir pazar yeri olarak kendini konumlandırmuş. Kurucu ortakların paylaştığı bilgiye göre yalnızca Avrupa'da her yıl ödenen sponsorluk bedeli 15 milyat dolar.

sponsor-boat-girisim-fabrikasi

Sponsor arayanların da çeşitli organizasyonlara sponsor olmak isteyen şirketlerin de çeşitli problemler yaşadıklarını düşünecek olursak Sponsor Boat'un potansiyeli yüksek bir alanda yer aldığını söyleyebiliriz. Son olarak; yayın hayatına başladıktan sonra ilk 4 ay içinde -girişim hali hazırda kapalı beta durumunda- girişimi kullanan etkinlik sayısı 33, sponsor olan şirket sayısıysa 21. Girişimin gelir modeli de tahmin edeceğiniz gibi sponsorluk bedeli üzerinden komisyon almak üzerine kurulu.

E-Hastam

2 kurucu ortağın projesi olan E-Hastam, hastalar ile hekimler arasında online bir köprü görevi görüyor. Ülkemizin Avrupa standartlarına göre oldukça az sayıda doktora sahip olduğunu düşünecek olursak; insanların doktorlara daha kolay bir şekilde ulaşmasına yarımcı olmak isteyen E-Hastam, aynı zamanda doktorların da daha çok hastaya dokunabilmesine olanak sağlıyor.

Online olarak doktorlarından randevu alabilen hastalar, çok sayıda test ve tahlillerinin sonucunu da platforma girerek doktrolarının bu sonuçları kontrol edebilmesini sağlıyor. Platform üzerinde şu an 100 doktor ve 6 bine yakın hasta bulunurken bugüne kadar 25 bin online randevu alınmış. E-Hastam'da hastaların yararlanabileceği çok sayıda faydalı içeriğin bulunduğuna da ekleyelim.

Projenin gelir modeli ise mobil uygulama, daha zengin içerik ve giyilebilir teknolojik cihaz gibi ek bazı özelliklere sahip olarak olan ayrıcalıklı üyelik üzerine kurulu. Kurucu ekibin ayrıcalıklı üyelik için düşündüğü rakam ise aylık 300 TL. Bu arada kurucu ekip sunum sırasında yatırım ihtiyaçlarınının ana sebebi olarak ilerideki pazarlama faaliyetlerini gösterdi.

Gulyabani Game Studio

Özel sebepleri dolayısıyla demo gününde yer almayan Gulyabani, Girişim Fabrikası'nın sekizinci girişimi.

Anıl Ayaz ve Reşat Dilbaz tarafından 2012 yılında kurulan Gulyabani Oyun Stüdyosu, hatırlarsanız Ocak ayında Mushboom isimli mobil oyunlarını yayına almıştı. Ekibin ilk oyunu olan Mushboom'un 1 milyonun üzerinde bir indirilme sayısına ulaştığını, ve ekibin ileride daha hızlı ve verimli bir şekilde oyun üretmek hedefinde olduğunu belirtebiliriz.

Yorumlar (3)
 1. İhsan Bey'in etkinliklerde söyledikleri aklıma geliyor, internet üzerinden çok kolay ulaşabilen söyleşiler, izlemeyenler için diyorum. İnsan gerçekten hayret ediyor.

  Hatta aramayın direk link verim.

  http://www.youtube.com/watch?v=JKAQsYAfE5Y

  İlk 17 dakika işte kendisini tanıtıyor. Girişim fabrikasını tanıtıyor. Demo gününe nasıl gelineceği hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşıyorsunuz. Detay 17. dakikadan sonra başlıyor.

  17. dakika "Biz sadece yüksek... bu çok önemli bir nokta, yüksek etki yaratma potansiyeli olan şirketlerle ilgileniyoruz." diye başlıyor "projelerin uniqe değerler içermesi gerekiyor." diye devam ediyor söyleşi.

  e-hastam.com bu girişim nasıl bir yüksek etki yaratmasını bekliyorsunuz çok merak ediyorum. Çünkü yapılmışı Türkiye'de bile bir sürü. Böyle bir etki yarattıklarını okumadık sağda solda veya duymadık. PiloTT'unda bunun aynısı bir kuluçkası var. Yapılmışlarıda var. Tek tek link verim isterseniz.

  www.doktorin.com bu PiloTT'un.

  www.doktorburada.com bu yapılmışı.

  Daha fazla link vermeme gerek varmı?

  Şimdi gene söyleşide. "Girişim yerel olmamalı, global değerler içermeli. Yüksek ölçeklenmeler..." devam ediyor.

  Aradığım Yer;

  Ben bu projedede dil seçeneği görmedim. Hoş diğerlerininkinide görmedim. Global piyasada aradiginyer.com domaini ile çikmiyacağınızı tahmin ediyorumda. Bununda yapılmışı var. Hemen hemen her ülkenin var. Hatta ve hatta globalleri var. Bu projenin bırakın Dünya'da Türkiye'de nasıl bir yüksek etki yaratmasını düşünüyorsunuz?

  Poseadon AR niş bir projenin nasıl yüksek etki yaratmasını bekliyorsunuz? Hemde paralı uygulama olarak gelir modeli benimsemiş.

  "Denizde akıllı telefonunuzun kamerasını açtığınızda GPS’den aldığı lokasyon bilginize göre arttırılmış gerçeklik teknolojisini de kullanarak etrafınızdaki otel, liman, ada ve diğer lokasyonları görmenizi sağlayan bir mobil uygulama."

  Karaya çıktığında bunu yapan milyon tane uygulama var. Bunu denizde yapıyor diye etkilenip birde üstüne ücretli şekilde mi kullanacak insanlar?

  Dahada uzatmayacam. Sadece İhsan Bey gerçekten insan hayret ediyor. Ki bazı görüşlerinizi ve tespitlerinizi çok beğenen bir kişi olarak, yaptıklarınız, insanı hayrete düşürüyor.

  1. Sözkonusu e-hastam.com ve benzerleri Türkiye Tabipler Birliği ve Sağlık Bakanlığı'nın 6023 no'lu yasasına göre yasal değildir. 6023 sayılı Yasa'ya göre "aracılık" (veya simsarlık) yoluyla internet ortamında veya dışında hiç kimse faaliyet gösteremez. Yani mevcut yasada tanımlanan ve yaptırıma bağlanan “aracılık” faaliyetine ilişkin açıklamalarda, hekim-hasta arasında aracı bir kuruluş olarak bağ kurulması ve hekimlere iş getirmesi unsuru dikkate alındığında e-hastam.com ve benzerlerinin faaliyeti yasal değildir.

   Girişimciler bu konuda bilgi sahibi olmayabilir veya bilinçli de olabilirler ancak Girişim Fabrikası'nın yasadan haberdar olmaması talihsiz bir durum.

   1. Ihsanelgin Ihsanelgin

    Değerli Mete ve Atakan,

    Öncelikle üzerine düşünülmüş yorumlarınız için çok teşekkürler. Yorumların pozitif mi negatif mi olduğu önemli değil, önemli olan ciddi yazılmış yorumlar olmasıdır. Sizin yorumlarınız da bu anlamda bizim gelişimimize pozitif katkısı var.

    Benim yorumlarım;

    1- Daha önceden de belirttiğim gibi önemli bir rekabet avantajı olmayan projeler ile ölçeklenme ihtimaili olmadığı için ilgilenmiyoruz ve ilgilenmeyeceğiz.

    2-Bu DemoGünü'nde projeleri sunmadan önce projeler ile ilgili bilgi vermiştim. Orada olamadığınız için E-hastam ve Yunan Girişimler ile ilgili bilgi eksikliği oluştu.

    3- Ehastam: Sosyal Değişim Lab'i programından mezun bir Sosyal Girişim. Bizim Demogünümüzde de Sosyal Girişimcilere destek olmak, bu konspeti tanıtmak için Girişim Fabrikası olmayan bir projeye sunma imkanı verdik. Eniyihekim dahil hepsinde tanıdıklarım var, Pilot'da projerele eğitim veren ve ilk mentorluk yapan kişi de bendim :)

    Bu proje bir sosyal girişim (diğerlerinden farklı olarak kronik hastalıkların aile hekimi ile ilişkisini takibi hedefliyor).

    Atakan Bey'in kanun yorumu ile ilgili olarak biz de danışmıştık ve tedavi amaçlı olmayan iletişimi güçlendirmek ve verimliliği artttırmak amacıyla yapılan uygulamalar doğrudan ticari bir hareket içermediği sürece sorun olmadığı iletilmişti. Sanırım aynı dayanakla diğer girişimler de var ve ciddi yatırımlar aldılar hatta biri ile ilgili daha da iyi haberleri de yakında duyabilirsiniz. Ama bu uyarı sonrası tekrar görüş alırız. Bilgi için teşekkürler.

    2-Yunan projelerimiz ise oradaki programın kazanan en iyi 3 projeyi getirdik (girişimcilere sözümüzdü).

    Poseidon ile ilgili Türkiye'den bu konuda uzmanlardan (bu konuda çok yakın zamanda Almanya'ya şirketini satan bir seri akademik girişimci dahil) görüş aldık ve ciddi pozitif dönüşler var. Teknik uygulamasından hızlı kopyalanamayacak detaylar var. Düşündüğünüz kadar kkolay olsaydı şimdiye çoktan yapılırdı :) Konuyu Google'ladığın zaman karşına bu arkadaşlar çıkıyor. Şimdiden TR'de yatırım görüşmesine başladılar.

    3-Aradığın yer: Bu projenin ise uygulamadaki akıllı filtreleme sistemi, sahip olduğu kompleks datasını işleme ve ondan müşteri açısından karar aksiyonu alınabilir bilgi çıkarması şu anda tek. Rakiplerinin hiçbiri bu seviyeye yakın (4 aşamadan oluşan bilgi temininde en iyiler 2.seviyede) bile değil.

    3-Önemli olan fikirlerin global olma ihtimalinin olması. İş modeli üzerine beraber çalışıyoruz. Ama sitelerinde bu kadar erken seviyede başka dil olmaması buna işaret olamaz. Lokal pazarda testi bitirmeden ilerlemek doğru değil.

    Tekrar geliştirici görüşleriniz için çok teşekkürler. Her zaman bunlara ihtiyacımız var.