İnternet yasasıyla gelen belirsizlik yatırımcıyı endişelendiriyor
Genel

İnternet yasasıyla gelen belirsizlik yatırımcıyı endişelendiriyor

"Küresel finansal çalkantı ve belirsizlik sürecinden geçtiğimiz şu günlerde, finansal ve stratejik yatırımcılar için oldukça dinamik yeni bir pazar beliriyor: Türkiye." Geçtiğimiz Nisan ayında yayınladığımız GP Bullhound'ın Türkiye internet pazarını incelediği, "Türk kahvesi: Demlenirken biraz da siz alın" başlıklı raporunda Türkiye'den bu şekilde bahsediliyordu. Yalnızca GP Bullhound değil, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Türkiye'nin yüksek performansı hemen herkesin ilgisini çekti.

Stephanie Sher'in Türkiye'de internet baharı dediği bir süreçten geçiyoruz derken, yeni bir gelişme ise sektörde adeta kış havası estiriyor. Okuyucularımızın yakından takip ettiği ve  kamuoyunda "internet yasası" olarak bilinen, 5651 No.lu kanunun (İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi hakkında kanun) geçtiğimiz hafta TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) tarafından kabul edilmesi kamuoyunda ciddi yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı tarafından onay süreci bugün başlayan yasayla ilgili durum hala belirsizliğini koruyor. Köşk'ün kararının beklendiği önümüzdeki on gün içinde gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Biz de bundan önce yasanın Meclis'te kabul edilen şekliyle onaylanması olasığı üzerinde durarak, Türkiye internet sektörünün en parlak zamanlarından geçtiği şu günlerde yasanın yatırım ve girişim ortamını nasıl etkileyeceği üzerine bir nabız yoklaması yaptık.

Numan Numan - 212 ltd Numan Numan - 212 ltd

Yatırımcıların ağırlıklı olarak kaygılı olduğu söylenebilir. Zira yeni yasanın kural koyuculara sınırlarının nerede başlayıp bittiği bilinmeyen bir güç veriyor olması, yaptırımda bir keyfiyet yaratır mı sorusunu doğuruyor. Bu keyfiyetin, gerek girişim kurma, gerek içerik yaratma konusunda ciddi sıkıntılar yaratacağını belirten 212 yatırım fonu Yönetici Ortağı Numan Numan, yasanın bu şekilde onaylanmayacağını düşündüğünü de ekliyor.

Bununla birlikte, "Zaten gelişmiş ekonomilere göre fazlasıyla sahip olduğumuz, politik ve ekonomik risklerin üzerine bir de internete özel sansür riskinin eklendiğini görüyoruz" diyor Enuygun.com kurucusu Çağlar Erol ve ekliyor: "Bu maalesef tüm sektör açısından geleceğe yönelik beklentileri olumsuz etkileyen bir durum oluşturuyor".

Türkiye, özellikle yabancı yatırımcıların dikkatini çeken bir pazar ve "internet yasası"nın yabancı yatırımcıyı da endişelendirdiğini söylemek mümkün. Türkiye pazarında iş yapan pek çok yatırımcı, yabancı iş ortaklarının bugünlerde yoğun ilgisine maruz kalıyor. Düzenlemenin potansiyel riskleri hakkında bilgi almak istediklerini ve endişeli olduklarını söylüyor ismini vermek istemeyen bir yatırımcı.

Aslanoba Capital kurucusu Hasan Aslanoba'ya göre yeni düzenleme kişisel bilgi alma özgürlüğünün önünde bir engel teşkil ediyor. Bu da internet işlerinin büyümesi için en önemli tetikleyicilerinden birini yitirmek demek. Endeavor Türkiye Girişimci Seçim ve Hizmetler Direktörü Aslı Kurul Türkmen, bu durumun herşeyden önce girişimciliğin ruhuna aykırı olduğunu belirtiyor. Kurul Türkmen yeni yasanın yeni bir belirsizlik riski yarattığı görüşünde olanlardan. Bununla birlikte, Facebook, Twitter gibi ifade özgürlüğünün ön planda olduğu platformlar üzerinden iş yapmak isteyecek girşimciler için sınırlamaların oldukça ciddi sorunlara yol açabileceğinin de altını çiziyor.

Cem Sertoğlu - Earlybird Venture Capital Cem Sertoğlu - Earlybird Venture Capital

Yatırımcılar arasında bu çalkantılı dönemin ancak kısa vadeli etki yapacağına inananlar da var. Bu yatırımcılardan biri de Earlybird Venture Capital ortaklarından Cem Sertoğlu. Sertoğlu, bu karmaşanın yatırımcılar tarafında ciddi kaygılara yol açmadığını savunuyor. Tam aksine, ortaya çıkan her yeni engelin, yeni teknolojik çözümlere yol açtığını söyleyen yatırımcı: "Ekşi Sözlük'ün başarısının arkasında, Türkiye'de güvenilir bir referans kaynağı olmaması yatıyor" diyor.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Çin kıyaslamasını ise Monitise MEA CEO'su Fatih İşbecer yapıyor. Kişisel olarak yasal düzenlemenin karşısında olsa da yatırımların derinden etkilenmeyebileceğini söylüyor İşbecer. "Çin'de bu iş devam ediyorsa, Türkiye'de de eder" diyor İşbecer. Türkiye'nin bu açıdan Çin'le kıyaslanmasının ne kadar umut verici olduğu kararını ise siz okuyucularımıza bırakıyoruz.

Kısa bir süre öncesine kadar internet baharını kutlayan yatırımcının kafası oldukça karışık gibi görünüyor. Yasanın getirdiği toz bulutu bir süre daha belirsizliğe neden olacağı ise kesin. Yasanın farklı iş alanlarını nasıl etkileyeceğini ise araştırmaya devam edeceğiz. Yasayı henüz taslak aşamasındayken tartıştığımız Hukuki Web programımıza ise buradan erişebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Yatirimci icin mevcut yasa cok daha korkutucu bence. Bir kararla butun sitenin erisime kapatilmasi mi iyi? Yoksa sadece sikayete sebebiyet veren icerigin engellenmesi mi?

  Fazla felaket tellalligi yapildigini dusunuyorum.

  1. Şebnem Ahi Şebnem Ahi

   Yasada sitenin sadece bir bölümü engellenecek deniyor, ama hala kanun hakime gerekli görürse siteyi tumden kapatma yetkisini sunuyor. Ayrıca;

   1. URL engelleme için gerekli alt yapı oldukça pahalı ve erişim sağlayıcılara yük getiriyor. Bu durum yatırım yapılan ve bu erişim sağlayıcılardan hizmet alan sitelere ve kullanıcılarına ekonomik olarak uzun vadede olumsuz yansıyabilir.

   2. Bu alt yapı kurulduğunda sadece bir URL nin engellenmesi için sorgulanan tüm URL lerin filtreden geçmesi gerekecek, bu da interneti yavaşlatabilir ve yatırım yapılan site yavaşlıktan sebep kullanıcı ya da ziyaretçi kaybedebilir.

   3. Bu sistemin kurulmasının sonucunda, kişisel verilerin kaydedilmesi ve kurumla paylaşılacak olmasından sebep internet sitesi sahibine, uygulama sahibine kullanıcı nezdinde güvensizlik duyulması söz konusu olabilir. Bu sebeplerle yatırımcılar da bir kez daha düşünür, endişe eder hale gelebilir. Dolayısıyla internet girişimleri yatırım alma konusunda olumsuz etkilenebilir.

   1. Sitenin cinsine gore, butun sayfalarinda sorun varsa kapatilabilir tabiki.

    1. Bu alt yapinin buyuk etki yaratacak kadar pahali olmadigini biliyorum. Bu seviyedeki sirketlere buyuk bir yuk getirmeyecektir. 30 Milyon genis bant internet abonesi olan bir ulkede bu fiyatlandirma yine cok dusuk olacaktir.

    2. Yasanacak yavaslama kullaniciyi etkileyecek seviyede gormuyorum, sonucta en ufak sorgulamalarda dahi bircok, fiziksel,yazilimsal firewalldan geciyoruz.

    3. Suan da zaten internet saglayicilari kullanicilar hakkinda bilgi topluyor ve bunlar 1 sene kadar saklaniyordu, (xyz ip adresi hangi kullaniciya hangi tarihlerde atanmis gibi kayitlar) bu sure 1 seneden 2 seneye cikarildi.

    Anlayamadigim bir konu da, zaten bir suc islenmisse, suclunun mahremiyeti diye birsey yoktur. Bir suclunun mahremiyetini gerekce gostererek polisin evini aramasina karsi cikma hakki nasil yoksa, yine ayni sekilde internet gecmisini arastirmasina karsi cikma hakki da olmamalidir diye dusunuyorum.

    1. Sebnem Ahi Sebnem Ahi

     Evet bilgiler zaten tutuluyordu sadece suresi uzatildi ancak tek farkla mevcut kanunda sadece mahkeme vr savcilik bu bilgileri sorusturma oldugunda talep edebilirken artik TiB tarafindan talep edildiginde derhal teslim edilmek zorunda yani artik mahkeme degil idarenin elinde olacak tum kisisel veriler.

  2. Huseyin Huseyin

   Oguz yazmışsın,

   1-"buyuk etki yaratacak kadar pahali olmadigini biliyorum" Nasıl bunu biliyorsun, dünyada bu çapta bunu uygulayan kaç devlet var ve sen hangilerinde çalıştınki Biliyorsun?

   30 Milyon geniş bant kullanıcısının faturlarına baktın mı hiç internet kullanımından hariç neler var :) Görende dünyanın en zengin ülkesiyiz o yüzden en lüks en pahalı interneti kullanıyor sanır.

   2- En ufak yavaşlamayı görmüyorsun demek :) Örnek sosyal medyada bir twit atıldı, yeni yasayla birlikte Twitter değilde alt URL engellendi, ama yasaklı twit 10.000 kez Retwit edildi yani etki alanı 50.000 :) ee şimdi 50.000 sayfa engellendi ve yavaşlama olmayacak demi :) bunu 1 yılla çarp biriken datayı düşün. Hani dünyanın en hızlı internetini kullanıyor olsan birkaç Mbps'nin lafımı olur hissetmeyiz, hissetsekte umursamayız. Her gönderilen istek paketinin o URL istek gönderip göndermediğinin denetlenmesinden bu kadar kolay bahsetmen konusundan şirket içinde modemde sitelere engel koyarak network denetimi konusunda tecrüben olduğunu anlıyorum.

   3. Verilerin saklanması çok iyi bir şeymiş şeklinde yorumun çok güzel, eğer iyi birşeyse 10 yıl saklansın yükte olmuyormuş madem.. Burada asıl sorun TİB her istediginde o loglara ulaşıyor olabilecek. İki yıl sonra benim bu yorumum suç unsuru var dava açıldı, webrazziden kim bu yorumu yazan dediler :) ve istediler, sonra servis sağlayıcıdan sonra kalk telekomdan kim bu tarihte bu ipyi işgal eden :) ne etmiş webrazziye yorum yazmış. Dediğin gibi iyi bir şey ise maliyeti de yoksa 10 yıl yapsınlar.

   Anlamadığın olaya gelince :) sevgili Oğuz, suçu ispatlanana kadar herkes masumdur sözünü duymuştursun. Bu yasa diyor ki henüz bir suç yok, ama benim halkım her an suç işlemeye meyillidir, işlemesi ihtimaline karşı her şeyi ve herkesi, denetim altında tutayım. Suçlunun evi aranması doğal sözüne gelince, yani senin internetin dinleniyor olacak sende potansiyel suçlusun durumu... Bu arada burada suç ve suçlu kavramını açıklayacak kişinin hukuk değilde TİB olması apayrı bir şey...

   Bu son kısım seni ilgilendirmiyor genel hukuki bir durum, Şebnem Ahi buraya yorum yazdığı için belirtmek istedim.

   Yeni yasada TİB'e ait bir yönetmelik yada mevzuat değişikliği var mı ? Çok aceleyle telaşla hazırlanmış bir yasa gibi :)

 2. Altay Bilgin Altay Bilgin

  Yasanın her yeri açık ve belirsiz maddelerle dolu. Bunların yatırımcıları etkilemesi çok doğal. Ülkemizde bu sorunların böyle ani kararlarla değilde, zaman içerisinde gelişim periyotları ile yapılması gerekiyor.

  Güzel içerik, takipteyiz sizi herzaman...

 3. Uçak Bileti Seç Uçak Bileti Seç

  bu yasada gerçekten çok açık var bence bir an önce gözden geçirilmesi gerek