İnternet yasasıyla gelen belirsizlik yatırımcıyı endişelendiriyor

İnternet yasasıyla gelen belirsizlik yatırımcıyı endişelendiriyor

"Küresel finansal çalkantı ve belirsizlik sürecinden geçtiğimiz şu günlerde, finansal ve stratejik yatırımcılar için oldukça dinamik yeni bir pazar beliriyor: Türkiye." Geçtiğimiz Nisan ayında yayınladığımız GP Bullhound'ın Türkiye internet pazarını incelediği, "Türk kahvesi: Demlenirken biraz da siz alın" başlıklı raporunda Türkiye'den bu şekilde bahsediliyordu. Yalnızca GP Bullhound değil, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Türkiye'nin yüksek performansı hemen herkesin ilgisini çekti.

Stephanie Sher'in Türkiye'de internet baharı dediği bir süreçten geçiyoruz derken, yeni bir gelişme ise sektörde adeta kış havası estiriyor. Okuyucularımızın yakından takip ettiği ve  kamuoyunda "internet yasası" olarak bilinen, 5651 No.lu kanunun (İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi hakkında kanun) geçtiğimiz hafta TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) tarafından kabul edilmesi kamuoyunda ciddi yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı tarafından onay süreci bugün başlayan yasayla ilgili durum hala belirsizliğini koruyor. Köşk'ün kararının beklendiği önümüzdeki on gün içinde gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Biz de bundan önce yasanın Meclis'te kabul edilen şekliyle onaylanması olasığı üzerinde durarak, Türkiye internet sektörünün en parlak zamanlarından geçtiği şu günlerde yasanın yatırım ve girişim ortamını nasıl etkileyeceği üzerine bir nabız yoklaması yaptık.

Numan Numan - 212 ltd Numan Numan - 212 ltd

Yatırımcıların ağırlıklı olarak kaygılı olduğu söylenebilir. Zira yeni yasanın kural koyuculara sınırlarının nerede başlayıp bittiği bilinmeyen bir güç veriyor olması, yaptırımda bir keyfiyet yaratır mı sorusunu doğuruyor. Bu keyfiyetin, gerek girişim kurma, gerek içerik yaratma konusunda ciddi sıkıntılar yaratacağını belirten 212 yatırım fonu Yönetici Ortağı Numan Numan, yasanın bu şekilde onaylanmayacağını düşündüğünü de ekliyor.

Bununla birlikte, "Zaten gelişmiş ekonomilere göre fazlasıyla sahip olduğumuz, politik ve ekonomik risklerin üzerine bir de internete özel sansür riskinin eklendiğini görüyoruz" diyor Enuygun.com kurucusu Çağlar Erol ve ekliyor: "Bu maalesef tüm sektör açısından geleceğe yönelik beklentileri olumsuz etkileyen bir durum oluşturuyor".

Türkiye, özellikle yabancı yatırımcıların dikkatini çeken bir pazar ve "internet yasası"nın yabancı yatırımcıyı da endişelendirdiğini söylemek mümkün. Türkiye pazarında iş yapan pek çok yatırımcı, yabancı iş ortaklarının bugünlerde yoğun ilgisine maruz kalıyor. Düzenlemenin potansiyel riskleri hakkında bilgi almak istediklerini ve endişeli olduklarını söylüyor ismini vermek istemeyen bir yatırımcı.

Aslanoba Capital kurucusu Hasan Aslanoba'ya göre yeni düzenleme kişisel bilgi alma özgürlüğünün önünde bir engel teşkil ediyor. Bu da internet işlerinin büyümesi için en önemli tetikleyicilerinden birini yitirmek demek. Endeavor Türkiye Girişimci Seçim ve Hizmetler Direktörü Aslı Kurul Türkmen, bu durumun herşeyden önce girişimciliğin ruhuna aykırı olduğunu belirtiyor. Kurul Türkmen yeni yasanın yeni bir belirsizlik riski yarattığı görüşünde olanlardan. Bununla birlikte, Facebook, Twitter gibi ifade özgürlüğünün ön planda olduğu platformlar üzerinden iş yapmak isteyecek girşimciler için sınırlamaların oldukça ciddi sorunlara yol açabileceğinin de altını çiziyor.

Cem Sertoğlu - Earlybird Venture Capital Cem Sertoğlu - Earlybird Venture Capital

Yatırımcılar arasında bu çalkantılı dönemin ancak kısa vadeli etki yapacağına inananlar da var. Bu yatırımcılardan biri de Earlybird Venture Capital ortaklarından Cem Sertoğlu. Sertoğlu, bu karmaşanın yatırımcılar tarafında ciddi kaygılara yol açmadığını savunuyor. Tam aksine, ortaya çıkan her yeni engelin, yeni teknolojik çözümlere yol açtığını söyleyen yatırımcı: "Ekşi Sözlük'ün başarısının arkasında, Türkiye'de güvenilir bir referans kaynağı olmaması yatıyor" diyor.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Çin kıyaslamasını ise Monitise MEA CEO'su Fatih İşbecer yapıyor. Kişisel olarak yasal düzenlemenin karşısında olsa da yatırımların derinden etkilenmeyebileceğini söylüyor İşbecer. "Çin'de bu iş devam ediyorsa, Türkiye'de de eder" diyor İşbecer. Türkiye'nin bu açıdan Çin'le kıyaslanmasının ne kadar umut verici olduğu kararını ise siz okuyucularımıza bırakıyoruz.

Kısa bir süre öncesine kadar internet baharını kutlayan yatırımcının kafası oldukça karışık gibi görünüyor. Yasanın getirdiği toz bulutu bir süre daha belirsizliğe neden olacağı ise kesin. Yasanın farklı iş alanlarını nasıl etkileyeceğini ise araştırmaya devam edeceğiz. Yasayı henüz taslak aşamasındayken tartıştığımız Hukuki Web programımıza ise buradan erişebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.