GP Bullhound'un Türkiye İnternet Raporu ilk olarak Webrazzi'de [Özel Rapor]
Yatırım

GP Bullhound'un Türkiye İnternet Raporu ilk olarak Webrazzi'de [Özel Rapor]

Türkiye pazarını ciddi anlamda radarına almış olan yatırım bankası GP Bullhound kendi ağındaki yatırımcılarla paylaşmak için çok değerli bilgiler içeren Türkiye İnternet Raporu'nu hazırladı. Şirketin direktörü Ali Dağlı sayesinde Türkiye internet pazarına son dönemlerde çok daha odaklanmış olan şirket söz konusu raporu kısa süre içinde kendi web sitesinden satışa sunacak. Ancak siz değerli Webrazzi okuyucuları için henüz bugün paylaşılacak olan raporun tamamını ücretsiz olarak yayınlayabiliyor olmaktan son derece mutluyuz. Bunun için başta Ali Dağlı olmak üzere GP Bullhound'a teşekkür ediyoruz.

Rapor 42 sayfa ve e-ticaret pazarından, mobil oyunlara, dijital reklamdan, dijital ajanslara kadar çok geniş bir yelpazede Türkiye internet pazarını mercek altına almış. Farklı kaynaklardan ve GP Bullhound'un kendi araştırmalarından derlenen raporda, Webrazzi de önemli verilerde kaynaklar arasında yer alıyor.

Raporun tamamını yazının devamında paylaşıyoruz. O yüzden hepsini kendiniz incelemek isterseniz hemen başlayabilirsiniz. Ancak biraz özet alayım derseniz, benim gözüme çarpan ve özel olarak paylaşmam gerektiğini düşündüğüm bölümlere de bu haberde göz atabilirsiniz.

Türkiye internet pazarının SWOT analizi

Öncelikle raporda Türkiye internet pazarı benzer ülke pazarlarıyla karşılaştırılmış. Bunun sonucunda da bir SWOT analizi ortaya konmuş. Türkiye'nin güçlü, zayıf yönlerinin yanı sıra fırsat ve tehditlerinin de altını çizen SWOT analizini aşağıda sizin için paylaşıyorum.

Turkish-internet-market-swot

Güçlü yönler:

 • Güçlü makro trendler ve büyüyen ekonomi
 • Genç, eğitimli ve bağlı (engaged) nüfus.
 • Büyüme potansiyeli olan büyük internet kullanıcı tabanı
 • %90'nın üzerinde mobil penetrasyon
 • Güçlü lojistik, ödeme ve internet altyapısı
 • Girişimcilik enerjisi ve hızlı problem çözme yetkinliği
 • Çok çalışan ve düşük maliyetli işgücü
 • Doğu/Batı arasında coğrafi ve kültürel çekim gücü

Zayıf yönler:

 • Genç internet ekosistemi
 • Az sayıde özel sermaye ve akıllı kurumsal yatırımcı
 • Yetersiz inovasyon
 • E-Ticaret ve diğer dijital medya segmentleri arasındaki aktivite dengesizliği
 • Ciro büyütmek için gereksiz odaklanma
 • Google üzerinden kullanıcı kazanımına bağımlılık
 • Hisse opsiyonu gibi çalışanlara sunulan ek imkanların çok az olması

Fırsatlar:

 • Dijital medyaya olan büyüyen ilgi
 • Daha inovatif ve karlı işletmelere yönelik 2013 yılında başlayan baskı
 • Online geçirilen zamandan pay almak için online mecralara harcanan para
 • Akıllı telefon ve genişbant penetrasyonunun devasa büyümesi
 • Türkiye'ye yatırım için bakan yabancı yatırımcılar
 • Hükümetin yatırım teşvikleri
 • Zengin profesyonellerin Türkiye'ye dönüş yapıyor olması

Tehditler:

 • Olgunlaşmamış iş modellerinin başarısızlığının yeni yatırımlar üzerindeki caydırıcı etkisi
 • Modernleşme yolundaki iç zorluklar
 • Kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen internet sansürleri
 • Yakın ülkelerdeki istikrarsız durumlar

Bugüne kadar hepimizin konuştuğu ama hiç kaleme almadığımız bu analiz sanıyorum birçoğunuz için faydalı olacaktır. İngilizce olan rapordan özellikle bu bölümü olduğu gibi sizler için tercüme edip paylaştık. Umarım faydasını görürsünüz.

Türkiye'de gerçekleşen önemli yatırımlar

GP Bullhound Türkiye İnternet Raporu'nda girişimler ve yatırımlara oldukça fazla yer ayrılmış. Birçoğunu zaten biliyorsunuzdur ve Webrazzi'den takip etmişsinizdir. Ama bu şekilde bir görselle kayıt altına almanızın faydalı olacağını düşünerek özellikle bu grafiği de paylaşmak istedim.

key-investments-turkey

Webrazzi'nin kaynak olarak kullanıldığı görselden de görebileceğiniz gibi Türkiye'de bugüne kadar yatırım yapmış yatırım şirketleri listelenmiş. 212, Aksoy Internet Ventures, Earlybird, Golden Horn Ventures, Hummingbird Ventures, iLab Ventures, Intel Capital, ePlanet Capital, General Atlantic, Kleiner Perkins (KPCB), Pond Ventures, Runet, Tiger ve Ventech raporda paylaşılmış olan yatırım şirketleri olarak ön plana çıkanlar.Bizim bile zaman zaman sayarken atlayabileceğimiz şirketleri tek bir listede görmek tahmin ediyorum ki herkes için çok iyi oldu.

Türkiye dijital medya pazarına bakış

Raporda özellikle ilgimi çeken bir diğer görsel de Türkiye dijital medya pazarının tüm görünümünü karşımıza çıkaran çalışma. E-Ticaret, reklam, içerik, oyun ve teknoloji sağlayıcılar olarak bölünmüş olan görünüm ilginizi çekecektir diye düşünüyorum.

Aşağıda raporda yer alan grafiği olduğu gibi paylaşıyoruz. Görsele tıklayacak olursanız büyük halini görebilirsiniz.

turkish-digital-media-landscape

Türkiye'nin önde gelen dikey e-ticaret şirketleri

Türkiye dijital medya pazarı görselinde olduğu gibi GP Bullhound raporunda Türkiye'nin önde gelen dikey e-ticaret şirketlerinin de genel görünümüne ilişkin bir görsel paylaşılmış. Tüm manzarayı tek ekranda inceleyebilmek için bu görsel de ilginizi çekecektir.

turkish-vertical-ecommerce-companies

Türkiye oyun pazarı

GP Bullhound'un Direktörü Ali Dağlı'nın online ve mobil oyun alanlarındaki üst düzey tecrübesi haliyle rapora da yansımış ve raporda oyun sektörü çok detaylı olarak irdelenmiş. Rapora göre Türkiye'de 22 milyon aktif oyuncu bulunuyor. Bu da toplam nüfusun %29'una denk geliyor. Online oyunlara para harcayan oyuncu sayısı ise 11 milyon. Bu sayı bence çok önemli ve hem alınabilecek yol açısından hem de mevcut potansiyelde büyük hedefleri işaret ediyor.

turkish-gaming-population

Oyuncuların para harcadıkları oyun türleri de raporda yerini almış. Buna göre en çok para harcanan oyun kategorilerinin başında %24 ile konsol oyunları geliyor. Konsol oyunlarını %21 ile MMO oyunları takip ediyor. Mobil telefon oyunlarının payı %10, sosyal ağlardaki oyunların payı %9 ve aynı şekilde "casual" oyun sitelerinin payı da %9.

turkish-money-spend-on-games

42 sayfalık raporun tamamını paylaşıyoruz

Raporda reklam pazarı, yöneticilerin önümüzdeki yıllarda harcama yapmayı planladıkları pazarlama kanalları gibi özellikle reklam ve pazarlama sektörünü ilgilendiren birçok veri bulunuyor. Ayrıca ben şu anda sizlerle sadece görsel birkaç noktayı paylaştım ama aslında raporda GP Bullhound'un gözünden değerlendirmeler, analizler de bulunuyor. Kısacası tamamını okuduğum rapordan dikkatimi çeken herşeyi burada şu anda yazmak yerine bundan sonrasını sizin rapordan incelemeniz daha doğru olacağını düşünüyorum. O yüzden sözü daha fazla uzatmadan burada noktayı koyuyorum.

Aşağıda raporun tamamını bulabilirsiniz ve dilediğiniz gibi içeriğini paylaşabilirsiniz.

Son olarak GP Bullhound'a ve elbette Ali Dağlı'ya Webrazzi'ye böyle bir öncelik verdiği ve raporda övgüyle söz ettiği için bir kez daha teşekkürler. Sadece GP Bullhound ağına gönderilecek ve ücretli satışa sunulacak bu raporu, kendi ağlarından bile önce Webrazzi üzerinden sizlere sunmamıza imkan vermeleri gerçekten size ve bize olan güvenlerini gösteriyor. Umarım herkes için faydalı bir çalışma olacaktır.

Yorumlar (14)
 1. Hidayet Doğan Hidayet Doğan

  Genelde "ozel" ve "yabanci" menseyli kurumlarin yayinladigi raporlar buralarda populer ve guvenilir adledilir fakat soyle bir rapor da var:

  Alternatif Bilişim Derneği, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Internet Teknolojileri Derneği, Linux Kullanıcıları Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği, PHP Geliştiricileri Derneği ve Tıp Bilişim Derneği tarafindan hazirlanmis. Bilmem bu STK'lar sizin icin "guvenilir" midir... Turkiye'de internetin durumunu sanirim Turkiye'de orgutlenen STK'lar daha iyi bilir...

  http://www.pgd.org.tr/assets/uploads/internet-raporu-16Nisan2012-v0.5.pdf

  Bu arada "Internet Haftasi" diye bir sey var... Ayni "Turkiye'de Internet Konferansi" ve "Akademik Bilisim" gibi etkinliklerin oldugu gibi.

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Yabancı raporların güvenilirliği konusunda kaygılarınızı paylaşmakla birlikte, sizina tıfta bulunduğunuz raporun ticari değeri 1 ise burada haber yapılan raporun ticari değeri 100'dür. Sizin gönderdiğiniz rapor sadece segmentasyon hakkında fikir veriyor hepsi bu.

 2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

  Süper bir rapor, ellerine sağlık.

  Tek eleştirim vertical content tarafında bizi unutmuşlar ya da biz yeterince bunun PR'ını yapmamışız sanırım. Türkiye'deki en fazla etkinlik içeriği, kültür sanat içeriği şu anda dakick.com'da. 30'dan fazla firma/girişimci/öğrenci de dakick içeriğini kullanıyor.

  Content tarafında Semantic Web ile ARGE'miz de bitmek üzere, content modeli ve content anlamında oldukça mesafe katettik.

 3. Mehmet Mehmet

  Türkiye'nin son 10 yıldaki yaşananları özetleyen çok faydalı bir rapor olmuş. Tebrik ederim

 4. Ahmet Durmusoglu Ahmet Durmusoglu

  Vertical e-commerce Aksesuar ve Mücehver kategorisi hangi kriteri ele alırsanız alın tamamen yanlış. Hem Trafik anlamında hem yarattığı ciro hem de ulaştığı müşteri sayısı açısından erospirlanta.com gösterilen iki rakipten de daha iyi durumda.

  Eğer yapılan PR ve çıkan haberler göz önüne alınıyorsa eğer zaten e-ticaret raporun gerçekliği tartışılır.

  1. Ali Dagli Ali Dagli

   Sayin Ahmet Durmusoglu,

   Mesajiniz ve bilgilendirme icin tesekkur ederiz. Detayli ve objektif bir rapor yazmaya ozen gosterdik. Dogal olarak, Turkiye deki sirketlerin tamaminin finansal detaylarini ve/veya performans metriklerini bilmiyoruz, ama her gecen gun daha da bilincli olmaya ozen gosteriyoruz. Amacimiz gerek raporun, gerek de sirket listelerinin yasayan bir hal almasi ve gun gectikce kendilerini gelistirmeleri.

   Gonderdiginiz notlari veri tabanimiza ekledik. Yeni aldigimiz bilgiler isiginda gerekli degisiklikleri yapmayi planliyoruz ki bunlar raporun bir sonraki guncellemesine yansiyacaktir.

   Bilgilendirme icin tekrar tesekkur ederim.

   Saygilarimla, Ali Dagli

   1. Ahmet Durmusoglu Ahmet Durmusoglu

    Teşekkür ederim Ali Bey ilginiz için.

    İyi Çalışmalar Dilerim.

  2. Bekir Yılmaz Bekir Yılmaz

   Katılıyorum. Takı-mücevher dikeyinde goldstore, altın sepeti vb. daha büyük ve eski siteler varken bu rapor ya özensiz hazırlanmış ya da objektif değil.

 5. Bu degerli paylasim icin tesekkurler. Gozume carpan bazi oyuncularin olmamasi rapora daha temkinli yaklasmama neden olsa da suphesiz cok emek harcanmis.Marketplaces tarafinda arabulvar.com ve n11'i, ödeme sistemleri tarafinda Mobilexpress ve İş Bankası Parakod'u da unutmamak gerekir.

  Tesekkurler

 6. Ali Selçuk Ali Selçuk

  Rapordaki bilgiler ve rakkamlar, sektörler ve lider oyuncular itibariyle gayet doğru. Çok iyi bir çalışma olmuş, elinize sağlık. Tabiiki Türkiye'de olduğumuzdan rapora girmeyen tüm partiler alınganlık gösterip duygusal yaklaşcaklardır, ancak bu güvenilir ve dataya dayanan bu bilgi hepimize çok faydalı olacaktır. Teşekkürler.

 7. Merhaba,

  Öncelikle çalışma için GPB paylaştığı için de Webrazzi'ye teşekkür etmek lazım.

  Raporda neredeyse tüm oyuncuların gösterildiği mindmap sektörü toplu olarak görmek açısından özellikle övgüye değer.

  Olabilecek tek yapıcı eleştirim E-ticaret altyapısı konusunda software development hizmeti veren şirketleri (Kobimaster gibi) burada görememiş olmam. (acaba raporda varda gözden mi kaçırdım?)

  iyi çalışmalar

 8. Bahtiyar Adigüzel Bahtiyar Adigüzel

  Başta Ali Bey' e, GP Bullhound' a, ve Webrazzi' ye ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Mükemmel bir analiz.

 9. Ali Cihan Tüfekçi Ali Cihan Tüfekçi

  Dikey anlamda fiyat karşılaştırması yapan web siteleri de dahil edilmeliydi bence "vooyaj.com" gibi.

  Yanlış anlamayın orada çalışmıyorum :) ama fiyat karşılaştırma siteleri denilip geçilmiş.

  Bu sorun haricinde çok detaylı bir rapor olmuş. Paylaştığınız için teşekkür ederim.

  1. Hasan Yalçın Hasan Yalçın

   vooyaj' ın kullanıcılara faydalı olduğunu sanmıyorum.

   Gerek tasarım gerek işlevsel gerek yazılım acısından 5 sene geriden takip ediyor trendi. Kullanıcı odaklı değil tamamen kazanç odaklı.

   eğer raporda da zaten yer almış olsaydı hiç bir değeri kalmazdı ben ve birçok okuyucununda gözünde.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri