Online İşler, ilk projesi e-Damacana.com'u tanıttı
E-Ticaret

Online İşler, ilk projesi e-Damacana.com'u tanıttı

Online ve mobil projelere girişimci ve yatırımcı olarak fayda sağlamayı amaçlayacak olan Online İşler Ticaret A.Ş., YemekSepeti'nin kuruluş döneminde  yer alan ve daha sonra hisselerini satarak ayrılan, ayrıca Medyaclick A.Ş.'nin kurucusu olan Timuçin Bilgör tarafından kuruldu.

Şirkete ait operasyonları ise hem kurucu ortak hem de Online İşler'in COO'su olarak görev yapacak Serdar Tavus tarafından yönetilecek. Biz de Tavus ile konuşarak kendisinden bazı bilgiler aldık ve bugün lansmanı yapılan Online İşler  Ticaret A.Ş. ilk projesi ile e-Damacana.com hakkında konuştuk.

İnternet üzerinden damacana su siparişi verebilmenizi sağlayan e-Damacana.com projesi yaklaşık 10 aydır üzerinden çalışılan bir proje. Proje fikri aşaması ile birlikte tüm geliştirmelerini de bu 1 yıla yakınlık bir süreçte gerçekleştirmiş.

edamacana-ekran-goruntusu

e-Damacana.com üzerinden su siparişi verilebileceği gibi uygulamanın iOS ya da Android uygulamaları üzerinden de sipariş verilebilecek. Ancak e-Damacana.com sadece bu uygulamalar üzerinden değil, bunun yanı sıra SMS aracılığıyla ve Facebook üzerinden hazırladıkları uygulama üzerinden sipariş verilebilecek.

e-damacana-online-isler-kuruculare-Damacana.com adlı girişimleri ile ilgili bilgi aldığımız ve şirketin operasyonlarından sorumlu olan Serdar Tavus, e-Damacana'nın bu yıl sonuna kadar 500 bin kullanıcı hedeflediklerini, 2014 yılı sonunda ise bu rakamın 1 milyon 300 bin'e erişmek olduklarını belirterek, hedeflerin bir hayli yüksek olduğunu bize aktardı.

Şu anda 20 markayı bünyelerien katmayı hedeflediklerini belirten e-Damacana.com, bunların 12 tanesi ile sözleşme imzaladıklarını, sadece sözleşme imzaladığı markalarla pazarın yüzde 70'ine erişmeye başardıklarını belirtti. e-Damacana, Online İşler Ticaret A.Ş.'nin kendi girişimi ve aynı zamanda yatırımı.

Bu bilgilerin yanı sıra, Online İşler'e gelecek projeleri ile ilgili bazı sorular da yönelttik. Henüz yeni girişimlerinden bahsetmemiş olsalar da, bu yılın Mayıs ayında hem tüketiciler hem de hizmet sağlayıcı firmalar için önemli avantajlar sağlayacak bir siteyi hizmeti açacakları bilgisini aldık. Online İşler'in diğer projeleri de 2013 yılının son çeyreğinde ve 2014 yılı içerisinde hayata geçecek. Şirketin gelecek projeleri ve e-Damacana.com ile ilgili gelişmelerini de size aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (39)
 1. Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri

  damacana yemek gibi çok özelleşmemiş bir ürün olduğu için işleri zor. çoğu zaman telefonla sipariş internetten siparişten daha kolay. birçok şirket telefon numaralarını çaldırınca direk adresinize getiriyor suyu. bakalım merakla takip ediyor olacağım projeyi.

 2. Sağlık Haber Sağlık Haber

  İyi hoş güzel de Webrazzi'ye konu olan bir sitenin en azından SEO konusunda başarılı olması gerekmekte. Bu şekilde 1-2 amatörün yaptığı bir site gibi gözükmesi hiç hoş değil :(

 3. yemeksepetinin de bir kaç markayla benzer servisi olmasına rağmen iyi cesaret e-damacana. Ama şahsi fikrim, tek tuşla akıllı telefonumdan sipariş veremedikten sonra arayıp vermeyi tercih ederim. iyi şanslar

  1. Serdar Tavus Serdar Tavus

   Uygulamamızı indirirseniz.Tek tuşla sipariş verebileceğinizi görebilirsiniz.Teşekkürler

   1. Serdar bey haklı.

    Benim görüşüm de;

    Ön yargılı olmayın önce indirin sonra deneyip yorum yapın.

    Not: Kendileri ile hiç bir bağlantım yok.

 4. Sedat Kahraman Sedat Kahraman

  Fikir olarak güzel ama tasarımı çok kötü buldum. Umarım üzerine çalışırlar.

 5. Site çok amatör geldi bana 90'lardan fırlamış html siteler gibi bkz. http://www.akrepnalan.com/

  1. bu kadar da acımasız olmayın bence buyuk cesaret gösterip ortaya çıkmışlar türk milleti şöyledir böyledir diye atıp tutuyorsunuz ama aşağılamaya gelince önce kendi milletinizden başlıyorsunuz kötüleyeceğinize destek olup tavsiye verin

   1. Yıl sonuna kadar 500.000 kullanıcı bekleyen, pazarın %70'ini elinde bulunduran su firmaları ile anlaştığı iddia eden firma, lise web tasarım bölümüne giden öğrencinin yaptığı ödeve benzeyen bir web sitesi çıkarıyorsa ortaya ne dememiz bekleniyordu, ne anlatmaya çalıştığınızı inanın anlamadım Türk Milleti ile ne alakası var?

    Sanki proje uluslararası nitelikte garip.

  2. Salman Yilmaz Salman Yilmaz

   Bu tarz basit bir projenin webrazzi.wpengine.com da yer bulması ilginç.

 6. Henüz çalışmayan projeyi neden tanıtırsınızki?

  Çalışsın, test edin ondan sonra tanıtsanız daha mantıklı.

 7. Şenol Şenol

  Markalar gerçekten çok bilindik ve güvenilir. Marka tanımının birebir karşılığı adeta.

  http://www.e-damacana.com/beta/marka.php

 8. Hep olumsuz yorumlar mı yapıyorum bilmiyorum ama :) birkaç şeye değinmek isterim yine.

  Öncelikle arayüz. Tek kelime edesim gelmiyor aslında gördüğüm tablo karşısında. 10 aydır bu mu çıktı web'de ve mobile'de? Hakikaten pes...

  Ayrıca e-damacana yerine kos koca A.Ş. kurulmuş iyi güzel de 5.000 pound da mı para yok damacana.com u almak için? En azından hadi jenerik isim falan deyip oradan bir yürürdünüz :)

  Biraz da iyilerden bahsedelim. Fikir olarak hayata geçirilebilirse çok iyi kazandıracağını düşünüyorum. Özellikle hedefler şahane. Her damacanadan 50kr ücret alsanız daha ne. İnşallah başarılı olursunuz. Markalardan da yalnızca Abant'a talep olacağını düşünüyorum :) diğerlerini ilk kez duydum.

  Başarılar.

  1. Serdar Tavus Serdar Tavus

   Halil Bey,eleştirileri her zaman dikkate alırız.Yorumlarınız için teşekkür ederim.

   Sadece tek tuşa basarak hem web hem de uygulamamızdan sipariş verebileceğiz.son derece sade bir tasarımı özellikle seçtik.Tüm bilenen Su markalarına ulaşabileceksiniz.10 Aylık sürenin büyük kısmını Pazar araştırmaları firma görüşmeleri ve ticari tarafla ilgili geçirdik.e-damacana.com olsun istedik.5.000 pound için cimrilik yapmadık.Kendinize iyi bakın

 9. tasarıma kötü demişler ama bence bu site için gayet şık ve sade bir sayfa olmuş. Bizim insanımız sürekli gereksiz sayfalar gördüğü için bu tür sayfalar boş gelebilir, yalnız kullanıcı girişi yapamıyorum ve mobil program acilen değişmesi gerekiyor.

 10. Ercüment Ercüment

  Anlamadığım 20 markanın 12 si ile sözleşme imzaladık diyorlar sayfada 4 tane marka var

 11. Sitede tasarım ve kullanılabilirlik zayıf; Kay, bakanlıktan ceza yemiş bir marka, diğerleri market sahiplerinin daha çok kâr bıraktığı için tercih ettiği cinsten. Fikir güzel ama yurdum insanı yapınca en fazla bu kadar oluyor maalesef.

 12. Çalışmaz hocam...Telefon her daim online ama internet bilgisayarın çalışıyorsa vardır. Yani telefon ile bayiyi çaldır kapına gelsin. Sırf su sipariş etmek için bilgisayarı aç, internete bağlan, ya da uygulama indir, uygulamayı aç, vesaire vesaire...Kötü bir iş modeli bence.

  İnşallah ben haksız çıkarım ama bu modelin çalışacağına inanmıyorum.

 13. Yemeksepetinden sipariş ediyorum. Heaa tutmayacak bir iş modelimi? hayır, tutar. Ama kazandırdığı da öyle ahım şahım bir şey olmaz.

 14. Mehmet Mehmet

  farklı bir bakış;online damacana işi tutarsa firmalar kendi sistemini kurabilir nede olsa kime su götürdüklerini biliyorlar.veya sisteme dahil olmayanlar kendi modelini kurabilir.arkadaşları tebrik ediyorum cesaretleri ve emeklerinden dolayı.inşallah başarılı olurlar

 15. rakamlara inanamıyorum. 500bin kişi ilk yılda, 2. yılda 1.4 milyoın kişi!!!

  1- Damacana suyu evinizde kim söylüyor

  2- Smartphone kullanıyor mu

  3- Smartphone kullanarak su siparişi vermek ister miydiniz

  Ben kullanır mıyım? Evet kullanırım. ama annem, eşim, temizlikçi kadın vb kullanmaz. hedef kitle bekar erkekler olabilir ancak : )

 16. Erhan Ayar Erhan Ayar

  sayin yazar, surada anlatmak istediginiz nedir? "kendi girişimi ve aynı zamanda yatırımı."

  damacana hic saglikli degil, tavsiye ederim: http://www.cebilon.com.tr

  sevgiler

 17. Aydoğan Gürsoy Aydoğan Gürsoy

  Bu gidişle, 100 yıla kalmaz sadece düşündüğümüzde, kısa süre sonra istediğimiz ürün kapımızda olabilir.

  Ev ya da iş yerinizin köşesinde duran iletişim canavarı ve kişiselleştirilebilen, sizin beyin dalga emülatörünüz, derhal düşündüğünüz şey için size teyit isteyen bir uyarı gönderecek ve o da doğrulandığında siparişiniz karşı tarafa iletilecek.

 18. Fikir güzel, tasarım kötü, daha bol ajaxla hoş hale getirilebilir. Ayrıca üstün körü inceledim üye olmadan sipariş verilmiyormuş bence bu dezantaj olur şahsen uğraşmak istemem. Üye olunmasını özel promosyonlarla damacana pompası, buzdolabı mıknatısı v.s ile teşvik ederseniz o zaman düşünebilirim.

 19. Marka adıyla baştan kaybetmiş gibi gözüküyor. Madem bu kadar yatırım ve emek var Damacana.com alınabilirdi. Domainin artık çok özel olduğuna inanmıyorum ama e-damacana.com da tuhaf olmuş. İş tutarsa biri gider alır.

 20. Barış Kürşat Barış Kürşat

  Birkaç yorumum var.

  1. Damacana suyun artık sağlıklı su olmadığını herkes biliyor. Pazarlama stratejisinin orta göbeğine bu söylemi koymak yanlış strateji.

  2. Zaten yeteri kadar aracı olan bir iş modeline, bir aracı daha sokmak anlamlı bir girişim gibi gelmiyor bana.

  3. Bu tip işlerde tasarımın yorumlarda söz edildiği kadar önemli olduğunu düşünmüyorum. Önümüzde Craig's List gibi bir örnek var.

 21. Cengiz Ali Cengiz Ali

  Türkiye'de bir girişim yapılmış, iyi veya kötü, şu olmamış bu olmamış diyeceğinize biraz kullanın zaman içinde gelişmesini bekleyin. bence başarılı bir girişim olmuş gerçi rakamlar atmasyon olduğuna inansamda projeyi beğendim. Özellikle web uygulamasının arayüzü ve yapısı çok klasik ve çok sade olmuş sonuçta kullanıcılar burada su siparişi verecekler, abartı ne beklediniz anlamıyorum.Yukarıda ki arkadaş ajax vs demiş. yahu akıl var mantık var burada sence çok mu gerekli ? 14 yıldır özel bir ajans üzerinde art director görevi üstleniyorum, kullanıcılar bir çok şeyi ister, orası jquery olsun bu tasarım şu olsun diye. Bence e-damacana nın tasarımı yeterince iyi ve kaliteli olmuş ama....

  Mobil uygulamaya bir çok şey söyleyebilirim, tasarım desen tasarım değil, mobilde ki butonlar rezalet ötesi, daha fonksiyonel olmalıydı. Bazen aşırı sadelik iyi değildir. Umarım zaman içinde gelişirler.

  1. Hakan Torun Hakan Torun

   Kusura bakmayın ama 14 yıllık deneyiminize yakışmayacak fikirler sunduğunuzu düşünüyorum. Konu internet sitesinin teknik anlamda yetersizliği, kullanılan teknolojiler veya tasarımı değil.

   Ortada beta olarak sunulan bir girişim var. Ancak internet sitesinde linkler dahi çalışmıyor. İletişim sayfasında "Aşağıdaki form yardımıyla bize görüş ve geri bildirim dönebilirsiniz." yazıyor.

   Hani herkesin, kuzeninin bilgisayardan çok iyi anlayan bir arkadaşı vardır ya, ona firmanızın internet sitesini yaptırmak istersiniz ucuz olsun diye. Ortaya yarım yamalak bir iş çıkar. Ben tam olarak bundan bahsediyorum.

   Sonuç olarak tasarım vasat, linkler dahi çalışmıyor ve ortaya çok amatörce bir iş çıkmış. İlerletilebilir ve eksikleri giderilebilir mi? Tabi ki evet. Ortada bir emek var mı? Kesinlikle! Ancak olmamış bir işe, isimlerin önüne sıfatlar ekleyerek olmuş demek o sıfatlara hakaret olur. Bunlar benim kişisel görüşlerim.

   Umuyorum ki her girişim amacına ulaşır ve çok güzel yerlere gelir.

 22. Çok pişman oldum inanın ağlamak istiyorum ! Arkadaşımla bu projeyi gerçekleştircektik kaç aydır oyalıyorum biraz bekleyelim diye bu proje için çok büyük fikirlerimiz vardı bizden önce girişenler olmuş ! Hayırlı olsun umarım kazanırlar...

 23. Geçenlerde bizimde aklımıza gelmişti böyle bir proje. Açıkçası tutmaması için bir sebep göremiyorum. Nasıl bir pazarlama stratejisi uygulayacaklar merak ediyorum. Üstelik projenin hayat bulmuş muadilleri de google aramalarında çıkıyor.

  Sitenin tasarımını herkes kötü bulmuş. En geç yarım saatte adam edilecek bir tasarım. Önemli olan sistemdir, arayüz yapmak için freelancer çalışan bir web-designer bulunabilir sonuçta.

  İnsanlar kendilerini online olarak daha rahat hissediyorlar. İnternet bankacılığının, telefon bankacığılının önüne geçmesinin sebebide bu.

  Benim projeye inancım tam. Zaten bir çok aracı olan bir alana 3-5 aracı daha eklenirse, pastanın yarısının bir bölü üçü de size kalabilir.

  Bol şanslar..

 24. R. Tamer Şengöz R. Tamer Şengöz

  Yazılan yorumlardaki teknik eksiklikler başarılı veya başarısız olmaları konusunda %100 etken değil tabii ki fakat bu tasarımla Webrazzi'de sunulması hoş olmamış. Yorumlarda basitçe giderilebilecek teknik problemlerden bahsedilmiş. Bunlar kesinlikle gözardı edilmemeli.

  Ayrıca, ileri bir tarihe sipariş alabilme özelliği getirilmesi çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

  Güzel bir iş modeli. Hayırlı olsun.

 25. 10 aydır üzerinde düşünelecek bir fikir, bir web sitesi, olmamış.Fikir güzel diyenlere şimdilik devam eden www.su-sepeti.com, ve 5-6 yıl önce bunun bir çok örneği site vardı.Cesareti kutlayan arkadaşlara sesleniyorum "bile bile ladesin cesareti olmaz"

 26. Hakkımızda sayfasına bir kaç şey yazılsaydı bari

 27. Ahmet Nail Ahmet Nail

  Anlamadığım bir kaç konu var ;

  1.10 aylık bir proje diyorsunuz ancak daha yeni kurulmuş bir şirket olarak çıkıyorsunuz facebook sayfanızda yazıyor 2013 kuruldu diye hangisi doğru?

  2.Web sitenizin hakkımızda sayfası bile boş webiniz çalışmıyor keşke biraz daha bekleseydiniz

  3.yıl sonuna kadar 500.000kullanıcı bulmanız mümkün değil olamaz ülkemizde sosyal medya hariç facebook twiter hariç aktif kullanıcı sayısı okadar olan bir firma yoktur.

  4.Su işi damacana ile dönmüyor damacana diye bişey kalmıyor sağlıksız çünkü

  5.Anlaştığınız bir firma sağlık bakanlığı tarafından ceza almış almış bir firma

  6.12 firmanın geri kalan 8 firması nerede neden göremiyoruz?

  7. neden sizi kullanmalıyım?telefonda sipariş vermek bayii aramak bukadar zormuda sizi kullanayım ?

  8.suyun insan için önemini Webden kopyala yapıştır yapmışsınız

  9.Damacananın nekadar kötü olduğunu damacana haberlerinde yazmışsınız birde e-damacana diyorsunuz?SIKÇA SORULAN SORULARDA damacana sebilleri ile ilgili bilgiler vermişsiniz birde

  Sizin için işler iyi gitmeyecek gibi görünüyor inşallah yanılırım

  1. Başlangıç aşamasında ki bir projeyi bu şekilde yıkın. Aferin, sonra oturun türkiye neden bu hale, neden proje çıkmıyor. Sizin gibi insanlar olduğu sürece bu ülke ne kalkınabilir ne de gelişebilir.

   Hedefleri büyük tutmanın neresi kötü ? 12 marka ile anlaşıldı demiş beki pürüzler var ve 1 hafta içinde çözülecek ? damacananın sağlıksız olduğu her marka için mi geçerli ? 2013 te kurulabilir ama 10 aydır geliştiriliyordur yada altyapısı hazırlanıyordur ? yani başlangıçta olan bir projeyi yerle bir etmişsiniz bu ne kadar doğru ?

   Not: şirket ile hiç bir bağlantım yok.

   1. hee kesin bağlantın yok.

    bak yukarda yazmış biri sitesine girip baktım http://www.su-sepeti.com damacanadan daha eski işi oturtmuş marka sayısı ve kalitesi olarak ileride bir site.

 28. http://www.onlinesu.com domainiyle benzer projemiz vardı. Başarılar.

 29. Hakan Torun Hakan Torun

  Webrazzide haber olan bir girişimin bu denli amatör olması gerçekten çok üzücü. Haber içeriğinde yaklaşık bir yıllık bir zaman diliminden bahsedilmiş. Web uygulamasının ki, amatörce hazırlanmış ve içerik adına bir şey bulunmuyor, ardından mobil uygulamalarına bakmadım. Şayet mobil tarafı da böyleyse çok yazık.

  Linkler dahi doğru düzgün çalışmıyor. Promosyon sayfasında "Promosyon Yok" yazıyor sadece. Hakkımızda sayfası konulmuş ancak sayfa içeriğini geçtim öyle bir sayfa yok. Bu tarz bir girişimde hakkımızda sayfası ne derece gereklidir o bile tartışılır. Seo o da ne?

  Her şeye rağmen umarım girişim başarılı olur ve güzel yerlere gelir.

 30. şimdi www.su-sepeti.com adresine girdim adamlar projeyi ve domaini satiyorlar onlarin yerinde olsam marka yaratmak yerine var olan bi markayi daha iyi yerlere getiririm e-damacana.com mu su-sepeti.com mu sizce