iyi.net: Alacağınız ürünün en iyisini bulmanızı sağlayan sosyal bir platform
Girişim

iyi.net: Alacağınız ürünün en iyisini bulmanızı sağlayan sosyal bir platform

Alışverişlerimiz internete kaydıkça ürün seçimine giden yol da günden güne internete kayıyor. Kullanıcıların iyi bir ürünü iyi bir fiyatla bulması için devreye giren yeni bir girişim de iyi.net adıyla karşımıza çıkıyor.

Atay Kula ve Levent Sever tarafından kurulan iyi.net, Ocak 2013'te kapılarını açmış. Tam anlamıyla bir sosyal ürün değerlendirme platformu olan sitede hem ürünlere ait genel bilgiler yer alıyor hem de kullanıcılar ürünler hakkında yorum paylaşabiliyor.

İyi.net'te kullanıcılar birbirleriyle arkadaş olup mesajlaşabiliyor ancak ürün asıl olarak bir sosyal ağ mantığından uzak. Kullanıcılar ürünleri kıyaslayabiliyor, sahip olduğu veya sahip olmak istediği ürünleri profilinde listeleyebiliyor ve arkadaşlarının profilini inceleyebiliyor. Forumdaki tartışmalara da katılabiliyor.

Ürünler İyimetre puanlarıyla sıralanıyor

Detaylı ürün sayfalarında yer alan "iyimetre" puanları o ürünün kullanıcı gözündeki değerini gösterirken alt kategoriler için ayrı ayrı puanlama yapılabiliyor. Böylece bir cihazın iyi ve kötü yönleri kolayca görülebiliyor.

Sitede 9 farklı kategoride 30 bin ürün yer alıyor ve bilgi aldığımız iyi.net kurucularından Atay Kula, sitenin günlük tekil ziyaretçinin şu an için 1.000'e ulaştığını, 3 yıl içinde 100 bin ürünlük bir dijital havuz oluşturmak istediklerini aktarıyor. Ürün fiyatlarını sağlayan mağaza sayısının da 500'e çıkarılması hedefleniyor.

Gelir modeli de tahmin edebileceğiniz gibi markalara hedefli özel reklam seçenekleri ve e-ticaret sitelerine satış yönlendirmesi şeklinde düşünülüyor.

iyi.net urun inceleme

 

Bu tür girişimlerin geleceği var

Gelen geribildirimlerle kendini yenileyerek 2 hafta önce bugünkü arayüzne kavuşan girişim, şu anda 8 kişilik bir ekip tarafından idare ediliyor. Özellikle mobil tarafta kendini doğru konumlandırmak isteyen iyi.net için ciddi bir mesai harcandığı ortada. Klasik fiyat karşılaştırma siteleri bu tür yenilenmeleri yapmadığı için de iyi.net ve benzer platfromların başarılı olacağını düşünüyorum ki bu alanda GDGT.com'un satın alındığı akıllara geliyor.

Başarı tünelinin sonuna erişebilmek içinse ayakta kalabilme gücünü göstermek gerekiyor. Zira iyi.net alan adının bir ara satışa çıktığını, ardından farklı bir iş modeline geçtiğini yazmıştık. Gelinen noktada şu anki iyi.net projesinin farklı kişiler tarafından hayata geçirildiğini görüyoruz ama iyi.net'in yarın farklı bir haberini yapmayız diyemiyorum. Bunu zaman gösterecek. :)

Yorumlar (29)
 1. Benim bitirme tezimde aynı konuyu içeriyordu, bu sebeple konu hakkında epey araştırmam var. Uygulama http://www.findthebest.com/ adresinin Türkiye versiyonu olarak yapılmışa benziyor ve içerik tarafsız, kaliteli olarak sağlanırsa tutmaması mümkün değil bence. Yalnız daha beta değil alfa durumunda gibi uygulama. Sıralamalarda çalışmayan çok kısım var, twitter ile üyelik işlemleri tamamlanamıyor gibi birçok eksik gözüküyor. Umarım kısa zamanda çözülür ve başarılı olurlar. :)

  1. Sedat K. Sedat K.

   Bitirme tezinizin hangi konuda olduğunu öğrenebilir miyiz? Yayınlamaya çok az süresi kalmış projemiz için sizden yardım isteyebiliriz.

   1. Decision making method'larının uygulanması ve ürünlerin kıyaslanması üzerineydi. Ayrıntılı görüşmek isterseniz blogum üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

  2. Hakan Çaba Hakan Çaba

   Evet bayağı benziyor ama verdiğiniz linkteki tasarım ve kullanıcı deneyimi çok daha iyi

   1. Erkin Polen Erkin Polen

    Türk insanı yazmayı , bir ürün hakkında kendi beyanını bildirmeyi sevmiyor demek istemiş sanırım. Bu iyi.net için çok önemli, kullanıcılar gelip yorumlarını bırakmazlarsa , sistem yürümez...

  3. İyi.net olarak sitemizi geliştirmek adına yaptığınız yorumlarınız için çok teşekkür ederiz.Ancak sıralamalarda ve twitter üyelik işlemlerinde nasıl bir eksiklik gördüğünüzü sitemiz üzerinden sağ alt köşede bulunan geri bildirim butonunu kullanarak iletebilirseniz sorunu en kısa zamanda çözmüş olacağız.

   1. Twitter ile kayıt olmak istediğimde tekrar tekrar authorization sayfasına yönleniyordu. Diğer sıralama problemlerini şu an hatırlamıyorum ama son sayfalara gitmeye çalıştığımda başa yönlendirmeler falan yaşamıştım.

  4. Sedat K. Sedat K.

   Blog?

 2. Ahmet Çabuk Ahmet Çabuk

  Özellikle ürünler kısmında yer alan kategori sistemi ara yüzü gdgt.com ile neredeyse aynı. Onun dışında düşünce güzel olsada özellikle ürün açıklama sayfaları çok yetersiz ve kullanışsız. İnsanın gözünü yoran bir düzenle içeriklere bakılıyor. Gelişmesi için daha çok zamanı var.

 3. Uğur Yavuz Uğur Yavuz

  Bu gibi ürün ve hizmet karşılaştırma sitelerine kullanıcıların gerçekten ihtiyacı var, sadece fiyatların karşılaştırıldığı siteler en ucuza kalitesinden emin olamadığınız ürünü almanızı sağlıyor sadece.

  Kullanışlılık ve tasarımsal olarak iyi.net'i beğendiğimi belirtebilirim, ancak Fırat'ın da dediği gibi ayakta kalabilme gücü gerçekten çok önemli özelliklede fikrini beyan etmekten çekinen bir ülke olduğumuzu düşünürsek.

  Başarılar dilerim.

  1. Hakan Çaba Hakan Çaba

   fikrini beyan etmekten çekinen mi ? Hocam öyle şey mi olur beyni olmadan fikri olan onca insan varken

 4. Rüyada Görmek Rüyada Görmek

  Iyinet webmaster forumları ile beraber iyi.net domaini de satılmıştı 4-5 sene önce. O zamanlar iyi.net, foruma yönlendirilmiş "dummy" bir domaindi. Sonunda iyi.net domaini hak ettiği kalitede, doğru bir projeyle gün yüzüne çıkmış. Başarılar diliyorum...

 5. Hasip K. Hasip K.

  isim süper, proje harika yalnız 30.000 ürün az geldi bana. fiyatları da henüz koymamışlar.

 6. Sevin A. Sevin A.

  Çok güzel bir proje, şirket sahiplerinin müdahelesi olsa bile yorumlardaki genel fikir her zaman doğruyu söyler ve marka sahibi şirket markasını kurtarma adına bir yorum bıraktırdığında da bu genellikle çok anlaşılıyor artık, dolayısıyla İnternet kullanıcılarının pek çoğu bu duruma karşı bağışıklık kazandılar. "Google product search" gibi zengin ürün seçenekli (zeytinyağından, mermere, mobilyaya...) ve "en ucuza nereden alırım seçeneği", "benzeri" fiyat karşılaştırma sitelerinden daha donanımlı ve zengin seçenekli (yurt dışını da kapsayabilir) olursa daha da farklılaşacaktır.

 7. Günlük trafiği paylaşmaları cesaretli bir yaklaşım olmuş tebrik ederim.Bazıları korkar trafiği yayınlamaya

 8. Erkin Polen Erkin Polen

  findthebest.com, shopmania.com, goodreads.com gdgt.com gibi uluslarası örnekleri olan güzel bir projeye benziyor. Bence de iç kısımlarda hata gibi gözüken yerler var ancak sanırım bunlar veri eksikliğinden de kaynaklanıyor trafik ve kullanıcılar aktif katıldıkça düzelir diye düşünüyorum.

  Dediğiniz gibi ucuzu, akakce, akıllıfiyat gibi fiyat karşılaştırma siteleri mevcut ve ciddi anlamda kullanımları var ancak iyi.net sanki işin içine deneyimi de sokmuş. Şayet türk kullanıcısı severse, hepsini alt üst eden başarılı bir proje olur. İstanbul dışında, Bursa da böyle ekip ve projelerin de olması ekosistemimizin genişlediğini gösteriyor. Hayırlı olsun.

 9. biraz gdgt.com a benzettim

 10. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

  Levent Bey ile nette üzerinden uzun süredir çalışıyoruz. Daha önce bir sohbetimizde projenin duyumunu almıştım. Çok başarılı olmuş gerçekten. Başarılar dilerim.

 11. Alan adına birçok teklif geliyordu ama Levent abiye ben sattım çünkü güzel bir şekilde değerlendireceğini biliyordum. İyi ki de satmışım. Güzel proje ama içerik olarak çok geliştirilmesi lazım hemde çok fazla. Bu tarz sitelerin içerik açısından önemi çok yüksek oluyor.

 12. Oğuz Hacısalihoğlu Oğuz Hacısalihoğlu

  Bazı eleştirilerim olacak. Ürün kategorilerinin seviyelendirilmesi bence hatalı olmuş. İstediğim kategoriye erişmek o kadar güç oldu ki eğer normal bir kullanıcı olsaydım çoktan siteyi terk etmiştim. Bu tarz projelerde genellikle 2 seviyeli kategorinin dışına çıkılacaksa bence tüm kategorileri listeleyen bir sayfa olmalıdır.

  Kategori detay sayfasını çok beğendiğimi söyleyebilirim. Temiz hazırlanmış ama sadece sonrakileri göster gibi bir buton bu tarz projeye gitmez. Genelde bu işlem bir daha geri dönmeyeceğin kayıtlarda kullanılmalı. Bence acilen sayfalı bir yapıya geçilmeli.

  Ürün detay sayfanız ve puan verme kısımlarınız oldukça karışık ve kafa yorucu. Şahsım adına sadelikten yanayım. Basit bir slider ile puan verip görüş bildirmek daha kullanıcı dostu olacaktır. Ayrıca ürün özellikle kısmında solda bulunan özelliklerin sağda da açıklama olarak yer almasına ne gerek var?

  Diğer arkadaşlarında dediği gibi İstanbul dışından, Bursa'dan da böyle bir proje çıkıyor olması beni sevindirdi.

  Son olarak proje hem tasarımsal hemde veri sunucu olarak basitleştirilmeli. Karmaşık durumda ve çok yorucu.

 13. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Benim de iyimi.com adında domainim var. Uzun süre cep telefonları hakkında yayın yaptım. 2004'den bu yana domain kayıtlı. Açıkçası iyi.net in bu yaptığı site ve fikrin aynısını yapmayı birçok kez aklımdan geçirdim hatta bunun için özel php/mysql scripti de yazdırmıştım. Daha önce yazılmış zaten ama bu tür siteler için en önemlisi içerik yani bu site özelinde (User-generated content) kullanıcıların katacağı içerik. Eğer o konuda başarı sağlanırsa ve ziyaretçilerin sadece okuması değil aynı zamanda yazması da sağlanırsa başarı gelir. Ek olarak iyimi.com alan adında benzer bir proje için ortak olabilecek arkadaşlar benimle iletişime geçerlerse sevinirim. http://about.me/hasankeskin

 14. Bir zamanlar zirve100 le birlikte en popüler "toplist" idiler vay bee :(

 15. Ahmet Hamdi Ahmet Hamdi

  http://www.viewpoints.com/ sitesini birebir kopyalamışlar yoksa bana mı öğle geldi ?

  1. ana manşet kısmı dışında benzerlik göremedim açıkçası... ki o da o kadar çok değil.

  2. Doğa Can Doğa Can

   Vay be ne iş yapmışlar adamlar. Biri viewpointsi kopyalamışlar der, ötekii gdgt, bir diğeri findthebest.

   Örneğin, arabayı 1 kerede mi icat ettiler? Önce tekerliği bulduk sonra motoru yükledik, sonra direksiyonu buldum v.s Bence bunlara takılınmamalı.

   Eleştiri yapıp, internet sektörünü daha da ileriye götürmeyi hedeflemeliyiz. Bence proje harika duruyor. Mutlaka eksiklik, hataları vardır, kim kusursuz ki?

   Proje bırakın türkiye'yi, tüm dünyada yankı yapabilir yeter ki doğru mentor ve yatırımcıyla buluşabilsin. Firmalar artık deneyim satıyorlar (ör. apple) done labs'tan gökhan bey'in de dediği gibi artık Deneyim ekonomisindeyiz ve iyi.net bunu çok iyi görmüş.

 16. İsmail Kaplan İsmail Kaplan

  Aynı konuda bir proje de ben hazırladım. 20 gün önce eniyisecenek.com adı altında yayına başladık, yavaş gidiyoruz, yapacak çok şeyimiz var, fakat bu tür projelerde gelecek olduğunu düşünüyorum.

  Allah utandırmasın.

 17. Yunus Ertürk Yunus Ertürk

  Bu domain nostalji kokuyor 80 kuşağı için :)

 18. Levent projesinin ve domainin hakkını verecektir.

 19. daha önceden bizimde girmek istediğimiz bir sektördü.Şuanlık bizim ele aldığımız özelliklerin max. %33 üni kapsıyor.Çok farklı özellikler sunması gerekiyor.Eğer piyasada yer edinmek istiyorsa.