Ali Karabey: Akıllı, çalışkan ve nefesi yeten girişimci Türkiye'de çok para kazanabilir
Yazılım

Ali Karabey: Akıllı, çalışkan ve nefesi yeten girişimci Türkiye'de çok para kazanabilir

 • Türkiye'nin en aktif girişim sermayesi şirketlerinden 212'nin yönetici direktörleri Ali Karabey ve Numan Numan da bugün Webrazzi Startup’13 sahnesinde girişimciler için önemli noktalara değindi.

Türkiye'nin en aktif girişim sermayesi şirketlerinden 212'nin yönetici direktörleri Ali Karabey ve Numan Numan da bugün Webrazzi Startup’13 sahnesinde girişimciler için önemli noktalara değindi.

Numan Numan bir kez daha girişimlerde 3 noktayı önemsediklerinin altını çizdi. Ekip; ürünü belli bir yere getirecek seviyede olmalı. Ürün; ürünün başarıyı getirecek kalitede olması lazım. Pazar; ürünü kaldıracak bir pazar olması lazım. Yatırımcının da bir kazanç beklentisi var ve küçük pazarlar bu hedefe uygun düşmüyor.

Ali Karabey ise Türkiye'de yatırımcıların çekingen/korkak davranıp davranmadığını şu sözlerle yorumladı:

Bizim 30 milyon dolarımız var. Yüz milyonlarca dolarlık fonu olan bir şirket değiliz. Bu küçük bir fon. Dolayısıyla aldığımız risk oldukça düşük. Biz 212 olarak 7 şirkete 8 milyon dolar civarında yatırım yaptık. Bizden önce neden kimse yatırım yapmadı? Biz bu pazarda hataları bizzat yaparak bir şeyler öğreniyorum. Başkalarının hatalarından çıkarım yapabileceğim bir pazarda değiliz.

Melih'e (Ödemiş) Yemeksepeti işini yapmamalarını söylemiştim ama bugün Melih benden çok daha zengin. Bu kadar aptalın para kazandığı bir ülkede çalışkan, akıllı ve nefesi yeten girişimciler çok para kazanacak. Türkiye'den çok ümitliyim bu konuda." Ali Karabey'e ek olarak Numan Numan da Türkiye bu işlerin çok başında olduğumuzu hatırlattı ve 2 sene önce ortada bir risk sermayesi (en azından internet alanında) şirketi olmadığını dile getirdi.

Gelen sorular üzerine 212'nin yatırım şartnamesinde "girişimci sadece söz konusu girişimle ilgilenmeli" gibi bir şart olduğunu öğrendik. Bu şart girişimcinin adım atacağı yeni fikre 212'nin ortaklık kurma şartıyla genişletilebiliyor. Çıkış kararının iki taraf için de bağlayıcı olması çoğu yatırım şartnamesindeki şartlardan biri.

212'nin bazı yatırım görüşmelerini sürdürdüğünü biliyoruz ki an be an bu gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Faruk T. Faruk T.

  Ali Karabey'in açıklamalarında hep bir keskinlik ve hırçınlık var. Çalışkan girişimcilerin çok kazanabileceğini anlatmak isterken bu kadar aptalın para kazandığı bir ülke deme ihtiyacını neden hissettiğini merak ediyorum. Girişimcileri totoyu bırakın daha iyisini yapın demek kadar yanlış bence.

 2. Atay Kula Atay Kula

  Ali karabey özünde samimi bir kişiliği var.212 olarak yaptıkları da sektör adına güzel gelişmeler. Birkaç söylediği kelime üzerine değerlendirme yapmamak gerekir. Ön yargı kötülüklerin anasıdır.

 3. Barış Ünver Barış Ünver

  "Bu kadar aptalın para kazandığı bir ülkede çalışkan, akıllı ve nefesi yeten girişimciler çok para kazanacak." Tüm içtenliğimle size katılıyorum Ali Bey.

 4. Zaten sıkıntı nefesinizin yetmesi. Nefesten kastınız para ise eğer.

  Bu kadar aptalın para kazandığı bir ülkede para kazanamayana da daha aptal derim ben.

 5. Sabri Kacabilir Sabri Kacabilir

  Kral adam. Ne de olsa cimbomlu. O degil de yatirimci dedigin akilli, zeki ve parali olmali ama elbette sempatik de olmali. Ali Bey, Sampiyon Cimbom!

 6. Nurettin Nurettin

  doğru nokta girişimcinin başka işle uğraşmaması olmuş.işine odaklanan girişimcinin başarı şansı yüksek