İyi.net Yeni Sahibiyle Yeni İş Modelini Hayata Geçiriyor: Design.İyi.net
E-Ticaret

İyi.net Yeni Sahibiyle Yeni İş Modelini Hayata Geçiriyor: Design.İyi.net

Popüler webmaster forumu iyi.net'in geçen sene Ağustos ayında satışta olduğunu paylaşmıştık. Ocak 2010'da yeni sahibinin yönetimine geçen site, bu sene Temmuz ayında da yeni iş modelinin ilk açılışını yaptı.

İyi Net Bilgi Bilişim San. ve Tic. Ltd. Şti. isimli şirketin altında operasyonunu başlatan İyi.net'in yeni sahibi ise şirketin kurucusu Turgay Yılmaz.

Şirketin yeni iş modeline bağlı çalışmaların ilk fazı olarak hayata geçirilen design.iyi.net tasarımcılar için bir pazaryeri oluşturmayı hedefliyor.

Web sitesi tasarımları, Wordpress şablonları, logo tasarımları, banner tasarımlarının yanı sıra, kartvizit ve t-shirt tasarımları da design.iyi.net'te tasarımcılar tarafından satışa sunulabiliyor.

Kredi satın alarak üyelerin yayınlanan tasarımları alabilecekleri sisteme önümüzdeki dönemlerde code.iyi.net, link.iyi.net ve reklam.iyi.net gibi alt alan adları üzerinden yeni servisler de ekleniyor olacak. İsimlerden de anlayabileceğiniz gibi yazılım alışverişi için code.iyi.net, link alışverişi için link.iyi.net ve reklam alışverişi için reklam.iyi.net hayata geçiriliyor olacak.

Açılışın şerefine şu anda design.iyi.net üzerinden 1 TL'ye Wordpress temasının satışta olduğunu da bu fırsatla paylaşmış olalım.

Yorumlar (48)
 1. R. Tamer R. Tamer

  Yaklaşık 2 yıl önce iyinet'e karşı yapılan botnet saldırılarına kadar gerçekten çok faydalı bir platformken, 3-4 ay gibi bir süre kapalı kalma durumundan sonra iyinet'e karşı olan ilgi ve alakanın çok azaldığına bizzat tüm üyeler şahit olmuştur. Türkiye'de bu tür platformlarda; yazılım, tasarım vs. satışa çıkarmak pek tutmadı ve design.iyi.net'in de tam olarak doğamamış bu pazarda bir ışık olacağını, tutunabileceğini sanmıyorum.

 2. buram buram themeforest kokuyor..

  1. Bi kere de Türklerin yaptığı projeye saygı duyun.Themeforest kokuyormuş.Tema satış sayfasına themeforestin eklediklerinden başka ne ekleyebilir.Yapımcının şarkısını ekleyecek hali yokya.Themeforestte satış yapıp kazıklanmayı hakeden insanlarsınız ne deyim..

   1. Şimdi ben nasıl Themeforest'an (ç)alıntı tasarıma kendi orjinal çalışmalarımı yükleyim? Nasıl güveneyim? Nasıl hakkımı koruyacaksınız?

    (Ç)alıntı olmadıktan sonra bunun Türkü, İngilizi yok hepsine saygı duyarız. Hadi fikir bir yere kadar kopyalanabilir, ama tasarım?

    1. Yorumunuza saygı duyuyorum fakat ilerleyen zamanlarda (Ç)alıntı olmadığını gözünüzle göreceksiniz. Gayet güvenebilirsiniz, haklarınızı koruyacak 2 avukatımız ve istediğiniz zaman gelebileceğimiz ofisimiz mevcut.

     1. O zaman hayırlısı diyorum. Elbette böyle Türkçe bir site olması herkesten çok beni sevindirir.

   2. Mathiaxbars Mathiaxbars

    Cihad bu aracı firmayı ilgilendirmez ki.Sen çalıyorsan orda kimlik bilgilerin var çalan adam gelir sana dava açar.Bunu bilerek hala çalıntı tasarım yüklüyorsan bu senin bileceğin iş

   3. Sevgili dostum,

    Sitenin tasarımcısı bile themeforest'i klonladığını söylemiş sen neyi savunuyorsun? http://friendfeed.com/cenkakyildiz/354070d5/sonun...

 3. Bence bu yeni hizmet diğer webmaster forumlarına fark atacak bişey değil. En azından r10.net ortamındaki ticaret hareketliğini kırabilmeleri zor görünüyor

 4. Bizimkiler hemen çalarlar bu tasarımları be ya :D

 5. Yavaş, yavaş geliştiriyoruz. Umarım herkese göre bir yer yapabiliriz iyi.net'i. 1 hafta içinde sanalpos bağlanacak ödeme şekilleri artırılacak. Sadece kaliteli tasarımları kabul edeceğimiz sistemde eksiklerin olduğunu biliyoruz zamanla giderilecek. :)

 6. Bence hemen yorum yapmak biraz gereksiz bir süre izlemek lazım tamamı ile orjinal bir proje olmadığından nasıl işleyeceğini işlerin yolunda gidip gitmeyeceğini izlemek gerekir biraz.

 7. design.iyi.net gerçekten çok iyi bir fikir.İyi yerlere gelir diye düşünüyorum

 8. T.cevher Beydilli T.cevher Beydilli

  @Yazar ve @M.Akif'e katılıyorum.

 9. Beyler turgay'dan sonra gözle görülür değişme oldu, eskiden iyinet elbette çok iyi platformdu. Ancak 4 ay gibi bir botnet saldırısı aldı, seo yarışmasını yönetemeyen yöneticiler derken aktif üye kaybetti.. Ancak şuan iyi ilerliyor bence alexa değerine bile canlılık geldi artık, daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum şahsen.

 10. Ekrem Büyükkaya Ekrem Büyükkaya

  Türkiye'de themeforest modelini uygulamanız güzel. Tasarım konusunda diğer arkadaşlara katılıyorum daha farklı olabilirdi insanlarda önyargı oluşmasına neden oldu. Ayrıca codecanyon tarzı script satışı yapılabilecek bir versiyonun daha faydalı olacağını ve hem satıcı hem de sistem sahibine daha büyük gelir getireceğini düşünüyorum. R10 gibi sitelere bakarsanız dediklerimi doğrulayabilirsiniz. Ancak yine de yeni trendlere uygun sistemler için bir başlangıç olmasını diliyorum. Takip eden, çalışan insanların olduğunu görmek güzel. Malum biraz geriden takip ediyoruz... Umarım her şey yolunda gider.

 11. Hd Film Blogu Hd Film Blogu

  İyi.net gerçektende Türkiye'nin en iyi webmaster forumlarından bir tanesi.Yeni projeside oldukça ilgi çekici.Umarım emeklerinin karşılığını alırlar.

 12. Gökhan Gökhan

  Bende böyle bir proje düşünmüştüm. Ama telif hakkı konusu çok karmaşık bir konu. sorun olunca peşinden koşturmak insanı yorabilir..Böyle bir proje tutarmı dersiniz bence tutar. html ve flash ile yapılan tasarımlarda pek sorun olmayacaktır. ama dinamik olarak tasarlanan scriptlerin iyice denenmesi gerekiyor sorun çıkarsa müşteriler için tatmin edici bir deneyim olmayabilir. şimdiden başarılar.

 13. Değerli dostum Turgay bu iş için uzun uğraşlar ve yatırımlar yaptı. Meyve veren ağacı taşlamazsak başarılı işlere imza atacağına inanıyorum. Hoş geldin design.iyi.net

 14. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Oncelikle yeni tasarimii hayirli olsun. Turgay Yilmaz hakkinda da keske biraz bilgi verilseydi. Bu arada iyi.net ne kadara satildi acaba ?

 15. design.iyi.net'i incelediğimde ilk aklıma gelen şu oldu: örneğin ana sayfada bir sucuk firması logosu var. Sucuk işine giren bir firma bu logoyu fikir anlamında hemen araklayabilir? Keza diğer tasarımlar için de bu geçerli.

  Bu platformda bu şekilde alenen sergilenen çalışmalara bence bir şart koşulmalı. Sergilenen ve satışa sunulan tasarımlar noter onaylı olmalı. Böylece kimse tasarımı araklamaya cesaret edemez. Bu durumda az ama öz tasarım sergilenir bu sitede. Ancak kalite artar :)))

  Bu durumda belki ufak tefek tasarımları (maddi açıdan notere onaylatmaya değmeyen çalışmalara) sitede yer verilemez. Ancak ufak tefek çalışmaları olan kişilerle iletişim için de belki ücretli üyelik sistemi oluşturulabilir.

  Kısacası çeşitli modeller uygulanabilir bu sisteme. Ancak mevcut hali fikirlerin çalınmasına oldukça müsait.

  Naçizhane fikirlerimdir... Kolay gelsin...

  1. Onur Köse Onur Köse

   aynı şeyi bir shutterstock'da ya da istock'ta da yapabilirsin sonuçta, illaki iyi.net'te güzel birşey bulacağım diye beklemesine gerek yok bunu yapacak kimselerin. bence gerçek gelişim artık birilerinin çalmasından korkmadığın anda başlıyor. iyi.net'in bu projesinde örnek aldığı themeforest'i ele alalım mesela; içerikteki çoğu tema online demo olarak yayınlanıyor. az buçuk bilgi sahibi olan birisi bunları kaynak dosyaları olmadan da araklayabilir. ya da codecanyon'da tonla çok kaliteli css örnekleri var ve video demosundan bile çoğu şeyi okuyabilirsiniz. ama zaten bu gibi ufak bedellerle satış yapan servislerde gelen on kişiden ikisi sizden birşeyler çalıyorsa rahatsız olmanın da anlamı yok bence. sonuçta sizden değil, satın alan kişinin web sitesinden de çalabilirler -hatta daha kolay olur-

 16. İyi bir proje başarılar dilerim

 17. Design.iyi.net benim uzun zamandır kim yapacak acaba diye beklediğim projelerden birisi. Açıldığında ilk işim üye olmaktı. Şimdi ise yükselişini bekliyoruz :) Başarılar.

 18. Pokemon Pokemon

  Logo itici tasarım itici forumların bir gün kökü kazınacak buna inanıyorum...

 19. ücretli üyelik olmalı bence. (ç)alıntı olmasını önlemek için.

 20. Yelek Modelleri Yelek Modelleri

  Site henüz tamamlanmadan açılmış. Neden bu şekilde açarlar anlayamıyorum. Biraz bekleseler de tam manasıyla bitirdiklerinde açsalar olmaz mıydı sanki? Her neyse bence başarısız olacak ama, hayırlısı :)

 21. Newjournals Newjournals

  Site tasarımı hoşuma gitti gerçekten.Cenk Akyıldız gene konuşturmuş ustalığını...

 22. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Gerçekten tutmasını isterim. Ama Türkiye'de insanların, Amerika'da ki insnalar gibi para harcama alışkanlıkları yok. Böyle bir sitede satış çok olacağını düşünmüyorum. İnşallah olur.

 23. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  @Cello

  Orada şaka olarak konuşuyor orada tasarımcı ve çok yakın bir tanıdığımdır, 10 bin TL gibi bir yatırım bulunuyor design.iyi.net'te. Yazılım + tasarım değeri 10 bin TL'dir. iyi.net gibi bir domaini de bu yatırıma dahil edersek bu miktarlardaki bir yatırıma ve insanların emeğine saygı duymak gerektiğini hatırlatmak isterim. Herşeyi zamana bırakıyorum zaten illa ki desteklemeyenler olacaktır ama size nasıl bir pazar sunduğumuzun farkına varsanız iyi olur kaldı ki design.iyi.net'ten sonra code.iyi.net, link.iyi.net ve reklam.iyi.net i açtıktan sonra aradaki farkları anlayacak düzeye ulaşacağınıza inanıyorum.

  1. Peki dostum umarım dilediğiniz gibi olur fakat subdomainleri neden türkçe değil de ingilizce olarak açtınız onu merak ettim?

   1. Subdomain olayının ingilizce olması ilk önce Türkiye daha sonra yurtdışı odaklı çalışma yapacak olmamızdandır. Türkiye'den giren ipleri design.iyi.net/tr gibi bir yere yönlendirip design.iyi.net i ingilizce yapacağız. Çok erken daha birşeyleri konuşmak için.

  2. Tebrik ederim başarılı bir çalışma başlangıcı..

   Yazılım kime ait olduğu konusunda bilgi verirmisiniz?

 24. Tr'de bu warezci, emege saygi duymayan calmaci mantik varken bu tur business modelleri ile olusturulan sistemler is yapamaz. Benzer tasarimlari hatta daha iyilerini warez sitelerinden indirip calmak varken kim verir 30-40 TL soruyorum size. Bu tip islerde business model olusturulurken once TR'de ki ahlak modelini bir incelemekte fayda var diye dusunuyorum.

  1. Ali Yaman Ali Yaman

   Malasef böyle demekle olmuyor bu işler tamam dediklerinizde haklısınız ,ama bu sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde olan bişey ayrıca böle bi girişimde bulunarak güzel bir açığı doldurdunuz,yapılmadan denenmeden bir işin başarılı olup olmayacağını kimse bilemez themeforest kopya tarzı yorumlar var yukarıda dikkatinizi çekerim gittigidiyor ebayın biebir kopyası olarak tasarlandı zamanında ama içine emek katıldı ve buda aynısı tebrik ediyorum başarılarınızın devamını dilerim zamanla daha iyi yerlere geleceğinize eminim.

 25. Tatil Yerleri Tatil Yerleri

  İyi net el değiştikten sonra gerçekten gözle görülür değişimler meydana geliyor turgay ve üyeleri için hayırlısı olması dileklerimle

 26. çok Şeyi Bilen Adam çok Şeyi Bilen Adam

  Kenan'a kesinlikle katılıyorum.Bugün design template vs. internette zibille ama neither öyle nor böyle yani çok çok fazla var.E bide ecnebi tasarımları 1-2 istisna hariç her zaman bizimkilerden çok iyi.Ben şahsen hiç bir zaman template vs için iyi.net'e bakmam.Lütfen bana kardeşim ortada bir emek var lütfen saygı duyun gibi klişeler ile gelmeyin.Ortadaki emeğinize saygı duyup batmanızı mı seyredelim.Yoksa sizi bu işten soğutarak kalan paranızı kurtarmanıza yardımcı mı olalım.Yapan kişiler çok ehil ve yetenekli olabilir.Ama dünyanın en iyi doktoru bile ölüyü diriltemez.Elinizde ölü bir iş modeli var.Ama bakın kısa ve güzel br domaininiz var bırakın 3 kuruşa 5 template işlerini, uluslararası bir proje geliştirin kısacacık bir domainle sunun 5 dilde launch edin sonra gelsin sequoia gitsin accel.

  Şaka bir yana çok sevdiğim bir şairin de dediği gibi "honey i cant find my socks, come on darling think outside the box". Yani diyor ki bir kutu çorapla, bir kavanoz bal bu devirde aynı değerde. o yüzden satacaksan anzer balı satacaksın.Elindeki bal anzer balı olmadan da projem var diyerek ortalara çıkmayacaksın.Yoksa ancak Haydi web 2.0 severler starbucksta buluşup the future of bilmemneyi konuşacağız tadındaki bullshit meetinglerde körlerle sağırlar birbirinizi ağırlarsınız.

  Sağlıcakla

  1. +1

 27. çok tombul olmuş sitenin tasarımı

 28. Türkiye'de malesefki bu tür tasarım işleri çok tutmuyor.Hazıra konma, beleşçilik vb. davranış şekillerini benimsemiş bir toplum olarak, daha böyle bir olaya hazır olmadığımızı söylemek isterim. Bence foruma ağırlık verilirse daha iyi olur.Zira artık daha seviyeli ve daha öğretici forumlara ihtiyaç var.

 29. Cenkakyildiz Cenkakyildiz

  Selamlar herkese.

  Tasarımın klonlanmış olması, projenin tutmayacağını düşünüyor olmanız bu proje için çok önemli değil aslında. Turgay'ın oldukça fazla emek sarfettiğine kendim şahit olduğumdan dolayı bu makaleye yorum yapma ihtiyacı duydum.

  Şimdi öncelikle sert üslupla sanki kabahat işlenmiş gibi yorum yapanlar bence herşeyden önce tarzlarına dikkat etmeliler. Olmuş bitmiş bir iş için bu kadar keskin yazmak bence moral bozucu ve şevk kırıcı.

  Diğer taraftan ortada 10.000 TL'lik bir yatırım var. Proje sahibi inanıyorki bu parayı ödedi. Yürümeyecekse bile (ki bu işler bazen belli olmaz) bunu zaman gösterir. Yaklaşık irili ufaklı 100'ü aşkın projede payım oldu. Bazıları vardı ki başından kokusunu belli etti "Yürümez" dedik aldı başını gitti. Bazıları vardı ki "Ortalığı kasıp kavuracak" dedik battı gitti.

  Şimdi iyi.net'ten belki siz tasarıma para ödemek istemiyor olabilir, içeriğini vasat görebilirsiniz. Ancak düşünmeniz gereken bir diğer noktada herkes bu şekilde düşünmüyor. Kullanıcı design.iyi.net e girip freelancer birine 500 tl bir index sayfası psd sı için ödemektense oradan 25 30 TL'ye işini görecek bir .psd pekala satınalabilir.

  Site şuanda oldukça boş görünüyor haklısınız. Düşünün 2 sene sonunda içinde 1000'i aşkın tasarımın bulunduğunu. İllaki birileri satınalacak. İllaki sirkülasyon başladığı zaman gerisi gelecektir. Zaman ve zamana karşı dayanma gücü ile alakalı biraz.

  Diğer taraftan çok şeyi bilen adam adlı arkadaşımız birtek anlaşılabilir Türkçe yazmayı tercih etseydi iyi olurmuş diyorum. Sonuç olarak kimse size "Zorla satınalacaksınız" diye şart koşmuyor. İllaki bir pazar oluşturacaktır. İllaki akmasada damlayacaktır.

  Ben herşeyden önce 22 23 yaşında bir üniversite öğrencisinin parasını inandığı bir projeye yatırdığı için canı gönülden kendisini taktir ediyorum. Para kazanmasa bile inandığı proje için ciddi ciddi uğraş verdi, kovaladı ve bu gün eksikleri olsa bile yayına aldı. Merak ediyorumda şu ingilizce türkçe salatası olup neyden bahsettiğini 100 kişiden 20 tanesinin anlayabildiği kişiler neye inandı, ciddi ciddi yatırım yaptı ve yayına aldı?

  "Aman hemen ortalığı kızıştıracağım, ben en iyisini bilirim, ne dersem o çıkar" tarzıyla kesin konuşanlar ne koymuşlar ortaya? Gerçekten Türk halkının çoğunda olan bu baltalama alışkanlığı çok üzücü. Adamın komşusu 20 sene çalışmış 0 araba almış, diğer komşusu hayırlı olsuna gelmiş çıkarken çizilsede içimin yağları erise demiş.

  Themeforest çok iyi bir library. Ancak oradaki problem şu, Türklere hitap etmeyen çok kaliteli tasarımlar olması. Mesela orada bir haber portalı tasarımı bulamazsınız. Türkiye'de çok fazla gördüğümüz e-ticaret sitesi şablonları asla bizim esnafın yada kurumların seveceği tarzda değil. Wordpress blog teması satın aldığınızda uyarlamasını yapabilmek neredeyse bazen temayı sıfırdan yapmak kadar zahmetli. Sorun etrafınıza bir gözatın. Uzun vadeli düşünün derim.

 30. Mustafa Aydemir Mustafa Aydemir

  Her şey iyi güzel de, bir tema satın almak için TC kimlik numarasına kadar bilgi istemeniz çok can sıkıcı. Savcılıktan sabıka kaydı, muhtardan ikametgah ilmuhaberi de istememişsiniz Allah'tan. Ben tema satın almak istiyorum sadece, bu kadar uzun ve devlet dairesine iş mürecaatı gibi form doldurmak istemiyorum.

  İnşallah tam faaliyete geçince tema satın almak isteyenlere hızlı üye olma imkanı getirirsiniz. Başarılar dilerim.

  1. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

   Katılıyorum.

 31. Başarılar dilerim. Yapılan eleştiriler doğrultusunda, sitedeki eksiklerin ve sorunların zamanla giderileceğini umuyorum.

 32. karşılık iki sitenin link ve reklam anlaşmaları yapabilecekleri, iş yaptırmak isteyen girişimci ve iş arayan freelance ilanlar platformu iş yapabilir ama şahsi düşüncem şu ki tasarım satışı konusunda Türkiye kötü seçim. Şahsen iş yaptığım bir şirket için 10 TL ödeyerek sahip olabileceğimiz bir logo sunup, aynı logonun başkaları tarafından da kullanılabileceğini bilmek beni rahatsız ediyor..

  1. site yayındamı değil mi? anlıyamadım...

   http://design.iyi.net/

   buraya tıkladığımda

   karşıma

   Buradan devam edin Proje global bir hal almıştır. Üyelikleriniz aynen devam etmektedir. Kredi miktarı yüklü olanlar ise eksik veya yanlış birşey bulunuyorsa iletişime geçsinler.

   yazısı çıkmaktadır....

   siteyi açabilirsem üye olucam....

 33. Dosteli Dosteli

  design bölümü kapatılmış...

  foruma gelince;

  iyinet kesinlikle wm forumu, paylaşım alanı olamaz, çok amatör bir forum... adminleri türkçeden yoksun, matematikten sıfır çekmiş :D üyelere karşı oldukça kabalar ve forumda hemen hemen her tartışmaya el atıp kendi fikirlerine boğuyorlar ortamı !!! bu gerçekten vahim bir durum...

  1. Selamlar herkese.

   Tasarımın klonlanmış olması, projenin tutmayacağını düşünüyor olmanız bu proje için çok önemli değil aslında. Turgay'ın oldukça fazla emek sarfettiğine kendim şahit olduğumdan dolayı bu makaleye yorum yapma ihtiyacı duydum.

   Şimdi öncelikle sert üslupla sanki kabahat işlenmiş gibi yorum yapanlar bence herşeyden önce tarzlarına dikkat etmeliler. Olmuş bitmiş bir iş için bu kadar keskin yazmak bence moral bozucu ve şevk kırıcı.

   Diğer taraftan ortada 10.000 TL'lik bir yatırım var. Proje sahibi inanıyorki bu parayı ödedi. Yürümeyecekse bile (ki bu işler bazen belli olmaz) bunu zaman gösterir. Yaklaşık irili ufaklı 100'ü aşkın projede payım oldu. Bazıları vardı ki başından kokusunu belli etti "Yürümez" dedik aldı başını gitti. Bazıları vardı ki "Ortalığı kasıp kavuracak" dedik battı gitti.

   Şimdi iyi.net'ten belki siz tasarıma para ödemek istemiyor olabilir, içeriğini vasat görebilirsiniz. Ancak düşünmeniz gereken bir diğer noktada herkes bu şekilde düşünmüyor. Kullanıcı design.iyi.net e girip freelancer birine 500 tl bir index sayfası psd sı için ödemektense oradan 25 30 TL'ye işini görecek bir .psd pekala satınalabilir. https://freeled.com.tr/

   Site şuanda oldukça boş görünüyor haklısınız. Düşünün 2 sene sonunda içinde 1000'i aşkın tasarımın bulunduğunu. İllaki birileri satınalacak. İllaki sirkülasyon başladığı zaman gerisi gelecektir. Zaman ve zamana karşı dayanma gücü ile alakalı biraz.

   Diğer taraftan çok şeyi bilen adam adlı arkadaşımız birtek anlaşılabilir Türkçe yazmayı tercih etseydi iyi olurmuş diyorum. Sonuç olarak kimse size "Zorla satınalacaksınız" diye şart koşmuyor. İllaki bir pazar oluşturacaktır. İllaki akmasada damlayacaktır.

   Ben herşeyden önce 22 23 yaşında bir üniversite öğrencisinin parasını inandığı bir projeye yatırdığı için canı gönülden kendisini taktir ediyorum. Para kazanmasa bile inandığı proje için ciddi ciddi uğraş verdi, kovaladı ve bu gün eksikleri olsa bile yayına aldı. Merak ediyorumda şu ingilizce türkçe salatası olup neyden bahsettiğini 100 kişiden 20 tanesinin anlayabildiği kişiler neye inandı, ciddi ciddi yatırım yaptı ve yayına aldı?

   "Aman hemen ortalığı kızıştıracağım, ben en iyisini bilirim, ne dersem o çıkar" tarzıyla kesin konuşanlar ne koymuşlar ortaya? Gerçekten Türk halkının çoğunda olan bu baltalama alışkanlığı çok üzücü. Adamın komşusu 20 sene çalışmış 0 araba almış, diğer komşusu hayırlı olsuna gelmiş çıkarken çizilsede içimin yağları erise demiş.

   Themeforest çok iyi bir library. Ancak oradaki problem şu, Türklere hitap etmeyen çok kaliteli tasarımlar olması. Mesela orada bir haber portalı tasarımı bulamazsınız. Türkiye'de çok fazla gördüğümüz e-ticaret sitesi şablonları asla bizim esnafın yada kurumların seveceği tarzda değil. Wordpress blog teması satın aldığınızda uyarlamasını yapabilmek neredeyse bazen temayı sıfırdan yapmak kadar zahmetli. Sorun etrafınıza bir gözatın. Uzun vadeli düşünün derim.