İyinet Satıştaymış Ama Biz Yazmamışız...!
Genel

İyinet Satıştaymış Ama Biz Yazmamışız...!

iyinet_logoBir dönemlerin popüler "top list" sitelerinden olan ve forumları da özellikle webmaster'lar tarafından yoğun olarak kullanılan İyinet bir süredir satıştaymış.

Webrazzi'ye gelen bir e-posta ile hem bu durumdan haberdar olduk hem de bu kadar zamandır İyinet ile ilgili neden haber yapmadığımız ile ilgili eleştirel bir laf yedik.

Bugüne kadar bir kere olsun herhangi bir gelişme haberini almadığımız İyinet'in satışa çıkmasının ardından bize e-posta gönderilerek "samimiyetimizin" sorgulanmasını şaşkınlıkla karşılıyorum ve yorumu size bırakıyorum.

Bunun Webrazzi'de genellikle yüz yüze kaldığımız benzer durumlardan ve aldığımız benzer e-postalardan sadece birisi olduğunu da özellikle vurgulamak isterim.

Gönderen kişi gerçek ismiyle göndermiş e-postayı ama adını paylaşmamız doğru olmaz. Kendisi İyinet'in sahibi midir bilemiyorum o yüzden tek taraflı düşünmek istemiyorum ama yazılanlardan da bunu anlıyorum.

Merhaba,

9 yıldır aktif olarak webmasterlara yönelik yayın yapan ve bir "marka" haline gelmiş Iyinet son 1 aydır satışta. Sürekli yurt dışındaki haberleri ve Türkiye'deki belli başlı büyük sermayeli kuruluşların yaptığı yeni girişimleri ve yatırımları gündeme getirmek yerine, bugün bu işlerle uğraşan herkesin yıllar içinde mutlaka defalarca yolu düştüğü Iyinet gibi bir "marka" hakkında herhangi bir haber girmemeniz, bilgi vermemeniz sizin hakkında olan samimiyet inancımı şahsen zorluyor.

Teşekkür.

Detaylara girmeden hemen bir cevap vereyim. Biz Webrazzi'de sadece global girişimleri ve Türkiye'deki belli başlı büyük sermayeli kuruluşların girişimlerini mi yazıyoruz? Kesinlikle hayır...! Bence bize böyle bir damga vurmadan önce Webrazzi arşivlerini biraz taramak gerekiyor.

Şimdi gelelim bu mesajın özüne. Sizce bu e-posta hangi anlama geliyor?

A. Bizi yeterince desteklemediğiniz için siteyi satışa çıkartmak zorunda kaldık. B. Siteyi satmak istiyoruz, bir haber yapın da alıcı çıksın.

Bu arada yeri gelmişken ek bir bilgi ve de haber vereyim. Sanıyorum bu bilgi hem İyinet'in satış sürecinde sahibine hem de okuyucularımıza fikir verecektir.

Zirve100 Bir Süre Önce Satıldı

İyinet ile benzer bir alanda konumlanmış olan Zirve100 bir süre önce satıldı ve duyduğum rakam $30.000 civarı. Aynı kaynaklardan İyinet'in de $30.000 civarı bir teklifi zamanında aldığını ama satışın gerçekleşmediğini öğrendim. Hatta Zirve100'ü satın alan firma öncesinde İyinet'e de teklif vermiş ve rakam $30.000 civarındaymış.

Bu teklif verilip geri çevrildikten bir süre sonra GittiGidiyor üzerinden İyinet satışa çıkartılmış ve 39.000 TL istenmiş ancak satış sonuçlanmamış.

Çok kesin bilgi olmamasına karşılık görünen o ki, bir süre önce verilen teklif kabul edilmemiş sonra bu rakama da satılmak istenilmesine rağmen başarılamamış. Yani, kriz öncesi yakalan fırsat, kriz esnasında tekrarlanamamış.

İyinet Doğru Bir Satın Alma Olur!

Benim önerim, eğer ilgilenen varsa bence İyinet'i satın alsın. Neden? Çünkü, servisin iyinet.com dışında iyi.net şeklinde bir alan adı daha var. Servis iyileştirilip kaliteli bir istatistik hizmeti verilebilir. İstatisik servisi geliştirildikten sonra çeşitli verilerin paylaşıldığı bir bilgi yapısı kurulabilir. Aslında çok fazla düşünmeye gerek de yok, ortada bir örnek uygulama ve başarı hikayesi bulunuyor, StatCounter.

İyinet ile ilgili söyleyebileceklerim bu kadar. Şimdi soruyu tekrar sorayım. Sizce yukarıdaki e-posta bize ne demek istiyor? Gerçi zaten bu haberi yaparak her iki madde için de yardımcı olduk sanırım...

A. Bizi yeterince desteklemediğiniz için siteyi satışa çıkartmak zorunda kaldık. B. Siteyi satmak istiyoruz, bir haber yapın da alıcı çıksın.

Yorumlar (80)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  bence her ikisini'de demek istiyor.

  A. Bizi yeterince desteklemediğiniz için siteyi satışa çıkartmak zorunda kaldık.

  B. Siteyi satmak istiyoruz, bir haber yapın da alıcı çıksın.

  1. Said Murat Said Murat

   Evet. Ben de öyle düşünüyorum...

 2. Bildirmen Bildirmen

  Kimsenin kimseyi "Sen bizi neden haber yapmadın?" diye azarlamaya hakkı yok. Gözünüzden kaçmış olabilir. Hatta bilerek yazılmamış da olabilir. E-postanın üslubunda hata var. E-postayı gönderen kişi iyinetin satıldığını düzgün bir şekilde haber verebilirdi ve insiyatifi size bırakabilirdi. Bu durumda ikinci seçenek daha ağır basıyor.

 3. Rahmi Vidinlioğlu Rahmi Vidinlioğlu
 4. Said Murat Said Murat

  Haber yapmadığınız için kırılmışlar sanırım :) Çok normal ama... Hem satılması için bir reklam ya da ilan niteliğinde bir blog yazmanızı istemiş olabilirler, bu maille. Hem de sadece 'sizin yüzünüzden batıyoruz' diye de olabilir. Ama şunu da düşünmek lazım, Webrazzi her yere koşturamaz ki :) Yalan mı? Arda Kutsal'ın iki kulağı iki gözü var. :) Her an bütün web dünyasının haberlerine göz kulak olmaya kalksa, nolur bizim halimiz düşünsenize... :p =))

 5. Bu mail'e karşılık yazılan yazıyı okuyup utansınlar bence. İlgili kişiyi de anlıyorum aslında. 9 yılda artık çocuğu gibi olmuşutur iyinet. Satıyor olmak üzücü olsa gerek.

 6. Sizde iyice webrazzi kalitesini düşürmeye başladınız. "İyinet Satıştaymış ama biz yazmamışız"

  cümlesi ile sanki "hani kıytırıktan bir site vardı ya iyinet. He işte o. Satıştaymış ta biz yazmamışız. İkimize de yazık." gibi bir başlık olmuş...

  Webrazzi de alınabiliyomuş... :)

 7. Selçuk Saraç Selçuk Saraç

  Bence çok geç kalınmış bir karar.

  Bu yüzden projenin gerçek değerine satılma şansı yok.

  Yıllar önce internet üzerinde hiç bir kaynak yokken bu sitenin ya çok daha güçlü bir hale getirilmesi yada elden çıkartılması daha doğru olurdu.

  Şuanda bu tarz toplistlerin işlevlerinin hiç bir anlamı kalmamış durumda. Alexa, Google gibi analiz mecraları varken hatta bunları şuanda mevcut reklam şirketleri fazlasıyla ve çok daha gelişmiş olarak yapabiliyorken bir toplist'in ilgi görme oranı tartışılır.

  İçerik olarak değil alan adı değeri olarak daha değerli gibi görünüyor.

 8. alan adı olarak bence çok kıymetli , tahminim büyük sermayelerden bir talip çıkacak yakında ;)

 9. Genc Yorum Genc Yorum

  Belki size bu mesajı gönderen kişi sizi tanıyordur ve zamanında iyinet sayesinde buralara geldiğinizi düşünüyordur.

  "Kendisi iyinetin sahibimifir nedir bilemiyorum" diyerek ucu açık bir şekilde iyineti aşağılamışsınız.

 10. Yazılım uzmanıyım, forum.iyinet in en eski üyelerinden biriyim (2003 kayıtlı) forum içerisinde son yazdığım mesajlardan birini burada yorum olarak yazmak istiyorum.

  Bill Gates ile iyinet adminin ortak bir hatası var

  1993 de "The internet? We are not interested in it" diyen bill amca halen internette var olma savaşı veriyor, elindeki onca imkanı kullanamadı ( windows olmadan bilgisayar çalışmaz gibi reklamları bile vardı bir ara), iyinet adminde forumun kendi içerisinde olan gücü hiç farkedemedi, bir zamanlar superonline dan reklam alan iyinet hatırlıyorum (10 sene önce), internet için çok erken zamanlarda birşeyler üretmeye başladığı halde iyinet in durumu ortada, ben değil biz kavramına sahip çıkmak ise herkesin harcı değil zaten(bildirgec.org gibi birkaç projeyi yapan arkadaş iyi.net,ocal.net,mutasyon,ceviz.net forumlarından tanıdıklarımız), zaman geçtikce iyinet in varlığını sürdürebilme sebepleri azalıyor.

 11. Haber değeri yok ondandır. İyinet zamanında google'dan tabiri caizse zılhıt yemiş, yaptığı hilelerin cezasını uzun süre çekmiştir. Forumdaki modların birebir itirafınıda söyleyim, "seo vs. hakkında gerçekten işe yarayacak birşey yazılırsa siliyoruz. Asıl paylaşım kendi aramızda."

  iyinet satış fırsatını kaçırmış. yerli içeriğin para etmediğini gören sahibi satmaya karar vermiştir. ama o garip sisli buğulu piyasasını bilmeyen birisi alacaksa gerçekten bu işlerden anlayan biri olmalı. yoksa forumdaki işlerden bile bunalır.

  webrazzi'nin iyinet satış haberini yapmaması değil, bu şekilde bir haberle karşımıza çıkması ayrıca absürd olmuş. Epostayı dikkate almamalı, alacaksa da bu üslupta bir yazı yazmamalıydı. webrazzinin düşünüldüğü kadar etkin bir pazar enstürmanı olduğunu düşünmekte bence hata. Hele ki bu abilik üslubu ben türk girişimci desteklerim arkadaş diye bangır bangır bağırırken oldukça itici.

  1. Hangi mod böyle birşey söyledi çok merak ediyorum, böyle bir durumun olacağına imkan ve ihtimal vermiyorum ayrıca buradaki yazıda eleştiri dozunu kaçırmış ve ayık kafa ile yazılmadığı belli bir yazı.

   Şimdi iyinet forumlarında webrazzi hakkımızda haber yaptıda birşey oldu diye makarası dönmeye başlamıştır bile, lafın özü webrazzi misket oynarken iyinet şu an webmasterim diye piyasada gezen çoğu kişiye iş öğretiyordu.

  2. Fısıltı gazetesi gibi olmuş, hangi mod(lar) bu lafı etmiş bende merak ettim. Açıkçası hiç inandırıcı değil.

   1. Bana niye gelmemiş bu aramızdaki paylaşımlar bende onu çok merak ettim..

    iyinet forumlarında bulundugum süre zarfında (2004 üyesi olmam gerekiyor) ve moderatörlük yapğtıgım yaklaşık 3 senelik süreçte böyle birşeyle karşılaşmadım..

    ama karşılaştıklarımı sıralıyim?

    küfür yedim..

    haksız yere iyinet moderatörleri şöyle iyinet moderatörleri böyle diye bir çok yazı içinde tamamen haksız yere ismim telafuz edildi..

    bensiz iyinet olmaz forumda küfür bile etsem beni banlayamazsın diyen insanlar diğer forumlarda canımızı sıkan herkesi banladıgımızdanda bahsetti...

    hatta insan olamamış moderatörlerin önce moderatörlükleri alınıp sonra banlandıklarında ve yaptıkları terbiyesizlikler foruma yansıtılmayıp kendi isteğiyle moderatörlükten ayrıldı cümlesi kurulduktan sonra bile gidip başka forumlarda arkamızdan küfür etmediler mi? ettiler..

    canları sağolsun.. doğruları söyleyenlerinde söylemeyenlerinde..

 12. Bence hem alan adı hem Türkiye'yi ve Türkçe'yi de içeren yayın ağı açısından çok muhim olan ve sizin atladığınız satış haberi internet.com 'un satışıdır. http://www.minonline.com/news/11790.html

 13. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Siz yokken iyinet vardı. Artist bir duruşta yazmak yerine düzgünce tepkinizi koyabilirdiniz. Unutmayın internetteki çoğu büyük webmaster iyinet sayesinde bir yerlere gelmiştir. Durum şöyle oluyor sizin açınızdan. Bize mail gönderecek kadar küçüldüler biz de onları rezil edelim.. Gün gelir devran döner iyinet eski yerine geldiğinde bu yapılanları unutmaz!

  1. Selçuk Saraç Selçuk Saraç

   Bence yorumları doğru değerlendirmek bu şekilde gaza gelmekten daha değerli olurdu.

   Yorumları okursanız 3-4 kişi yapılmış bir hatanın altını çizerken siz sanki birileri gelmiş ve hakkınızı yemişçesine bir tavır gösteriyorsunuz.

   Birileri yokken var olmanız birileri yokken elinizdeki imkanları değerlendirmemenizi gösteriyor. Buda sizin dışınızda kimsenin suçu değil.

   Resmi olarak 15 yıldır internet kullanıcısı, 12 yıldır internet yazılımcısı, 9 yıldır internet servisleri konusunda çalışan, iyinet'in de ilk 2-3 bin üyesinden biri olarak "bence" iyinet içerik olarak değerini yitirmiş, gerçekten değerli olduğu anlarda doğru adımları atmamış şuanda ise sadece alan adının önemi dışında bir değeri kalmamıştır. Bu düşüncemin nedeni webrazzinin iyinet hakkında haber yapmaması değil iyinetin hatasıdır.

   Paylaşım yapılması konusundada r10.net gibi sonradan başlamış forumların durumları ve yöneticilerin yaklaşımları aradaki uçurum farkı göstermektedir.

   1. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

    Her ne olursa olsun.

    Her ne kadar bencillik ve kendini geliştirmeme değerini sıfıra indiren bir iyinet.com da olursa olsun.

    İyinet her ne kadar sert ve bana göre haksız mail göndermiş olursa olsun.

    Webrazziye aynı sertlikte bunu burada deşifre etmek değil. DÜzgün bir haberle yayınlamak veya hiç yayınlamamak yakışırdı.

    Yanlışa yanlışla cevap vermeyi cidden webrazziye yakıştıramadım.

    İyinete yakıştırdımda o yanlışı webrazzziye gerçekten yakışmıyor

 14. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

  Fakat iyinet taraftarı kişi Webrazzi 'yi pek iyi takip etmiyor belliki, ben şimdiye kadar webrazzi de "satışa çıkarıldı" gibi bir başlık görmedim ? Hep satıldı haberleri vardır... (gözümden kaçmışta olabilir.)

 15. Kasım Ak Kasım Ak

  Benim merak ettigim nokta

  "Bunun Webrazzi’de genellikle yüz yüze kaldığımız benzer durumlardan ve aldığımız benzer e-postalardan sadece birisi olduğunu da özellikle vurgulamak isterim."

  demissiniz. Oncekileri yayinlamadiniz da bunu neden yayinliyosunuz. Bu e-postanin digerlerinden farki ne ?

  Aklima gelen ilk dusunce sizin madde olarak sergiledeginiz B şıkkı (B. Siteyi satmak istiyoruz, bir haber yapın da alıcı çıksın.)

  Acaba bunu mu yapiyorsunuz. Benim fikrim bu mailllere cevap olarak webrazzi platformunu kullanmamaniz.

  Saygilar...

  1. Yüz yüze kaldığımız durumlar satış bilgilendirmesi ile ilgili değil, genel tarz olarak örneklenmişti. Yani şöyle mesela: "Bizim de vs..vs.. konusunda sitemiz var yazmadınız size güvenim kalmadı" ya da "şunu desteklediniz bizi desteklemediniz adamına göre muamele yapıyorsunuz" gibi...

 16. Muhammed Yildirim Muhammed Yildirim

  Keşke Webrazzi bu kadar alıngan olmasaymış. Karşı tarafın tutumu ayrı bir tartışma konusu fakat yinede webrazzi'de böyle şahsi alınganlıklar üzerine yazılmış bir yazı görmek hoş değil. Keşke önce aralarında bu sorunu çözüp, sonra gerekiyorsa buradan yazılabilirdi.

 17. İyinet yaptığı son SEO yarışmasını yarıda bıraktıktan sonra tanıdığım herkes iyinet'e bir daha girmedi bile. Yarışmada ilk sırada giden arkadaşım çok büyük maduriyet yaşadı bu iptal yüzünden. Sebepsiz yere birçok kişiyi madur ettiler bu seo yarışmasında. Hala iyi bir kullanıcı kitlesi var mı bilmiyorum webmaster forumunun. Ne kadar bir çok sorunu da olsa bu gün Türkiye'de webmaster forumunu götüren site r10.net'dir. İyinet yaptığı yanlışlarla bu kitleyi kaybetmiştir. Bir anlamda yöneticilerin ilgisizliği iyinet'i bitirmiştir. Umarım yeni alıcısı iyi başarılara imza atar :)

 18. Süleyman Yılmaz Süleyman Yılmaz

  Merhabalar,

  Eski bir Iyinet üyesi olarak haberi gördüğümde gerçekten üzüldüm.

  Üzülmemin sebebi Iyinet'in satılmasından çok Webrazzi'de böyle bir üslup ile ve bu şekilde lanse edilmesiydi.

  Öncelikle şunları bilmenizi isterim ki, iyinet'in sahibi 40 yaşının üzerinde evli 2 çocuk babası ve bildik bileli zaten Amerika'da yaşıyan, orada da bir yazılım firmasında mühendis olarak çalışan bir adamdır.

  Iyinet'teki tüm mesajları dahil hiçbir mesajında zaten türkçe karakter kullan(a)maz çünkü klavyesi buna elvermez ve herşeyden öte size öyle bir mesaj atabilecek yapıda, tavırda bir insan hiç değildir.

  Ayrıca, iyinet 11 yıldır aktif bir platformdur mesajdada yanlış yazmış yazan kişi.

  Gelen bu mesajı direk site sahibine yorup, birde üzerine böylesine kaba ve itici bir üslupla değerlendirme yaptığınız için büyük bir özür borçlu olduğunuzu düşünüyorum.

  Webrazzi'nin davranışını eleştirmekten malesef konuya değinemedim. Iyinet.com ve Iyi.net domainleri şu anki aktif projeyide bir kenara bıraksak gerek farklı bir proje için gerekse yatırım amaçlı olarak gayet mantıklı bir alım olacaktır. Sanıyorum en son gittigidiyor üzerinden yapılan satışında gerçekleşememsi sebebiyle dahada ucuz bir ücretle satılabilir, yatırımcıların kaçırmaması gereken bir fırsat olarak görüyorum.

  Mesajımı noktalamadan önce şunuda belirtmeden edemeyeceğim, bundan 5-6 ay önce webrazzi'de yukarıdaki banner alanında sayın Arda Kutsal Bey'in "özlü sözleri" dönmekteydi, bu haberde ise yine Arda Kutsal Bey oldukça laubali bir tavır göstermiş. Kendisine nacizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum:

  cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol,

  şefkat ve merhamette güneş gibi ol,

  başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol,

  hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,

  tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol,

  hoşgörülükte deniz gibi ol,

  ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

  Tüm eleştiri ve yorumlarım kesinlikle hiçbir kimseyi zan altında bırakmak veya kırıcı olmak amacını taşımamaktadır.

  Saygılarımı sunarım.

  1. çok doğru sözler.

  2. Bu yorumun üstüne söylenecek birşey kalmadı.

  3. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

   Tebrik etmeden geçemeyecem.

   Bence bu konudan sonra Arda bey bu mesajı odasının duvarına asmalı

 19. Ömer Şen Ömer Şen

  Ne mesaj nede sizin yazdığınız cevap, beni üzen birilerinin değer verip tırnaklarıyla oluşturdukları ve artık ülkemize mal olmuş bir değerin, tıpkı diğer gelişen ve dünya sahnesine çıkmak üzereyken yabancılarına eline geçip ismi değiştirilen değerlerimiz gibi heba olup gitmek üzere olması. Siz işin özünü kaçırıyorsunuz....

  Yazık.

  1. katılıyorum.

 20. Ertuğrul Ertuğrul

  Webrazziyi kurulduğundan bu yana takip ediyorum, ülkemizdeki bir boşluğu doldurduğu kesin.

  Ancak bahsettiğiniz girişimler kadar kaliteli web sitelerinin veya girişimlerin el değiştirdiği ve cidden büyük paraların döndüğü platformlar var bu ülkede. Arda Bey birazda bunlardan bahsetseniz keşke. Sizin yazdıklarınıza bakılırsa Tr internet piyasası 20-30 tane insanın el ele koşturduğu bir platformmuş gibi bir izlenime kapılıyor insan. Ayrıca Webrazziye başladığınızdaki üslubunuzla şu anki üslubunuz arasındada fark olduğunu üzülerek belirtmek isterim.

  Zaman zaman aklıma geliyordu bu tür şeyler yeri gelmişken paylaşmak istedim, iyinetlede herhangi bir bağlantım yoktur.

  Tşkler.

  1. "Ancak bahsettiğiniz girişimler kadar kaliteli web sitelerinin veya girişimlerin el değiştirdiği ve cidden büyük paraların döndüğü platformlar var bu ülkede. Arda Bey birazda bunlardan bahsetseniz keşke."

   Elbette bahsetmek isterim, örnek verir misiniz?

   1. Ertuğrul Ertuğrul

    Mesela r10 da parasal olarak dönen işlem hacmi hiçte yabana atılacak bir miktar değildir. Buradan yola çıkarak bahsettiğim sitelerin bir kısmına ulaşabilirsiniz. Alexada iyi yerlerde olupta kimki bu sitelerin sahibi diyerek bir incelemeye başlarsanız gördükleriniz karşısında şaşıracaksınız, en azından ben şaşırıyorum. Araştırmakta size kalmış. (Bu arada r10 ilede üyelik dışında bir bağlantım yoktur)

  2. Hocam sözünü ettiğiniz piyasanın çoğu illegal girişimler olduğundan haliyle webrazzi yazmaz. neden yazsın. burada şirket kurularak, reklam verilerek, bildiğinizi ticari anlamdaki internet girişimlerinden söz ediliyor. vergilendirilmiş girişimlerden, sermayesi olan girişimlerden. R10 da kaç tane adam akıllı firma sahibi var ?

   1. Ertuğrul Ertuğrul

    Tabiki illegal olanlarıda var fakat ararsanız çok olduğunu görürsünüz hocam. Üstelik legal olarak tanımladığınız girişimlerdende çok çok daha fazla kazanıyor bu girişimler.(Tabi tek ölçüt paraysa)

    Hatta bir kaçının sahibini farklı ünvanlarla Arda Beyinde tanıdığını tahmin ediyorum ama kazançları ve yaptığı işlerin gerçek çapı hakkında bilgisi olduğunu pek zannetmiyorum. Hem niye söylesinki o kişiler şu kadar kazanıyorum şunları yapıyorum diye.

    Ayrıca şirket kurmanında tek başına bir ölçü olması çok saçma. Tüzel bir kişiliği yok diye görmezden gelmekte bir o kadar ilginç geliyor kulağa. Neyse bu mevzu çok uzar.

  3. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

   Evet Arda bey. Alexa sıralamalrına bakarsanız ve bu sitenin sahiplerini araştırırsanız. 18 yaşında legal yoldan 18 milyar aylık kazancı olan çocuklara ulaşacaksınız. Sizin dünyanızla bu çocukların para kazandığı dünya açısından çok büyük var evet. Ama nedense Web2 de Web2. Ama bunlarda var bu ülkede bunları bilmenizi bende isterim.

 21. Mehmet Akalın Mehmet Akalın

  iyinet ile ilgili bir haberin bu şekilde yayınlanmasıyla ilgili anlam veremediğim çok nokta var.. çoğu yorum da bunun eleştirisiyle dolu.. olumlu bir etken olması ümidiyle..

 22. Acayip bir reflex gösterilmiş bu konuya...

  Sizce webrazzi de haber olan bir site daha fazla bir ücretlemi satılır ? :D

 23. /dev/mach /dev/mach

  Yazıyı okurken aklıma takılan iyinet değil webrazzinin uslup sorunu oldu. Bir site/kişi/olay hakkında haber yapmak bunu yaparkende eleştirmek, özellikle üstünüze gelindiğinde gayet normal ama bunu ukala bir şekilde yapmak amatörlere bile yakışan bir durum değil.

  Önceleri hergün yeni yazı varmı diye kontrol ettiğim webrazziye artık ayda bir girmemin sebebini kendi kendime sorduğumda, cevabı yazınızda rahatlıkla bulabiliyorum.

  Umarım yarın öbürgün dostlar arasında "webrazzi kapanmış ama biz duymamışız..." diye muhabbetini çevirmeyiz.

 24. Sergen Timur Sergen Timur

  Uzun zamandır Webrazzi'yi takip eden birisiyim, ilk defa 1 günde 4 tane haber girildiğine şahit oluyorum. Sanıyorum bu konuyu ilk sayfada düşürmek için yoğun bir çaba sarf ediliyor :)

  Ayrıca, Arda Kutsal bundan sonra üslubuna daha dikkat etmeli. Oldukça "ukala" bir tutum sergilemiş ve hiç hoş olmamış.

  Iyinet eski ve köklü bir yapıydı, satılıyor olmasına gerçekten üzüldüm. Umarım yeni alanlar bu yapının değerini bilir.

 25. Tamamen ukalaca bir yazı olmuş.

  Bir söz vardır.

  El elden üstündür... webrazzi

  Belliki şöhret şımartmış ukalalıştırmış

 26. Yazıdaki üslup yanlış olmuş fakat webrazzi gerçekten büyük şirketler dışında yapılan projeleri konu almıyor. Mesela R10.net hakkında ayrıntılı bi yazı hiç göredim R10.net diyorum çünkü sadece benim bildiğim işler etrafında bir günce onlarca milyar para dönüyor webrazziye giren yeni biri webrazziden hiç bişey kapamaz ama R10.net'den çok şey kapar.

 27. Spartacus Spartacus

  İyinet üyesiyim sevdiğim bir forum. webrazziyide severim takip ederim. ama tarafsız verileri açıklayalım dedim.

  iyinet alexa : 9,782

  webrazzi alexa : 16,698

  iyinet domain create date : 2000-01-18

  webrazzi domain create date : 2006-07-17

  iyinet google index : 231.000

  webrazzi google index : 14.100

  Dnscoop.com The estimated value of http://iyinet.com is: $68,000

  Dnscoop.com The estimated value of https://webrazzi.com is: $24,640

  Daha iyi.net isminin değerini katmadık bu hesaplara.

 28. Spartacus'a Spartacus'a

  ne alaka spartacus? burada bahsi geçen şey iyinet admin'inin webrazzi'ye mail atıp reklam yaptırmak istediği. yani yazıda bunu ima ediyor. sen kalkmış webrazziyle iyineti kıyaslıyorsun. buna kel alaka denir arkadaşım kusura bakma.

  ha bu verileri yine de kıyaslarsak;

  şu anki değeri itibariyle iyinet çkmüş durumda. günde kaç defa post atılıyor baksana? üstelik günden güne eriyor iyinet. r10la kıyasla kıyaslayacaksan.

  geleceği karanlık günden güne eriyen bir siteyi kim alır bu fiyata?

  1. Murat İşbilir Murat İşbilir

   "burada bahsi geçen şey iyinet admin’inin webrazzi’ye mail atıp reklam yaptırmak istediği." demişsiniz. Sanırım iyinet admin maili yazarken siz bizzat ordaydınız ve şahit oldunuz. Bir kere birazcık mantıklı düşünmeyi başarabilirsek, sonlanmış bir satış için kendi forumunda dahi tekrar satışın gündeme gelmesi için tek birşey yazmamışken veya satış hakkında reklam yapabileceği webrazziden daha çok getirisi olabilecek yerler varken, neden buraya mail atsın?

   Sayın Arda Kutsal'ın olayı yorumlaması yönünde ise diyecek birşey bulamıyorum.

  2. Ömer Şen Ömer Şen

   Acaba siz bu maili atan kişinin "iyinet" olduğunu nerden biliyorsunuz? Bundan nasıl emin olabiliyorsunuz, bakın bu konuya bile bir dünya insan cevap yazdı, belkide o maili yazan kişi bir "iyinet sever"dir.

  3. Spartacus Spartacus

   Derdi üzüm yemek değil bekçiyi dövmek olan bir yazıya karşılık böyle bir yorum neden incitici geldi ? Bir kez daha düşünmek lazım gelir.

   Ayrıca iyinet adminini tanımam etmem ama neden mail atsın. Diyelim ki attı, diyelim ki sitenin değeride düşük, hadi bunlar böyle, bu üslup düşenin dostu olmaz sözünü haklı çıkartmaktan öte nedir ? Bu yazı yazılacağına yazılmasa daha iyi değil mi ?

 29. Fazla mana çıkarmaya gerek yok. İyi niyet ve duygu yüklü işsel yaklaşımı eğer marka bazlı eleştiriye dönüştürmek isterseniz durum yalpalamaktan öteye geçmez.

  Demek istediğim genel eleştiriler: "Webrazzi'nin uslübü çok değişti, alexa verilerine göre iyinet büyük webrazzi küçük, yazı çok ukala olmuş ya da vice versa" gibi bahsi geçen dogmatik ve safi kalıplar; etkin kabullenmemişlik ve bilgi yüklü değişimin önündeki balık ısırıklarına benziyor.

  Kaç kişi balık avına çıkar ya da kaç kişi balık avına karşı çıkar? Bazılarıysa bunlardan hangilerinin ne zaman gerekli olduğundan ve nasıl şekillenmesi gerektiğinden bahseder.

  Samimiyetsizlik atıfı mı yoksa samimi bir ukalalık mı hoşuma giden? Sanırım sivri bir kalemle -2. seçeneği yalpalamadan- şekillendirip destekleyen markayı seçiyorum.

 30. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Eğer konu hakkında detaylı bilgi sahibi iseniz iyinet'e teklif verilmesine rağmen sonlandırılmasıdır. R10'da verilen bilgiye göre teklif veren insanların tekliflerine herhangi bir cevap verilmemiş ve satış sonlandırılmıştır. Buradaki maili ve yazıyı görünce şunu görüyorum. Bu bir reklam olabilir...

 31. Hakan Yeri Hakan Yeri

  İyinet.com bundan yaklaşık 4-5 yıl önce piyasada en iyi spam yapan ve o dönemlerin en fazla hitini çeken web sayfasıydı. Yüzinlerce spam subdomain ile bir çok aramalarda çıktı.

  Tabi o rüya fazla sürmedi ve bitti. O dönemden bu yana tekrar eski günlerine dönemesede İyinet.com eski olmanın vermiş olduğu ağırlığı her zaman kullanıcılarına yansıttı.

 32. Webrazzi senin verdiğin A ve B şıkları senin kalitene yakışıyor mu sence ?

  Senin web sitenin eni ne ? boyu ne ki sen A şıkkını ortaya sürüyorsun ?

  Senin yayın süren 3 yıl olmamış bile iyinet senden ne gibi bir destek bekleyebilir veya sen ne yapabilirsin?

  Saçma sapan yazılar ile prim yapmaya çalışma kimin kim olduğu ortada ;)

  1. Arkadaşım iyinet veya kim olduğu belirsiz şahsiyet demekki buranın enini daha geniş görmüş ki böyle bir mesaj atma gereği duymuş...

 33. İyinet'in eski kullanıcılarındandım. Bahsi geçen spam saçmalığından sonra bıraktık birçoğumuz. Fakat ben de o yazıyı iyinetadmin'in yazmadığını düşünenlerdenim.

  Yazının ve başlığın ne kadar ciddi olduğu tartışılır. Kullanılan noktalamalar bile küçümseme içeriyor. Yazının içeriği ise kimden geldiği dahi bilinmeyen maili ukalaca yorumlamaktan ibaret. Ayrıca gelen mailleri kopyalamak zorunda mısınız? Belki sadece size özel yazıldı? Belki özel bir durum içeriyor? Fakat Arda Bey serzenişlerini ilk kez bu şekilde dile getirmiyor. Daha önceleri de oldu diye hatırlıyorum(!)

  Gerçek şu ki insanlar size fazlasıyla değer veriyor, bu da sizin işinize geliyor. Webrazzi kendini çok yükseklerde görüyor, bu tavırlar devam ettikçe işi gittikçe zorlaşabilir. Sonra onun da sonu iyinet gibi olmasın da...

  İyinetadmin (kendisini sevmesem de) gelir de bir yorum yazarsa Arda Kutsal tavrından dolayı özür dilemek zorunda kalabilir. Kendisinden bu erdemliliği de görmek isteriz.

  Saygılar.

 34. Webrazzi ne ki böyle bir yazı yazıyor. Son derece ukalaca olmuş yakıştıramadım. Ayrıca daha büyük bir sitenin sahibi küçük bir siteye böyle bir mesaj atmaz.

 35. Fatih Topçu Fatih Topçu

  Ben direk 2. şık, yani haber edin de belki bir alıcı çıkar amacıyla yazılmış.. en azından bana öyle geldi.. Zaten kimsenin kimseye beni niye haber yapmıyorsun diye hele bu üslupla kınamaya hakkı yok.. Biz de belirli bir yere sahibiz, bizim satışımız gündemde, konu hakkında yorumlarınızı yazabilirseniz seviniriz dersin, sonra oturur beklersin, yazar yazar, yazmaz yazmaz.. kime ne..

 36. Vedat Erol Vedat Erol

  Webrazzi.com'u uzun zamandan beri zevkle takip eden, seven biriyim. Çoğu zaman yorumlarlarımla katılmaya çalışıyorum.

  Fakat açık konuşmak gerekirse Webrazzi.Com'un belli bir internet gurubunun yayın organı gibi göründüğünü söylemem gerekir. Webrazzi.Com nasılsa aynı şekilde r10.net iyinet vb platformlarda aynı şekilde bir küçük dünya oluşturmuş durumda. Zaten burada yer alan yorumlarda ayrım ortaya serilmiş gibi. Ben bu oluşumları 3 grup olarak tanımlıyorum. Webrazzi camiası, r10.net ve bağımsızlar. Ben daha önce netin ergene.com'cuları diye espiriyle karışık gözümden kaçmadığını belirtmiştim.

  Webrazzide için şunu söyleyebilirim. Yayınlanan çoğu haberler internetin pastasını alan birkaç grubun etkisinde ilerliyor. (farklı nedenlerle hak veriyorum)Çoğu haberler ve Webrazzi Tv de yapılan röportajlarda tanıdık, tanıdığın tanıdığı kanka muhabbeti şeklinde geçiyor. Sammimiyet Ardacım vs...

  Bazen o kadar saçma projeler geliyor ki açıkçası ne alaka diyorum. Mesela bir kaç proje o kadar haber yapıldı ki yatırım aldıklarında yok artık diyorum. Yatırım yapan şirket zaten bilindik.

  Ben açıkçası r10.net gibi bir platformun veya çok başarılı gördüğüm futbol bloglarının haberlerini görmek isterim.

  Legal veya illegal ne demek onu çözemedim. Adam start up yapmak üzere yola çıkmış 18 yaşında bir çocuğun yaptığı yatırımdan ne bekliyorsunuz, şirket kurmasını mı?

  Açıkçası siteye girdiğimde elli defa projesini gördüğüm artık canı sıkılıp adamalar boş durmasın diye açılan dandik siteleri çok fazla görmek istemem. Sonuçta sadece mail ile veya arkadaşın telefonu ile yapılan başvuruları değil araştırma yapılarak gözden ırak sitelerin, başlangıçların haberinin heyecanını yaşamak görmek isterdim.

  Sonuçta bir eleştiri benimkisi. Eleştiriyi kaldırabilecek bir yapı olduğu için webrazzi önemlidir. Başka yerde yazsam post cezası yerdim ve yazım yayınlanmaz silinirdi:))

  1. Can Erdoğan Can Erdoğan

   Vedat arkadaşımın yazısı gerçekten geneli anlatan güzel bir yorum olmuş.

   Öncelikle her alemin belli başlı ağır topları olduğu gibi bu aleminde mevcut. Webrazzi'nin en büyük avantajıysa sayın Arda beyin bu alanda belli bir yere sahip olması ve tabiki bu alem içindeki samimiyet.

   Her neyse burada bir çok konu üstüne Webrazzi'ye eleştiride getirilebilir ya da övülebilir.

   Ben bu kadar yorum üzerine Arda beye bi öneride bulunmak istiyorum;

   Bir alan yaratıp kişilerin yazılar üstünde değil genel olarak webrazzi hakkında eleştiri, öneri vs. paylaşmaları için bi ortam yaratmanız.

   Benim görüşüm böyle bir mini platformun Webrazzi'nin marka değerinin kullanıcılar gözündeki değerini ve bakış açılarının görülebilmesi açısından değerli görüyorum.

   (Yukarıdaki değer kelimesi tamamen manevi anlamda güven vs.'yi temsil etmekte.)

   Tabi bu düşüncem farklı açılardan webrazzi'ye daha fazla fayda getirecek şekilde geliştirilebilir.

   Fikirlerinizin bir çok internet kullanıcısı için değerli olarak olduğunu ve Webrazzi'nin yorumlardan da görüldüğü üzere artık kişiselden çıkıp ciddi bir marka olduğu aşikar. Umarım okurlarınızın nacizane fikirleride düşünülmeye değerdir.

   İyi çalışmalar dilerim.

  2. Spartacus Spartacus

   sizin bir blog açıp yayınlamaya başlamanız lazım. kimse takip etmezse ben ederim kıyıda köşede kalanları. banada gına geldi artık.

 37. Arda kutsal,sanirim reklam potansiyeli gördüklerinin haberlerini yapiyor!!

 38. resmen şaşırdım denebilir.Eğer ki Sahibi ise o maili atan kişi resmen kazanc amacı güdüyor.Bu kadar yüksek yerlere kımler sayesinde geldi acaba.Neden satıyor ? biliyor cünjü cok parayapacagını.Ben olsam satmam ilerletir dahada cok kazanabilir.

 39. Merhaba.. iyinet.com un satışı ile ilgili yazmış olduğunuz yazınızı ve hatta yazınızı demiyelim de kendinizi üstün görme amaçlı yazmış olduğunuz yazıyı diyelim, okudum.. Gerçekten böylesine amatör bir site sahibine yakışır bir yazı olmuş tebrik etmek istiyorum..Sitenizi ilk defa iyinet.com da gördüm. İlk tanışıklığım ve bende bıraktığınız izlenimde amatör ve laubali..

  Bende size sitenizle ilgili bir kaç soru sormak istiyorum..

  1-Siz kimsiniz?

  2-İnternet üzerindeki bilginiz nedir?

  3-Eğerki dünya çapında bu şekilde alım-satım haberleri ile ilgili bilgiler vermekse amacınız neden Türkiye'nin en iyileri arasında bulunan bir sitenin haberi yapılmıyor?

  4-Bu kadar küçük durumda gösterdiğiniz iyinet.com hakkında herhangi bir bilginiz var mı?

  5-Sizin siteniz ne kadar büyük ki iyinet.com un satışına katkıda bulunabilecektiniz?

  Bunların haricinde 9 senelik internet kullanıcısıyım.Siteniz 2006 yılında aktif olmuş ilk defa duyuyorum...

  Sanırım iyinet sizden çok büyük..

 40. Gurufasulye Gurufasulye

  Belirli bir yasa gelmis her insan birsey soylerken acaba bir baskasini rencide eder mi diye dusunurken, boyle bir yaziyi hic arastirmadan haksizca elestirmenizi size yakistiramiyorum.

  Biliyorum ki, bir bilgi yazarken cogu zaman kaynak veriyorsunuz, fakar bir insani/siteyi rencide edecek bir yaziyi yazarken arastirmamissiniz. Sadece varsayimlarla hareket edip katica elestirmissiniz.

  iyinet sosyal bir platform degil de bir firma olsaydi, size en dogal hakkiyle dava acabilirdi, ya da siz bu yaziyi yazarken acaba "iyinet a.s." rencide olur mu, hukuksal bir problem yaratir mi, diye dusunurdunuz ve ona gore hareket ederdiniz.

  Iyinette herhangi bir baglantim olmamasina ragmen yazmak istedim cunku iyinet sahibinin amerikada yasayan bir turk oldugunu ve klavyesinde ister istemez turkce karakterlerinin olmadigini biliyorum. Bu da bu emaili yazanin kendisi olmadigini ispatliyor.

  Bu yazdiginiz yazinizin diger yazilara yakismadigini dusundugum icin, yani size deger verdigim icin yazmak istedim zira baska bir sayfa olsa onemsemezdim.

  Iyınet'ten gelen arkadaslara da Arda'ya cok haksizlik yapmayip, Arda'nin yaptiklari hakkinda biraz daha arastirmasini oneririm. Arda da, iyinet sahibinin bir zamanlar yaptigini, -(belkide) turkiyede ilk olarak, ilk olmasa bile basarili olarak - insanlara belirli bir konuda guzel bilgileri paylasmaya calistigini goruyorum.

  Size tavsiye verebilecek bir konumda olsaydim, nokta , caglar erol, vs vs gibi kisiler disina da cikarak daha genis bir yelpaze ile yazabilmenizi isterdim.

  Turkiyede warez,forum(ki turkiyede cogu forum sitesi adult icerigiyle yuruyor/yuruyordu) video izleme, film indirme, oyun oynama siteleri disinda da GERCEK sitelerin oldugunu bunlari arastirip bulmanin da sizin gorevinizin oldugunu soylerdim. Webrazzide baktigim zaman turk girisimlerinin cogu ya ayni sirket ve sahislardan gelen bir coguda basarisiz olan projeler oldugunu goruyoum.

  Turkiyede internet sektorunde ne yazik ki kapitalist bir duzen hakim. Ama duyulmayan ama duyulmayi hakeden bir cok girisim oldugunu dusunuyorum. Her yatirim bulan girisimin, basarili oldugu/olacagini anlamina gelmiyor.

  Belkide Turkiye'den global bir proje cikmamasinin ana sebebinin olaylara daha "genis" bir acidan bakmamamizdan kaynaklandigini dusunuyorum.

 41. Deli Osman Deli Osman

  Sanırım webrazzi bu sefer baltayı taşa vurdu. :D

 42. Türk insanının gerçek profili böyle konularda ortaya çıkıyor herhalde...

  Arkadaş madem bu kadar iyinet hayranısınız, senelerdir siteyi çok iyi tanımışsınız, sahibinin Amerikada olduğunu ve ne alakaysa klavye bulmak imkansız gibi türkçe karakterleri yazamadığını, anasının kızlık soyadını vs. herşeyini biliyorsunuz ama ne hikmetse bu saate kadar site sahibine hiçbiriniz ulaşıp Arda Kutsal'a gelen e-posta içeriğinin doğru olup olmadığı bilgisini bile alamıyorsunuz...

  1. Toprak, dediğin olayı Arda Kutsal'ın yapması gerekmiyor mu? Haberi yapan, konuyu yazan kendisi. Ulaşıp teyit edebilirdi. Deli Osman'ın tespitine katılıyorum.

  2. Gurufasulye Gurufasulye

   Toprak,

   Basit konusmayin lutfen, yok annesinin kizlik soyadiymis... Biraz daha seviyeli olalim.

   Konu iyinet degil,tanimam taniyorum da demedim. Arda'nin yapmamasi gereken birseyki ve bunu ona deger verdigim icin kendisine ilettim. Ki Arda da benim yazimi okuyup onaylamasina ragmen bana cevap vermemis. Cok ters birsey olsaydi herhalde cevap verirdi ya da onaylamazdi.

 43. Çok kişi yorum yapmış ama tek şey söyleyeceğim."Webrazzi yokken iyinet vardı."Şuan kim kimin üzerinden reklam yapıyor belli değil.Anlayana...

  Ayrıca yine belirtmek istiyorum.İyinet admin ABD yaşadığı için,ingilizce klavye kullanıp,mail atsa dahi Türkçe karakter kullanamayacağını unutmayalım.

 44. Sepulchral Sepulchral

  Merhaba ,

  IYINET Sitelerinin genel işleyişiyle sorumlu kişiyim. Site sahibi ile aramızda ki fark yönetime ve işleyişe karışmamasıdır. Sadece işin teknik boyutuyla ilgilenmekte ve müdehale gerektiğinde arkaplanda çalışmaktadır. Satış sürecinide yönetim ve işleyişe dahil edebiliriz.

  Bu mesajı yazan kişi açıkca belirttiği şekilde bu mesajı tarafımızdan kendisine gönderildiğini iddia etmiştir.

  İlgili konuda ki mail içeriği tarafımızdan gönderilmemiştir.

  Bu maili herhangi bir üyemiz göndermiş olabilir. Bu normal bir durumdur ve yönetim ile ilgisi yoktur.

  İlgili mail içeriği tarafımızdan teyit edilmemiştir. Bu mesajı yönetimimize veyahut site sahibimize lans eden kişiler kendi iddialarını yansıtmışlardır.

  Konu ile ilgilenen tüm kişilere duyurulur.

 45. Halil Ibrahim Doğan Halil Ibrahim Doğan

  Merhaba,

  Kimse yokken iyinet vardı. R10.net'i kullanıyorum ama iyinet bütün webmaster sitelerinin ilkidir.

  En son yorumu yapan arkadaş cevabını vermiş. Başka yoruma gerek yok...

 46. Gezgins Gezgins

  Aslında soruları(A ve B aynı) şu şekilde değiştirebiliriz.

  Webrazzi sahibi hayal bir maille gündeme gelip sitesinin populerliğini artırma peşindedir.

  İyinetin reklama ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.Reklama ihtiyacı varsa bile webrazzi gibi populerlik yönünden iyinetin çok altında bir siteden yardım dileneceginide sanmıyorum.. Konuyu açan arkadaş saçmalamış kendini dev aynasında göstermiş.komiklik yapmış.

 47. Karadeniz Karadeniz

  bence her iki şıkkıda söylemiş sonuç olarak sizde bayağa yardımcı olmuşsunuz:)

 48. Uzun süredir iyinet kullanıcısıyım ve bu yazı büyük ihtimalle bir üyeden gelmiştir.

  iyinet çok kaliteli bir sitedir tabi burasıda öyle

 49. Kadir Kadir

  gezginse katılıyorum ama burada arada kaynayan sen ben oluyoruz. A iyinet B de webrazzi oluyor. Bana daha çok gündem yaratamadığı için özür dileyen taraf B gibi geldi. Ancak aksiyon güzel B'yi takdir etmek lazım.

  iyinet pek çoklarının "abisi" bir sitedir. Sahibini ne kadar övsek az kalır.

  1. evet haklısın

 50. Evren Evren

  8000 dolara satılmış site.

 51. selam peki arkadaşlar bu forum nedir ? :S

  www.iyinetforum.com nedir ?

  1. ? yokmu bilgisi olan yahu

 52. Fiyatı biraz pahalı gibi.

 53. Bu forum bence webmaster forumu değil. Olamaz! Çünkü bünyesinde genelde işi bilmeyen kişileri barındırıyor. Yani kimse aslında "master" falan değil. Bu sıfatı haketmiyorlar. Diğer bir kaç sözde webmaster forumu için de durum aynı. Türkiye'de, gerçek anlamda webmaster varsa, o da kalkıp bu forumlarda vaktini öldürmez. Yapacağı daha önemli işleri daima vardır.

  Birinin logosunda çocuklara yönelik yapılmış olan rengarenk bir kaplan, birinde karınca, birinde pişmiş kelle misali gülen bir böcek... Bu mudur webmaster platformlarının temsili?

  Bugün Türkiye'de, en iyi webmaster forumu olduğunu iddia eden siteler bile, güçlü rakiplerinin olmamasından dolayı bulundukları konumu korumaktadırlar. İçerikleri genelde boş konularla doludur. Paylaşılan bilgiler, "webmaster" yetiştirmeye yetecek düzeyde değildir.

  Hepsinde aynı kopya konuları bulmak mümkündür. İşi bilen hiç kimse, bugün bildiklerini internette açıklamaz. Eskiden bu tür paylaşımlar daha fazlaydı ancak günümüz internetinde, özellikle de Türkiye'de durum değişti. Kimse kendisine rakip istemiyor. Adam bile bile kendisine rakip yetiştirir mi? Bu bilgilerin ücretsiz olarak dağıtılmasını bir kenara bırakın, ücretli eleman dahi bulmakta güçlük çekiyorsunuz. Çünkü, para vererek yaptıracağınız bir projeyi yapacak olan adam, sizden alacağı üç kuruş parayla, size sürdürülebilir bir proje sunmaz. Aynı işi kendisi yapmaktadır zaten. Size değil, kendisine kazandırmaktadır.

  Arda Kutsal'ın konusuna gelince de, kimsenin reklam yapma zorunluluğu yoktur. Sanki ücretli bir hizmet almışsınız gibi de mail atarak bu duruma karşı olumsuz tavır sergileyemezsiniz. Adam yine insaflı davranmış ve konusunu açmış. Sen forumunu satmak için bu kadar zorlanıyorsan, zaten "marka" olamamışsın ki!

  domain adının 10-15 yıllık geçmişe sahip olması, seni marka yapmaz. Sen insanlara ne sundun bugüne kadar? Nasıl bir katmadeğerin oldu? Önce bunların cevabı verimeli.

  Umarım söylemek istediklerimi yeterince aktarabilmişimdir.

 54. Sesli Chat Sesli Chat

  Öncelikle Harika bir makale yazmışsınız hocam iyinet güzel bir domain