Google Büyümede Bing ve Yahoo'nun Gerisinde Kalıyor

Google Büyümede Bing ve Yahoo'nun Gerisinde Kalıyor

nielsen_logoNielsen'in Temmuz ayı için hazırladığı arama motoru pazarı raporuna göre Google küçükte olsa kan kaybetti. Amerika için hazırlanmış olan rapora göre Yahoo %11, Bing %8 büyürken Google'un büyüme oranı %3'lerde kalıyor. Bing'in pazarlama kampanyalarıyla kendine pay elde etmesinin ardından geçtiğimiz haftalarda Microsoft ile Yahoo'nun yaptığı ortaklık da kullanıcıların bir kısmının ilgisini çekmiş anlaşılan.

niel-july

Google'ın arama konusunda yeni teknolojiler üzerinde çalıştığını biliyoruz. Ancak pek çok otorite Google'ın rakipleri atak üstüne atak yaparken arama konusunda yeni bir şeyler ortaya koyması gerektiğini düşünüyor. Bunun dışında Google gerçek zamanlı arama kavramının da dışında kalmış durumda, Facebook'un yeni hayata geçirdiği arama özellikleri ve Friendfeed'i satın almasının bu alanda Facebook'un erken davranıp öne çıkmak istediğinin göstergesi olarak kabul ediliyor. Durum böyleyken Google'ın Twitter'ı satın almaktan başka şansının kalmadığı pek çok farklı platformda dile getiriliyor.

Yine de arama devi için tehlike çanları çalmaktan çok uzak, özellikle Chrome tarafında olan gelişmeler ile Google sadece internet değil bilgisayarların her türlü yazılım ihtiyacını gidererek tümden bir ele geçirme planı yapıyor. Türkiye'de ise Google'ın yanına yanaşabilecek hiçbir arama motoru bulunmuyor. Türk internet kullanıcıları Google'ı o kadar benimsemiş durumda ki çoğunlukla bilinen bir yöntem olarak adres satırı yerine site adının ya da linkinin direkt Google'a yazıldığı birçoğumuzun dikkatini çeken örnekler arasındadır.

Dünyada büyüme ivmesi yavaşlamış olsa da Google için arama pazarı liderliğinin kaybedilmesi çok mümkün gözükmüyor. Elbette geçmişten bildiğimiz bir Altavista vakası varken bu konuda çok da kesin konuşmak doğru olmaz ama, Google'ın yapabileceklerini düşününce bu fikrimiz de oldukça pekişiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.