Google Büyümede Bing ve Yahoo'nun Gerisinde Kalıyor
Arama Servisleri

Google Büyümede Bing ve Yahoo'nun Gerisinde Kalıyor

nielsen_logoNielsen'in Temmuz ayı için hazırladığı arama motoru pazarı raporuna göre Google küçükte olsa kan kaybetti. Amerika için hazırlanmış olan rapora göre Yahoo %11, Bing %8 büyürken Google'un büyüme oranı %3'lerde kalıyor. Bing'in pazarlama kampanyalarıyla kendine pay elde etmesinin ardından geçtiğimiz haftalarda Microsoft ile Yahoo'nun yaptığı ortaklık da kullanıcıların bir kısmının ilgisini çekmiş anlaşılan.

niel-july

Google'ın arama konusunda yeni teknolojiler üzerinde çalıştığını biliyoruz. Ancak pek çok otorite Google'ın rakipleri atak üstüne atak yaparken arama konusunda yeni bir şeyler ortaya koyması gerektiğini düşünüyor. Bunun dışında Google gerçek zamanlı arama kavramının da dışında kalmış durumda, Facebook'un yeni hayata geçirdiği arama özellikleri ve Friendfeed'i satın almasının bu alanda Facebook'un erken davranıp öne çıkmak istediğinin göstergesi olarak kabul ediliyor. Durum böyleyken Google'ın Twitter'ı satın almaktan başka şansının kalmadığı pek çok farklı platformda dile getiriliyor.

Yine de arama devi için tehlike çanları çalmaktan çok uzak, özellikle Chrome tarafında olan gelişmeler ile Google sadece internet değil bilgisayarların her türlü yazılım ihtiyacını gidererek tümden bir ele geçirme planı yapıyor. Türkiye'de ise Google'ın yanına yanaşabilecek hiçbir arama motoru bulunmuyor. Türk internet kullanıcıları Google'ı o kadar benimsemiş durumda ki çoğunlukla bilinen bir yöntem olarak adres satırı yerine site adının ya da linkinin direkt Google'a yazıldığı birçoğumuzun dikkatini çeken örnekler arasındadır.

Dünyada büyüme ivmesi yavaşlamış olsa da Google için arama pazarı liderliğinin kaybedilmesi çok mümkün gözükmüyor. Elbette geçmişten bildiğimiz bir Altavista vakası varken bu konuda çok da kesin konuşmak doğru olmaz ama, Google'ın yapabileceklerini düşününce bu fikrimiz de oldukça pekişiyor.

Yorumlar (14)
 1. Belliydi böyle olacagı bing ve yahoo güçlerini birleştirince ciddi bir rakip oldu google için ...

 2. Bildirmen Bildirmen

  Google'gibi bir devin %3'lük büyümesiyle yeni çıkan Bing'in %8 büyümesinin arasında bir fark var. Ayrıca Yahoo ve Microsoft ne kadar el ele verirse versin Google liderliğini sürdürecektir. Çünkü Yahoo bir arama motorundan çok bir portal. Microsoft ise bilgisayar yazılımları üreten bir şirket. Google ise arama motoru. Diğerlerinden daha tecrübeli bu alanda.

 3. Said Murat Said Murat

  Her ne kadar her şirket gibi büyümeye ihtiyacı olsa da Google'ın, Bing ve Yahoo kadar yok... Bing ve Yahoo, insanların kalplerine oturma çabası vermekte aynı zamanda. Tek hedef büyümek değil yani. Ama Google, sadece büyüyor... O yüzden yaptığı çalışmalar ve proje gelişimleri bakımından Bing ve Yahoo'nun arkasında gibi görünse de, aslında herşeyi alttan alttan çok iyi götürüyor. Aksi olsaydı Microsoft Başkanı Steve Ballmer, Google'ın yeni işletim sistemi projesi karşısında köpürmezdi. Ve hatta ofisindeki koltukları kırmazdı. Tamam istatistiksel olarak Yahoo ve Bing daha fazla gelişim potansiyeline ve çabasına sahip. Ama pazar payı %64'te olan Google'ı(ki bu dünya ortalaması, Türkiye için %90 diyebiliriz diye düşünüyorum) yakalayabileceklerini sanmıyorum...

  Bing ve Yahoo çok tatlı bir ortaklığa imza attı... Bing'in işlevsel yazılımından bahsedildi, Microsoft tarafından. Yahoo'nun da reklam potansiyelinden ve milyonlarca satırlık bir üyelik veritabanından... Lakin, Yahoo Google'dan önce kurulmasına ve NET pazarına girmesine rağmen, önüne çıkan çakıl taşlarına takıldı ve yuvarlandı. 2008 yılında Microsoft'un evlilik teklifine sıcak bakmadı. Çeyiz parasını da çok istedi aslında. Kız evi naz evi ama Microsoft da fazla naz aşık usandırır dedi açıkcası... Sonra ne oldu? Yahoo ne yaptı? Bing üzerinden Microsoft'un çıkma teklifini kabul etti... Peki değişen neydi? Değişen şey, bu sadece bir ortaklık. Halâ pazarda varlığını sürdürmek istiyor, Yahoo... 4 Şubat 2008 tarihinde Microsoft, Yahoo! Inc. için 44.6 milyar dolarlık bir teklif yapmıştı. Hatırlarsınız. Teknoloji portalları çalkalanmıştı. Hatta haber siteleri de. Yahoo ise bu teklifi reddetmişti. Ve kendince haklıydı. Ama gerçekten haklı ve mantıklı bir karar mı? Bunu zaman gösterecek...

  Velhasıl... Yahoo ve Bing'in daha çoook çalışması lazım. Önlerinde büyük bir okyanus var. 11 Bin çalışanı olan ve 1995'te iki üniverite öğrencisinin(Jerry Yang ve David Filo) kurduğu Yahoo'nun daha da canlanması gerekiyor... Çeşitli anketlerle ben de yakın dostlarım da kamu oyunu yoklarken, Türkiye piyasasının hakiminin Google olduğunu görüyoruz. Google da iki üniversiteli arkadaş(Larry Page ve Sergey Brin) tarafından kurulmadı mı? Hem de Yahoo'dan sonra(1998'de)... Erken çıkan yol alır derler. Ama Google geç çıkmasına rağmen epey yol aldı... Ve sadece bir arama motoru olarak kalmadı. Web tarayıcıdan işletim sistemine, resim düzenleyiciden mobil işletim sistemine, mail servisinden reklam hizmetlerine, document sisteminden web servislerine kadar onlarca projeye imza attı... Bu istatistiklere güveniyorum. Ancak bunları görmeyip Google'ı 'gelişmiyor, geliştirmiyor' olarak nitelendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum...

  Saygılar, Said MURAT

  saidmurat.com

 4. Google zaten büyümüş büyüyeceği kadar daha ne kadar büyümesi bekleniyorki? 10m aramada 6m google'ın.. %3lük büyüme gayet iyi şu durumda...

  1. Said Murat Said Murat

   Kesinlikle katılıyorum. Tamam, gelişim ve büyüme jenerasyona uygun olarak gerekli. Ama Google'ın gelişmediğini ya da gelişime açık olmadığını ve Yahoo-Bing ikilisinin karşısında pasif kaldığını söylemek oldukça yanlış kanaatimce...

 5. "Buyume orani" genelde aldatici bir istatistiktir.

  Google'in %3 buyumesi = 200.000 artis

  Yahoo'nun %11 buyumesi = 180.000 artis

  Bing'in %8 buyumesi = 70.000 artis

  Bu rakamlara bakarak, Google bing'e gore %300 daha fazla buyudu de diyebilirsiniz ;)

  "Lies, damn lies and statistics" sozu bosuna soylenmemis http://en.wikipedia.org/wiki/Lies,_damned_lies,_and_statistics)

  1. Güzel yorum. Aynen katılıyorum.

  2. Said Murat Said Murat

   Kesinlikle muhteşem bir yorum... Teşekkürler...

 6. Cem Argun Cem Argun

  Bu trendler devam ettiğinde bile Yahoo+Bing, Google'ı ancak 2022 yılında yakalıyor. 2022'ye dek Bing ve/veya Yahoo kalmayacağına dair bahse girebilirim.

  Search sonuçlarında %3 büyüme Google için yeterlidir. Google'ın gelirlerinin snowball etkisiyle çok daha büyümesine yeterli olur.

  Google'ın 2008 personel başı geliri 1 milyon USD üzerinde. Bunu sadece 20 bin kişiyle yapıyorlar, oysa Microsoft'da 90 bin kişi çalışıyor, personel başı gelir 664 bin USD.

  Google lehine bu leverage Bing ve Yahoo'nun 2022'ye kadar dayanmasını imkansız kılar...

  1. Güzel bir noktaya dokunmuşsunuz. Bu yazıdaki yorumlardan haber yapmak geldi içimden.

 7. Cem Argun Cem Argun

  Bir de tabi growth of revenue/serach açısından değerlendirmek gerekir ki, Google bu noktada daha da fark atar.

  Yani arama miktarındaki artış gelire dönüşmedikçe bir anlam ifade etmez...

 8. Google'ın yenilik yapmadığı boş bir savsata neden derseniz buradaki haberlerde yenilik yaptığını görüyorsunuz ama bu yaptığı yrnilikleri microsoft kadar reklam yapmadığı için pek bilinmiyor.Çünkü google bütün servislerini ve yeniliklerini uygularken reklam yapmadı ve bu stratejiyi şirket stratejisine çevirdi.

  İşte arama motorundaki yenilikler;

  http://news.google.com.tr/news?hl=tr&q=google++caffeine&um=1&ie=UTF-8&ei=K1KJSrHNHJa4sgboqIHyBw&sa=X&oi=news_group&ct=title&resnum=1

  http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/08/help-test-some-next-generation.html

 9. Büyüyüecek bir yeri kalmadığındandır artık belki? Bing istediğini yapsın, Google'ı bırakacağımı sanmam.

 10. bing kişisel siteme baya ziyaretçi göndererek sevgimi kazanmaya başladı :)