En Çok Google'layan Ülkeyiz
Analiz

En Çok Google'layan Ülkeyiz

Google Türkiye ofisini açalı 3 yılı geçti ve o günden bugüne şirketin Türk internet kullanıcısı ortalama %50 oranında yükseldi.

Google'ın arama motoru olarak üstünlüğü herkes tarafından bilinir. Buna rağmen Microsoft'un yeni ve iddialı arama motoru Bing'in Live Search'e göre performansı şimdilik paralel gitse de son yapılan Microsoft-Yahoo arama teknolojileri anlaşması ile Steve Ballmer Google'a kafa tutmaya kararlı görünüyor.

İstatistikler ve yapılan araştırmalar ise bu kararlılıkla ilgili bize bazı fikirler verirken, ülkemizdeki arama motoru eğilimlerini de gözler önüne seriyor.

Ülkemizdeki Google performansına geçmeden önce geçen yıllarda arama motorlarının istatistiklerine bir göz atalım.

Son iki yılın Ağustos ayı performanslarına baktığımızda Google'ın açık ara önderliği görülüyor. Raporlara göre kendi işini iyi yapan Google, 2007'de %89,98 olan payını, 2008'de %90,77'ye yükseltmiş. Bu dönemde Yahoo ve Live Search'u topladığımızda ise, 2007'de %5,50, 2008 de ise sadece %5,05 'lik bir oran elde ediliyor.

google-arama-oranlari2009 yılına geldiğimizde ise Google, istikrarlı yükselişini sürdürken, ilk iki ayda Yahoo ve Live Search'te de bir yükselme görülüyor. İlk 10'da Çinli arama motoru Baidu'yu göremesek de, Rus asıllı Yandex kendine 10. sırada yer bulmayı başarıyor.

google-2009-arama-oranlari1Detaylara indikçe elbette sonuçlar ülkesel düzeyde  çeşitlilik arzediyor. Bu konuda yeni açıklanan bir rapora göre Türkiye, internet aramasında Google'ın en fazla söz sahibi olduğu ülke olarak göze çarpıyor.  Advertising Age'in bu raporuna göre Amerika'da Google'in payı %60 iken Avrupa'da bu oran %75-85 arasında değişiyor.

Çin’i listede göremesek de Japonya ve Kore’de Google’ın, Asyalı arama motorlarıyla pek başa çıkamadığını söyleyebiliyoruz. Ülkemizde ise bu oran %90'ın üzerinde ve zirveyi kapatıyor.

İnternetin gelişmekte olduğu ülkeler arasında gösterilen Türkiye'de en fazla anlık mesajlaşma da vakit geçirildiğine ilişkin rapora rağmen, Live Search'ün Google'a karşı etkisiz kalması da sanki bazılarını göreve çağırıyor.

Bu sonuca Avrupa'nın internette en çok vakit geçiren ülkesi olduğumuzu göz önüne alarak ulaştığımızı düşünebiliriz ama bundan daha önemlisi çoğu Türk internet kullanıcısının Google'ı web tarayıcısının adres satırı yerine kullanıyor olması. Teknik ve pazar payı analizlerini bir kenara bırakırsak Türk insanının Google'ı(1) sevdiğini(2) rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorumlar (27)
 1. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  "alan adını Google’a yazarak sitelere ulaşan bir kitle olduğunu bildiğimden çok fazla yorum yapamıyorum"

  gerçekten bu konu benimde çok dikkatimi çekiyor, özellikle türk internet kullanıcısı bilinçlendiğinde ve girmek istediği siteyi adres çubuğuna yazdığında bir çok şeyin değişeceğini inanıyorum.

  işte bir kaç ufak bilgi:

  haziran ayı kelime arama bilgileri

  mynet: 45.500.000 kez aranmış

  maynet: 823.000

  facebook:185.000.000

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Şunlar aramalar daha çarpıcı sanırım;

   mynet.com - 12.000.000

   milliyet.com - 23.900.000

   ve google.com.tr - 134.000.000

  2. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

   Bu benim de ilginç bulduğum bir konu. Adres çubuğu kullanmayan o kadar çok insan varki..

   Yurtdışında nasıl acaba bu durum?

 2. Antifriz Antifriz

  Türk insanının Google'ı tutması bana göre oldukça ilginç. Çünkü elimde istatistikler olmasa da gözlemleyebildiğim kadarıyla Türk insanı tam bir Microsoft tiryakisi.

  IE dışında neredeyse başka tarayıcı kullanılmadığı gibi, MSN diye bir şeyden Avrupalıların haberi yokken, hemen hemen her Türk kullanıcı orada. Email adreslerine baktığınız zaman da, Türk insanının hotmail'i baş tacı yaptığını görürsünüz. gmail hala daha emekliyor.

 3. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Windows,Google,MSN,Facebook.Bizde hepsi rakipsiz.Çıkarılabilecek sonuç: biz neyi önde görüyosak onu seviyoruz.Alternatiflere asla şans tanımıyoruz.Neyseki Youtube yasaklı da o alanda birkaç alternatif tanıdık :)

 4. Volkan Biçer Volkan Biçer

  Az bile yapmışız :)

 5. Hüseyin Çelik Hüseyin Çelik

  Türkiye de internet bilinci oturmadı ve bir süre daha oturması beklenemez.Verilmiş örneklerden maynet'i arama yaptıran kişi profillerini bir düşünelim? Ayrıca msn,ie,windows ve hotmail'in Türkiyede halen tavan yapması genel kitlenin yine acemi veya bilinçsiz olmasından,ne dersek diyelim.İnsanlarımız bir gmail'i bilmiyor,skype'ı bilmiyor.XP ye alternatif bir pardusun oldugunu bilmiyor.Halen "video indirmiyorum pc'me,youtube dan izliyorum ozaman kota gitmiyor" diyor,küçük dağları ben yarattım havasıyla...Okumayı da sevmiyorlar ki yazalımda okusunlar,izlemiyorlar int programlarını öğrensinler.E biz daha ne yapalım!

  1. çok haklısın bazende çok biliyorlarmış gibi adamı sinir ederler.Üzümünü ye bağını sorma işi gibi davranıyoruz genelde adam daha windows'tan başka işletim sistemi olup olmadığını bile bilmiyor.Google'ın altında yatan teknolojiyi dahi bilmiyorlar.Bir gün olsun küçük beyaz kutuya yazdıkları yazının sonuca nasıl götürdüğünü merak etseler.Bu alanda bir çalışma yapılması gerektiğini düşüncesindeyim.Windows 7 çıkacağı haberi duyulduktan 9 ay sonra bir kişinin haberi olması mümkün müdür.Merak henüz bizim alamadığımız bir hediye.

 6. söylesenize kaçımız tübitak destekli bilgi.com arama motorunu kullanıyoruz?

  1. söylesenize neden google kadar hızlı değilsiniz?

   1. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

    söylesinize tübitak neden destek vermiş yenilikçi ne varöış bilgi.com da

  2. Berk Pinat Berk Pinat

   ohoooo...kendi ismimi arattım 5 dakikadır beklıyorum tık yok...acaba sen neden kullanıyorsun onu bır anlasam? ne gerek var google varken baska ruzgarlara kapılmaya? var ıste en ıyısı ne gerek var bulantıya..

 7. Peter Pan Peter Pan

  Sonuçlar beni hiç şaşırtmadı.

  Google hak ettiği yerde. İşini çok iyi yapıyor, çok başarılı. Alternatif olarak Türkiye'de sunulan servisler ABD'de amatör site bile olarak kabul edilmez. Google servisleriyle açık arada önde olması beni sevindiriyor. ABD'de Bing'i kullanan bilinçsiz kullanıcıları düşününce daha bir umutlandım. :)

  Bir çoğu explorer'da default olarak gelen arama motorunu değiştirmeyi bile bilmiyor.

 8. "söylesenize kaçımız tübitak destekli bilgi.com arama motorunu kullanıyoruz?"

  bilgi.com u bir kullanayım dedim.ohoo dedim kapadım.TSİ 04.07 de arama yaptım ama sonuçlar için epey beklemem gerekti.

 9. Siyah Sapkali Siyah Sapkali

  Bunun ana sebebi kaliteli turk arama motorunun olmamasi.

 10. haha bu yazıyı paylaşmassam olmaz şimdi

 11. Alan adı yazarak internete girmek, hemde https://webrazzi.com şeklinde yazarak... Bu benim de dikkatimi çekti. Her nekadar bize mantıklı gelmesede, herhangi bir türk kullanıcı Google'ı adres satırından daha güvenilir buluyor.

 12. Otomatikportakal Otomatikportakal

  bir internet kullanıcısı, arama motorundan aradığı şeyi bulmasını ister. başka da birşey istemez. bunu da en iyi google yapıyor. bu kadar basit.

 13. Çakma Blog Çakma Blog

  Freelance tasarımcıların en büyük kabusu bu sibop insanlar.

  Web sitemden numaramı bulmuş sitesin yapmak için anlaştık adamla. sitesinin tasarımını bitirdim. Adamı aradım siteniz hazır paramı alayım diye. Adam googledan site adresini arıyor. Daha google'a çıkmamış adamın sitesi sen benim sitemi yapmadın diye adam paramı vermiyor. Adamın anlayacağı dilden söylemeye çalışıyorum. Abicim diyorum internet sayfasını açınca en üstte uzuun beyaz bir yer var google.com.tr yazıyor sitenin adını oraya yazıcaksın o zaman çıkıcak diyorum. Yok diye orası internet değilki insanlar bilmez orayı girmezler o zaman siteme. googledan giriliyo internet sitelerine çünkü dedi adam bana. 2 hafta bekledimki google'da çıksında bende paramı alayım adamdan.

  Böyle içler acısı bir durumda şuanda insanımız.

 14. Ömer Kayapınar Ömer Kayapınar

  Çakma Blog gerçekten hayretler içinde ve o kişiye çok karmaşık duygular hissederek okudum yorumunu Allah sabır versin =))

 15. İkinci El Eşya İkinci El Eşya

  Ciddi Söylüyorum GOOGLE Manya Oldum Günde EN az 200 defa 2 el eşya-ikinci el eşya yazıyorum Sitemin Yeri Değişmişmi Diye :D:D:D

 16. Kullanıcıların Google'ı bu denli tercih etmelerinin sebebini araştırmak gerek. Güvenilir mi buluyorlar? Buluyorlarsa haklılar. Adres ezberlemek mi istemiyorlar? Haklı olabilirler, ezberlemek istemeyebilirler. Genelde bunu yapan insanlara sorduğumda, bana "...yazıyorum, ikinciye tıklıyorum" diyor: Tembellik. Bu galiba, doğru kullanım alışkanlığı edinememekle oluyor. Bunu nereden öğrenecek? TV'den mi, gazeteden mi? Olabilir, ancak şu ankilerle mümkün değil. En azından TRT'nin günde birer dakikalık, birkaç kez yayınlayacağı kısa görüntüler bile işe yarayabilir.

  Ayrıca @Çakma Blog'a sabır kere sabır diliyorum. Gerçekten zor durum. İnsanın çalıştığı insanı seçerken daha bir seçici olması gerekiyor.

 17. ben google da arama kısmına google.com yazan bile şahit oldum, bu sonuç gayet normal..biz internet otamında googlelaşmış bir toplumuz...

 18. 2 El Eşya Alanlar 2 El Eşya Alanlar

  doğruyu söylemek gerekirse google den başka arama motoruda yok gibi birşey ama yaaa ne istersen var yok yok diycek kadar :D:D tşk... Googleee

 19. Zayifkalin Zayifkalin

  Ülkemiz insanı arkadaşlarında dedigi gibi siteleri google girip aradıktan sonra google daha TR de 1 numara olmaya devam edecektir..

 20. Serkan Serkan

  Bizim insanımız gireceği siteyi bile google arama sayfasına yazıp öyle giriyor. Adres çubuğu kullanma alışlanlığı olmayan pek çok kişi biliyorum..

 21. Réplika Réplika

  Üşengeçlik sayesinde google da bir numara olduk. Site ismini google a yazıpda o siteye girenler oldukça biz o birinciliği 2011de de kaptırmayız.