Türkiye İnternette En Çok Anlık Mesajlaşmada Zaman Geçiriyor
Arama
Genel

Türkiye İnternette En Çok Anlık Mesajlaşmada Zaman Geçiriyor

messengers

comScore Mayıs ayında Nisan ayını kapsayan ve Türkiye’nin Avrupa genelinde internette en çok zaman geçiren ülkesi olduğunu gösteren bir rapor yayımlamıştı. Şirket bu sefer Türkiye’ye özel yeni bir rapor yayınladı ve Mayıs ayında yine internette en çok zaman geçiren Avrupa ülkesinin Türkiye olduğunu tekrar belirterek, kişi başına ortalam 30 saatimizi internette geçirdiğimizi belgeledi.

Raporun bir diğer öne çıkarttığı nokta ise Türk internet kullanıcısının internette en çok zamanı anlık mesajlaşmada harcadığı oldu. İnternet üzerinde geçirilen toplam zamanın %25.9’unu kapsayan anlık mesajlaşmayı, %9.9 ile sosyal ağlar takip ediyor. Oyun %6.9 ve e-posta ise %4.6 ile sosyal ağlardan sonra en çok zaman geçirilen online aktiviteler oluyor.

comscore-may1

comScore’un raporda sunduğu bir diğer veri ise Mayıs ayında 14.4 milyon kullanıcının sosyal ağlardan birisini ziyaret ettiği. Çok şaşırmadığımız bir bilgi olarak en çok ziyaret edilen sosyal ağ 13.1 ziyaretçi ile Facebook olarak belirlendi. Facebook’u 2.5 milyon ile MyNet Eksenim ve 2 milyon ziyaretçi ile Netlog takip ediyor.

comscore-may2

Son olarak belirtmekte fayda var, comScore Türkiye’nin toplam internet popülasyonunu 27,126,855 olarak kabul ediyor ancak araştırmalarında internet cafe’lerden ve mobil cihazlardan gerçekleşen erişimi saymıyor ve sadece 15 yaş üzeri popülasyonu değerlendirmeye alıyor. Bu şekilde bir filtreme ile de 18.1 milyon internet kullanıcı üzerinden değerlendirmelerini yapıyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (9)
 1. Kamil Özgenbaş dedi ki:

  Bizimde tahmin edebileceğimiz sonuçlar ortaya çıkmış, şaşırtıcı bir oranlama yok.

  Yazıyı okurken ilk aklıma takılan %25.9′unu kapsayan anlık mesajlaşmanın dahılımı, daha doğrusu talk’ın bu oranda ki payı, +yükşeliş mi? alşalış mı? evresinde olduğu, galiba bu veri paylaşılmamış.

 2. Bülent Sakarya dedi ki:

  demek ki bi msn botu yazıp site haberlerini o bot üzerinden de iletmek lazım..

  1. Turan Gürler dedi ki:

   çok mantıklı valla aman çalmasınlar fikrinizi 😛 🙂

 3. OgrenGec dedi ki:

  Maalesef İnternet dünyasında sadece tüketici durumundayız üretim yok.

 4. S4l1h dedi ki:

  Sanırım buna destek açan ADSL oldu. Yaşım kçüktür ama dial-up ile bağlanırken 1-2 kişi online bulmak zordu. Şimdi insanlar uyurken bile IM yazılımını açık bırakıp uyuyor.

 5. Ömer dedi ki:

  Günde 9.4 milyar ileti atılıyormuş msn’den 😐

Bir Yorum Yazın