Türkiye İnternette En Çok Anlık Mesajlaşmada Zaman Geçiriyor
Genel

Türkiye İnternette En Çok Anlık Mesajlaşmada Zaman Geçiriyor

comScore Mayıs ayında Nisan ayını kapsayan ve Türkiye'nin Avrupa genelinde internette en çok zaman geçiren ülkesi olduğunu gösteren bir rapor yayımlamıştı. Şirket bu sefer Türkiye'ye özel yeni bir rapor yayınladı ve Mayıs ayında yine internette en çok zaman geçiren Avrupa ülkesinin Türkiye olduğunu tekrar belirterek, kişi başına ortalam 30 saatimizi internette geçirdiğimizi belgeledi.

Raporun bir diğer öne çıkarttığı nokta ise Türk internet kullanıcısının internette en çok zamanı anlık mesajlaşmada harcadığı oldu. İnternet üzerinde geçirilen toplam zamanın %25.9'unu kapsayan anlık mesajlaşmayı, %9.9 ile sosyal ağlar takip ediyor. Oyun %6.9 ve e-posta ise %4.6 ile sosyal ağlardan sonra en çok zaman geçirilen online aktiviteler oluyor.

comscore-may1

comScore'un raporda sunduğu bir diğer veri ise Mayıs ayında 14.4 milyon kullanıcının sosyal ağlardan birisini ziyaret ettiği. Çok şaşırmadığımız bir bilgi olarak en çok ziyaret edilen sosyal ağ 13.1 ziyaretçi ile Facebook olarak belirlendi. Facebook'u 2.5 milyon ile MyNet Eksenim ve 2 milyon ziyaretçi ile Netlog takip ediyor.

comscore-may2

Son olarak belirtmekte fayda var, comScore Türkiye'nin toplam internet popülasyonunu 27,126,855 olarak kabul ediyor ancak araştırmalarında internet cafe'lerden ve mobil cihazlardan gerçekleşen erişimi saymıyor ve sadece 15 yaş üzeri popülasyonu değerlendirmeye alıyor. Bu şekilde bir filtreme ile de 18.1 milyon internet kullanıcı üzerinden değerlendirmelerini yapıyor.

Yorumlar (6)
 1. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  Bizimde tahmin edebileceğimiz sonuçlar ortaya çıkmış, şaşırtıcı bir oranlama yok.

  Yazıyı okurken ilk aklıma takılan %25.9′unu kapsayan anlık mesajlaşmanın dahılımı, daha doğrusu talk'ın bu oranda ki payı, +yükşeliş mi? alşalış mı? evresinde olduğu, galiba bu veri paylaşılmamış.

 2. demek ki bi msn botu yazıp site haberlerini o bot üzerinden de iletmek lazım..

  1. Turan Gürler Turan Gürler

   çok mantıklı valla aman çalmasınlar fikrinizi :P :)

 3. Ogrengec Ogrengec

  Maalesef İnternet dünyasında sadece tüketici durumundayız üretim yok.

 4. Sanırım buna destek açan ADSL oldu. Yaşım kçüktür ama dial-up ile bağlanırken 1-2 kişi online bulmak zordu. Şimdi insanlar uyurken bile IM yazılımını açık bırakıp uyuyor.

 5. Günde 9.4 milyar ileti atılıyormuş msn'den :|