Nokia N97'yi İnceledik!

100_0769_main

Nokia'nın amiral gemisi N97 sonunda elimize geçti. Önümüzdeki ay satışa sunulması beklenen telefonu inceleme fırsatı bulduk. N97, iPhone öldürücü olarak konuşulsa da aslında öyle bir misyonunun olmadığı ortada. Diğer Nokia modellerinden işleyiş olarak bir farkı olmayan üründe standart Symbian S60 işletim sistemi ve kullanıcı arayüzüyle geliyor. Dokunmatik ekranının ise daha önce deneme fırsatı bulduğumuz Nokia 5800'den daha hassas ve daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak rakiplerindeki dokunmatik ekranların yanına yanaşabilecek gibi değil.

Nokia "dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar" tanımına tam karşılık gelen ilk telefonu olan N97, rakiplerine göre çok daha şık ve ergonomik bir tasarıma sahip. Telefonu ilk elinize aldığınız anda kalitesini hissediyorsunuz. Sürgülü fiziksel klavyesi ve boyutlarına göre hafif olması N97'yi öne çıkartan özellikleri.  Özellikle fiziksel klavyesini ben çok basit ve rahat buldum. Klavye konusunda söylenebilecek tek eksik ise 5800'de bulunan sanal klavyenin yatay versiyonun bulunmaması.  İleriki dönemlerde yapılacak yazılım güncellemelerinde yatay klavye gelecektir umarım.

N serisi kullanıcılarının diğer telefonları kullanmamasının en büyük sebeplerinden biri olan yüksek kaliteli kamerada unutulmamış. 5 megapixellik Carls Zeiss lensli kamerası piyasadaki tüm akıllı telefonlardan daha kaliteli çekim yapıyor. N97'nin ön yüzünde bulunan diğerine göre düşük kalitedeki kamera sayesinde görüntülü konuşma yapılabiliyor. Ayrıca ön yüzdeki kameradan çekim yapmakta mümkün. Nokia kamera işini iyi biliyor. 16 veya 32 GB'lık dev hafızalara sahip olan telefonda standart müzik ve video menüleri kullanılmış. Dokunmatik ekranlı bir model olduğu için şarkı listesi oluşturma gibi işlemlerde sürükle bırak mantığı olacağını düşünmüştüm ancak 5800'deki standart bir menüyle karşılaşmak hayal kırıklığı yarattı.

100_0843_main

N97'de aktif bir başlangıç sayfası var. Bu başlangıç sayfasından uygulamaların widgetları yer alıyor ve internet bağlantısı olduğunda güncellemeler gerçekleştiriliyor. Telefon üzerinde kurulu olarak Facebook, Hi5, Qik, Amazon ve hava durumu uygulamasıyla birlikte birkaç uygulamayla daha geliyor. Yüklü gelen uygulamalardan sadece Facebook ve hava durumu uygulaması kendine has tasarımlarıyla ilgi çekiyor. Geri kalan uygulamalar bilindik basma kalık Symbian uygulamaları olarak sınıfta kalıyor. Bu fırsatla Nokia'nın uygulama marketi Ovi'yi de inceleme fırsatı buldum. Ovi halen istenilen düzeye gelememiş ne yazık ki, ücretli ve ücretsiz uygulamaların sayısı çok yetersiz. Böyle güçlü bir cihazın kullanabileceği çok daha fazla uygulama olmalıydı. Apple uygulama ekosistemini çok başarılı kurabilmişti. Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Symbian'da halen istenilen uygulamaların bulunmaması düşündürücü.

Sonuç olarak Nokia çok kaliteli bir telefon yapmayı başardı. N97'yi ilk elinize aldığınız andan itibaren telefon ne kadar kaliteli olduğunu hissettiriyor. Keşke bu sözleri telefonun yazılım tarafı için de söylebilseydik. Dokunmatik ekranından uygulamalarına, menü tasarımlarına kadar 5800'den çok büyük bir fark göremedik. Amerika fiyatı $700 olarak duyurulan telefonun Türkiye'de $850-1000 civarında fiyatlandırılacağını düşünüyorum. 3G destekli bir internet telefonu olması yüzünden GSM operatörlerinin ilgisini çekecek olan N97, Ağustos ayıyla birlikte aktif kullanımına başlanacak olan 3G'li paketler ile birlikte satılabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.