Avrupa'nın internette en çok zaman geçiren ülkesi: Türkiye

Avrupa'nın internette en çok zaman geçiren ülkesi: Türkiye

comScore, Türkiye ile ilgili ilk raporunu bugün itibariyle yayınladı. Rapora göre Türkiye Avrupa'nın en büyük 7. internet popülasyonuna sahip. Bunun yanında bir diğer önemli veri de Türk internet kullanıcılarının Avrupa genelinde internette en çok zaman geçiren kullanıcılar olmaları. comScore World Metrix ölçümlerine göre Nisan 2009'da 15 yaş ve üzeri 17 milyon Türk internet kullanıcısı kişi başına ortalama 3044 sayfa içerik gezmiş ve ortalama 32 saatini internette geçirmiş.

Rapor kapsamında değerlendirilen 17 Avrupa ülkesi arasından 40 milyon kullanıcı ile en büyük popülasyona sahip Almanya'yı 36.8 milyon ile İngiltere ve 36.3 ile Fransa takip ediyor. Türkiye bu sıralamada 17 milyon kullanıcısı ile 7. sırada yer alıyor. Tüm sıralama ve ülkelerin internette harcadıkları zamana yönelik çizelge şu şekilde:

comscore_april2009_1

comScore'un raporunda da özellikle belirttiği bir nokta var ki, 17 milyon internet kullanıcısı, internet kafelerden yapılan erişim, mobil internet (cep telefonu, PDA vs.), ve 15 yaş altı grupların dışında kalan bir popülasyonu temsil ediyor. Şirket, Türkiye'nin tüm bu kriterler göz ardı edildiğinde sahip olduğu internet kullanıcı sayısını 26,751,449 olarak kabul ediyor.

Rapor kapsamında Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 15 internet şirketi de paylaşılmış. Rapora göre Google siteleri 16 milyondan fazla ziyaret ile Nisan 2009'un en popüleri olmuş ve toplam popülasyonun %90'ına ulaşmış. Microsoft siteleri 15.5 milyon, Facebook 12.8 milyon, Doğan Online siteleri (ekolay, fanatik vs.) ise 10.1 milyon ziyaretçi almış. Benim dikkatimi önemli bir nokta da raporda Blogcu.com'un MyNet'in üzerinde yer alması ve Milliyet.com.tr'den sonra en çok ziyaret edilen 6. site olması oldu.

Hurriyet.com.tr'nin Alexa'nın aksine comScore'a göre Milliyet.com.tr ve MyNet'in gerisinde kalması da dikkat çekici. Bunun sebebi Hurriyet.com.tr'nin toplam trafiğinin %5.3'ünü oluşturan Almanya trafiğinin ölçümde göz önüne alınmaması olabilir. Malum, comScore Türkiye'deki ölçümünü sadece Türkiye'deki kullanıcılar üzerinden yapıyor.

Türkiye'nin en popüler 15 internet şirketine ait tüm sıralama şu şekilde:

comscore_april2009_2

Rapordaki veriler ışığında comScore Avrupa Direktörü Mike Read, Türk internet kullanıcısının kişi başına internette harcadığı zaman ve tükettiği içerik anlamında Avrupa'yı geride bıraktığını belirtiyor ve ülkemizin dijital pazarlama ve reklam anlamında önemli fırsatları olduğunu da ekliyor.

Sürekli global internet kullanımları üzerinde comScore verilerini takip eden birisi olarak, sonunda Türkiye özelinde bu tür bir rapor almış olmaktan son derece memnun oldum. Ülkemizin global internet pazarlarında dikkat çekmesi adına önemli gördüğüm bu gelişme umarım sektör için büyük fayda sağlayacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.