Avrupa'nın internette en çok zaman geçiren ülkesi: Türkiye
Analiz

Avrupa'nın internette en çok zaman geçiren ülkesi: Türkiye

comScore, Türkiye ile ilgili ilk raporunu bugün itibariyle yayınladı. Rapora göre Türkiye Avrupa'nın en büyük 7. internet popülasyonuna sahip. Bunun yanında bir diğer önemli veri de Türk internet kullanıcılarının Avrupa genelinde internette en çok zaman geçiren kullanıcılar olmaları. comScore World Metrix ölçümlerine göre Nisan 2009'da 15 yaş ve üzeri 17 milyon Türk internet kullanıcısı kişi başına ortalama 3044 sayfa içerik gezmiş ve ortalama 32 saatini internette geçirmiş.

Rapor kapsamında değerlendirilen 17 Avrupa ülkesi arasından 40 milyon kullanıcı ile en büyük popülasyona sahip Almanya'yı 36.8 milyon ile İngiltere ve 36.3 ile Fransa takip ediyor. Türkiye bu sıralamada 17 milyon kullanıcısı ile 7. sırada yer alıyor. Tüm sıralama ve ülkelerin internette harcadıkları zamana yönelik çizelge şu şekilde:

comscore_april2009_1

comScore'un raporunda da özellikle belirttiği bir nokta var ki, 17 milyon internet kullanıcısı, internet kafelerden yapılan erişim, mobil internet (cep telefonu, PDA vs.), ve 15 yaş altı grupların dışında kalan bir popülasyonu temsil ediyor. Şirket, Türkiye'nin tüm bu kriterler göz ardı edildiğinde sahip olduğu internet kullanıcı sayısını 26,751,449 olarak kabul ediyor.

Rapor kapsamında Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 15 internet şirketi de paylaşılmış. Rapora göre Google siteleri 16 milyondan fazla ziyaret ile Nisan 2009'un en popüleri olmuş ve toplam popülasyonun %90'ına ulaşmış. Microsoft siteleri 15.5 milyon, Facebook 12.8 milyon, Doğan Online siteleri (ekolay, fanatik vs.) ise 10.1 milyon ziyaretçi almış. Benim dikkatimi önemli bir nokta da raporda Blogcu.com'un MyNet'in üzerinde yer alması ve Milliyet.com.tr'den sonra en çok ziyaret edilen 6. site olması oldu.

Hurriyet.com.tr'nin Alexa'nın aksine comScore'a göre Milliyet.com.tr ve MyNet'in gerisinde kalması da dikkat çekici. Bunun sebebi Hurriyet.com.tr'nin toplam trafiğinin %5.3'ünü oluşturan Almanya trafiğinin ölçümde göz önüne alınmaması olabilir. Malum, comScore Türkiye'deki ölçümünü sadece Türkiye'deki kullanıcılar üzerinden yapıyor.

Türkiye'nin en popüler 15 internet şirketine ait tüm sıralama şu şekilde:

comscore_april2009_2

Rapordaki veriler ışığında comScore Avrupa Direktörü Mike Read, Türk internet kullanıcısının kişi başına internette harcadığı zaman ve tükettiği içerik anlamında Avrupa'yı geride bıraktığını belirtiyor ve ülkemizin dijital pazarlama ve reklam anlamında önemli fırsatları olduğunu da ekliyor.

Sürekli global internet kullanımları üzerinde comScore verilerini takip eden birisi olarak, sonunda Türkiye özelinde bu tür bir rapor almış olmaktan son derece memnun oldum. Ülkemizin global internet pazarlarında dikkat çekmesi adına önemli gördüğüm bu gelişme umarım sektör için büyük fayda sağlayacaktır.

Yorumlar (18)
 1. Decameron Decameron

  boş adam çokta ondan diyebilirmiyiz :)

 2. Bizimkiler interneti kullanmayı biliyor mu onu sormak lazım? Bizde ciddi söylüyorum işler şöyle yürür: internet = msn = kız

  Bu kadar basit yani...

  1. Ülkemizi ve insanlarini kücük görmeyi birakalim.hep negatif düsünme kardesim...

   dünyanin her ülkesinde senin dedigin gibi bir atmosfer var.insanlar sosyal bir mecra olarak kullaniyorlar ilk interneti...

 3. Bence internet kullanıcıları internetin sadece facebook hotmail vs.. den ibaret olmadıgını gün gectikce anlayacak.

 4. Osman Akçay Osman Akçay

  Millet olarak kendimizi insanımızı kötülemeyi ne çok seviyoruz. Bu ülkeden ne kadar iyi internet projeleri çıkıyor haberiniz var mı? Bu başarıların sessiz sedasız gerçekleşmesinin nedenide her gelişmeyi her haberi kötüye yoran milletini kötüleyen insanlarımız, milletimizin içinden çıkan, başarılı bir iş gerçeleştiren insanlar bunu paylaşmaktan bile korkuyorlar. Kişi herkesi kendi gibi bilirmiş diyorum artık kim ne anlarsa... Ülkemizin internet konusundaki atılımları ve iyileştirme süreci Telekomun ilginç tavırlarına ve tekeline rağmen güzel devam ediyor en azından olduğumuz yerde saymıyoruz. Umarım bu internet kullanım oranları arttığı gibi ülkemizi sevindirecek projelerinde sayısı artar.

 5. @Yusuf hocam bizim türk insanlarını küçük gördüğümüz filan yok onlar kendini küçük düşürüyor zaten interneti sadece msn = kız olarak görmekle ki bu sözlerim görenlere ...

  1. fikrinize katılıyorum...

 6. Yukarıdaki sıralama yanlış. Bu sıralamada örneğin www.sahibinden.com un olmaması mümkün değil. Sanırım comscore analizleri için dogan telekom üzerinden geçen trafiği kullandı. Yanlış bir istatiksel yaklaşım. Daha sağlıklı sonuçlar için google trends'i tavsiye ederim.

 7. Çağatay Çağatay

  Comscore interneti aynen AGB'nin televizyon ratinglerini ölçtüğü için kurduğu panelin özellikleri kritik önem taşımaktadır. Bu tip panel bazlı araştırma sonuçlarını kullanırken(ve eleştirirken) kısıtları ve avantajları ile birlikte düşünmek gerek. Bu panelin bileşimi ve özellikleri sonuçları da doğrudan etkileyecektir. Örneğin toplu erişim noktalarını ve iş yerlerini kapsamayacaktır. Daha düşük trafikli web sitelerini büyükler kadar doğru ölçemeyecektir. TV panelleri de aynı sorundan muzdarip ama TV reklamcılığının gelişmesinde büyük katkısı oldu. Comscore'un ürettiği datanın en büyük faydası parayı bastırıp detaylı raporlarını gören müşterilere açık olacak. Hangi siteleri hangi kullanıcılar ziyaret ediyor, gibi uv-pv rakamlarını kullanıcı profilleri ile eşleme imkanı sunması özellikle medya planlamacılar için büyük imkan sunuyor. Ayrıca, TV ve basın mecralarına göre internetin bir eksiğini de -karşılaştırılabilir ve bağımsız bir kaynak yardımı ile- kapatmış olacak. Dolayısı ile panel tarafından doğru ölçülebilecek denli yüksek trafikli web sitelerinin reklam alma imkanlarını arttıracaktır.

 8. arkadaslar insaarın interneti böyle kullanması cahilliklerinden ..biraz daha gayret ederek biz gencler bunu düzelticez ama herkes kendine duseni bilecek ve ypacak ben kısa bisey söylemek istiyorum türkiye de genc nusuf var oda yüzde 50lerde gencleri baz alalım biz gencler degistiririz bu turkiyeyi yani amerrikayı beklemeyelim

 9. Bence bu oran tamamen işsizlik oranıyla alakalı, işi olmayan ve yukarıdaki arkadaşa katılıyorum internet kullanmasınıda bilmeyen bir milletiz. Zıt mış gibi görünüyor ma doğrusu bu. Gerçekler acıdır.. okuma yazma oranımızdanda belli değilmi zaten.. Başarılar..

 10. https://www.google.com/adplanner uygulamasında daha gerçekçi veriler olduğu kanaatindeyim, aynı zamanda reklam sektörü için reklam verilebilecek siteler, reklam alanları, boyutları ve türlerini belirlemede gayet kullanışlı bilgiler sunuyor. Türkiye'nin ilk 100 sitesi ve yaklaşık ziyaretçi rakamları içeren Google Ad Planner verilerini http://img530.imageshack.us/img530/5117/adplanner.jpg adresinde inceleyebilirsiniz.

 11. "Bizimkiler interneti kullanmayı biliyor mu onu sormak lazım? Bizde ciddi söylüyorum işler şöyle yürür: internet = msn = kız

  Bu kadar basit yani…"

  Belki de biraz daha gezinmek lazım bizde aslında neler yapılıyor diye. Aşağıdaki siteleri kendim de ilgilendiğim için biliyorum. Ama sanırım bizden kimse pek bakınmıyor aslında neler yapılıyor diye. O nedenle Osman'ın söylediklerinde biraz gerçeklik payı bulunmakta. Çokta kötülememek lazım kendimizi.

  http://gabfirethemes.com/

  http://themes.ooruc.com/

  http://www.psdthemes.com/

 12. > Hurriyet.com.tr’nin Alexa’nın aksine comScore’a göre Milliyet.com.tr ve MyNet’in gerisinde kalması da dikkat çekici. Bunun sebebi Hurriyet.com.tr’nin toplam trafiğinin %5.3′ünü oluşturan Almanya trafiğinin ölçümde göz önüne alınmaması olabilir.

  bunun cevabini bugünki comScore raporu verdi..

  http://www.comscore.com/Press_Events/Press_Releases/2009/6/Germany_s_Most_Popular_Online_Newspaper

  "Interestingly, Turkish news site Milliyet.com.tr ranked as the ninth most visited newspaper site in Germany, attracting 390,000 visitors who spent a total of 133,000 hours on Milliyet sites during the month. However, the Turkish-owned, Turkish-language publication, attracted 10.3 million worldwide visitors, of which approximately only 4 percent came from within Germany."

 13. Berkay Sözbilir Berkay Sözbilir

  nedense hiç ama hiç şaşırmadım. =D

 14. Şampiyonlar Ligi Şampiyonlar Ligi

  Bu sayı daha da artacak gibi duruyor bence.

 15. Erkin Tek Erkin Tek

  Dışarı adım atmak çok pahalı, telefon 5'de 10'da biri. Doğal olarak insanlar internette geziyor, uzaktaki annesi, yeğenini chatten görüyo, filmini internetten izliyo vb.

  Bir bayram komşumuzun gelinin durumlarını anlattığına şahit oldum, adam 800lira alıyor, her hafta çıkamıyoruz diyor kadın, işte bayram olunca fln ancak. Çıkamıyoruz dediği 2 otobüslük yer gidiş dönüş 10tl.

  Düşünün ankara 50tl değilde 10tl olsa, cep tel faturamız max 10~20tl gelse, bu kadar evde oturmayız.

 16. Bence bu oran tamamen işsizlik oranıyla alakalı, işi olmayan ve yukarıdaki arkadaşa katılıyorum internet kullanmasınıda bilmeyen bir milletiz. Zıt mış gibi görünüyor ma doğrusu bu. Gerçekler acıdır.. okuma yazma oranımızdanda belli değilmi zaten.. Başarılar..