Google'a Karşı Microsoft ve Yahoo Ortaklığı
Genel

Google'a Karşı Microsoft ve Yahoo Ortaklığı

Microsoft'un kendini yenileme ataklarından biri olarak yeni arama motoru Bing'i yayına alması, arama devi Google'a karşı Microsoft'un gelecek planları kapsamında neler yapabileceğine dair fikir veriyordu. Yahoo ile olan ilişkisine bakıldığında ise Microsoft'un bir işbirliği peşinde olduğu konuşulmaya başlanmıştı.

Artık tüm söylentiler geride kaldı ve Microsoft ile Yahoo internet aramaları ve reklamlarını kapsayan 10 yıllık bir iş anlaşmasını imzaladı.

Microsoft tarafında CEO Steve Ballmer'in açıklamasıyla sunulan ortaklık, ikilinin gelecek planlarında, arama teknolojileri ve arama motoru reklamcılığı üzerine birlikte olacağı belirtiliyor. Bu gelişmenin tüm etkileri ile güzel sonuçlar doğuracağını söyleyen Ballmer, web tarayıcısı ve işletim sistemi ile de Microsoft'un ekmeğine el uzatan Google'a kafa tutacak gibi duruyor. Bill Gates gibi bir dehadan, en zor zamanlarında Microsoft gibi bir şirketi devralan Ballmer, şimdiden Google tarafında ses getirmiş bile. Google'ın arama bölümünden sorumlu başkan yardımcısı Marissa Mayer'in bu anlaşmayı rekabeti zedeleyici bulmuş olması bunun çok net bir göstergesi.

Yapılan anlaşmaya göre Microsoft Yahoo’nun arama teknolojilerine içerden erişme şansı bulacak ve bu teknolojiyi yeni arama motoru Bing ile destekleyecek. Yahoo ise her iki şirketin tanıtımından sorumlu olacak. Her iki şirketin kendi reklam ve satış faaliyetleri ise birbirinden bağımsız şekilde devam edecek. Yahoo, anlaşmanın, yıllık karını 500 milyon dolara kadar artıracağını ve yıllık sermaye harcamalarında 275 milyon dolar da tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.

Anlaşmanın onaylanmasıyla beraber 2 yıl kadar bir süreye yayılması öngörülen değişimin Google tarafında karşı bir harekete neden olup olmayacağı da bilinmiyor. Daha önemlisi de Google'ın arama motoru bazında bir gerileme gösterip göstermeyeceği.

Yorumlar (6)
 1. Kaan Durmaz Kaan Durmaz

  Microsoft Bing'e çok fazla önem veriyor. Bakalım bu atılımlar sonuç verecek mi? Şahsen ben şu anda bing i kelime aramada kullanmasamda resim ve video aramada kullanıyorum. Hatta video preview özelliği ile aklıma google dan önce geliyor. Ama türkçe içerik açısından yetersiz durumda.

  Bir iletişim öğrencisi olarak, şu aşamada yoğun reklam ve pazarlama kampanyaları yapmadan google karşısında etkili bir sonuç alabileceklerini düşünmüyorum. Ancak Türkiye'de tüm özellikleri ile kullanılmaya başlandığında, reklam ve pazarlama desteği ile güzel bir sonuç alabilirler. Ayrıca bence bing.com.tr üzerinden hizmet verse ve pazarlama faaliyetlerinde bu adresi kullansa daha iyi sonuç alırlar. www.bing.com.tr ye girdiğimde microsoft ta görünmüyor ve alexa ya baktığımda sitenin sırası 500binlerde görünüyor. Demekki çok sayıda olmasada insanlar google dan kalma alışkanlıkla com.tr yi markanın sonuna ekliyorlar. Microsoft bunu gözardı etmemeli.

  1. Semih Semih

   Çok doğru bir yorum kesinlikle katılıyorum.

 2. ikiye bir gitselerde sonuç alınamayacak gibi duruyor :)

 3. Emre Gökşin Emre Gökşin

  Microsoft , Google'a karşı mücadele etmekte yılmıyor. Belkide bing'i göz önünde tutmanın tek yolu budur ???

 4. google'a uzanan eller kırılsın !

 5. Anlaşma Öncesi;

  'Microsoft' || 'Yahoo' = Google

  Anlaşma Sonrası;

  'Microsoft' + 'Yahoo' = Google