Google'a Karşı Microsoft ve Yahoo Ortaklığı

Google'a Karşı Microsoft ve Yahoo Ortaklığı

Microsoft'un kendini yenileme ataklarından biri olarak yeni arama motoru Bing'i yayına alması, arama devi Google'a karşı Microsoft'un gelecek planları kapsamında neler yapabileceğine dair fikir veriyordu. Yahoo ile olan ilişkisine bakıldığında ise Microsoft'un bir işbirliği peşinde olduğu konuşulmaya başlanmıştı.

Artık tüm söylentiler geride kaldı ve Microsoft ile Yahoo internet aramaları ve reklamlarını kapsayan 10 yıllık bir iş anlaşmasını imzaladı.

Microsoft tarafında CEO Steve Ballmer'in açıklamasıyla sunulan ortaklık, ikilinin gelecek planlarında, arama teknolojileri ve arama motoru reklamcılığı üzerine birlikte olacağı belirtiliyor. Bu gelişmenin tüm etkileri ile güzel sonuçlar doğuracağını söyleyen Ballmer, web tarayıcısı ve işletim sistemi ile de Microsoft'un ekmeğine el uzatan Google'a kafa tutacak gibi duruyor. Bill Gates gibi bir dehadan, en zor zamanlarında Microsoft gibi bir şirketi devralan Ballmer, şimdiden Google tarafında ses getirmiş bile. Google'ın arama bölümünden sorumlu başkan yardımcısı Marissa Mayer'in bu anlaşmayı rekabeti zedeleyici bulmuş olması bunun çok net bir göstergesi.

Yapılan anlaşmaya göre Microsoft Yahoo’nun arama teknolojilerine içerden erişme şansı bulacak ve bu teknolojiyi yeni arama motoru Bing ile destekleyecek. Yahoo ise her iki şirketin tanıtımından sorumlu olacak. Her iki şirketin kendi reklam ve satış faaliyetleri ise birbirinden bağımsız şekilde devam edecek. Yahoo, anlaşmanın, yıllık karını 500 milyon dolara kadar artıracağını ve yıllık sermaye harcamalarında 275 milyon dolar da tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.

Anlaşmanın onaylanmasıyla beraber 2 yıl kadar bir süreye yayılması öngörülen değişimin Google tarafında karşı bir harekete neden olup olmayacağı da bilinmiyor. Daha önemlisi de Google'ın arama motoru bazında bir gerileme gösterip göstermeyeceği.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.