Gmail Artık "On Behalf Of" Yazmayacak!
E-Posta

Gmail Artık "On Behalf Of" Yazmayacak!

Birden fazla e-posta adresi kullanan ve bunların hepsini Gmail hesabı üzerine kuran kullanıcılar bilecektir. Gmail hesabınızdan farklı bir alan adına sahip e-posta adresinizi kullanarak gönderim yaparsanız alıcı tarafında "from [email protected] on behalf of [email protected]" şeklinde bir mesaj görüntülenir. Yani, karşı taraf sizin hem diğer e-posta adresinizi görmüş olur hem de öncelikli e-posta adresiniz ile ilgili olarak kafalar karışabilir.

Konuyu daha iyi anlatabilmek için kendimden örnek vermem gerekirse kişisel @gmail.com adresime eğer [email protected] adresimizi eklediysem, [email protected]'a gelen e-postalara cevap verirken giden mesajda benim @gmail.com adresim de "on behalf of" olarak görüntülenirdi.

Hem çok kurumsal bulmadığım hem de gizlilik anlamında hoşlanmadığım bir durumdu, ama bugüne kadar...

Gmail sonunda farklı e-posta sunucularından gönderim yaparken "on behalf of" yazma alışkanlığından vazgeçti. Verimlilik anlamında artık birden fazla ekran kullanmak yerine, Gmail'in özelliklerini olması gerektiği gibi kullanarak birçok kişinin kendi adına değer yaratacağını düşünüyorum.

Benzer durumda olan okuyucularımız olduğunu dönem dönem aldığımız e-posta'larda "on behalf of" mesajları gördüğüm için biliyorum. Bu haberi alınca onların da benim kadar mutlu olacağını tahmin ediyorum.

Yorumlar (14)
 1. On behalf of 'u yok etmek için uğraşmıştım ama olmamıştı. Çok sevindim. gmail kullanım oranımı artıracak bu.

  Bir de e-mail imzası bölümünü geliştirirlerse tam olacak.

 2. ben denedim ama başarılı olamadım, gönderdiğim maillerde hala daha on behalf of çıkıyor..

 3. Barış Şeker Barış Şeker

  Ben de test ettim, on behalf of çıkyor.

  Ancak "On behalf of" meselesine de açıklık getirmek istiyorum, Google postayı gönderirken başlıkları şu şekilde giriyor:

  Sender: [email protected]

  Subject: Test

  From: nnnnn

  To: [email protected]

  Sender olarak [email protected] şeklinde bir başlık koyduğu için outlook da from farklı olsa dahi göndereni [email protected] yerine [email protected] olarak sayıyor.

  "On behalf of" outlook'un sunduğu bir özellik sanırım. Başka programlarda çıkıyor mu bilmiyorum.

 4. Saner Apaydın Saner Apaydın

  Yazıda belitilmemiş ama durup duruken olmayacak bu. Gönderdiğiniz adresin SMTP sunucu ayarlarını Gmail'e girmek gerekiyor. Şöyle ki: Ayarlar > Hesaplar > (Kullanmak istediğiniz adresin karşısındaki) bilgileri düzenle...

 5. Mustafa Mustafa

  Calistigim isyerinin e-posta hizmeti, arayuzu o kadar kotu ki "On behalf of" 'a ragmen her turlu yazismami GMail uzerinden yapiyorum.

  Bir de Google profiles sayfalarinda GMail harici uzantili diğer e-posta adresleri de birincil e-posta adresi olarak gosterilebilse hersey tam olacak ama...

 6. Veysel Keleş Veysel Keleş

  güzel bir haber. =)

 7. Şenol Yıldız Şenol Yıldız

  Son günlerde aldığım güzel haberlerden bir tanesi. Umarım haberdeki gibi kaldırılır :)

 8. çok güzel bir haber bu ya yalnız ayarını yapamadım ben..

 9. Emre Güneş Emre Güneş

  POP3 olarak çektiğim hesaplar da dahil olmak üzere, henüz bir gelişme yok. 06 ağustos'ta "on behalf of" yazmaya devam ediyor. Herhangi bir ayar gereği mi var?

 10. SMTP ayarlarımda tamam. Ama hala "on behalf of" yazıyor.

 11. Arac Kiralama Arac Kiralama

  artik googlemaile herseryinizi bagliyabilirsiniz facebook, banka islemlerinizi, google adwords, google analytics ve adsense tabiki. güzel post tskler

 12. Lüks Araç Kiralama Lüks Araç Kiralama

  O günden bugune Google çok daha fazla yenilik getirdi. Ozellikle gMail sistemi açısından.

 13. Ripa Rent A Car Ripa Rent A Car

  Cok guzel bir haber olmus....

 14. Tamay Doğar Tamay Doğar

  Maziye bakınca 6 yılda gmail ne kadar gelişme göstermiş.