Gmail Artık “On Behalf Of” Yazmayacak!
Arama
Yenilikler

Gmail Artık “On Behalf Of” Yazmayacak!

Birden fazla e-posta adresi kullanan ve bunların hepsini Gmail hesabı üzerine kuran kullanıcılar bilecektir. Gmail hesabınızdan farklı bir alan adına sahip e-posta adresinizi kullanarak gönderim yaparsanız alıcı tarafında “from [email protected] on behalf of [email protected]” şeklinde bir mesaj görüntülenir. Yani, karşı taraf sizin hem diğer e-posta adresinizi görmüş olur hem de öncelikli e-posta adresiniz ile ilgili olarak kafalar karışabilir.

Konuyu daha iyi anlatabilmek için kendimden örnek vermem gerekirse kişisel @gmail.com adresime eğer [email protected] adresimizi eklediysem, [email protected]’a gelen e-postalara cevap verirken giden mesajda benim @gmail.com adresim de “on behalf of” olarak görüntülenirdi.

Hem çok kurumsal bulmadığım hem de gizlilik anlamında hoşlanmadığım bir durumdu, ama bugüne kadar…

Gmail sonunda farklı e-posta sunucularından gönderim yaparken “on behalf of” yazma alışkanlığından vazgeçti. Verimlilik anlamında artık birden fazla ekran kullanmak yerine, Gmail’in özelliklerini olması gerektiği gibi kullanarak birçok kişinin kendi adına değer yaratacağını düşünüyorum.

Benzer durumda olan okuyucularımız olduğunu dönem dönem aldığımız e-posta’larda “on behalf of” mesajları gördüğüm için biliyorum. Bu haberi alınca onların da benim kadar mutlu olacağını tahmin ediyorum.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (16)
 1. Fatih dedi ki:

  On behalf of ‘u yok etmek için uğraşmıştım ama olmamıştı. Çok sevindim. gmail kullanım oranımı artıracak bu.

  Bir de e-mail imzası bölümünü geliştirirlerse tam olacak.

 2. omer dedi ki:

  ben denedim ama başarılı olamadım, gönderdiğim maillerde hala daha on behalf of çıkıyor..

 3. Barış Şeker dedi ki:

  Ben de test ettim, on behalf of çıkyor.
  Ancak “On behalf of” meselesine de açıklık getirmek istiyorum, Google postayı gönderirken başlıkları şu şekilde giriyor:

  Sender: [email protected]
  Subject: Test
  From: nnnnn
  To: [email protected]

  Sender olarak [email protected] şeklinde bir başlık koyduğu için outlook da from farklı olsa dahi göndereni [email protected] yerine [email protected] olarak sayıyor.

  “On behalf of” outlook’un sunduğu bir özellik sanırım. Başka programlarda çıkıyor mu bilmiyorum.

 4. Saner Apaydın dedi ki:

  Yazıda belitilmemiş ama durup duruken olmayacak bu. Gönderdiğiniz adresin SMTP sunucu ayarlarını Gmail’e girmek gerekiyor. Şöyle ki: Ayarlar > Hesaplar > (Kullanmak istediğiniz adresin karşısındaki) bilgileri düzenle…

 5. mustafa dedi ki:

  Calistigim isyerinin e-posta hizmeti, arayuzu o kadar kotu ki “On behalf of” ‘a ragmen her turlu yazismami GMail uzerinden yapiyorum.

  Bir de Google profiles sayfalarinda GMail harici uzantili diğer e-posta adresleri de birincil e-posta adresi olarak gosterilebilse hersey tam olacak ama…

 6. Şenol Yıldız dedi ki:

  Son günlerde aldığım güzel haberlerden bir tanesi. Umarım haberdeki gibi kaldırılır 🙂

 7. murat dedi ki:

  çok güzel bir haber bu ya yalnız ayarını yapamadım ben..

 8. Emre Güneş dedi ki:

  POP3 olarak çektiğim hesaplar da dahil olmak üzere, henüz bir gelişme yok. 06 ağustos’ta “on behalf of” yazmaya devam ediyor. Herhangi bir ayar gereği mi var?

 9. Fatih dedi ki:

  SMTP ayarlarımda tamam. Ama hala “on behalf of” yazıyor.

 10. Arac Kiralama dedi ki:

  artik googlemaile herseryinizi bagliyabilirsiniz facebook, banka islemlerinizi, google adwords, google analytics ve adsense tabiki. güzel post tskler

 11. O günden bugune Google çok daha fazla yenilik getirdi. Ozellikle gMail sistemi açısından.

 12. Tamay Doğar dedi ki:

  Maziye bakınca 6 yılda gmail ne kadar gelişme göstermiş.

Bir Yorum Yazın