Turkcell Teknoloji'den Lokasyon Bazlı Mikro Blog: Panomi
Genel

Turkcell Teknoloji'den Lokasyon Bazlı Mikro Blog: Panomi

Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilen ve önümüzdeki haftalarda yayına gireceğini öğrendiğim lokasyon tabanlı mikro blog uygulaması Panomi şu anda Turkcell 3G'de ilk defa görücüye çıktı.

İlk ekran görüntüsünü 3G partisindeki konuklardan sonra ilk kez Webrazzi okuyucularının göreceği Panomi'nin şu anda temel özellikleri barındırdığını öğrendim.

MMS, SMS ve Wi-Fi ile içerik gönderilebilen Panomi, Turkcell'in baz istasyonlarına bağlı lokasyon bilgisini kullanıyor. İnternet üzerinden gönderilen içeriklerde ise IP tabanlı bir lokasyon bilgisi kullanan servis, Turkcell girişimleri göz önüne alındığında farklı bir pozisyonda konumlanmış olarak gözüküyor.

panomi-1

Görüştüğüm Turkcell Teknoloji yetkilileri konuyla ilgili şu an için fazla bilgi veremiyor ancak öğrendiğim kadarıyla ürünün konumlandırmasının yanında şirket içindeki üretimi de inovatif bir çalışma grubu tarafından gerçekleştiriliyormuş.

Anlık olarak gördüğüm ve paylaşmak istediğim Panomi ile ilgili önümüzdeki günlerde detayları öğrendikçe farklı haberler yapıyor olacağız. Ayrıca Turkcell çatısı altında piyasaya sürülecek böylesine yeni nesil bir ürün için sektör adına yapabileceğim de oldukça fazla yorum var. Ancak bunların hepsini gelecek yazılara bırakalım.

Yorumlar (9)
 1. Hayırlı olur inşallah :)

 2. Kaan Yıldız Kaan Yıldız

  Turkcell Teknoloji'de yapılan bu ürün bence çok da yeni bir ürün değil. Lokasyon Bazlı servis denince her insanın aklına ilk gelen harita üzerinde gönderilen bilgi/resimlerin yayınlanmasıdır. Bu işi yapan çok fazla site gördüm. Hatta Avea'nın bazı yarışmalarında bu tarz katma değerli servisler daha önce yapıldığı için yarışmaya alınmıyor. Turkcell Teknoloji'deki mühendis arkadaşlar biraz daha yenilikçi işlerle uğraşırlarsa hem kendilerine faydası olur hem de Türkiye'ye.

 3. Zanardi Zanardi

  Bu tamamen google latitude un aynisi olmus.

 4. Google Latitude!

  Lokasyon bazlı servislerin, ürünlerin geleceği parlak. Girişimciler bunu oldukça iyi değerlendirmeliler.

 5. Ali Dertli Ali Dertli

  Google maps ' in marker larini degistirmeye bile tenezzul etmemisler. Bu mu koskoca Turkcell Teknoloji ' den cikan arge.

 6. Ceyhun Yilmaz Ceyhun Yilmaz

  Dünya Mobil Augmented Reality, Mobil Object recognition kasiyor bizimkiler aldigi koordinati haritada gosterme pesinde hala.

  1. Ceyhun,

   şimdi "Mobil Augmented Reality" ile ilgili http://www.bigumigu.com/haber.asp?hid=4745

   deki demoyu izledim. nutkum tutuldu. teşekkürler paylaşım için.

  2. Taner Sener Taner Sener

   Turkcell Teknoloji'nin yapmadigini nerden biliyorsun ki :)

 7. Deniz Oktar Deniz Oktar

  turkcell teknoloji web girişimi yapan bir firma değil. Orada çalışan insanlar tüm gün varolan işleriyle uğraşıyorlar zaten. Çalışanların kendi insiyatifleriyle böyle projelere zaman ayırmaları ve şirketin de onlara destek vermesi çok güzel. Dünyada başarılı örnekleri var bu modelin, türkiye'de ise çoğu firma bunlaa "macera" olarak bakıyor. Evet basit bir servis ancak bence hayata geçirilmesi önemli bir adım. küçük küçük başlayacağız bazı şeylere ne yaık ki. Tebrik ediyorum.