Mobil İnternet Kullanımı ve 3G Araştırması
Genel

Mobil İnternet Kullanımı ve 3G Araştırması

Türkiye’de mobil internet kullanımı, 3G’nin bilinirliğini ve kullanıcıların beklentilerini ölçmek amacıyla Webrazzi okuyucuları arasında toplam 487 kişinin katılımıyla 23-27 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçlarını içeren raporu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Araştırma sonuçlarında özellikle dikkatimizi çeken noktaları sizler için özet olarak paylaşmak istiyoruz.

 • Cep telefonundan internete bağlanan kullanıcıların oranı %63.24
 • Hattına tanımlı limitli ya da limitsiz internet paketi olan kullanıcıların oranı %43.74
 • Kullanıcıların %92.2’si 3G’nin ne olduğunu biliyor, %7.60’ı ise 3G’yi duymuş ancak detayları bilmiyor.
 • 3G kullanıcılara %54.62 ile en çok hızlı mobil interneti ifade ediyor. %40.66 için ise tüm yeni nesil uygulamalar 3G kapsamında kabul ediliyor (Cep telefonundan televizyon/video izlemek, cep telefonundan müzik dinlemek, hızlı mobil internet, cep telefonundan görüntülü konuşmak gibi. ). Cep telefonundan görüntülü konuşmak ise %2.67 oranında 3G’nin ifade ettiği özellikler arasında görülüyor.
 • 3G’yi Türkiye pazarına ilk sunan GSM operatörü olarak Turkcell akla geliyor. Katılımcıların %44.76’sı Turkcell’i 3G teknolojisini pazara ilk sunan şirket olarak görürken, %39.22’si tüm GSM operatörlerinin aynı anda 3G’yi pazara sunduğunu biliyor. Avea’nın oy oranı %1.23, Vodafone %7.19 iken katılımcıların %7’si ise 3G’yi pazara ilk hangi GSM operatörünün sunduğunu bilmiyor.
 • Kullanıcıların %57.49’u cep telefonundan hızlı internet bağlantısı olursa mobil internet kullanımının artacağını belirtiyor. %34.70’i ise mobil internet kullanımını artırmasının ücret tarifesine bağlı olduğunu söylüyor.
 • Kullanıcıların %35.11’i 3G devreye girdiğinde ücret tarifesine bağlı olarak görüntülü konuşma yapmayı düşündüğünü, %38.60’ı ise düşünmediğini belirtiyor. Görüntülü konuşma yapmayı düşünenlerin oranı ise %21.77.
 • Bugüne kadar cep telefonundan Facebook’a giren kullanıcıların oranı %56.88, YouTube’a giren kullanıcıların oranı %35.73 (%63.86’sı bugüne kadar cep telefonundan hiç YouTube’a girmemiş), Google’a giren kullanıcıların oranı %78.64, herhangi bir haber sitesine giren kullanıcıların oranı %60.78, herhangi bir video sitesine giren kullanıcıların oranı %37.78, cep telefonundan bugüne kadar en az bir kere dosya indirmiş kullanıcıların oranı %61.81, cep telefonundan banka işlemi yapan kullanıcıların oranı %42.51, bugüne kadar en az bir kere SMS ile ödeme yapan kullanıcıların oranı %17.45, bugüne kadar en az bir kere cep telefonundan bilgisayarını internete bağlayan kullanıcıların oranı ise %43.74.
 • Araştırmaya katılan kullanıcıların %49.49’u iPhone, Blackberry ya da benzer özelliklere sahip bir akıllı telefon (smart phone) ya da cep bilgisayarı (PDA) kullanıyor.

Mobil İnternet Kullanımı ve 3G Araştırması'nı aşağıda eklemiş olduğumuz şekliyle inceleyebilir ya da buradan PDF olarak indirebilirsiniz.

 

 

Yorumlar (2)
 1. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  Bu ankette çıkan sonuç webrazzi takipcilerinin eğitim düzeyinin gayet yüksek olduğu, buna bağlı olarak 3g'nin ne olduğu konusunda katılanların %90'nını aşan kısım haberdar.

  bence bu anket bir haber sitesi yada bir portal tarafından yapılsaydı. Bu sonuçların çıkacağını zannetmiyorum.

  3g'nin ne kadar zamanda yaygınlaşacağı, uygulanacak fiyat politikalarıyla birebir doğru orantılı olacaktır.

  Demekki webrazzi takipçileri 3g'yi yakından takip buda demektir ki webrazzi ve teknorazzi de bu konular daha çok işlenecek.

  Hayırlısı.

 2. Cepcepcep Cepcepcep

  Ankete göre böyle ama her zaman olduğu gibi reklama aldanan ve şimdide kulaktan dolma bilgilerle ezbere yaşayan müşteriler tabi kendilerini göstermeye başladı. 3G modem satışlarında ki oranlara bakılacak olursa müthiş bir düşüş var. Bunun sebebi herkesde olması değil, Türkiye pazarında 3G'nin berbat bir giriş yapması ve güven zedelemesidir.