Search Cloudlet ile Arama Sonuçlarınızı Daha Verimli Hale Getirebilirsiniz

Search Cloudlet ile Arama Sonuçlarınızı Daha Verimli Hale Getirebilirsiniz

getcloudlet-logo1Bir süredir Search Cloudlet ismindeki Firefox extension'ını kullanıyorum. İşime o kadar çok yaradı ki, herkesin yararlanması için gönüllü evangelistlik yapmalıyım dedim.

Uygulama çok sade. Yaptığı iş Google, Yahoo ve Twitter arama sonuçlarını siz arama yaparken analiz ediyor. Bu analiz sonucunda da arama sonuçlarının içinde yer alan etiketlerden sayfa içinde bir etiket bulutu gösteriyor.

cebit-aramasi

Etiket bulutundaki kelimeler arama sonucu analizindeki kelimelerin yoğunluğuna göre sıralanıyorlar bulutun içerisinde. Bu da sizin ilgili etiketlere yönelmenizi kolaylaştırıyor. Çıkan etiketler arasından istediklerinizi Google aramanıza ekleyebiliyor ya da tamamen sonuçlardan çıkartabiliyorsunuz. Bu sayede milyonlarca arama sonucunun olduğu aramalarda bu sonucu çok düşük sayılara düşürmek mümkün.

Benzer şekilde yaptığı analiz ve sıralamalar arasında Twitter için yazarlar, Google için lokasyonlar, blog yazarları, vb.. çeşitli opsiyonları da çeşitli sekmelerle sade bir şekilde kullanıcıya sunuyor. Bunu context-duyarlı sekmeler olarak adlandırmışlar. Çok fazla seçenek var.

arda-kutsal-aramasi

Bu uygulama sayesinde Google'da gezinirken aradığım konular üstüne içeriğe sahip olan birçok kaynağa ulaşabildim. Mesela son yaptığım "BMW" aramasında bir kaç önerdiği etiket sonrasında siteler bölümüne geldim ve uygulama bana harika otomobil siteleri gösterdi. Hatta Edmunds.com'u daha önce nasıl duymadım diye üzüldüm.

Eminim işinize çok yarayacak. Sizi yavaşlattığını düşündüğünüz anlarda uygulamayı kapalı konumuna getirebiliyorsunuz. Bu bilgiyi de eklemeyi unutmayayım.

Birçok benzer arama deneyimi sağlayan servis olmasına rağmen Firefox eklentisi olduğu ve sadece arama motorlarına dışarıdan katkı sağladığı için çok özgün bir çalışma olarak görüyorum.

Şu an için versiyon 0.7'deler ve bir yıllarını doldurmadılar fakat 6 bin kadar günlük kullanıcıları var, ekledikleri yeni hizmetler ve geliştirmeler sonunda istikrarlı büyümelerini sürdüreceklerdir. Takip etmenizi ve kullanmanızı öneririm.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.