Microsoft’un Arama Motoru Bing yayında!
Arama
Yeni Girişimler

Microsoft’un Arama Motoru Bing yayında!

bing_logoMerakla beklenen Microsoft’un arama motoru Bing şu an itibariyle yayında. Türkiye’den girişte “beta” ibaresi gözüken ve henüz Live‘ın makyajlısı gibi çalışan, ancak Amerika’da “preview” ibaresiyle aslını yansıtan servisin arama sektörünün lideri Google’a rakip olması bekleniyor.

Gerçekleştirilen aramalarda sol kolonda ek filtreler sunan servis, anlamsal algoritmaları da bünyesinde barındırıyor. Her ne kadar şu anda Türkiye’den yaptığımız aramalarda bu filtrelemeler, daha doğrusu arama rehberleri, gözükmüyor olsa da servisi Amerika’dan deneyen dostlarımız tüm özellikleri görebiliyorlar.

Tam bir bilgimiz yok ancak şu anda ülkemizden gördüğümüz Bing sanıyoruz ki bir geçiş sürecinin yansıması ve bugün gerçekleştirilecek Microsoft basın toplantısından sonra önümüzdeki günlerde Amerika dışında aktif olacak. Kısacası şu anda ülkemizden gördüğünüz Bing tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor.

GÜNCELLEME: Bing ana sayfasından ülke seçimini Amerika yaptığınız takdirde “preview” versiyon olan servisi gerçek özellikleri ile inceleyebilirsiniz.

Amerika’da bulunan Grou.ps‘un kurucusu Emre Sokullu bize konuyla ilgili yurtdışı gözümüz olarak yardımcı oldu ve ek bilgiler, ekran görüntüleri gönderdi. Servis bugün ilk kez Amerika’da görücüye çıkmasına rağmen, ilk güne özel seçtiği arka plan görseli Kapadokya olmuş. Ülkemizde malesef bunu görüp, işin tadına varamıyoruz. Microsoft’un bu jestini neye borçluyuz onu da bilemiyoruz. 🙂

Bing’in Amerika’da gözüken ana sayfa görüntüsü aşağıda:

bing_2009-06-01_0015

Aşağıda servisin “turkey” aramasında Amerika’da ve ülkemizde oluşturduğu sonuç sayfalarını görebilirsiniz.

turkey_bing_tr

turkey_bing_2009-06-01_0042

Servisin lansmanı henüz çok yeni ve detaylı olarak inceleme fırsatımız şu an için sadece Amerika’da gerçek özellikleri ile yayında olduğu için mümkün olmadı. Gün içinde Bing ile ilgili detaylar çıktıkça, Microsoft açıklamaları geldikçe derinlemesine inceliyor olacağız.

Bu süreçte eğer yurtdışında olan Webrazzi okuyucularımız varsa ve bize görüşlerini bildirirlerse memnun oluruz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (24)
 1. Ertan ACER dedi ki:

  Bence adwords gibi bir reklam networku oluşturabilirse, ki elinde msn, hotmail gibi çok güçlü kalemler var, google ın o zaman korkmaya başlaması gerek. Biz kullanıcılar açısından faydalı bir durum. Google a rakip gerekli.
  İlginç olan şu ki, bing.com.tr Microsoft’un değilmiş. Bir şirketin adına kayıtlı. Microsoft bu siteyi ne yapıp etmeli, geleceği için satın almalı. google.com.tr gibi bing.com.tr markası yaratmak Türk kullanıcıların algısı için gerekli. Tabi satın almak için, diğer ülkelerde yaptığı gibi külfetli bir maliyetin içine girmesi gerekecektir 🙂

 2. Kaan Emeç dedi ki:

  http://www.Bing.com‘a Türkiye’den girseniz de, sağ üst köşedeki Turkey linkine tıklayarak ülkeyi United States seçme ve tüm özellikleriyle siteyi kurcalama şansınız var.

 3. Turan Gürler dedi ki:

  Bence Microsoft’un böyle gereksiz(google’a rakip olmak gibi) işleri bırakıp, kendi alanında ilerleyip msn ve windows’a daha çok önem vermeli.
  Böylelikle daha kullanışlı işletim sistemleri ve programlar ortaya çıkarabilir.

  1. Burak dedi ki:

   google da altavista ya mı rakip olmasaydı? 🙂

   1. Turan Gürler dedi ki:

    ehehe haklısın o açıdan hiç düşünmemiştim ama demek istediğim microsoft zaten kendini ispatlamış bir firma. farklı alanlara kayması bence gereksiz.

 4. CEBE dedi ki:

  Ertan, Bing.com.tr ile ilgili benim blogumda da yorum yapmışsın. Sanırım domaini sen aldın. 🙂

  Üzücü bir haber vereyim sana. Youtube.com.tr’nin hikayesini oku: https://webrazzi.com/2008/01/18/youtubee-erisim-yine-engellendi/

  1. Ertan ACER dedi ki:

   Keşke ben almış olsaydım 🙂 Senin blogundaki yorumda gördüm bende, bing.com.tr nin Microsoft ta olmadığını. Başarısız bir tahmin yani, üzgünüm 🙂
   Ayrıca, bahsettiğin gibi sonuçlanıp sonuçlanmayacağını zaman gösterecek, ileride webrazzi yazarsa buradan yazışırız tekrar.

 5. demir seltik dedi ki:

  Ertan, microsoft – usa dan gelen taze bir haberi vereyim. Bing’ li yerel domainler için microsoft toplam 150 milyon dolar ayırmış. Hatta bu paranın bir kısmını trademark kavramından ve marka hırsızlığından habersiz webrazzi yorumcularına vereceklermiş 🙂

 6. Onur dedi ki:

  “Arama” konusunda kendini geliştirmesi gerektiğine inanıyorum arayüz olarak gerçekten çok iyi filtreler özellikle resim filtreleri çok dikkatimi çekti harika olmuş ama dediğim gibi sonuç bulma konusunda ciddi eksikleri var sanırım. Örneğin “Jquery” kelimesini Googlede arattığımda 2.210.000 sonuç çıkarken Bing 160.000 de kaldı. 2.050.000 kadar sonuç hiç de azımsanacak bir rakam değil. Tabi ki indexlenirse siteler bu rakama yakın olabilir sonuçta Google bugüne kadar indexledi zaten 🙂 Ben çok başarılı buldum. Google’den sıkıldım bence Bing ile devam edelim…

 7. Raif dedi ki:

  Arama sonuçlarında çok iddialı olduğunu düşünmüyorum ama resim arama konusunda kesinlikle iddialı. Diğer “google rakipleri” gibi ortadan kaybolur mu yoksa “fark” yaratarak henüz açıklamadıkları yeni bir teknoloji mi hep birlikte göreceğiz.

 8. Erkan Engin dedi ki:

  Microsoft sürekli bu pazara girmeye çalışıyor ama googleın yaptıgı iş hergün kendini geliştirdiği için microsoft bu pazara girme aşamasında sürekli çabalarını arttırmaktan başak bişey yapamıyor…Google tek hedef ve iş olarak bunu görüyor o yuzden başarısı gitgide yoğunlaşarak gidiyor.Oysa Microsoft bu pazardan pay almak yerine kendi alanında büyük çabalar göstererk değişik atılımlar içerisinde daha net bir yer bulabilir diye düşünüyorum…

 9. Hasan dedi ki:

  Rekabet olsunki web sitelerine belki faydası olur.. Nasıl olacaksa 🙂

 10. Berkay Sözbilir dedi ki:

  yahu Google’a rakip falan filan. geçmek lazım bunları artık.

 11. bing dedi ki:

  Bing bence süper olmuş, hem 18+ içerik aramasınada izin vermiyor cocuklarımızın için iyi

 12. engin dedi ki:

  bence tasarımı çok hoş, arkaplan resmi sürekli değişiyor.sitem için şuanda sadece sitemap.xml tanıttım ve siteyi istediğim keyword de 2. sıraya oturttu bing 🙂 şimdilik iyi gibi..

Bir Yorum Yazın