Microsoft'un Arama Motoru Bing yayında!

bing_logoMerakla beklenen Microsoft'un arama motoru Bing şu an itibariyle yayında. Türkiye'den girişte "beta" ibaresi gözüken ve henüz Live'ın makyajlısı gibi çalışan, ancak Amerika'da "preview" ibaresiyle aslını yansıtan servisin arama sektörünün lideri Google'a rakip olması bekleniyor.

Gerçekleştirilen aramalarda sol kolonda ek filtreler sunan servis, anlamsal algoritmaları da bünyesinde barındırıyor. Her ne kadar şu anda Türkiye'den yaptığımız aramalarda bu filtrelemeler, daha doğrusu arama rehberleri, gözükmüyor olsa da servisi Amerika'dan deneyen dostlarımız tüm özellikleri görebiliyorlar.

Tam bir bilgimiz yok ancak şu anda ülkemizden gördüğümüz Bing sanıyoruz ki bir geçiş sürecinin yansıması ve bugün gerçekleştirilecek Microsoft basın toplantısından sonra önümüzdeki günlerde Amerika dışında aktif olacak. Kısacası şu anda ülkemizden gördüğünüz Bing tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor.

GÜNCELLEME: Bing ana sayfasından ülke seçimini Amerika yaptığınız takdirde "preview" versiyon olan servisi gerçek özellikleri ile inceleyebilirsiniz.

Amerika'da bulunan Grou.ps'un kurucusu Emre Sokullu bize konuyla ilgili yurtdışı gözümüz olarak yardımcı oldu ve ek bilgiler, ekran görüntüleri gönderdi. Servis bugün ilk kez Amerika'da görücüye çıkmasına rağmen, ilk güne özel seçtiği arka plan görseli Kapadokya olmuş. Ülkemizde malesef bunu görüp, işin tadına varamıyoruz. Microsoft'un bu jestini neye borçluyuz onu da bilemiyoruz. :)

Bing'in Amerika'da gözüken ana sayfa görüntüsü aşağıda:

bing_2009-06-01_0015

Aşağıda servisin "turkey" aramasında Amerika'da ve ülkemizde oluşturduğu sonuç sayfalarını görebilirsiniz.

turkey_bing_tr

turkey_bing_2009-06-01_0042

Servisin lansmanı henüz çok yeni ve detaylı olarak inceleme fırsatımız şu an için sadece Amerika'da gerçek özellikleri ile yayında olduğu için mümkün olmadı. Gün içinde Bing ile ilgili detaylar çıktıkça, Microsoft açıklamaları geldikçe derinlemesine inceliyor olacağız.

Bu süreçte eğer yurtdışında olan Webrazzi okuyucularımız varsa ve bize görüşlerini bildirirlerse memnun oluruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.