Facebook FriendFeed'i Satın Aldı!
Genel

Facebook FriendFeed'i Satın Aldı!

250 milyon üyesiyle dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, son dönemlerin özellikle Türk internet kullanıcıları arasında yükselen değeri olan FriendFeed'i satın aldı. Konuyla ilgili FriendFeed'in resmi blogundan da açıklama yapıldı ve satın alma doğrulandı.

Gerçekleşen satın almanın finansal boyutu ile ilgili taraflar herhangi bir açıklama yapmadılar. Ancak kuruluşu esnasında $5 milyon yatırım almış olan FriendFeed'in Facebook hisselerini de kapsayan bir anlaşmaya imza attığı konuşuluyor.

TechCrunch'ın FriendFeed'in kurucu ortağı Bret Taylor ve Facebook Başkan Yardımcı Chris Cox ile gerçekleştirdiği özel röportajına göre FriendFeed Facebook yapısına entegre olacak ancak bağımsız olarak çalışmayı da sürdürecekmiş.

Sosyal medyadaki ilk izlenimlere bakılırsa FriendFeed'in önde gelen kullanıcıları bu satın almadan çok memnun gözükmüyorlar.

Benim görüşüm ise sanırım pazarlama çalışanlarını fazlasıyla ilgilendirecektir ki, zaten Facebook ile sosyal ağlarla yoğun olarak ilgilenmeye başlayan Türk internet kullanıcıları FriendFeed'i de kısa süre içinde keşfedecek ve servisin Türkiye'deki hedef mecralar arasındaki yeri güçlenecektir.

Önemli bir haber ve güzel bir gelişme olarak gördüğüm bu satın almanın bir de pazarın hareketlendiğine dair gösterge niteliği var ve bunu da kesinlikle dikkate almak gerekiyor.

Her ne kadar Google tarafından satın alınacağını tahmin ettiğim FriendFeed'in Facebook tarafından satın alınmasına biraz şaşırmış olsam da, nedense içimde bu sefer de hem Facebook'un hem FriendFeed'in paket olarak Google bünyesine geçeceğine dair bir inanç var.

Çok fazla komplo teorisine girmeden Webrazzi'nin 3. yaşında böylesine güzel bir haber veriyor olmaktan mutlu olduğumu söyleyerek, sözü sizlere bırakmak istiyorum. FriendFeed'in Facebook tarafından satın alınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yorumlar (15)
 1. Varol Aksoy Varol Aksoy

  Friend kullanıcıları hiç memnun gibi gözükmüyor. FF' de daha sadece daha kaliteli bir ortam dönüyor ve bunun bozulmasından korkuluyor.

  1. Said Murat Said Murat

   Doğrusunu söylemek gerekirse evet, Facebook'daki cıvıklaşan ortamın FriendFeed pencerelerine taşınmasından endileşiyim. Ama Mark ve ekibinin bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Daha geçen gün 100 milyon kullancısı var dediğimiz Facebook Sosyal Sanal Yaşam Alanının(ben öyle diyorum) şu aralar 250 milyon seyrinde bir kullanıcı kitlesi var(kaynak: chip dergisi ağustos sayısı). Tamam, cıvıklaşma yolunda da büyük ivme katedildi(gayet negatif yönde). Lakin, facebook kullanıcılarının friendfeed'e yakîn bakacağı anlamına gelmez ki bu. Ben hem facebook hem de friendfeed kullanıcısıyım(aynı hesapla). Friendfeed'in şu durumundan memnunum. Ve yeniliklerle daha da memnun olacağımıza eminim... Kalitenin bozulmasından gayet tabi endişemiz var. Ancak Facebook gibi olmayacaktır... Yapı buna müsade etmeyecektir...

 2. Hayırlı, uğurlu olsun. Facebbok'un abartıya kaçmadan yaptığı değişiklerle FriendFeed'i daha üst noktalara taşıyacabileceğine inanıyorum. Umarım öyle de olur.

 3. Macromania Macromania

  aslında facebook son altı ayda en önemli tasarım ve işleyiş değişikliğini anasayfadaki feed olayı ile gerçekleşti ve gerçekten diğer sosyal paylaşım siteleri buraya içerik akıtmak için iştahlı biçimde facebook'ta paylaş kampanyası başlattılar. bu açıdan baktığımda facebook için en önemli şey olan feed olayında tek başına başarı elde etmiş friendfeed'e göz dikmesi hiç de anormal değil. ben facebook ve friendfeed kullanıcısı olarak facebook'un platform ve feed özelliğinin güçleneceğini, friendfeed'in ise sosyalleşme ve arkadaşlık ortamının güçleneceğini düşünüyorum. ayrıca teknoloji ve bilgi-birikim katkısı olarak friendfeed, yakın zamanda facebook'ta yine bir anasayfa ve profil sayfaları değişimini de yaşacataktır.

 4. Benim içim çok üzücü bi durum, çünkü Facebook 'u ne kadar kullansam da sevmem. Hani Recep İvedik'i de sevmem ama doğru bir lafı varsa "amele kaynıyor"dur. Friendfeed bunlardan nasibini almamış çok güzel bir ortamdı. Şimdi her türden insan gelicek olması düzeni bozar muhtemelen. Tam da dün iyiki var demiştim Friendfeed için. Gecenin kötü haberi bu. Hiç sevinmedim ne yalan söyleyeyim.

 5. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Beni çok heyecanlandıran bir satın alma haberi oldu bu. Ciddi anlamda pazara hareket getireceğine eminim. Yakında yeni satın almalar da duyacağız haliyle. Futbolda tuttuğum takım transfer yaptığında nasıl heyecanlanıyorsam, sektördeki satınalımlarda da aynı heyecanı duyuyorum. Transfer sezonu başladı!

 6. Alan memnun satan memnun. Hayırlı olsun.

 7. Sonunda taklit etmekten bıkıp satın almışlar. Friendfeed açısından kötü, facebook açısından iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Umarım friendfeed sosyal medyada öncü işler yapıp sektörü geliştirmeye devam eder.

 8. Burak Arikan Burak Arikan

  Bu satın alma konusunda Türkçe neler yazılıyor tek tek geziyorum. Buradaki yorumlarım şöyle:

  "Önemli bir haber ve güzel bir gelişme olarak gördüğüm bu satın almanın bir de pazarın hareketlendiğine dair gösterge niteliği var ve bunu da kesinlikle dikkate almak gerekiyor."

  Her satın alma büyük bir medya etkinliği bir promosyondur demişti bir defa Arrington. Bu olayın tabii ki girişimcilere moral verecek olması ilk akla gelen konu. Sadece girişimcilere değil yatırımcılara da. Bir yeni servisin ortaya çıkmasını destekleyen sonra satın alınma veya halka açılma şeklinde yönetim kurulunda "exit" diye bastıranlar.

  "Sosyal medyadaki ilk izlenimlere bakılırsa FriendFeed’in önde gelen kullanıcıları bu satın almadan çok memnun gözükmüyorlar."

  Bunun memnuniyetsizliğin sebebine gelelim. Çünkü yazıp çizdiğini akıttığınız aklınızın sahibi el değiştirdi... kim bundan rahatsız olmazdı.

  "Çok fazla komplo teorisine girmeden Webrazzi’nin 3. yaşında böylesine güzel bir haber veriyor olmaktan mutlu olduğumu söyleyerek, sözü sizlere bırakmak istiyorum."

  Bu tavır bana garip geliyor. Siz rahatsız olmuyor musunuz mallarınızın sahipleri değiştiğinde?

  "Facebook'un FriendFeed'i Satın Almasını Doğru Buluyor Musunuz?"

  Bu ankete dokunmadım çünkü sorunun kendisi baştan problemli. Öyle bir soru ki evet de desem hayır da desem bir farkı yok (bu normalleştirme tavrı genel olarak her haberci sitede editörde var). Şöyle sorulsa bir anlamı olabilirdi: Facebook'un FriendFeed'de Paylaştıklarınıza Sahip Olmasını Doğru Buluyor Musunuz?

  Bu olay hakkında haberci değil eleştrici olmayı düşündünüz mü?

 9. facebooktan gayet olumlu bir hamle. fiyatı çok vermiş bence. ankette cevap verenlerde çok duygusal yaklaşmış.

 10. Ben bu tür satın alma haberlerinden hiç memnun olmuyorum. Çoğu zaman satın alan büyük firmanın kültürüyle, yeni firmanın kültürü birbirine uyuşmadığından, güzelim ürünler kaybolup gidiyor.

 11. Umut Akyol Umut Akyol

  "En kötü ihtimal batırırız" diye satın aldılar.

  1. Said Murat Said Murat

   Çok güzel :) Batırmayacaklarına da göre, problem yok :))

 12. Otomatikportakal Otomatikportakal

  friendfeed vakti zamanında facebook eklentisiyle yaygınlaştı sanıyorum. derken bir de baktık ki facebook, friendfeed'in yaptığı işe soyundu. hem de birebir. derken günlerden bir gün facebook eklentileri de tarih oluverdi. friendfeed de o gün benim için bitmişti. vaktinde bir yorumumda bunu belirtmiştim. şimdi facebook tarafından alınmış olması aslında aynı işi 2 farklı şekilde yapan sitenin birleşimi olmuş. ola ki bu birleşme olmasaydı friendfeed tarih olurdu diye düşünüyorum.