Facebook İle Soru-Cevap Başlıyor, Facebook Gifts Kapanıyor
Eğlence

Facebook İle Soru-Cevap Başlıyor, Facebook Gifts Kapanıyor

Zaman zaman farklı açılımlar yapan Facebook, yakın zamanda 500 Milyon kişiye sunacağı yeni bir özelliği daha paylaştı. "Facebook Questions" adıyla beta olarak duyurulan uygulama kullanıcılara soru-cevap modelinde yardımcı olmaya çalışacak. Facebook Gifts ise hafta başında kapanıyor.

Facebook Blog'da yapılan açıklamaya göre ilgili uygulama ile kişiler durum güncelleme veya bağlantı paylaşır gibi soru sorabilecek, sorulan soruların cevaplarını takip edebilecek, sorularına anket veya fotoğraf ekleyebilecek. Sorular ayrıca uygulama içinde herkes tarafından görülebilecek ve böylece bir bilgi havuzu oluşturulacak.

Facebook'un bu çıkışı kendisinin yanısıra Ask.com, Answers.com gibi büyük soru-cevap servisleri ile eski Facebook çalışanları Adam D'Angelo ve Charlie Cheever'in girişimi olan Quora.com için de ciddi önem taşıyor. Diğer yandan Google'ın soru-cevap temelli sosyal arama motoru olarak adlandırılan AardVark'ı satın aldığını unutmamak gerekiyor. Bu soru-cevap havuzundan Facebook'un çekeceği suyu bir kenara bırakırsak, uygulamanın yine gizlilik koşullarında bir sorun yaratması mümkün olabilir. Zira sorularını özel bir gruba sormak isteyenler için durum güncellemesinin kullanılması öneriliyor.

Facebook'un Gifts adlı hediye paylaşım uygulaması da 1 Ağustosta kapanıyor. Amazon ise Facebook Connect ile Facebook'un içine giriyor ve kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşmama sözü veriyor. Facebook'un bu konuda bir taktik geliştirip geliştirmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak o güne kadar Amazon'un yaptığını örnek almak özellikle sosyal satın alma siteleri için oldukça faydalı olabilir.

Yorumlar (3)
 1. Soru: Bu uygulama ve uygulamanın gelişmesi Türkiye'den sikayetvar.com, ideshot.com ve yabancı getsatisfaction.com gibi siteleri nasıl etkiler?

 2. Peyker Sali Peyker Sali

  bir soruda bencen, bisorusor.com sendesor.com gibi siteler nasıl etkilenir?

 3. Fırat Demirel Fırat Demirel

  Benim cevabım şöyle;

  Aslında Facebook'un bu uygulama ile istediği kullanıcı geribildirimlerini daha düzenli bir şekilde toplamak. Dolayısıyla Getsatisfaction.com gibi servisler bu uygulama SocialGraph'a ekleyinceye kadar kendini sorgulamalı. Facebook uygulamasının altında kalan ve aynı seviyedeki basit uygulamalar ise muhtemelen ayakta duramayacak. Çünkü Facebook'ta geçirilen vakit ciddi boyutlarda. Üst seviye uygulamalar da Facebook'un etkileşim potansiyeli sebebiyle etkilenecektir bence.

  Diğer yandan uygulamanın basitliği, kullanıcı gizliliğine etkisi ve Facebook'un bu uygulamaya biçtiği değer gerçek manada neler çıkacağını gösterecektir. :)