Mayer: Yahoo - Microsoft anlaşması istediğimiz gibi gitmiyor

Mayer: Yahoo - Microsoft anlaşması istediğimiz gibi gitmiyor

Yahoo ile Microsoft’un ilişkisi çok eskilere dayanıyor. Hatırlayabileceğiniz gibi 2008 yılında Microsoft Yahoo’yu toplam 47,5 milyar dolarlık bir teklif ile satın almak istemiş fakat o dönemin Yahoo’nun kurucularından ve o dönemki CEO’su Jerry Yang bu teklifi reddetmişti. Eski günlerinden uzak olan Yahoo için bu teklifin kaçırılmayacak kadar iyi olduğunu düşünen yatırımcıların tepkileri Yang’ın önce CEO’luktan ayrılmasına, ardından da Yahoo’daki tüm görevlerinden ayrılmasına neden olmuştu.

Satın alma gerçekleşmemiş olsa da Yahoo ve Microsoft arasındaki iyi ilişkiler sürmüş ve 2009 yılında özel bir arama anlaşması imzalamışlardı. Uzun bir dönemi kapsayan bu anlaşmanın varlığına rağmen çok kısa bir süre önce Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer’ın Google ile bir reklam anlaşması imzalaması, Yahoo - Microsoft iş birliğini tartışmaya açmıştı.

Sonunda Mayer bu konuda sessizliğini bozdu…

Microsoft ile Yahoo’nun 10 yıllık için gerçekleşen anlaşmasında Microsoft’un görevi arama konusunu geliştirmeyi üzerine almak, Yahoo’nun görevi ise Microsoft’a ait Premium reklam alanlarının satışını gerçekleştirmekti.

Marissa Mayer  San Francisco’da katıldığı 2013 Goldman Sachs Technology and Internet Konferansında Microsoft ile var olan anlaşmanın arzu ettikleri gibi gitmediğini ilk kez net bir şekilde dile getirdi.

Microsoft’un arama motoru Bing geçtiğimiz dönem içerisinde pazar payını artırmayı başarmış, fakat elde ettiği pazar payı bu alandaki en önemli rakip olan Google’dan değil, Yahoo’dan gelmişti. “İş birliğinin önemli noktaların biri; birbirimiz ile pazar payı değiş tokuşu yapmak yerine, pazar paylarımızı ortaklaşa büyütmek olmalı” diyen Mayer, şu anda en büyük problemlerinin gösterim sayıları olduğunu söyledi.

Yahoo, Mayer yönetiminde işleri düzeltmek için cesur adımlar atmaya çalışıyor. Bu açıklama ile Mayer, Microsoft’u da bir kez daha elini taşın altına koymaya davet etmiş oldu. Bakalım bu davete Microsoft cephesinden nasıl bir yanıt gelecek…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.