WordPress'in performansını arttırmak için yazılımsal olarak önemli noktalar
Yazılım

WordPress'in performansını arttırmak için yazılımsal olarak önemli noktalar

wordpress-logo2013 yılında yazılım ekosistemini neler bekliyor başlıklı yazımızda yer alan yazılım odaklı şirketlerden biri de New Relic olmuştu. Sunucu yönetimi ve takibi konularında oldukça başarılı bir ürün sunan şirket, son olarak geçtiğimiz hafta aldığı 80 milyon dolarlık yatırımla adından fazlasıyla söz ettirdi.

Bugünkü yazımızın konusu ise New Relic’in resmi blog’undan paylaştığı, WordPress’de performans optimizasyonu başlıklı bir yazı. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta en popular 30 WordPress eklentisini sizlerle paylaşmıştık, bugün ise New Relic’in paylaştığı yazıdan çeşitli notlar aktaracağız.

Bildiğiniz gibi WordPress genişlemeye müsait yapısıyla içerik bazlı internet projelerinin hayatlarını kurtarıyor. Dünya üzerinde çok sayıda kullanıcısı ve bağımsız geliştiricisi olan WordPress'in olumsuz tarafları bulunsa da tartıya koyduğunuzda oldukça faydalı bir konumda.

Biz de yazının devamında sizlerle WordPress kullandığınız web sitesinin performansını optimize etmeniz adına bazı püf noktalarını paylaşacağız. Şimdiden uyarmak gerekirse püf noktalar biraz teknik konulardan oluşuyor.

MySQL

WordPress hayata geçtiği günden beri veritabanı olarak MySQL kullanıyor. MySQL kullanırken atlanmaması gereken en önemli noktalarda biri de Query Cache kullanımı. Query Cache kullanarak veritabanınızın gereksiz sorgularla yorulmasını engelleyebilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise özellikle yüksek trafikli web siteleri için veritabanı motoru olarak InnoDB tercih etmek.

Database/Veritabanı

Veritabanı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri veritabanı sorgularını analiz etmek. Kullanılan tema ve pluginlerin de farklı sonuçlar doğurabileceğini düşünecek olursak sorguların analizi noktasının önemini daha da iyi anlayabiliriz. Ayrıca Transients API kullanımı ile cache’lenmiş verinin daha kolay ve etkili bir şekilde saklanmasını sağlayabilirsiniz.

PHP

PHP biraz da doğası gereği “yavaş” bir dil. WordPress’in de PHP kullandığını düşünecek olursak PHP 5 ile gelen auto load sınıfları ve include_once/require_one yerine include/require kullanarak ufak da olsa performans arttırımına gidebilirsiniz.

Minify/Sıkıştırma

Yalnızca WordPress için değil, genel olarak dosyaları ve kullanılan üçüncü parti yazılım kütüphanelerini sıkıştırarak depolayıp performans anlamında olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. WordPress’de de WP Minify gibi eklentiler ile sıkıştırma işlemini gerçekleştirmeniz mümkün.

Content Delivery Network/İçerik Dağıtım Ağı

Bildiğiniz gibi içerisinde yoğun olarak görsel, ses dosyası veya video gibi içerikler barındıran web sitelerinin önemli bir kısmı CDN kullanıyor. CDN teknolojisinin sağladığı faydayı kısaca açıklamak gerekirse; geniş bir sunucu ağında saklanan dosyaların, kullanıcıların lokasyonuna göre en yakın noktadan en hızlı şekilde ulaştırılması diyebiliriz. Siz de WordPress ile CDN teknolojisini kullanabilir, özellikle dünyanın birçok noktasında ziyaretçiniz varsa önemli bir iyileştirme yakalayabilirsiniz.

Bu konuda Amazon'un WordPress ile kolayca kullanılabilen CloudFront isimli ürününü özellikle tavsiye edebiliriz.

Cache/Cep Bellek

Caching de yalnızca WordPress için değil, genel olarak oldukça önemli bir konu başlığı. Sık kullanılan verilerin, her kullanıcı istediğinde veritabanına gidilmeden okunmasını sağlayan caching mekanızmasını WordPress'de kullanmanın çok sayıda yolu var. Örneğin WP Super Cache ve W3 Total Cache. Bir karşılaştırmaya gitmek gerekirse W3TC veri saklama şekli olarak çok sayıda seçenek barındırması ile WPSC'nin önüne geçiyor diyebiliriz. Bu 2 eklenti haricinde HTML5'in sağladığı tarayıcı tabanlı cache çözümlerini de kullanabilirsiniz.

Yorumlar (34)
 1. "PHP biraz da doğası gereği “yavaş” bir dil." Bunu okuduktan sonra devamını okumadım. Php yavaş bir dil mi?

  1. Ünver Kızılay Ünver Kızılay

   Bunu yazan arkadaş bize PHP'nin doğasını biraz anlatsın da bilelim neden yavaşmış... Yıllardır kullanırım PHP'nin o doğasıyla hala tanışamadım....

   1. Arkadaş madem bilmiyorsunuz bari bilmediğinizi bilinde rezil olmayın.

  2. Ayhan Baris Ayhan Baris

   bende oyle, gözüme çarpti direk bıraktım yazıyı!

  3. Ah erman yazmadan sorsaydın keşke. Php yavaş demek kadar bahtsız bir cümle yok. Hızlı olan hangisi onu da merak ediyorum ?

   Şu konulara az bak. Nginx + Varnish. Örneği de linkimde mevcut.

   Php den performans almanın bin türlü yolu var işine göre fast-cgi da çalıştırırsın, mod-php de suPhp 'de direkt CGI 'da. Bu kadar teknik bilgi yeterli webrazzi 'ye.

 2. Merhabalar güzel bir konuya değinmişsiniz,teşekkürler.

  W3 Total Cache eklentisi çalışmamaktadır. Wordpressin sitesinde de broken olarak gösterilmektedir, onu kaldırırsanız yazıyı okuyan kişilerin yanlış yönlendirilmesini engellemiş olursunuz.

 3. Mustafa Okumuş Mustafa Okumuş

  Oldukça faydalı bir yazı olmuş, özellikle Wordpress kullananlar için. Ben de yıllardır bu sistemi kullanıyorum. Teşekkürler.

 4. Ali Sancı Ali Sancı

  Uzun bir süre geçmeden,üstelik Pazar günü,wordpress ile ilgili tekrar faydalı bir makalenin ele alınması bloga olan bağlılığımı biraz daha artırdı.Devamının geleceğini ümit ediyorum.

 5. Bir sıkıntı var gibi, önceleri girişim, yatırım, yeni siteler üçgeninde yazı yayımlıyordunuz. Şimdi ise PCnet tadında yazılar gelmeye başladı. üç adımda PCmizi nasıl hızlandırabiliriz onu da söyleyin bari.

 6. Silmasilmasta Silmasilmasta

  " PHP biraz da doğası gereği “yavaş” bir dil. "

  Programlama dersini Microsoft'tan aldınız heralde?

  1. bir de bunun kankisi var "java yavaş bi dil"

   ya bilmediğiniz şey hakkında ya yazmayın yada doğrusunu araştırın.

   bir de bu wordpress yazıları ne iş r10.net mi burası ya blogculardan ziyaretçi kazanmaya çalışıyorsunuz.

   1. Äläkerromeille Äläkerromeille

    Yavaş olduğunu söylediğiniz PHP bugün dünyanın en fazla trafik alan sitelerinde kullanılıyor.

    http://www.alexa.com/topsites - bkz:facebook,youtube

    Webrazzi'nin yavaş olduğu söylenen PHP ile çalışması da ayrı bir ironi bu arada.

    Java için ayrı bir durum söz konusu. JVM ismindeki katman java kodunu işletim sisteminin anlayabileceği dile çevirmekte. Bu yapı ekstradan bir katman olduğundan javada "fazladan" iş yapılan kısımlardan bir tanesi. Yalnız performansa etkisi tartışılır. Optimize etme yöntemleri mevcut. Fakat ana konumuz PHP'ye dönecek olursak JVM benzeri bir yapı PHP'de bulunmamakta olduğundan doğası gereği yavaş bir dil olduğunu söylemek saçmalıktan öte gidemeyecektir.

 7. "PHP biraz da doğası gereği “yavaş” bir dil" yapmayın etmeyin sevgili webrazzi ekibi. Tamam wordpress hakkında güzel şeyler yazmışınız etmişsiniz ama teknik bir konuda cümle kurmadan önce biraz daha düşünün lütfen.

 8. Dogan Cenger Dogan Cenger

  Çok mantıklı bir yazı olmuş. Microsoft reklamı mı bu acaba?

 9. PHP is slow. That’s not the fault of WordPress, nor is it anyone else’s fault; technology simply keeps moving forward.

  Bence her zaman çeviri yapmayın. Her yazılanın doğru olmadığını en çok sizin bilmeniz gerekir. Yıllardır php ile ilgili işlerde yaptım. Yavaşlık falan yok. Çok yüklenildiğinde, fotoğraf, video vs gibi durumlarda bir yavaşlık söz konusu ama buda php'den kaynaklı değil tamamen hosting firmasıyla alakalı. DB ile ilgili sıkıntılarıda bir şekilde aşabilirsiniz.

  Webrazzi'nin de bu "yavaş" alt yapıyı kullanması gerçekten büyük bir ironi olmuş :)

  Birde bir eklenti tavsiye etmeden önce iyi araştırmak gerekli. Bu tarz eklentiler yüzünden az site patlamadı elimde. Sil baştan yapmak zorunda kalabiliyor insanlar. Eklenti işleri kolaylaştırırken çok büyük sorunlara da yol açabilir. Dikkatli davranmak ve mümkün olduğunca az eklenti ile wordpress'i kullanmak gerekli.

 10. Neyin tartismasini yapiyorsunuz, evet PHP yavas bir dil, yavas degil diyen programlama yapmaya PHP ile baslamis ve öyle devam eden kitle olabilir ancak. Inanmayan buraya bakar http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u32/which-programs-are-fastest.php sayet biraz grafik okuma yapabiliyorsa ne kadar hantal bir dil oldugunu görür. c üzerine kurulmus ve her request icin yeniden compile edilen bir dilden ne bekliyordunuz sormasi ayip.Hadi onlarida gectim ömrü hayatimda kullandigim (zorunda kaldigim) en kötü dil. facebook PHP kullaniyor cünkü temeli PHP ile olusturuldu, biraz facebook tarihi falan okuyun, PHP'den ne kadar pisman olduklarini ama alt yapinin baska dile gecirilmesinin ne kadar pahali ve riskli oldugunu bu nedenle PHP'ye mecbur olduklarini falan. neden c++'da yazilan hiphop eklentisini cikardi facebook php icin? performans icin tabii ki. neyse simdi uzun uzun yazardim ama gerek yok siz su iki siteyi ziyaret edin, ingilizceniz varsa zaten anlarsiniz.

  http://me.veekun.com/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

  http://www.codinghorror.com/blog/2012/06/the-php-singularity.html

  1. Ünver Kızılay Ünver Kızılay

   Programcılıktan o kadar yoksun ki C gibi bir sistem diliyle PHP gibi betik dilini karşılaştırıyorsun... ve bunu marifet sayıyorsun. Facebook dediğin PHP kullanmasa bile yazacağı sistem aynı yapıda olacaktı her seferinde aynı porta compile sonucu gönderecekti... PHP de Facebook için fazla olan ne var? adamlar strstr komutunu kullanmıyordur onu çıkarır Mysql'in fazlalıklarını çıkarır. Bunları çıkarmak hız sağlar mı? sağlar. Ama PHP gibi neredeyse C# ile karşılaştırılacak bir betik diline kimse yavaş diyemez. Sen orda C dilini birinci yapanlara git de ki, PHP de olan tüm sınıfları ekleyip öyle denesinler... o zaman görürüm ben birinci kim ikinci kim... bol keseden konuşuyorsunuz. Hiç sınıf eklenmemiş bir dil ile binlerce sınıfı olan bir dili karşılaştıracaksınız sonrada bana performans diyeceksiniz? Türkiye böyle programcılarla dolu... kafanın değişmesi lazım.

   1. Neyse söylediklerine uzun uzun cevap yazardim ama,

    2002 bogazici universitesi bilgisayar mühendisligi mezunuyum, 2004 Darmstadt TU'da masterimi bitirdim, 2004 kasim'dan bu yana Daimler(Mercedes'in ana firmasi) Sindelfingen de mühendis olarak calisiyorum. Microcontroller programming ve embedded coding yapiyorum, senin bugüne kadar gördügün ve gelecekte görecegin tüm projelerden, kodlardan, mühendislerden, teknolojilerden daha fazlasini gördüm, görecegim. Amacim hava atmak falan degil, sen yukarida verdigim sayfalari okumadan üzerine birde "Sen orda C dilini birinci yapanlara git de ki, PHP de olan tüm sınıfları ekleyip öyle denesinler" gibi bir cümle kurunca zaten söylecek cok birsey kalmiyor, ben programci degilim, ben mühendisim. senin select * from users yada strstr ile gecen ömrün icinde ben c,c++,assembly,fortran,java ile 11 senedir hayatimi kazaniyorum. simdi bana suraya iki tane B tree, hashmap,k-means,dbscan,server side clustering codu yaz desem ekrana ancak bönbön bakarsin. PHP scripting,programlama yada bilgisayar tarihinin en rezil dillerinden birisidir ve kullananlar sadece dilin basit olmasindan, giris düzeyinin cok düsük olmasindan (yani kodlamak icin mühendis falan olma gereksinimi olmamasindan) dolayi sever dili. Neyse yine bosa zaman harcadim

   2. Erce Erözbek Erce Erözbek

    arkadaşım istediğin yerden mezun ol. mantığını kaçırdıysan anca bunları dersin.

    dahili kütüphanelerden ve tek sayfa çalışan kod bloklarını hakkaten ciddi ciddi karşılaştırmak istersen, kimse sana karışmaz ama ciddiye de almaz.

   3. "ben programci degilim, ben mühendisim" deyip sonrada "c,c++,assembly,fortran,java ile 11 senedir hayatimi kazaniyorum" bunları yazan adamın okuduğu okulu buraya yazmak bile istemiyorum, programcı olmayan biriyle de programlama dillerini tartışmam. ;)

  2. Ahmet Bey, Ömrü hayatınızda hep C++ ve C Türevleri ile mi haşır neşir oldunuz?

  3. Adem Haklıbeyler Adem Haklıbeyler

   Ahmet Bey, "facebook PHP kullaniyor cünkü temeli PHP ile olusturuldu, biraz facebook tarihi falan okuyun, PHP’den ne kadar pisman olduklarini ama alt yapinin baska dile gecirilmesinin ne kadar pahali ve riskli oldugunu bu nedenle PHP’ye mecbur olduklarini falan" cümlenize referans verebilir misiniz? Ben de Danimarka'da çalışıyorum. Yöneticilerim dede diyebileceğimiz yaşta 3 tane adam. Sahip oldukları bilgi birikimi ile gelecek projelerimiz için PHP'yi seçtiler ve bu kadar tecrübe ile yanılıyor olabileceklerini düşünmüyorum. Ben de yaklaşık 12.5 yıldır filan bu sektördeyim ve eleştirilerinizi yersiz bulduğumu söylemek isterim.

   1. Bana sormana gerek yoktu aslinda, google amca'da aratsan pat diye cikiverirdi karsina ama yinede senin gönlün olsun, ufak bir kuple Facbook'un kendi mühendisinden http://www.zdnet.com/blog/facebook/why-facebook-hasnt-ditched-php/9536

    "The reason Facebook hasn't migrated away from PHP is because it has incumbent inertia (it's what's there) and Facebook's engineers have managed to work around many of its flaws through a combination of patches at all levels of the stack and excellent internal discipline via code convention and style - the worst attributes of the language are avoided and coding style is rigidly enforced through a fairly tight culture of code review (failing to adhere to the style and "going cowboy" by writing sloppy code results in pitiless mockery by one's peers). Engineering management has never had to take a strong hand here; this arose largely due to key internal technical leaders just sort of corralling everyone else along.

    There is also a lot of industry precedent indicating that re-writing an entire codebase in another language is usually one of the worst things you can do, so at all levels there is a reluctance to do that. The preferred strategy is to write new components in a de-coupled manner using a better language of choice (C++, python, Erlang, Java, etc); this is easily facilitated by Facebook's early development of thrift, an efficient multi-language RPC framework. This also helps avoid the worst effects of PHP: it can be totally avoided in subcomponents where the language is grossly-unsuitable. The broad effect is that the overall codebase slowly evolves away from depending as heavily on PHP, with the components that are still in PHP being written in tightly-controlled, disciplined ways by veteran members of the staff." http://www.quora.com/Why-do-Facebook-and-Zynga-developers-use-PHP

    vs

    vs

   2. Adem Haklıbeyler Adem Haklıbeyler

    Ahmet Bey 12 Şubat 2013, 18:38 yorumunuza direkt olarak cevap veremediğimden kendi yorumuma cevap şeklinde yazıyorum. Cevabın doğru sırada çıkacağını umuyorum.

    Ufak bir araştırma yaptım. Yollamış olduğunuz yazının yazarı, facebook tarafından PHP çekirdeğinin geliştirilmesine katkıda bulunulan ekibin kapısından dönmüş ve Zuckerberg ile ciddi sorunlar yaşamış. İsmini görsellerde aratırsanız çıkan fotoğraflardan bunu doğrulayabilirsiniz. Kendisi programlamaya futbolculuktan geçmiş. Bıyıkları yeni terli genç bir forvet iken dedesinin kalp pilini televizyon kumandasına takmak suretiyle dedesinin ölümüne sebebiyet vermiş. O sırada hapiste tanıştığı bir mühendis vesile olmuş bu işe bulaşmasına. Meslek hayatının ilerleyen döneminde kapısından döndüğü facebook/PHP ikilisine büyük bir nefret beslemiş ve en kötü sosyal ağ olarak facebook için, en kötü programlama dili olarak olarak PHP için oy kullanan scriptler yazıp sitelerde yapılan oylamaları abuse etmiş. Şimdi bu kadar kötü bir geçmişe sahip bir insanın yorumuna nasıl olur da güvenmemi bekliyorsunuz anlayamıyorum. Kaldı ki google ismindeki bir arama motorunda yaptığım araştırma da böylesine yerici yorumlara rastlayamadım. Ayrıca dikkat ederseniz yazılanlar yorum, gerçekliği konusunda kanıt yok.

    Saygılarımla.

   3. Adem Haklıbeyler Adem Haklıbeyler

    Ahmet Bey sözlerinize dikkat ediniz/özen gösteriniz lütfen. Yaratmak Allah'a(c.c.c.) mahsustur. Burada bulunan arkadaşlarımızın dini hassasiyetleri olabilir. Yaratıcılık yerine geliştiricilik/üretkenlik diyelim.

 11. Nail Uzun Nail Uzun

  Yıllardır wordpress kullanıcısıyım fakat şu “PHP biraz da doğası gereği “yavaş bir dil." kısmından sonrasını gerçekten okumadım.

  Bunu bir PHP'cinin söyleyeceğine inanmıyorum

 12. Yazar PHP dilinin genelde kullanılan uyarlamasını kastederek yavaş demiş. Yanlış olduğunu düşünmemekle beraber herhangi bir dilin yavaşlığından teoride söz edilemez ancak bunun uyarlamalarının yavaşlığından bahsedilebilir. Yani siz PHP yi genelde olduğu gibi "yorumlayıcı" ile çalıştırırsanız görece yavaş, yok eğer bir VM yapıp içerisinde çalıştırırsanız görece hızlı çalışır. Verilen "benchmark" ın genel geçer uyarlama için olduğunu hatırlatalım, yoksa zaten ortada karşılaştırılacak bir şey olamaz.

  Ancak burada @Ahmet Öncel kişisi "mühendis" titrine sahip olunca olmayanların doğrudan üstünde olabileceği yanılgısına düştüğü için iki çift lafım olacak;

  bak beyim, sana iki çift lafım var.koskoca adamsın.paran var, pulun var, herşeyin var.binlerce kişi çalışıyor emrinde.yakışır mı sana ekmekle oynamak.yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak.ama nasıl yakışmaz.sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören.anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor.ama ben boşuna konuşuyorum.sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum.hıh.sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi saim bey.sen mi büyüksün.hayır ben büyüğüm, ben, yaşar usta.sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç.gözümde pul kadar bile değerin yok.ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiç birşey yapamayacaksın.yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi.çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız.bizler birbirimizi seviyoruz.biz bir aileyiz.biz güzel bir aileyiz.bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun.dokunma artık aileme.dokunma çocuklarıma.dokunma oğluma.dokunma gelinime.eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni.anlıyor musun.vururum ve dönüp arkama bakmam bile.

 13. Yaziyi ve yorumlari sonuna kadar okudum. Oncelkli olarak konuyu yazan arkadas php ve wordpress ile hasir nesir olmayan birisi. Cache yontemleri farkli ve uzman olanlar bilir ve soylerler. php yavas bir dil olduguna inanmiyorum. Ahmet adli yorumcu arkadas muhendis ise sadece muhendis. yazdiklarinim hic birine katilmiyorum. O kadar cok yavas olsaydi microsft blogunu wordpess yapmazdi...

 14. Yavaş dil yoktur, kötü programcı vardır...

 15. PHP dil olarak bütün diller gibi kendine özgü özellikler barındırmakta. Ama PHP'yi yavaş kılan dil özellikleri değil, her request için tekrar derlenme ihtiyacıdır. Arkadaş 1 kere derle dosyayı. He defasında derlenmiş olanı çalıştır. Dosya son derlemeden farklı ise tekrar derle. Böylece facebook gibi siteler kendi hip-hoplarını yazmak zorunda kalmazlardı.

 16. Erce Erözbek Erce Erözbek

  Php ye yavaş demek için ciddi ciddi konudan bi haber olmak gerek. başkalarından kulaktan dolma toplama bilgilerle yazılar yazılacaksa burayı okumanın anlamı kalmıyor.

  php yavaş ise hızlı diller arasında kesin bi yerden duyduğu js vardır ki bununla bile clientları çatır çatır kitlemek mümkün hatta kolay. Vakkasında dediği gibi kötü programcılıktan kaynaklı bu tarz düşünceler

  wordpress db optimizasyonundan bahsederken core a inip wordpress sorgularını mı değştirmeyi düşünüyorsun. bu tarz geliştirmeleri programcı gruplarıyla yaparsın. açıp bir sonraki update de kaybedeceğin sorgu yamalarının kimseye faydası olmaz. analiz edecekmişiz ederiz de bu tarz zaten optimize kurgulandığını düşündüğümüz sistemlerin core u na bu şekilde cahilce müdahale etmek anlamsız. ha istiyosan mysql e optimization benzeri fixler yaparsın.

  yazı wordpress opt dan ziyade böyle bi yazı istediler, günü kurtarayım diye yazılmış bi yazı gibi bu adamın diğer yazılarını kurcalayacam kendınden bişi var mı merak ettim.

 17. O kadar yorum yazılmış. Konu sahibi de çıkıp "yahu arkadaş ben onu şu şu sebeplerden dolayı yazdım" diyememiş. Ekrana bakıp bakıp, kendi kendine söylenip sonra da "Diyemedim ya la" mı diyor kendince?

 18. Arkadaş sen Wordpress performans anlatmamışsınki, Php performans ip ucu bilgileri vermişsin, anlatmışsında demiyorum.

  Kısaca laf olsun diye bu konuyu eklemişsin, başlık ile içerik alakasız.

 19. Ismail Karaca Ismail Karaca

  Evet. PHP doğası gereği yavaş bir dildir. Lakin sadece php dilini bilenler, yani gerçek bir programlama dili bilmeyenler bunu anlayamazlar. İstediğiniz kadar PHP ustası olun. Derlemeli bir dil ile Yorumlamalı bir dil arasında ki farkı bilmedikçe PHP Doğası gereği neden yavaş anlayamayacaksınız arkadaşlar. Microsoft Visual Studio ile yazılmış C# kodlarını .NET Framework Makine diline çevirir. böylelikle işlemci makine diline göre işlem yapar. (makine dili nedir bilmiyorsanız okuyun arkadaşlar. https://en.wikipedia.org/wiki/Assembly_language ) wikipediden şunu da inceleyebilirsiniz.: http://urltr.net/G2S5O webrazzi ekibine bu güzel yazı Erman TAYLAN adlı Bilgisayar mühendisine teşekkürler.. Zevkle okudum..