HR Venue: İlk iş görüşmesini kolayca halletmenin ekonomik yolu
Kariyer

HR Venue: İlk iş görüşmesini kolayca halletmenin ekonomik yolu

Bu yazıyı okuyan çoğu kişi bir veya birkaç kez yüz yüze iş görüşmesi yapmıştır. Bu görüşmelerin bir kısmı da hiç süphesiz olumsuz sonuçlanmış ve ilk görüşme için harcanan zamana ve paraya acınmıştır. HRVenue.com hem iş görüşmesini yapan hem de iş görüşmesine gelen için bu zahmeti ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim.

İnsan kaynakları alanında uzmanlaşan Ümit Oktamış ve yazılım alanında uzmanlaşan Mehmet Pişkin tarafından hayata geçirilen HR Venue, yüz yüze veya telefonda gerçekleştirilen ilk iş görüşmelerine aracılık eden yeni nesil bir dijital iş görüşmesi platformu.

HR Venue, işletmeler arası (B2B) hizmet veriyor ama iş adayı olarak herkesin karşısına çıkabilecek bir ürün. Amacı hem İK profesyonellerini ve şirketlerini hem de adayları maddi ve manevi külfetlerden kurtarmak. Sistemin işleyişi de gayet basit.

Zaman ve mekandan bağımsız ilk görüşme

Servisin çalışma mantıığını kısaca anlatalım. İlk aşamada, işe alım uzmanı sorularını oluşturup görüşmek istediği adayları HR Venue aracılığı ile dijital iş görüşmesine davet ediyor. Daveti alan aday önce davet edildiği şirket ve HR Venue hakkında bilgi edinip, sisteme giriş yaptıktan sonra kendisine yöneltilen soruların yanıtlarını bilgisayarının kamerası aracılığı ile kaydedip şirkete iletiyor.hrvenue video is gorusmesi

İkinci aşamada ise işe alım uzmanları, adayları değerlendirip yorumlarıyla birlikte diğer birimlere yönlendiriyor. Ardından istenen adaylarla yüz  yüze görüşme aşamasına geçiliyor.

Bu işleyişe tekrar dönüp baktığımızda, işe alım uzmanları için kolayca çok sayıda kişiye görüşme talebi gönderebildiğini ve adayların istediği zamanda ve herhangi bir mekanda ilk görüşmenin hakkını verebileceğini görüyoruz. Yani serbest çalışma (freelance) disiplini gibi serbest iş görüşmesi kavramına geçiş yapıldığını görüyoruz.

Çok adaylı iş pozisyonları için ideal

Küçük şirketler bu fırsattan ne kadar faylanır bilemiyorum ama orta-büyük ölçekli şirketlerde yoğun talep alan ve çok adaylı  iş pozisyonları için HR Venue ciddi bir tasarruf sağlayabilir. Dahası HR Venue'nün klasik iş bulma/referans sitelerine dahil olma şansı da var.

Dilerseniz size gelen iş tekliflerine daha kolay yanıt vermek için işverenlerin HRVenue'yü kullanmasını teklif edebilirsiniz. Tabii bu tür tek taraflı görüşmelerden hoşlanmıyorsanız zamanınızı iyi kullanmaktan başka seçeneğiniz yok. :)

Yorumlar (18)
 1. Pelin Gezer Pelin Gezer

  Bir staj ayarlayabilmek için yaşadığım sıkıntıları;randevu ayarlama,iptal olması, iki saatlik yoldan geri dönmem ve görüşme sonunda haftalarca geri dönüş beklemem(evet tam da böyle yaşandı)düşünülünce etkili bir araç olabilir bu konuda.

 2. Emre Güldaş Emre Güldaş

  Oyunun iki tarafındaki aktörler içinde , yani hem iş arayanlar hem de işverenler için son derece çalışabilir bir servis gibi duruyor.Artık dijital ortamda,zaman ve mekan bağımsız olarak birçok işin halledilebildiği zamanlardayız.Bu mantıktan hareketle daha da gelişebilecek bir sistem olduğunu düşünüyorum.

 3. hayatımıza neler giriyor yakında herşey web ortamında nsala bir şekilde yürüyecek yemekleride sanal mıo yesek yemesek de olur sanki ;)

 4. Sinan Ülgen Sinan Ülgen

  Site daha yeni olarak gözüküyor , istatistiklerden Alexasını PRsini hemen kurcaladım henüz daha yeni evet :P

  Öncelikle çok güzel uygulama yapmışlar , herşey günümüzde web dünyasına döküldüğü gibi bu işte web dünyasına dökülmüş. Bu fikir birnevi yemek siparişi veren ile yemekçi ile arasında köprü bağı kuran yemeksepetinin iş görüşmesi hali :)

  Başarılar diliyorum yalnız firmaların bu sisteme alışması uzun vakit olabilir. İzlediğim videoya bakıldığında profesyonel ekip iddialı proje gibi gözüküyor.

 5. Emre Çetiner Emre Çetiner

  Uzun süre iş görüşmelerine gittim. Ve bahsedilen sıkıntıların ne denli büyük olduğu ortada. Şu an freelance çalışıyorum. Bir yere bağlı çalışmaya ihtiyacım yok. Ancak tam zamanlı çalışmak isteyenler için harika bir düşünce ile iyi bir proje ortaya çıkmış. Bilişim sektöründen bir çok firma sahibi ne istediğini ve nasıl bir eleman istediğini bilmemekte. Çalışanından çok iş çok şey beklemekte karşılığında az maaş vermek. Uyanıp silkelenmeye başlayanlar var. Ama işini iyi yapan dürüst çalışanlar freelance yolunu seçmekte artık. Ben uzun süre iş aradım direttim. Ama olmadı. Şans iyi ki olmamış şu an bir iş yerinden alabileceğimden çok fazlasını kazanıyorum ve bağlı olduğum ajanslar ile işin sürekliliğini sağlıyorum. Proje için söyleyebileceğim çok iyi analiz edilmiş bir düşünce tebrikler.

 6. Faruk Ustun Faruk Ustun

  Guzel fikir ve uygulama.

  Bence basarili olacaktir. Yolunuz acik olsun.

 7. Ben sizle aynı görüşte değilim, bu proje tutmaz diye düşünüyorum çünkü: Şirketler görevli aradıkları zaman direk olarak İş ilan siterine giriyor. Çok detaylı cw'ler gidiyor örnek vermek gerekirse Kariyer.net İlan veren kişi bütün detayları dolduruyor, iş arayan arkadaşlar cw göndermek için Kariyer.net'in belirlemiş olduğu sorulaı giriyor ve cw gönderiyor. Çok detaylı cw isteyince eleman arayan kişi rahatlıkla ayırt edebiliyor. Bu sistemi eğer şirketlere kendileri gidip tanıtmazlarsa batar diye düşünüyorum.

  1. cw ne ya cv olmasın o

 8. Nurettin Nurettin

  Bu tarz girişimlerin insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında verimliliği arttırıcı etkisinin olması açısından önemli buluyorum. Başarılar

 9. Yorumla Yorumla

  Sitenin odak noktasının başlangıç ve bitiş olaylarına bakalım.

  1. Şirket bir web sitesine ilan verir.Örn: linkedin

  2. Şahıs ilana linkedin üzerinden başvurur.

  3. Şirket ilana başvuran şahsın linkedin profilini inceler. Ön yazı varsa okur.

  4. Uygun görülürse yüzyüze görüşmeye davet edilir.

  Bu akışın içinde nereye konumladıracağız bu siteyi.

  1. sence iş görüşmesinin aşamaları bunlar mıdır yani ?

   bu siteyi senin dediklerinden sonra 5. sıraya oturtabilirsin, zaten adamlar burada ilk görüşme olayına yoğunlaşmış,

   bu iş senin dediğin gibi yürüseydi ben linkedin e herşeyi biliyoruz 5 yıl tecrübem var kralım yazıp işi kapardım yada görüşmeye gider insan kaynakçısının zamanını çalardım.

   1. Yorumla Yorumla

    Çok defa iş görüşmelerine katılmış biri olarak cevabım evet bunlardır. Siz de bizimle paylaşırsanız kendi iş görüşmelerinizin sırasını değerlendirmenizi onun üzerinden yapalım. Sitenin tek amacının insan kaynağı toplamak olduğunu daha sonra da bir danışmanlık şirketine dönüşeceğini düşünüyorum.

 10. Güzel ve faydalı olabılecek bir site. Basarılar diliyorum

 11. Türkiye'de her nedense şirketler CV'leri doğru düzgün incelemez ve değerlendiremezler (açıkçası daha çok yetersiz İK uzmanları diyelim ve ne yazık ki birçok büyük şirkette çalışanları da dahil olmak üzere çoğu da yetersizdir). Aday seçimi hem şirket, hem de aday için gereksiz zaman ve para kayıplarını önleyecek nitelikte olmalıdır. Bu kayıpların önemli nedenlerinden birisi de şirketlerin ilk görüşme dahil olmak üzere ille de adayla yüzyüze görüşme yapmak istemelerinden kaynaklanır. Halbuki buna hiç gerek yok, doğru düzgün elemeden geçmiş özgeçmişlerin üzerinden adaylara telefonla ulaşıl ilk görüşmeyi bu şekilde yapmak en doğrusudur. Böylece, gerçekten hem şirket, hem de aday için anlamlı olabilecek bir süreç olan yüzyüze görüşme sürecine geçilir. Bu proje de etkin yönetilmeyen bu sürece bir alternatif getirmiş, ama yumuşak karnı, pasif kayıtların iletiliyor olması. Bir adayı doğru ve hızlı değerlendirebilmek için interaktif bir görüşme her zaman daha verimlidir. Açıkçası, proje bu hali ise etkin bir işlevi varmış gibi görünmesine rağmen, uygulamada tercih edilmesi zor olacak diye düşünüyorum.

 12. Evren Avseren Evren Avseren

  Fikir aslında güzel ama bizim IK'cıların cılkını cıkaracaklarını, noolur nolmaz ben hepsine göndereyim diye onlarca, yüzlerce kişiden video isteyebileceklerini düşünüyorum. Yüz yüze görüşme yaptıklarında bile sonucu bildirme zahmetine girmeyen görüşmeciler, video doldurttukları adaylara karşı hiçbir sorumlululuk hissetmeyeceklerdir. Olan yine iş girmeye çalışan adaya olacaktır, video vb. ugraştığıyla kalacaktır. Zihniyetleri değiştirmenin bir teknolojisi bulunsa keşke.

  1. Ben de aynı endişeyi taşıyorum. Ancak bunu engellemenin yolları olabilir.

   Bir yöntem şirketin görüşmeye davet ettiği kişi sayısını paylaşmak olur. Linkedin'deki "bu ilana x kişi başvurdu" gibi, "bu ilanla ilgili y kişiye davet gönderildi" diye bir ibare olursa çalışanlar daha akıllı bir seçim yapabilirler. 10 kişiye gönderilmiş ilan için vakit ayırabilirler ama 100 kişiye gönderilmiş olanına vakit ayırmazlar.

   Başka bir yöntem de şirketlerin engagementını ölçerek paylaşmak olabilir. "XYZ şirketi kendisine gönderilen videoların %70'ini görüntüledi" gibi.

 13. Selçuk Selçuk

  Fikir güzel. Fakat bir proje olabilirmi bilemedim. Kariyer siteleri yada linkedin böyle bir uygulama yaparsa(bilmiyorum yapıldımı) işleri biraz zor.

 14. Ümit Oktamış Ümit Oktamış

  Merhaba,

  Değerli görüşleriniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. HR Venue işe alım sürecinin tüm taraflarının hayatını kolaylaştırmak üzere hayata geçmiş bir proje. Yıllardır işe alımın kalbinde, bizzat yaşadığım zorluklardan yola çıkarak böyle bir aracın hem biz İK’cıların, hem de iş görüşmesine katılan adayların çok işine yarayacağını düşünüyorum. Sistemin doğru ve amaca yönelik kullanılanılması için tüm gayretimizi sarfediyoruz, aday ve işverenlerden gelen geribildirimler doğrultusunda geliştirmelerimizi yapmaya devam edeceğiz. İşe alımın ‘sourcing’ tabir ettiğimiz aday yaratma tarafında hizmet sunan CV portalları ve profesyonel sosyal mecralarla işbirliği içinde ve birbirimizin araçlarına entegre olarak, İK dünyası için katma değer yaratmaya devam etmeyi hedefliyoruz.

  Bizimle tanışmak isterseniz, 13-14 Şubat tarihlerinde MCT’nin Lütfi Kırdar’da düzenlediği İnsan Kaynakları Zirvesi, 23 numaralı standda olacağız. Fuar katılımı ücretsiz. Bekleriz.

  Görüşmek dileğiyle,

  Ümit Oktamış