Insights kapsamlı içerikleri ve raporlarıyla içgörü yaratıyor, stratejilere yön veriyor. Popüler Insights içeriklerine göz atın.
Son teknolojinin etkilerini Webrazzi merceğiyle inceleyin, detayları görün, güçlü stratejiler yaratın. Özel makaleler ve raporlara erişmek için hemen harekete geçin.
Serdar Öztürk

Serdar Öztürk

Software Development Manager
@Webrazzi
Yazıları 10 Tümü
Clubhouse'un kullandığı servisler ve hizmetler

Clubhouse'un kullandığı servisler ve hizmetler

Geçtiğimiz haftalarda Clubhouse uygulamasında çok önemli bir açık olduğunu duyuran Batuhan…
Webrazzi.com’un altyapısının WordPress'ten çıkış hikayesi

Webrazzi.com’un altyapısının WordPress'ten çıkış hikayesi

Geçen yılın nisan ayına kadar WordPress üzerinden hizmet veren Webrazzi.com'u kendi içimizde…
Stack Overflow 2019 anketine göre yılın en popüler programlama dilleri

Stack Overflow 2019 anketine göre yılın en popüler programlama dilleri

Geçtiğimiz yıl da yer verdiğimiz Stack Overflow geliştirici anketinin bu yılki sonuçları…
Koleksiyonları 12 Tümü
Facebook Reels tüm kullanıcılara açılıyor

Facebook Reels tüm kullanıcılara açılıyor

Facebook tarafından 2019 yılından önce yayına alınan TikTok benzeri Lasso, kullanıcılarına 10…
AWS re:Invent 2021’de Duyurulan Önemli Yenilikler ve Servisler

AWS re:Invent 2021’de Duyurulan Önemli Yenilikler ve Servisler

Amazon Web Services yani AWS’in her yıl gerçekleşen konferansı re:Invent, bir yıl aradan sonra…
Yorumları 5 Tümü
 • 27 Mart 2020

  Merhaba, siteyi incelediğimde arka planda devasa bir sistem olduğunu göremedim maalesef. Blog arkasına saklanmış, farklı kategori şablonları, bir kaç sayfaya özgü düzeni ile ( kodlaması çok zor event kısmı gibi ) kurumsal bir yapınız var sadece. Size Wordpress kullanan devlerden veya yapabileceklerinizin sınırından bahsetmeme gerek yok araştırarak bulabilirsiniz. Kaldı ki kullandığınız altyapı 0 optimizasyona sahip. Yani kod yoğunluğundan bahsedip, ''yeni sistemimiz'' diyerek arayüze efsanevi şekilde değinmeniz işin komik tarafı. Harici kullandığınız 3. parti kodlarda sunucuyu gayet yoruyor. Ortalama etkileşim süresi normalin neredeyse 4 kat üzerinde, siteye ilk girişte tamamlanan sorgular arka planda ortalama 6-10 saniye arası sürüyor en iyi ihtimalle. Kod tarafında yaptığınız optimizasyonlardan bahsedin lütfen bana. Hatalı yazılıp herhangi bir alanda kullanılmayan css ve jsler. Doğru şekilde verimli çalışmayan bir cacheniz var bir de cdn kullandığınız halde durum bu. Daha nasıl kötüleyebilirim bilemiyorum. Konu 'Wordpress'' değil, sizin yanılgınız. Tam bir analiz çıkartarak daha fazla kötülerdim ama gerek yok, sizde farkındasınız. Değil misiniz? :)

  1. 29 Mart 2020

   Merhaba,

   Ben genel itibariyle wordpress'ten geçiş hikayesi ve backend tarafındaki yapıdan bahsetmiştim. Anladığım kadarıyla siz pagespeed verileriyle konuşuyorsunuz. Farkında olduğunuz çoğu şeyin farkında olduğumuzu biliyorsunuzdur muhtelemen. Tabiki de frontend için kod optimizasyonları yapılacaktır. Ama burada hiçbir şey yapılmamış algısı yaratmanız anlaşılabilir bir şey değil. Pagespeed ve hatta amp (ki artık amp desteği vermiyor oluşumuzdan ötürü mutluyuz.) tek başına bir şey ifade etmiyor maalesef. Biz de bir çok şirketin de ilk amacı google arama motorlarını nasıl mutlu edebiliriz ve onların daha az yorulmasını sağlayabiliriz değil. Hiç bir girişimin ilk hedefi bu değil. İlk önce iyi bir yapıyı en hızlı sürede çıkartmaktır.

   Yani sizin yorumunuzun wordpress değişikliği ile bir ilgisi yok. Ama wordpress kullanan büyük sitelerden kastınız (newyorker, techcrunch(ön yüzü wp'den çıkarttılar), time, thenextweb) ise pagespeed değerlerini de incelemenizi öneririm.

   Yazının amacı da zaten efsane iş çıkarttık değildi. Merak edenler için (özellike backend tarafında) neler yapıldı. Nerelerde zorlandık. Ne kullandık gibi şeylerdi.

   Sizin için önemli değilse zaten üzerinde durmanıza da gerek yoktu. İyi günler.

 • 26 Mart 2020

  Yazıyı okudum fakat çok şaşırdım. Büyük bir hatayı ''efsane yarattık'' tarzında açıklayarak farklı bir algı yaratmışsınız. Birincisi şuan ki masaüstü ve mobil hızınız yerlerde sürünüyor yani öyle bahsettiğiniz gibi süpermen durumu yok. Ayrıca Wordpress'in esnek olmadığından bahsetmişsiniz siz ya bir uzmanla çalışmadınız yada yükleyip default modunda bıraktınız.

  1. 26 Mart 2020

   Merhabalar,

   Webrazzi.com'un içinde barındırdığı hizmetleri sağlayan ve bunu Wordpress ile yapan bir site ismi söyler misiniz? İnceleyelim hemen. Ayrıca sunucu maliyet bilgilerini de paylaşırsanız hata yapıp yapmadığımız konusunda elimizde bir veri olsun isteriz.

   Teşekkürler.

 • 26 Mart 2020

  Uzun yıllar wordpress tema ve eklenti geliştirmiş birisi olarak söyleyebilirim ki wordpress yapısı gereği büyük projelerde hantal kalıyor. Bunu çözmek için birçok eklenti almak gerekebiliyor. ( Ekstra maliyet) Bu bile tam olarak sorunu çözemiyor. Wordpress ile e-ticaret işine girişimlere de Allah'tan sabır diliyorum. Eğer wordpress kullanacaksanız temanızın çok iyi yazılmış, gereksiz sorgulardan arındırılmış, olabildiğince az eklenti kullanılmış olması gerekiyor. Şu anda yazılan temaları incelediğimde temaların her alanda kullanılması için içinde sizin kullanmadığınız bir sürü alan ve buna karşılık kod var. Bu da doğal olarak siteyi hantallaştırıyor.

  1. 26 Mart 2020

   Amacı sadece blog olan sistemler için Wordpress kullanılabilir fakat iş modeliniz değiştikçe kontrol edemediğiniz bir kod yığını oluşabiliyor. Hantal kısmına katılıyorum Wordpress belki yeni bir versiyonla (Eski versiyonları desteklememek şartıyla) daha yönetilebilir ve temiz bir yapıya geçebilir. Hala geç değil ama yapacaklarını da düşünmüyorum.