Arı Çekirdek finalinde 100 bin TL'yi I'm On A Cloud kazandı
Yatırım

Arı Çekirdek finalinde 100 bin TL'yi I'm On A Cloud kazandı

 • İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent bünyesinde yer alan kuluçka merkezi ARI Çekirdek'ten ödül kazanan girişimler geçtiğimiz hafta belirlendi.

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent bünyesinde yer alan kuluçka merkezi ARI Çekirdek'ten ödül kazanan girişimler geçtiğimiz hafta belirlendi. Biraz geç de olsa ödül kazanan girişimlerin bilgilerini sizlerle paylaşmak istedik.

İstanbul Kalkınma Ajansı ve Elginkan Vakfı gibi kurumların da destek olduğu "ARI Çekirdek: İnovasyon Atölyesi" projesi kapsamında yapılan Çekirdek Yarışması'nın toplamda 185 bin TL ödül için yarıştığını daha önce söylemiştik. 500 girişimci arasından yapılan ön eleme sonrası sonrasında 15 finalist seçilmişti ve jürinin seçimiyle 100 bin TL'lik birincilik ödülünü “Im on a Cloud” isimli proje ile Bahadır Ödevci kazandı.

Bulut bilişim tabanlı SaaS (software as a service - yazılım tabanlı sunulan hizmet)

Imona Cloud, kurucularının tanımlamasıyla, bulut bilişim altyapısı üzerinden merkezi olarak ve ortak kullanılabilen iş yazılımlarının (SaaS) geliştirildiği ve satılabildiği web bazlı bir platform oluşturmayı hedefliyor. ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofis kullanım hakkı da kazanan girişim KOBİ'lerin; maliyeti düşük, donanım, yazılım lisansı gibi ilk yatırıma gerek olmayan, kiralama yöntemi ile sahip olunan yazılım ihtiyacının karşılanması amaçlıyor.

Bahadır Ödeci'den aldığımız bilgiye göre girişim son 4 ay içerisinde; Tübitak Teydeb'den 300 bin TL'lik hibe almayı ve GEP Turkiye yarışmasında yılın en iyi 16 girişimi arasına girmeyi başarmış. I'm on a Cloud, Anadolu Bilişim Veri Merkezi'nin 10 milyon dolarlık  Cloudturk sistemleri üzerine kurulu.

Kısacası birincilik ödülü bulut bilişimin giderek büyüdüğüne ve ülkemizde de bulut bilişim tabanlı hizmetlere yatırımların artmasına bir örnek daha teşkil ediyor.

Sıvı Zırh'a 50 bin TL ve Hidrojen Teknesi'ne 25 bin TL

Yarışmanın ikincilik ödülü savunma sanayi alanında geliştirdikleri "Sıvı Zırh" projesi ile Ares Grup'un oldu. Alper Keçeli ve Emre Tok'un kurucuları olduğu girişim 50.000 TL’lik, ödülün ve ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofisin sahibi oldu.

Üçüncülük ile 25 bin TL ödülü alan girişim ise "Hidrojen Teknesi" çalışması ile Murat Gürhan, Cansu Karabulut ve Ömer Faruk Çinko’nun oluşturduğu NETA kazandı. NETA grubu da ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofis hakkı kazandı.

Yarışmanın Akademi Özel Ödülü olan 10.000 TL ve ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofis hakkı ise "Akıllı Ayna" projesi ile Soner Demiray ve Sinan Güney'in oldu.

ARI Teknokent Genel Müdürü Nazire Peker finalde ödül olarak ofis kazanan 7 grubun dışındaki 8 gruba da İTÜ olarak 1 yıl boyunca ofis desteği vereceklerini açıkladı ki bu söz konusu girişimlerin çalışmalarını sürdürmeleri açısından önemli bir destek. Ayrıca ARI Çekirdek girişimlerinin birbirine destek olabilmesi açısından da sevindirici.

Eğitim ve kamp süreçlerinin ardından yarışma modeli ile girişimcileri destekleyen ARI Çekirdek'in önümüzdeki dönemde de girişimcilere destek olmasını diliyoruz ve aşağıda 15 finalistin tanıtım dosyasını paylaşıyoruz. Projelerle ilgili detaylara önceki yazımızda da bulabilir, gelecek dönem başvuruları ve bilgiler için aricekirdek.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

ARI Çekirdek'te finale kalan 15 girişim; Abidos, AkmoLabs, ARES: N1-SIRTLAN, Code Monsters, Elecreate, Hiyelium, Imonacloud, Landrovlers, Saydam Aerojel, Max Logic, Minidahi,NETA, Roket Adamlar, Who Near, Zahideren

Tüm Ödüller;

IMONACLOUD - Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü 100.000 TL ve ARI Çekirdek Kuluçka Ofisi

ARES - ARI Teknokent Teknoloji Ödülü 50.000 TL ve ARI Çekirdek Kuluçka Ofisi

NETA (TVY DENİZCİLİK) - TÜBİSAD Özel Ödülü 25.000TL ve ARI Çekirdek Kuluçka Ofisi

CODEMONSTERS - Akademi Özel Ödülü 10.000TL ve ARI Çekirdek Kuluçka Ofisi

AKMOLABS - ARI Çekirdek Kuluçka Ofisi

ELECREATE - Türk Telekom Kuluçka Ofisi

ABIDOS - Türk Telekom Kuluçka Ofisi

Yorumlar (6)
 1. imona cloud gerçekten başarılıdır, haketmişler bencede!

 2. Erdinç Erdinç

  Bu ödüller neden küçük e-ticaret projelerine verilmiyor?

  Sermayesi çok az olan küçük e-ticaret siteleri bu tip desteklerle çok iyi yerlere gelebilirler.

  1. Faruk Üstün Faruk Üstün

   Arkadaşım küçük e-ticaret sitelerinin bu yarışmada derece almalarıı nasıl beklersin?

   Kazananlara bakar mısın? Kimisi Cloud üzerinde Saas geliştiriyor, birisi savunma sanayine Sıvı Zırh yapıyor, diğeri de Hidrojen ile Çalışan tekne. Sen gelmiş piyasada hemen herkesin kurabildiği sitelere niye destek yok diyorsun.

   Pes Yani. !

 3. force.com?

 4. ImonaCloud gerçekten başarılı. Tanıtım videosu çok güzel. Tam benim aradığım cinsten bir animasyon. Bunu kim yapmış bilen veya aynı tarz video hazırlayabilecek birisini önerebilecek var mı?

  1. Huseyin Huseyin

   Ahmet sorunun cevabini Cloud iletisim bilgilerine ulasip telefon ederek öğrenebilirsin sanirim