Cloudturk: Bulut teknolojisine 10 milyon dolar yatırım
Yatırım

Cloudturk: Bulut teknolojisine 10 milyon dolar yatırım

Çok uzak olmayan bir gelecekte mekan ve cihazdan bağımsız internet erişimine sahip olacağız ve bu bilgilerimizi bulut sunucularda tutma ihtiyacını güçlendirecek. Bulut bilişim pazarının küresel oyuncuları atacağı adımları önceden planlamış durumda ve bir Türk girişimi Cloudturk bu alanda söz sahibi olmak için öne çıkıyor.

Cloudturk bir gerçek sunucu altyapı hizmet sağlayıcısı (IaaS) olarak hizmet veriyor. Yatırımını Türkiye’nin bulut için üretilmiş ilk ve tek veri merkezi olan Anadolu Bilişim Hizmetleri (ABH) Veri Merkezi’nde yapmış ve donanım altyapısını HP ile birlikte özel olarak geliştirmiş.

ABH ve HP geçen hafta düzenlediği basın toplantısında Türkiye’deki en büyük IaaS (sunucu altyapı hizmet sağlayıcılığı) yatırımının (10 milyon dolar) gerçekleştirildiğini açıkladı ve hedeflenen pazar pazara dair bir ipucu vermiş oldu. İşe 72 sunucuyla başlayan Cloudturk, kullanıcılarına kendi API’lerini oluşturma imkanı ve Cloud Security Alliance ile Tier 3standartlarına uygun bir güvence sunuyor.

Anadolu Bilişim'in hizmetlerini bir çok kuzey ve güney komşu ülkeye ulaştırması Cloudturk'ün bulut teknolojileri pazarında küresel bir oyuncu olacağının sinyallerini veriyor. Bu açısından bakıldığında, Cloudturk Genel Müdürü Mustafa Yazıcı, kendilerini seçen şirketlerin de küresel rekabete hazır olacağını ifade ediyor.

Ölçeklenebilir ve esnek hizmete kullandığın kadar öde

Sunucu işlem gücünü kullandığın kadar öde mantığıyla sunan girişimin iyi bir zamanda çıkış yaptığı söylenebilir. Türk internet ekosisteminin artan gücü bulut teknolojilere olan ihtiyacı da arttırıyor. Yerli girişimlerin pazarda aktif olması da sektörün kendi kendine yetebilmesi için ayrı bir önem taşıyor. Yatırımların büyük olması da bu girişimlerin güven teminatı yüksek küresel oyunculara rakip olmasını kolaylaştırıyor.

Cloudturk, Türkiye’nin bulut için üretilmiş ilk ve tek veri merkezi olarak gösterilen ABH Veri Merkezi'nden kullanıcılarına ulaşacak. Bulut teknolojisini güvenli, esnek, ölçeklenebilir, öngörülebilir ve şeffaf bir uygulama olarak sunmak niyetinde ve 'kullandığın kadar öde' modeli maaliyetleri düşürmek için ideal görünüyor.

Kurumsal şirketler özellikle kritik iş süreçlerinin yönetildiği kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve müşteri hizmetleri (CRM) uygulamalarını bulut sunuculara taşımak istiyor. Önümüzdeki dönemde SAP ve Oracle gibi uluslararası oyuncularla görüşme yapacağı açıklanan Cloudturk'ün pazarda nasıl bir yönelim başlatacağını merakla bekliyoruz.

Devlerin yarıştığı pazara son olarak Google'ın da dahil olduğunu, bu alana yönelen yerli girişimlerin de (Webacik, Cubecdn, eKargo) olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Yorumlar (4)
 1. Oğuzhan Oğuzhan

  Web Hosting Turkey Blog'umuzda Cloudturk ile iligli detaylı bir inceleme yayınlamıştık ilgilenenler için;

  http://www.webhostingturkey.com/post/2012/01/12/CloudTurk-Inceleme.aspx

 2. Deniz Deniz

  Bu tarz "cloud" hosting servislerini google ın cloud app mimarisi ile (app engine) karıştırmamak gerek. Aslında bu servislerin en yalın hali ile yaptıkları kendi ellerindeki güçlü sunucu donanımı üzerinde çeşitli sanallaştırma yazılımları vasıtası ile (vmware gibi) bizim adımıza sanal sunucular çalıştırmak. Bu şekilde kendi maliyetlerini yüksek oranda kısıyorlar.

  Bu maliyet düşüşü biz müşterilere yansıyor mu? İşte bu kısım biraz can sıkıcı. Başta amazon olmak üzere piyasadaki birçok belli başlı cloud hosting servisini incelediğinizde göreceksiniz ki aynı özelliklere sahip dedicated bir sunucudan çoğu zaman daha pahalıya malolmaktalar. Kısıtlı sürelerde yoğun işlem ve veri aktarımına ihtiyaç duyan, batching üzerine kurulu bir iş modeliniz yok ise standart 7/24 çalışma tarifeleri keyfinizi kaçıracaktır.

 3. Hakan Demirel Hakan Demirel

  deniz'e katılıyorum

  ayrıca deneme sürümü için kredi kartı bilgileri istemesi biraz garip geldi bana, güvenlik için diyor ama bana garip geldi.

 4. Ahmet Ahmet

  sadece kendi iştirakleri ve firmalarını referans olarak göstermiş ... :) test ediyor heralde