Cloudturk: Bulut teknolojisine 10 milyon dolar yatırım

Cloudturk: Bulut teknolojisine 10 milyon dolar yatırım

Çok uzak olmayan bir gelecekte mekan ve cihazdan bağımsız internet erişimine sahip olacağız ve bu bilgilerimizi bulut sunucularda tutma ihtiyacını güçlendirecek. Bulut bilişim pazarının küresel oyuncuları atacağı adımları önceden planlamış durumda ve bir Türk girişimi Cloudturk bu alanda söz sahibi olmak için öne çıkıyor.

Cloudturk bir gerçek sunucu altyapı hizmet sağlayıcısı (IaaS) olarak hizmet veriyor. Yatırımını Türkiye’nin bulut için üretilmiş ilk ve tek veri merkezi olan Anadolu Bilişim Hizmetleri (ABH) Veri Merkezi’nde yapmış ve donanım altyapısını HP ile birlikte özel olarak geliştirmiş.

ABH ve HP geçen hafta düzenlediği basın toplantısında Türkiye’deki en büyük IaaS (sunucu altyapı hizmet sağlayıcılığı) yatırımının (10 milyon dolar) gerçekleştirildiğini açıkladı ve hedeflenen pazar pazara dair bir ipucu vermiş oldu. İşe 72 sunucuyla başlayan Cloudturk, kullanıcılarına kendi API’lerini oluşturma imkanı ve Cloud Security Alliance ile Tier 3standartlarına uygun bir güvence sunuyor.

Anadolu Bilişim'in hizmetlerini bir çok kuzey ve güney komşu ülkeye ulaştırması Cloudturk'ün bulut teknolojileri pazarında küresel bir oyuncu olacağının sinyallerini veriyor. Bu açısından bakıldığında, Cloudturk Genel Müdürü Mustafa Yazıcı, kendilerini seçen şirketlerin de küresel rekabete hazır olacağını ifade ediyor.

Ölçeklenebilir ve esnek hizmete kullandığın kadar öde

Sunucu işlem gücünü kullandığın kadar öde mantığıyla sunan girişimin iyi bir zamanda çıkış yaptığı söylenebilir. Türk internet ekosisteminin artan gücü bulut teknolojilere olan ihtiyacı da arttırıyor. Yerli girişimlerin pazarda aktif olması da sektörün kendi kendine yetebilmesi için ayrı bir önem taşıyor. Yatırımların büyük olması da bu girişimlerin güven teminatı yüksek küresel oyunculara rakip olmasını kolaylaştırıyor.

Cloudturk, Türkiye’nin bulut için üretilmiş ilk ve tek veri merkezi olarak gösterilen ABH Veri Merkezi'nden kullanıcılarına ulaşacak. Bulut teknolojisini güvenli, esnek, ölçeklenebilir, öngörülebilir ve şeffaf bir uygulama olarak sunmak niyetinde ve 'kullandığın kadar öde' modeli maaliyetleri düşürmek için ideal görünüyor.

Kurumsal şirketler özellikle kritik iş süreçlerinin yönetildiği kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve müşteri hizmetleri (CRM) uygulamalarını bulut sunuculara taşımak istiyor. Önümüzdeki dönemde SAP ve Oracle gibi uluslararası oyuncularla görüşme yapacağı açıklanan Cloudturk'ün pazarda nasıl bir yönelim başlatacağını merakla bekliyoruz.

Devlerin yarıştığı pazara son olarak Google'ın da dahil olduğunu, bu alana yönelen yerli girişimlerin de (Webacik, Cubecdn, eKargo) olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.