WebAcik.com: Embryonix Destekli Girişim Bulut'a Yöneliyor

WebAcik.com: Embryonix Destekli Girişim Bulut'a Yöneliyor

Türkiye'de girişimcilere başlangıç desteği veren sayılı örnek var. Bunlardan biri olan ve girişimcilerle daha çok tecrübe paylaşımı yapan Embryonix'te doğup, ayakları yere basan bir girişimin haberini aldık; Webacik.com.

Web Açık, 2008 yılında Emre Demiray tarafından İzmir'de kurulmuş.  İzmir Ekonomi Üniversitesi ortak iştirakı olan Embryonix'in yanısıra Ege Genç İş Adamları Derneği, Ege Sanayi İş Adamları Derneği, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir ticaret Odası'nın desteğini almış.

Embryonix’den aldığı destekler ile oyun sunucuları için alt yapı ve otomasyon yazılımları üreten Web Açık, hazır bir iş modeline sahip olmasıyla 2010 yılında kuluçka programından ayrılarak şirketleşmeyi başarmış. İki yıllık kuluçka süreci içinde ürettiği otomasyon yazılımlarına hosting hizmetlerini de ekleyen firma 2011 yılı başında da Oyun Sunucusu Otomasyon Projesi için KOSGEB desteği almış.

Web Açık yeni projesinde sadece işletim sistemi yüklü olan sunucuların tüm bileşenlerini, servislerini ve ayarlarını yapılandıran bir sistem kuruyor. Sunucuyu işlevsel hale getiren bu sistem, sunucunun sürekli yönetimini ve otomasyonunu da kapsıyor. Embryonix Koordinatörü Taylan Demirkaya'ya göre bu proje, "bilgi ihtiyacını en aza indirerek, tüm bireylere kendi girişimini yapma fırsatı sunuyor."

Küçük bir ekip olan Web Açık, Ekonomi Üniversitesi kampüsü içinde yer alan Ar-Ge ofisinde ses işlemeden, mobil yazılımlara uzanan geniş bir yelpazade çalışmalarını sürdürüyor. Yeni projeyi Eylül 2011'de yayınlamayı ve test sürümü için geliştiricilerden destek almayı planlıyor. Sekiz dilde hazırlanan programın test sürümü piyasaya ücretsiz olarak dağıtılacak.

Bulut Bilişim Pazarı

Dünya genelinde özellikle küresel şirketlerin bu alana yatırımlar yaptığını biliyoruz. Bulut sunucu pazarının Türkiye'de henüz emekleme aşamasında olduğunu ifade eden Emre Demiray, 2014 yılında bulut bilişim pazarının büyüklüğünün 11,8 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini paylaşıyor ki bu da Türkiye gibi bir ülke için önemli bir fırsat. Demiray'ın dikkat çektiği, VPS sunucularda da karşılaşılan şu önemli noktaya da dikkat etmek gerekiyor.

Bulut bilişimin bir çok insanın popüler konusu olması nedeniyle mevcut hosting şirketleri, mevcut sanallaştırma sistemlerini bu isimle pazarlamakta ve gerekli donanım yatırımlarını maliyetlerinden dolayı yapmaktan kaçınmakta. Sektörde yatırımlarını yapmış firmalar için ve gerçekten bulut sunucu arayan kullanıcılar için bu durum sıkıntı yaratıyor.

Özellikle bulut sunucu alanında çalışan Web Açık'ın başlangıç desteklerini iyi şekilde kullanmayı başarmış. Teknik bilgisini gelecek vaadeden bir kanala yönlendiren Emre Demiray, Webrazzi okuyucularına da kendi sepetinden ikram da bulunuyor. :)

Webrazzi okuyucuları, Web Açık'ın bulut sunucu paketlerinden aşağıdaki şekilde indirimli olarak faydalanabilecek.

  1. Bulut1 paketi için 35 TL indirim kupon kodu: webrazzi1
  2. Bulut2 paketi için 55 TL indirim kupon kodu: webrazzi2
  3. Bulut3 paketi için 100 TL indirim kupon kodu: webrazzi3 (Kampanya bitiş tarihi 26/08/2011)
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.