15 Milyon iPad mi Yoksa Beetel Magiq mi İstersiniz?
Genel

15 Milyon iPad mi Yoksa Beetel Magiq mi İstersiniz?

Dün yerli ve yabancı basında Fatih Projesi kapsamında 15 milyon adet tablet bilgisayarın Türkiye'ye kimin tarafından getirileceği konusunda bir çok haber yer aldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD'de yaptığı bir dizi görüşme sonucunda HP, Intel, Microsoft, Apple ve hatta Motorola'nın yeni sahibi olmaya hazırlanan Google'ın konuyla ilgilendiği ifade ediyor ancak bana Hindistan modeli daha yakın geliyor.

Fatih Projesi Nedir?

Fatih Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen teknoloji temelli bir eğitimde kalkınma planı. Üç yılda tamamlanması planlanan projenin destekçisi yeni adıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarımızın 620.000 dersliğine dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve internet altyapısı sağlanmasını hedefliyor.

Tablet Bilgisayar mı E-Kitap mı?

Fatih Projesi'nin sitesinde tablet kelimesine sadece tek bir yerde rastlanıyor ama Bakan Çağlayan'ın açıklamalarına göre dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri 15 milyon tablet bilgisayar temini ve üretimi konusunda istekli; Microsoft ödevine daha iyi hazırlanmış, Apple ise daha yenilikçi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, cihaz üretimlerinin Türkiye'de yapılmasını istediklerini belirtmişti. Başbakan da da 4 yıl içinde her öğrenciye tablet verileceğini ifade etmişti. Geçen yıl ilkokula başlayan 1 milyonun üzerinde öğrenciyle yaklaşık 16 milyon öğrencimiz olduğunu düşünürsek 4 yıl içinde bu sayının daha da artacağı çok açık. Konuyla ilgili bir de tanıtım videosu bulunuyor.

Microsoft'un ulusal (devlet kurumlarını göz önüne alırsak) yazılım tedarikçimiz olması ve Windows işletim sisteminin bilinirliği işbirliği konusunda öne çıkmasını sağlasa da tablet bilgisayar konusunda Apple'la karşılaştırılamayacak aşamada.

Tablet bilgisayarlar için ortalama 500 dolar fiyat biçilmesi, birinci nesil iPad'ler için yeterli olabilir. Düz hesapla Apple'ın 7,5 milyar dolarlık bir iş hacmini geri tepmesi pek akıllıca olmaz ama projenin tamamına (akıllı tahtalar, projeksiyon cihazları, dizüstü bilgisayarlar vs..)  ayrılan bütçenin buna yetip yetmeyeceği tartışılır. Bakan Ergün'ün belittiğine göre tüm ürünler için oluşacak pazarın büyüklüğü zaten 7,5 milyar dolar.

Her ne kadar teknolojiye dönük bu adıma karşı iyi niyetimi korusam da, yazıyı yazarken yapılan resmi açıklamalarda geçen "e-kitap" teriminin tablet bilgisayarı değil de, bildiğimiz elektronik kitap anlamında söylenmiş olabileceğini düşündüğümü itiraf edeyim. Bu düşünceyi Türkiye'deki ekonomik ve eğitim sorunlarına ve Hindistan modeline bakarak üretmiş olmalıyım.

Hindistan Modeli Nedir?

Hindistan'ın 35 dolarlık tablet hedefini hatırlayanlar olacaktır. Yazıda da dile getirildiği gibi 35 dolara tablet bilgisayar üretmek pek mümkün değil, popüler akıllı telefonların donanım bedelini düşündüğümüzde de bunu söyleyebiliriz ancak Hindistan'ın tablet konusunda kısa süre önce 220 dolara sonuçlandırdığı bir girişim, Beetel Magiq var.

Beetel Magiq

Hindistanlı Beetel Telekom'un ürettiği cihazlar, Fatih Projesi için rol model olabilir. Yerli üretim konusu çok tartışmalı olsa da, teknoloji ve yazılım ithalatı değil ihracatı yapmamız gerektiğine inanıyorum. Peki bu nasıl olacak diyenlere de, Turkcell'in son çeyrek finansal sonuçlarını açıkladığı toplantıda, Süreyya Ciliv'e Androidli tablet bilgisayar hedeflerinin Fatih Projesi'yle ilişkisinin sorulmuş olması bir fikir verebilir. Ciliv'in cevabı tablet planları devam ettiği yönündeydi.

Bakanlıklar ve Fatih Projesi yönetim ve danışma kurullarından çıkacak sonucu merakla bekliyorum. Belki de bu kurullara yine Hindistan modeliyle birer iPad parası vermek bu işten daha karlı çıkmamızı sağlayabilir.

Yorumlar (13)
 1. Hepimiz biliyoruz ki bu sadece e-kitap olacak. Derslerde internete girecek hali yok ya çocukların?! TTNet Vitamin veya vb. genişletilerek offline'a dökülecek pdf halinde. Bu e-kitap cihazlara (sınıflara göre ayrılarak) yerleştirilecek ve dağıtılacaktır. Veya tüm sınıflar yüklenip, bir öğrencinin senelerce onu kullanması sağlanabilir vs vs..

  Açıkçası böyle olması gerek, öğretmen olsam öğrencim derste ipadle türlü cinlikler yapsa direk atarım sınıftan basarım 0'ı. Sadece e-kitap.

 2. Emre Acar Emre Acar

  Bu tabletler kesinlikle Androidya da Linux olmali. Eger Microsoftla boyle bir anlasma yapilirsa resmen yuz yilin hatasi yapilmis olur. Bu milyarlarca dolarimizi cope atmamiz anlamina gelir. Apple'i zaten hic saymiyorum bile uzerinde ki isletim sistemi bildiginiz BSD' den baska bir sey degil. Resmen markaya para verilmis olur. Umarim Google yetkilileri bu isle ilgilenirler ve durumu hukumete izah ederler.

 3. Windows 8 ARM işlemcili ucuz tabletleri de detekleyeceği için, Android gibi limitli ve Oracle ile patent davaları süren, Apple gibi kar odaklı tercihlere göre avantajlı olacaktır. Ben Bakan'ın mesajından da bunu anlıyorum.

  1. Windows 8 kapalı ve olmasını düşününce Androidin patent davası daha kabul edilir. Meego daha açık bir sistem...

   Pardus ve Meego altyapısından güzel bir proje üretilebilinir.

   1. Öğrenci kullanımı için işletim sisteminin açık yada kapalı olmasından öte, uygulama desteği, backward comaptible olup olmamsı daha önemlidir. Androidin limitli olmasından kastım Android SDK'nın Api sayısı, Apilerin neler olduğu vs. belirli. Framework size ne sunuyorsa onun dışına çıkamıyorsun buda istediği kadar açık olsada uygulama geliştiriciler için limittir. OpenGL Oyunlar hariç limitli Java'nın dışına çıkamıyorsun. Windows'un uygulama ve geliştirme desteği tartışılmaz. W8 kendi app store ile geleceği için MS bu ürünü ücretsize yakın bir şekilde verebilir devlete.

 4. 'bilişim vadisi' kuruyoruz, 100 binlerce mühendisimiz var, teknopark'larımız var, 'kendi' işletim sistemimiz yapmışız (pardus), uydu 'göndermişiz', helikopter'imiz' uçuyor... ama tablet pc yapamıyor muyuz?

  yapsak da işlemcisi ve lcd paneli ingiliz, amrikan, kore çin japon olur? bare birleştirilmesini, yazılımını ve kasasını kendimiz yapalım, başkalarına kâr birakmadan kendimize saklayalim.

 5. Proje kapsamında tabletin sadece adı geçiyor. Oysa öğrencilere sağlanacak donanım tablet değil e-kitap okuyucu kapsamında olacak. Kısıtlı özellikleri olan bir cihaz olacak. Devlet her sene zaten öğrencilere kitap basıp bedava dağıtıyor. Bu maliyeti 7+4 senelik ilköğretim ve lise eğitimi sürecinde e-kitap okuyucunun maliyetinden fazla oluyor. Haliyle konuyu iyi anlamak lazım.

  1. Haberin esas metninde Videolu interaktiviteden bahsedilmiş ayrıca Fatih Projesi ile sınıfta Akıllı Tahtalara yazılan metinlerin öğrencilerin tabletlerine gönderilmesi planlandığı için konuyu yanlış anlamışsınız.

 6. Ülkemizde tablet üretilmesi özellikle Android gibi açık kaynak kodlu bir tabletin üretilmesi hem maaliyeti düşürür hemde teknik destek konusunda sıkıntı yaşatmaz.

  iPad fiyatı yüzünden bana ters düşüyor o tabletin 15 milyon adet satın alınacağını düşünmüyorum ve gerçekçi bulmuyorum.

 7. İnternete girsinde bana yeter :D

 8. o kadar parayı yurt dıışına kaptırmaz başbakan akıllı adamdırzten dışardan para sokmaya çalşışıyo biş yolunu bulur tr de üğremini yaptırır bu malzemenin illaki vardır bi yolu ya

 9. Zaten bütün öğrencilerin elinde bir bilgisayar, bir cep telefonu ve buna benzer elektronik cihaz var bu projeyle ne yapılmaya çalışılıyor anlayamıyorum. Türkiye' nin kaynaklarının bu şekilde verimsiz kullanılmaması gerekiyor . Dikkatinizi çekerim son yapılan sınavlarda acaba öğrenciler ne kadar başarılı, sonuçta teknolojinin verimli kullanılması gerekiyor ki size fayda sağlasın. Hadi bu tablet PC leri geçtim Üniversitelerin teknolojik alt yapısının güçlendirilmesi gerekiyor ki size teknoloji üretsin ve dışa bağımlılık ortadan kalksın. Sormak istiyorum sürekli iş ilanlarında Analitik düşünceye sahip eleman aranıyor.Biz analitik düşünen bilimsel düşünen insanlar yetiştirebiliyor muyuz? Ve bu proje analitik düşünen insanlar yaratacak mı sizce ? Bence yaratmayacak çünkü analitik düşünce

  öğrencinin yeteneklerinin doğrultusunda kendisine doğru tercih imkanı verilmesiyle olur. Bu proje öğrencileri teknoloji kölesi yapacaktır Analitik düşünen , bilimsel düşünen öğrenci kitleleri yaratmayacaktır.

 10. Ne? Tüm öğrecilerin elinde bir bilgisayar mı var?Belki bazılarında akıllı olmayan telefonlar vardır.

  Öğrencilere her yıl dağıtılan milyonlarca basılı kitabın basım, dağıtım vb masraflarını hesaplarsanız proje ayakları yere basan bir proje.Dağıtılacak tabletler öyle iPad gibi gps, kamera vb donanımları olan bir tablet değilde Amazon Kindle benzeri bir cihaz olursa çok daha ucuza mal olur.Android işletim sistemi olarak hazır zaten , üretim içinde Çin ve ya Tayvandan birisi ile anlaşılabilir.Türkiyede yapılacak üretim sadece parçaların birleştirilip yazılımın yüklendiği bir üretim olur, Apple'ın Çinde Foxconn'a yaptırdığı gibi.Biraz önce CNBC-E de finans cafe programında bu konu tartışılıyordu İndex başkanı Hp'nin pc bölümü 12 içerisinde satılacak hükümet destek versin birleşip alalım dedi.Bencede mantıklı bir teklif, Hp'nin fiyatı öyle çok uçuk seviyelerde olmayacakır, öğrencilere her yıl dağıtılacak milyonlarca tablet, okullara dağıtılacak bilgisayarları hesap ederseniz ileriye yönelik büyük bir pazar oluşuyor Türkiye de.Hp'nin webos'u var bu Microsoft'a android için ödenecek patent bedellerinide ortadan kadırır.Microsoft android kullanılırsa patent parası isteyecektir büyük oranda.