Bulut bilişim sektörü 14 milyon kişiye ek istihdam sağlayacak

Bulut bilişim sektörü 14 milyon kişiye ek istihdam sağlayacak

Bulut bilişim üzerinden sağlanan veri trafiği hızla artıyor. Şirketler bu trafiği karşılayabilmek için bulut bilişim sunucularına olan yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Büyük bir alt-sektör olma yolunda hızla ilerleyen bulut bilişimde istihdam rakamları da umut verici.

Microsoft ve IDC şirketlerinin ortaklaşa yaptığı araştırma ileri dönemlerde bulut bilişimin sağladığı istihdamın hızla artacağı yönünde. Araştırma sonucuna göre 2012 yılın sonunda bulut bilişim sektörü 6.7 milyon kişilik ek istihdam sağlamış olacak. Bu rakam 2013 yılında 8.8 milyon, 2014'te 11.3 milyon ek istihdam rakamına ulaşacak. Bulut bilişim sektörü 2015 yılındaysa 13.8 milyon kişi ek istihdam sağlayacak. Başka deyişle sektörün 4 yılda yüzde 50 oranında büyümesi bekleniyor.

Ülke bazında bakıldığında Çin'in nüfusuna oranla bulut bilişimin yıldızı olacağını söyleyebiliriz. Çin, 2011 yılında bulut bilişim sektöründe çalışmak için yaklaşık yarım milyon kişiye ek istihdam sağladı. Araştırmaya göre bu rakam 2015 yılında 4.6 milyon kişiye ulaşması iddia ediliyor. İkinci sıradaysa son yıllarda adından sık sık söz ettiren Hindistan yer alıyor. Ülke 2015 yılında 2.1 milyon bulut bilişim çalışanına ek istihdam sağlayacak. Üçüncü sıraysa ABD yer alıyor. ABD 2015 yılında yaklaşık 1 milyon kişiye bulut bilişim sektöründe iş verecek. Dördüncü sıraydaysa 900 bin ek istihdamla Endonezya yer alıyor.

Türkiye'deki bulut bilişim yatırımı ve istihdamına yönelik herhangi bir veriye yer verilmiyor. Ancak Türkiye bulunduğu konum itibariyle bulut bilişim sektöründe kendine yer bulabileceğini söyleyebiliriz.

Araştırmada bulut bilişim sektörün finansal hacmine de yer veriliyor. 2012 yılında sektör, yaklaşık 1.1 trilyon dolarlık hacim yaratması öne sürülüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.