Bulut bilişim sunucularına yatırımlar tırmanıyor

Bulut bilişim sunucularına yatırımlar tırmanıyor

Hayatımıza hızlı bir şekilde giren bulut bilişim, şirketlerin yatırımlarını da hızla çekmeye devam ediyor. 2011'de teknoloji trendleri arasına giren bulut bilişim, sunucu yatırımlarıyla  2012’de de odak noktası olmaya devam edecek. Bu segmentte yapılacak yatırımların bu sene yüzde 35 artması bekleniyor.

IHS şirketinin son yaptığı araştırmaya göre 2012’de bulut bilişimde kullanılan sunuculara yatırım tam gaz gidiyor. 2011’de 647 bin adet bulut bilişim sunucusu sevkiyatı gerçekleştirildi. 2012’de ise bu rakamın yüzde 35 büyüme ile 875 bine ulaşması bekleniyor. 2010’daki sevkiyat rakamı ise 460 bin adet olarak gerçekleşmişti. Bu sene yapılacak olan bulut bilişimi sunucu sevkiyatı 2010 göre iki kat daha fazla olması bekleniyor. 2015’te ise server sevkiyatında en fazla büyüyen segmentin bulut bilişim olacağı tahmini yapılıyor.

Üretim ve sevkiyatın hızla artması risk sermayedarlarının yatırımlarını bu segmente doğru kaydıracak. CB Insights’ın son araştırması bunu yorumu destekleyecek nitelikte. Risk sermayesi sirketleri 2012’de bulut bilişime olan yatırımlarını yaklaşık yüzde 25 artacağı öngörülüyor.

Analistler ise 2012’de Apple iCloud, Google services ve Amazon Web gibi servislerin kurumsal müşterileri hedef alacağı yorumu yapıyor.

Yerli şirketlerde bu alana yatırım yapmaya devam ediyor. Cloudturk'un bu alana 10 milyon dolarlık yatırım yaptığını sizlerle paylaşmıştık.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.