Geçtiğimiz hafta Las Vegas'ta yapılan CES 2012 fuarı ile ilgili haberleri sizlerle fuar boyunca paylaştık. Her yılın başında tüketici elektroniği trendlerine yön veren bu önemli fuardan bu sene yaptığımız haberleri sizler için derledik.

CES 2012 ağırlıklı olarak ultrabooklar ve gelişen mobil dünyası ile ilgiliydi. CES 2012 boyunca, gözden kaçan diğer haberleri de sizlere bu yazı ile aktarıyoruz.

CES 2012′de parlayacak yıldızlar

Las Vegas’ta ‘en ince’ler yarışıyor

Ultrabook ailesine 2012′de kimler katılacak?

CES 2012′nin en seksi akıllı telefonları

CES fuarından kimler geldi kimler geçti?

Apple CES fuarına 250 ‘casus’ göndermiş

CES 2012: Intel şeffaf Nikiski’yi duyurdu

Twitter’ın ilk canlı yayın konuğu DJ Tiësto

PlayBook’a işletim sistemi dopingi

Eric Schmidt’in rüyası sahibini tanıyan buzdolabı

AR.Drone Parrot 2.0 geliyor

- Kompakt kameralarda CES 2012 fuarı bünyesince güzel gelişmeler oldu. Zoom oranları artan bu kameralar arasında marka bazında da büyük çekişme var. DSLR fotoğraf makinalarında ise Nikon yeni duyurduğu D4 modeli ile çok konuşuldu, Canon ise CES 2012'yi biraz daha sessiz sedasız geçirdi.

- Üstün görüntü teknolojisi sunan, Ultra HD televizyonlar da bir hayli dikkat çekti. Bu televizyonların yanı sıra, gelişmiş 3D tecrübesi sunan televizyonlar da gün geçtikçe yaygınlaşacak. LCD ve LED televizyonların modası geçmeye başladı bile! LG 55EM9600 OLED TV ise ultra ince paneli ile fuarın en iyilerinden ve en çok ses getirenlerinden oldu.

- Ses sitemleri de fuarda gümbür gümbür olmasına rağmen, kıyıdan köşede kalanlardan. Ses sitemleri muazzam şekilde gelişmeye devam ediyor. Gerek kişisel kulaklıklar, gerekse de müzik sistemlerinde artan kalitenin yanı sıra, kablosuz ses sistemleri de standart haline gelmesinin sinyallerini alıyoruz.

- CES 2012 fuarında oyunseverlerin de ilgisini çeken Razer Project Fiona, bize yeni bir oyun deneyimi sunuyor. Her ne kadar konsept bir model olsa da bu yeni tepsi şeklindeki tablet Windows 8 ve Android ile de uyumlu olacağı bilgisi geldi. 1000$ altında bir fiyatlandırma ile yıl sonunda satışa sunulacak Project Fiona ile ilgili yıl içinde detaylar gelmeye başladıkça yer ayıracağız.

- Teknolojiler otomobil dünyasına da sıçrıyor. Artık otomobiller üzerinden sosyal ağlarımızı da kontrol edebilecek duruma gelmeye başlıyoruz, otomobil içindeki teknolojiler işimizi daha da kolaylaştırıyor. Pioneer'ın yaptığı AR uygulamasının yanı sıra, otomobillerimizde Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini de görmeye başlıyoruz. Şimdilik sadece Mercedes-Benz, Porsche gibi markaların üst sınıf modellerinde karşılaştığımız çeşitli teknolojiler gittikçe yaygınlaşmaya devam edecek. Akıllı evlerin yanı sıra, akıllı otomobillerimiz de internete bağlanmaya ve internet teknolojilerini kullanmaya başlayacak.

Son nokta da fuara yönelik ilgiye ilişkin. Ziyeretçi çok olsa da sponsor bakımından bir daralma bekleneceği yönünde yorumlar dolaşıyor. Örneğin önümüzdeki yıl Microsoft'un CES 2013 bünyesinde çok aktif olmayacağı biliniyor. Tüm dünyada fuarlara yönelik ilgi azlığı dünyanın halen en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES'i bakalım 2013'te nereye getirecek?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.