CES 2012: Intel şeffaf Nikiski'yi duyurdu

CES 2012 tüm hızıyla devam ediyor ve yeni duyurulan cihazlar, teknolojiler, incelenen ürünler fazlasıyla ilgi topluyor. En büyük işlemci üreticisi Intel de dün çarpıcı bir lansmanla bu gruba katıldı.

En çok dikkatimizi çeken Intel yeniliklerinden biri Nikiski. Firma oluşturduğu prototiple, yeni ultrabook kategorisinin özellikleri bağlamında çıtayı yükseltiyor. Ayrıca bu yıl gördük ki, tüm taşınabilir bilgisayarlarda dokunmatik ekranların yaygınlaşayacağını bir döneme geçiş yapıyoruz.

Hem notebook, hem tablet!

20mm kalınlığında ve 1.4kg ağırlığında olan Nikiski, 5 saatlik pil ömrüne sahip. Nikiski'nin en yenilikçi özelliği ise, dizüstü bilgisayarlarımızda touchpadlerimizin olduğu kısmı tamamen transparan hale getirmesi. Dizüstü bilgisayarımızın kapağını kapattığımızda ise, ekranın şeffaf kısma denk gelen bölümü çalışmaya devam ediyor ve buradaki arayüzü dokunmatik olarak kullanabiliyoruz. Tabii arayüzün metro arayüz olarak adlandırılan Windows 8 arayüzü olduğunu söylemekte fayda var. Bu şekilde buradaki ekran aracılığı ile tarih, saat bilgilerini takip edebileceğimiz, bilgisayarın kapağı kapalı dahi olsa hızlı olarak e-postalarımızı kontrol edebileceğimiz bir tablet yapıya sahip olmuş oluyor. Yani bu tasarımı ile birlikte tablet bilgisayarlara da rakip oluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.