Google'da ve internette sosyal arama devri başlıyor
Analiz

Google'da ve internette sosyal arama devri başlıyor

Google'a karşı arama tarafında yapılan eleştirilerin hemen hepsinin haklılık payı vardı. İnanılmaz bir hızda üretilen içerikleri, kuralları alt etmek isteyenlere rağmen mükemmel bir şekilde sınıflandırmak da elbette kolay değildi.

Bugün Google tüm eleştirileri ortadan kaldırabilecek oldukça önemli bir güncellemeye hazırlanıyor. Google arama sonuçları hiç olmadığı kadar sosyalleşiyor.

'Kişi odaklı' ve 'genel' olarak ikiye ayrılacak yeni Google araması, öncelikle Amerika'da İngilizce olarak kullanılmaya başlanacak. Servis daha sonra tüm dünyaya yayılacak, yenilikler Google'ın kişi odaklı web stratejisinde büyük bir bir adım olarak hayatımıza girmiş olacak. Hatta bu son güncelleme zaman içinde Google'ı bir sosyal ağ olarak adlandırmamızın başlangıcı sayılabilir.

Söz konusu yenilikleri kısaca göz atıp, labirente yukardan bakmaya devam edelim.

Google'ın yeni arama teknolojilerinde şu başlıklar öne çıkacak.

 1. Kişisel Sonuçlar: Size özel sonuçları bulmanızı sağlayacak bu özellik ile kendi yarattığınız ya da özellikle sizinle paylaşılmış Google+ içeriklerini arama sonuçları sayfasında görebilmenizi sağlayacak. 2. Aramada Profiller: Otomatik tamamlama ve sonuçlarda size yakın olan ya da ilgilendiğiniz insanları listeleyerek, hemen takip edebilmenizi sağlayacak ve; 3. Kişiler ve Sayfalar: Google+’da ilgilendiğiniz konulara ilişkin profillere, sayfalara ulaşmanızı ve bunları birkaç tık ile takip edebilmenizi sağlayacak. Çünkü neredeyse her sorgunun arkasında insanlar  mevcut. 4. Güvenli Arama:  Google’a giriş yaptığınızda arama sonuçlarınız, size özel içerikler de dahil olmak üzere, Gmail’de olduğu gibi yüksek şifreleme standartları tarafından korunuyor olacak. 5. Kontrol hakkı: Dilerseniz web geçmişinizde herhangi bir arkadaşınızın paylaştığı bilgi veya kendi özel içeriğiniz  arama sonuçlarında sizin karşınıza çıkmayacak.  Konum ve dil gibi kullanılan diğer içeriksel işaretlerin kontrolü için de ayrı bir arama ayarları seçeneğinden düzenlenebilecek.

Tüm bu özellikler Google'ın Google+'ı içselleştirmesi anlamına geliyor. Bu da Google+'ın tek bir ürün olması anlamına geliyor; Yani tamamen kullanıcı odaklı bir Google ve çoğunlukla kullanıcılar etrafında dönen içerikler, dolayısıyla kullanıcıları daha iyi tanıyan bir online reklam devi, kişiselleştirilmiş sonuçlar ve Facebook gibi kullanıcı odaklı, daha isabetli reklamlar... (Facebook'un reklamlarından ne derece memnun olduğumuzu da tartışmak gerek)

Facebook ile rekabet

Google arama tarafından kendini yenilerken aslında Facebook ile rekabetini de şekillendiriyor.

Bilindiği gibi, Google+ tarafında işler fena gitmiyor. Daha da iyi giderse Google'ın eli oldukça kuvvetlenecek. Tüm gücünü sosyal ilişkiler ertafında konumlandırarak hem Facebook'un başını alıp gitmesini engellemiş hem de bir anda kötü giden arama tarafını kurtarmış olacak.

Bu durumda Facebook'un arama tarafına adım atarak koz sayısını eşitlemesi mümkün. Ancak bu yıl sonunda borsaya açılma planları yapan şirketten henüz bu konuda bir umut vermiyor. Aksine bu yönde haberleri sınıflandırmaya başlayan ve kullanıcıları keşfetmeye yönelen Twitter daha fazla umut vaadediyor.

Sosyal webe geçiş

Yukarıda bahsettiğim teoriler etrafında Google'ın zaman içinde başarılı olacağına inandığımı söyleyebilirim. Şimdiye kadar e-posta ve arama tarafında hatrı sayılır zaman harcıyorduk. Artık bu kavramlar da sosyalleşiyor ve kafamdaki 'gerçek kişisel web' deneyimine doğru adım atıyoruz. Bu yeni dünyanın çok iyi olduğunu söyleyemem, tersini iddia etmem için ise biraz daha zamana ihtiyacım var.

Aşağıda Google'ın yeni yüzüne dair ekran görüntülerini görebilir, Google Blog'da yapılan Amit Singhal'ın yaptığı açıklamanın Türkçe'sine Google Türkiye blogundan göz atabilirsiniz.

Yorumlar (24)
 1. Idris Baş Idris Baş

  internet + reklam + teknoloji = Google..

  1. Bcakir Bcakir

   Bitek sosyal beğeniler eksik :D Onu da yaparsa rakibi yok ama gelecek içinde hiç kimse durduramaz.

 2. Arkadaslar 1 yil once Facebook ve Bing entegrasyonu ile sosyal arama konseptini ilk Bing gerceklestirirken makalede "Internett Sosyal arama devri basliyor" demeniz biraz garip degil mi ?

  Makaleyi alip cevirirken yorumlarinizi katarken biraz gecmisteki bilgilerinizden ya da rakipleri ne yapiyordu diye bakmaniz gerekmiyor mu ?

  EMRE TOK

  Bing UK

  1. Engin Murat Engin Murat

   Ayrıca bunun devrim olan bir yönü yok.real-time sosyal arama

   http://topsy.com buna daha önce başlatmıştı.Google kendini kurtarmaya yönelik hamleler yapıyor.İndex arama artık doygunluğa ulaştı.Google Plus yürümezse bu işte suya düşer tahminim.

   1. Ona bakarsanız Google'da da uzun zamandır Twitter'da arayan "real time search" vardı, google+ gelince kaldırdılar. Şimdi google ile google+'ı entegre ediyorlar. Her şey beklendiği gibi gidiyor. Anti-google+ cephesi statüko içinden düşünüp G+'ı ölü ilan etme yarışına girmek yerine Google'ın ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışıp neden sosyal medya yarışından kârlı ayrılacak taraf olacağını görmeyi deneyebilirler.

   2. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Emre Bey,

    kaygınızı paylaştığınız için teşekkürler ancak bu yenilik için 'devrim' kelimesini hiç kullanmadım. Sosyal aramanın kimin icadı olduğunu ya da kimlerin kullandığını da tartışmıyorum. Çünkü yazının özü bu yeniliği işleyenin Google olması üzerine. Amazon ilk online kitap satıcısı değildi ama online kitap satışında dönüm noktasının Amazon'la başladığını söyleyebiliriz. Keza önceki örneklere rağmen akıllı telefon devri Apple ile başlamıştır.

    Google'ın etki alanını biliyoruz ama Statcounter verilerine göre güncel pazar paylarını aktarayım;

    ABD'de yüzde 79

    Dünya'da yüzde 91

    Türkiye'de yüzde 98.96

    engin murat,

    Topsy ve http://socialmention.com gibi servisler sosyal medyada gerçek zamanlı içerik araması sunuyor. Google'ın sosyal aramasından farklı.

    Dediğim gibi sosyal aramanın kimin bulduğu önemli değil, Google'ın çalışmaları 2009'a kadar gidiyor. http://t.co/ZvyD5OSr

    Konuyla ilgili olması açısından son olarak şu iki yazıyı paylaşayım;

    Bing Facebook Beğenilerini Arama Sonuçlarına Ekliyor http://bit.ly/AAjNEi

    Microsoft Bing Bar İle Internet Explorer'ı Sosyalleştiriyor http://bit.ly/AstdKs

  2. Bekir Korkmaz Bekir Korkmaz

   Google, 2 senedir sosyal arama yapıyordu zaten. Bu google+ entegrasyonlu, daha kapsamlı: http://googleblog.blogspot.com/2009/10/introducing-google-social-search-i.html

  3. Mevlana Mevlana

   microsoft birçok konuda ilk olmak konusunda başarılı ama ötesi malesef pek yok. facebook'un en büyük şanssızlığının da microsoft ortaklığı olduğunu düşünüyorum.

   facebook-bing search herhangi bir şekilde ilgimi çeken bir sonuç getirmedi şimdiye kadar karşıma. elimizde bu kadar zengin ve detaylı bir kullanıcı bilgisi varken aynı işbirliği google ile yapılmış olsa şimdiye kadar çok daha fazla yol alınırdı.

   neyseki google bunu google plus ile yapacak ve microsoft'un yaptığı bir deneme iken google'ın yaptığı bir ürün olacak

  4. Firat bu cumle, bir seyi ilk defa bulan ve ilk defa baslatan anlamina geliyor. Google¬da ve Internette kelimeleri ne demek. Daha once internette kimse yapmamis yeni baslatiliyor demek degil mi ?

   "Google’da ve internette sosyal arama devri başlıyor"

   Polemige girmek degil amacim, ancak su yazdigin son aciklamalari ile yazini bitirdikten sonra elestirel bir gorusunu daha detayli yazmasini bekliyorum ben Webrazzi yazari olarak senin. Sadece cevirip 2 cumle yorum degil, yaziya ciddi yorum katmaniz lazim. siz turkiyedeki Internet konusunda yuzbinlerce kisi tarafindan takip ediliyorsunuz. Bunu bu sekilde yorumsuz sen de birakirsan kim nasil ogrenecek gercekte kimin neler yaptigini icat ettigini ?

   Bu arada Turkiye pazari hakkinda hic konusmadim ABDden arama teknolojilerinin %30`u Bing tarafindan sunuluyor (Yahoo ve Bing toplami) ABD`de 220m Facebook kullanicisi ile 150m arama kullanicisi ortak olarak su anda sosyal aramayi zaten kullanirken, bunu google`in tanistirdigini soylemenizi dogru bulmuyorum.

   Sadece daha genis arastirma yapip yaziyi yayina yetistirmeden once biraz daha detaylandirmaniz daha faydali olmayacak midir ?

   Bugun Twitter`in yaptigi aciklamayi da okursaniz ayrica Algoritmik sonuclarla oynayarak, tarafsizligini kaybetmeye dogru giden Google`in gene anti-trust sartlarini ve pazar kosusllarini ihlal etmeye dogru gittigini de kullanicilarinizin gozunun onune sermenizi gene tarafsiz Webrazzi`den bekleriz.

   http://latimesblogs.latimes.com/technology/2012/01/google-takes-heats-from-twitter-for-google-search-plus-your-world-.html

   1. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Emre Bey,

    maalesef bakış açınızı değiştirmediğinizi görüyorum. Burada tartışamamızın da bu nedenle bir sonuca varacağını düşünmüyorum.

    Sadece Webrazzi'nin bir blog olduğunu, kısmen kişisel fikirler aktardığımı ve bunu fizik kuralı gibi ispatlamam gerekmediğini söylemek isterim. Ansiklopedik bilgi de vermiyoruz.

    Ne Google'dan, ne Facebook'tan ne de Microsoft'tan bir kazancım var. Webrazzi'nin de yok. Sadece zaman kısıtımız nedeniyle bazı şeyleri sonraki yazılara ertelemek durumundayız.

    Bu yazı da resmi açıklamalardan bir kaç sonra yayınlandı. Yazmadığımız şeylere konuyu getirmek yerine biraz daha bekleseydiniz daha iyi olurdu. Yazının sonunda zaten kısa bir açıklama yapmıştım;

    "Bu yeni dünyanın çok iyi olduğunu söyleyemem, tersini iddia etmem için ise biraz daha zamana ihtiyacım var."

    Google hakkında gayet eleştirel yazılar da yazdım. Dilerseniz onlara bir göz atın.

    http://bitly.com/yeni-google , http://bit.ly/w8T0R5

    Umarım bunları yüzyüze konuşabiliriz..

 3. Engin Murat Engin Murat

  Bu sistem google plus etrafında dönüyor.peki diğer sosyal sitelerdeki kullanıcı postları,resimler,videolar

  ne olacak ? kullanıcı aramalarda google plus sonuçlarını görecek.Aktif kullanıcı sayısını düşündüğümüzde google plus etrafında dönmesi mantıksız geldi.yani tam bir sosyal arama değil.zaten google plus kullanıcıları kendi arkadaşlarının konularını takip edebiliyor.google plus ta arama yapabiliyor.

 4. Engin Murat Engin Murat

  buna ek olarak facebook veya twitter sonuçlarına yer vermesi google için bir felaket olur kendi kazdıkları kuyuya düşerler gibi geldi bana :d

 5. Google tüm servislerini birleştimeye çalışıyor. Bunu da bellir bir ölçüde başarıyor. Daha ne yenilikler göreceğiz Google'dan, bekleyelim, görelim.

 6. Engin Murat Engin Murat

  beni haklı çıkaran tepkiler gelmeye başladı ve gelecektirde.işte buyrun twitter memnun değil bu gelişmeden

  http://www.webpronews.com/google-search-plus-your-world-twitter-response-2012-01

  1. Volkan Volkan

   Twitter ve Facebook'un memnun kalmaması gayet doğal. Google ve Google+, Facebook ve Bing. Twitter'de Yahoo! ile birleşebilir.

   Gelişmeler bunu gösteriyor ki, sosyal medya ve arama motorları tek başlarına ayakta kalamaz uzun vadede. Ve reakabet kullanıcılar için herzaman olumlu birşeydir.

 7. Bu piyasada biri tekel olacaksa onun Google olmasını tercih ederim.

  1. Kamil Kamil

   nokta. (Aynen, özetle budur)

 8. Gökhan Özbal Gökhan Özbal

  Bu duyurunun kullanıcıların google+ a geçmelerine ve google+ üzerinde daha fazla içerik oluşturulmasına sebebiyet vereceğini düşünüyorum.

 9. Altan Altan

  google son dönemde güzel yenilikler yapıyor.Yenileri gelecektir diye düşünüyorum

 10. Emre Sokullu Emre Sokullu

  Enteresan ve heyecan verici gercekten. Bunun onceki sosyal arama entegrasyonlarindan cok daha derin oldugu goruluyor. Ben deneme firsati buldum;

  https://plus.google.com/u/0/105740237049929602069/posts/SjuNAiCMoMt

  https://plus.google.com/u/0/105740237049929602069/posts/88UrVJR7kKa

 11. T-Sinema T-Sinema

  Google de bu aralar çok fena dalgalanma oluyor artık güncelleme mi olacak yoksa başka bişey mi olacak bilmiyorum ama çoğu kişinin canını sıktığı belli.

 12. Bu değişim ile google plusa daha çok kullanmaya yönelik bir çalışma bence.

  1. Oyunbus Oyunbus

   bende bu görüşe katılıyorum. Google her şeyi kendi tarafına çekmeye çalışyor