Luxybox.com: Çağlar Erol'dan Birchbox "Kutu" Modeline Yatırım

Luxybox.com: Çağlar Erol'dan Birchbox

Kişisel bakım ürünleri, kozmetik ve parfümeri sektörü özellikle kadınların hakim olduğu e-ticaret dünyasında son dönemlerde oldukça önemli fırsatlar barındırıyor ve haliyle ilgi görüyor. Balerin.com'un yatırım almasıyla e-ticaret girişimlerine ilham veren sektör, Markafoni'nin kardeşi olarak gördüğümüz MissPera ile bir adım ileri gitmişti.

Sektörün temel itici gücüne bir de Amerika'da Birchbox.com ile güçlenen "kutu" modeli dahil olunca, ikinci bir Groupon dalgası oluşmuş ve bu dalga Türkiye'yi de vurmuştu.

VanilyaClub ve LilaKutu'nun yanı sıra Rocket Internet ile Türkiye pazarına giren GlossyBox sektördeki kutu enflasyonunu güçlendirmeye başlamıştı. Şimdi de bu pazara LuxyBox.com giriyor.

LuxyBox'ın hissedarlarına baktığımızda İlker Üstüner (%45) ve Gökhan Çakır'ın (%30) öne çıktığını görüyoruz. Kurucu/yatırımcılar arasında dikkat çeken isim ise 4,36 milyon Euro'ya XING'e satılan Cember.net'in kurucusu Çağlar Erol.

Daha önce Ürdün merkezli MarkaVIP ile e-ticarete özel alışveriş alanından giren Çağlar Erol'un LuxyBox'da yüzde 10 hissesi bulunuyor. Toplam 360 bin TL sermaye ile kurulan girişimde Burak Kaya (%10), Selin Çakır (%3) ve CVyolla.com'un kurucularından Meriç Kul (%2) da hissedarlar arasında bulunuyor.

Güzellik ve bakım ürünlerinin yanısıra çiçek ve bitkisel sağlık ürünleri ve hizmetleri üzerine de satış izni olan Luxybox'ın çalışma modeli yazının başında bahsettiğimiz Birchbox yani kutu modelinde. Modeli tekrar hatırlatmak gerekirse, Luxybox'da kullanıcılar 19 TL aylık ücretle sisteme abone oluyorlar ve seçilen kozmetik markalarının deneme ürünleri özel bir kutu içinde her ay kendilerine gönderiliyor.

Alışverişlerde LuxyPara ile indirim kazandıran girişimin önemli bir özelliği ise içerik tarafında aktif çalışacak olması. Henüz tam olarak hizmet vermeye başlamayan LuxyBox, hazır olduğunda bilgi (öneriler, kaynaklar) bölümünün yanısıra kullanıcılara kendi bloglarını tutarak deneyimlerini paylaşma fırsatı da verecek.

Çağlar Erol'un grup alışveriş eğiliminin ilk dönemlerinde pazara girmeyi düşündüğünü biliyordum ama bu fikirden vazgeçmesi farklı e-ticaret girişimlerine yatırım yapmaktan çekinmediğini gösteriyor.

Online ayakkabı pazarından sonra online kozmetik ve kişisel bakım pazarı da yeni girişim ve yatırım haberlerine sahne olacak gibi görünüyor. Ayrıca önümüzdeki günlerde grup alışveriş yani Groupon modelinde olduğu gibi Birchbox yani kutu modelinde de bir patlama olacak gibi duruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.