Gideros Studio: Artık Herkes Mobil Oyun Geliştirebilir [Röportaj]

Gideros Studio: Artık Herkes Mobil Oyun Geliştirebilir [Röportaj]

Mobil cihazların ellerden düşmediği, insanların sıra beklerken vakit geçirmek için önce mobil cihazlarına başvurduğu bir dönemi yaşıyoruz. Mobil uygulama pazarının giderek güçlenmesi, Apple'ın bile cihazlarını satmak için uygulama çeşitliliğini ön plana çıkarttığı bu zamanlarda kuşkusuz ki pek çok kişi bu alana girmek istiyor.

Fakat mobil uygulama geliştirmek dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir iş değil. Etohum 15'te yer alan ve Pembe Panjur ile birlikte Etohum fonundan yatırım almayı başaran iki uygulamadan biri olan Gideros Studio ise bu konuda çok önemli bir çözüm sunuyor ve ileri düzey teknolojilere hakim olmayan geliştiricilerin "lua" diliyle daha kolay ve hızlı bir şekilde mobil oyun geliştirerek, hızla yükselen bu pazarda yer almasına katkıda bulunuyor.

Deniz Aslı Soykurum Çetin ve Atılım Çetin tarafından geliştirilen Gideros Studio, Windows, Linux ve MacOS işletim sistemlerinde çalışan ve iOS ile Android için pratik bir şekilde mobil uygulamalar geliştirmenizi sağlıyor. Ücretsiz sürümü de bulunan Gideros Studio'yu daha yakından tanımak için iki geliştiricisi ile sohbet ettik...

Ümit Öncel: Etohum sürecinin sizlere ne gibi faydaları oldu?

Deniz Aslı Soykurum Çetin: Öncelikle projemizi tanıtma ve görüş alma şansımız oldu. İlk aşamada çok büyük beklentilerimiz olmadan sürece dahil olduk. Nedense ben projemizin Etohum kapsamı dışında olduğunu düşünmüştüm. Biz internet sektörü kökenli olmadığımız için Etohum'da yer alan yatırımcıların çoğunu iyi tanımıyorduk. Bu vesileyle onların geçtikleri yolları öğrenme şansımız oldu. Bir kere çok dinamik bir ortam. Diyelim süreçte bir şey lazım oldu, dakikalar içinde emailler atılıyor, yanıtlar dönülüyor. Gerçekten çok hızlı olduklarını söyleyebilirim. Böylesine hızlı ve sorun çözücü ortaklarımız olması çok hoş.

En büyük faydası motivasyon ve fikir alışverişi anlamında oluyor. Sizinle aynı yollardan geçmiş, heyecanlı ve zeki kişilerle bir araya gelip beyin fırtınası yaptığınız zaman hem enerjiyle doluyorsunuz, hem de gerçekten orijinal fikirler ortaya çıkabiliyor. Ortaklarımız projeye gerçekten inanıyorlar ve bizim kadar heyecanlılar.

Yatırımın bir de mali faydası var tabi. Bazı adımları daha hızlı ve kolay olarak atmamıza yardım edecek kadar bir başlangıç sermayesiyle yola çıkmış olduk.

ÜÖ: Etohum'dan yatırım aldıktan sonra sizin için neler değişti? Kimlerle, ne gibi çalışmalar yapma imkanınız oldu?

DASÇ: Erdem Yurdanur, Haluk Elçi ve Burak Büyükdemir’le yakından çalışıyoruz. Danışmanlık ve koçluk dışında fark ettiğim en büyük fayda motivasyon anlamında oldu. Start-up kurmak çok fazla enerji isteyen, inişleri çıkışları olan bir süreç, bu anlamda size inanmış kişilerin desteği gerçekten işleri kolaylaştırıp hızlandırabiliyor. Burak Büyükdemir, tam bir network insanı. Görüşmemizin faydalı olacağı kişilerle bizi tanıştırmak için sürekli çaba halinde ve çok gayretli. Neredeyse bizim kadar mesai yapıyor bizim için.

Haluk Elçi ile toplantı yapmak her zaman zihin açıcı. En doğru soruları bulup sorarak bizi bazı konuları baştan düşünmeye yönlendirebiliyor. Çok farklı açılardan bakabiliyor. Onunla toplantı yapmak bir zevk. Erdem Yurdanur sektörün içinden, bu alanda hem tecrübesiyle hem de heyecanıyla varolan bir girişimci. Onunla fikir alışverişi yapmak ve Gideros Studio’yu tanıtmak, yorumlarını almak bizim için oldukça büyük fayda sağlıyor.

Yatırım sayesinde şirket kuruluş adımlarını daha hızlı atma şansımız oldu. Her adımda desteklendiğimizi, güvenildiğimizi hissettik. Bu güzel bir duygu.

ÜÖ:  Sanıyorum programın satışı yakında resmi olarak başlayacak, şimdiye kadar kullanıcıların tepkileri nasıl? Satış başladıktan sonraki dönem için beklentileriniz neler?

Atılım Çetin: Geçen ay itibariyle bin kullanıcıyı geçmiş bulunuyoruz. Bunların arasında amatör geliştiriciler olduğu gibi, profesyonel oyun şirketleri de var. Bağımsız geliştiriciler için daha ucuz bir lisansla çıkıyoruz. İlk üç ay içinde indie (bağımsız geliştirici) lisanstan iki yüzden fazla satmayı planlıyoruz. Kurumsal lisans dediğimiz şirket lisansının elli adet satacağını öngörüyoruz. Beklentilerimiz Application Store'da daha fazla oyun görmek olacaktır. Her gün yeni bir oyunun geliştirilmekte olduğu haberi geliyor. Heyecanla bekliyoruz.

Şimdiye kadar ürünü indirenler, bu konuyla yakından ilgilenen bilgili kimseler oldular. Bunun dışındaki kullanıcılara, özellikle Flash oyun geliştiricilerine ulaşabilmek ve onların oyunlarını mobile aktarma konusunda destek olmak istiyoruz.

ÜÖ: Diğer geliştiriciler arasında Gideros Studio kullanılarak kendi uygulamalarını hazırlayanlar var mı?

: Şu anda üretimi süren bildiğimiz yirmi civarında oyun var. Henüz bizim ürettiklerimiz dışında App Store'da ürün yok ama önümüzdeki aylarda çok güzel oyunlar göreceğimizin müjdesini verebilirim. Türkiye’den üç ekip çalışmalarını sürdürüyorlar. Bunun dışında Costa Rica’dan Sırbıstan’a kadar geniş bir coğrafyada geliştirilmesi süren oyunlar var. Bazıları lokal pazara yönelik advergame tarzı oyunlar. Bazıları hakkında yakın zamanda güzel haberler duyacağımıza eminim.

Bir Kar Masalı’nı çocuklar için yapmıştık. Bu ay içerisinde yine çocuklara yönelik yeni bir masal uygulamamız çıkacak, Zara ve Fil... Hem İngilizce, hem de Türkçe olarak çıkacak, iPhone, iPad ve Android cihazlarda ücretsiz olarak indirilebilecek.

ÜÖ: Bundan sonrasında Gideros Studio için planlar, hedefler neler?

: Bu sene için öncelikli hedefimiz Gideros Studio’nun oyun geliştiricilerin ihtiyaçlarını yüzde yüz karşılaması olacaktır. Kullanıcılarımızla yakın ilişki halindeyiz. Gideros Studio’u şu ana kadar indirmiş olanlar sektörde deneyimli, rakip ürünleri kullanmış ve çeşitli sebeplerle tam olarak tatmin olmamış kullancılar. Onların yorum ve istekleri bizim için çok önemli. Uzman kullanıcıların tam anlamıyla tatmin olmasını istiyoruz. Burdan da seslenmek isteriz, Gideros Studio’un daha kullanışlı olması birinci önceliğimiz.

Yaptığımız görüşmelerde en fazla istenilen özelliklerin geliştiricilerin reklam geliri elde edebilmesi ve varolan diğer kütüphanelerle entegre çalışabilmesi olduğunu gördük. Bu özellikleri en kısa zamanda içeren bir sürümü çıkarmak önceliğimiz haline geldi. Oyun geliştiricilerin oyunlarını monetize edebilmeleri, para kazanabilmeleri bizim için önemli. O yöndeki çalışmalarımızı öne aldık.

Android portu yeni sürümde geldi. Android geliştiricilerini kazanmak istiyoruz. Yeni eklenecek platformlar üzerinde değerlendirmelerimiz sürüyor.

ÜÖ: Girişimcilik sürecini yaşamış bir ekip olarak genç girişimcilere ne gibi tavsiyeleriniz olur?

DASÇ: Fikirlerini test etmekten korkmamalarını öneririm. Evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Biz Gideros Studio’u piyasaya çıkardığımız zaman bir yol haritamız  vardı. Ne zaman hangi özelliğin ekleneceği belliydi. Ama kullanıcı görüşleri geldikçe, bunların bazılarının bizim sandığımız kadar acil olmadığı, ama bazı özelliklerin gerçekten çok önemli olarak algılandığını gördük. Hemen bu verileri değerlendirerek planlarımızı gözden geçirdik. Evde oturup düşünmekle, planlamakla olmuyor bazı şeyleri gerçekten piyasada denemek, gerekirse yanılmak ve revize etmek gerekiyor...

ÜÖ: Çok teşekkürler ve gelecekte başarılar…

DASÇ & AÇ: Biz teşekkür ederiz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.