PembePanjur: Ciddi İlişki Sitesi [Röportaj + Hediye]
Girişim

PembePanjur: Ciddi İlişki Sitesi [Röportaj + Hediye]

Arkadaşlık sitelerinin tarihi neredeyse internetin tarihi kadar eski. Özellikle sosyal ortamlara ayak uydurmaktan sıkıntı duyanlar veya yaşam temposu nedeniyle aradıkları gibi bir ilişkiyi dışarıda aramaktan zorlananlar için internetteki çöpçatan siteleri adeta bir nimet. Fakat arkadaşlık sitelerini kullanmanın tek sebebi bunlar değil. Tüm dünyada hızla artan "internetten tanışıp evlenenlerin" sayılarının çığ gibi artması da bunu çok net bir biçimde gösteriyor zaten.

2010 yılında hayata geçen ve size daha önce infografiğini paylaştığımız ve bu yıl Etohum 15 içerisinde de yer alan PembePanjur ise online arkadaşlık sitelerine farklı bir yaklaşım geliştirmiş. "Ciddi İlişki" konsepti üzerine kurulu olan PembePanjur üyelerine, kapsamlı bir test ile hem kendilerini, hem de aradıklarını kişinin özelliklerini detaylı bir şekilde ifade etme imkanı sunuyor.

Sizin için doğru kişiyi bulmak için %100 bilimsel yöntem geliştirdiklerini söyleyen PembePanjur ekibiyle özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Ümit Öncel: Biraz kendinizden bahseder misiniz? Ekipte kimler var, daha önce yaptığınız benzer işler var mı?

Seda Berber: Kurucu ekibimiz iki kişiden oluşuyor. Dr. Haluk Akın ve Seda Berber. Haluk, 1998’de Türk Nokta Net’te internet sektöründe çalışmaya başladı. Sonrasında İdeefixe (EBİ), Azbuz (DOL)’da çalıştı. Ben yedi senedir Amerika'da reklamcılık ve tasarım sektöründe çalışmaktayım. Uluslararası ve ulusal birçok şirketin ajansı olan iki firmada görev aldım. Haluk ile dört sene önce Amerika’da tanıştık ve bugüne kadar Pembe Panjur da dahil olmak üzere ajansımız Markologie bünyesinde birçok proje yarattık. İçlerinde en önem verdiğimiz ve üzerinde durduğumuz proje Pembe Panjur oldu, sürekli geliştirmekte olduğumuz devam eden bir proje. Pembe Panjur üzerinde yaklaşık 2 sene önce çalışmaya başladık ve bugüne kadar geldik.

ÜÖ: PembePanjur'u biraz tanıtır mısınız? Proje ne zaman, nasıl başladı? Ne kadar zamandır devam ediyor?

SB: Pembe Panjur 2008 sonlarında tohumlanan bir proje. Haluk daha önce benzer sektörlerdeki tecrübelerine dayanarak böyle bir fikir ile geldi bir gün bana. Bulmuş olduğu mükemmel isme (pembepanjur) çabucak vuruldum ve yaptığımız kısa bir konuşma sonunda bu projeye başlamaya karar verdik. Yaklaşık bir sene boyunca ben bir yandan çizimleri tamamlarken Haluk da yazılım kısmını bitirdi. 1 Ocak 2010'da siteyi yayına aldık. Yayına almadan hemen önce arkadaşlar ve ailelerden diyebileceğimiz bir grupla melek yatırım anlaşması da yaptık. 2010 başından bugüne mütevazi bir reklam bütçesiyle 270 bin üyeye ulaştık.

ÜÖ: PembePanjur'u benzerlerinden/rakiplerinden farklılıkları, avantajları nedir?

SB: Biz Pembe Panjur olarak "ciddi ilişki" konsepti üzerinde yoğunlaşıyoruz. Sektörde bulunan diğer birçok casual dating sitesinden farkımız "bilimsel eşleştirme" üzerine kurulmuş bir sistem sayesinde üyelerimizi eşleştiriyor olmamız. Ayrıca "Gizlilik" faktörü de önem verdiğimiz diğer bi ana unsur. Üyelerimizden hiçbirinin profili siteye giriş yapmadan görülebilir değil. Ayrıca site içi aramalarda da istenmediği takdirde görünmemek ya da sadece eşleştirilen üyeler tarafından görülebilmek mümkün. Üyeler kendilerine karakter analizi ve sosyo-ekonomik eşleştirme sonunda önerilen diğer üyeler arasında arama yapabilir. Bu açıdan da farklı bir kurgu yaratıyoruz.

ÜÖ: PembePanjur'u kullanıcılardan aldığı yorumlar nasıl? Hedeflere ulaşmak anlamında proje nasıl gidiyor?

SB: Kurulduğumuz günden bu yana üyelerimizden aldığımız birçok "mutlu son" haberi oldu. E-posta ve telefon yoluyla bize haber verip, kendilerine hayat arkadaşlarını tanıştıracak bir platform sunduğumuz için teşekkür eden birçok üyemiz var. Tabi bu da bir anlamda bizim ulaşmak istediğimiz hedefe yol almakta olduğumuzu gösterdi bize. Tabii ki aldığımız bu olumlu tepkileri onlarca defa büyüklükte kitlelerden almayı hedefliyoruz.

ÜÖ: Projeye eklemeyi düşündüğünüz yenilikler, geliştirmeler var mı?

Haluk Akın: Üyelerin sitede geçirdiği süreyi arttırabilecek özellikler üzerinde çalışıyoruz. Sitedeki anlık hareketi daha iyi yansıtacak ve iletişimi teşvik edici özelliklerin deneyimi geliştireceğini düşünüyoruz. Bu tür bazı özellikleri yaz başlamadan devreye alacağız.

ÜÖ: PembePanjur'u geliştirirken veya açıktan sonra karşılaştığınız en büyük sorunlar nelerdi?

HA: T.C. yasaları yatırımlar için yeterli alt yapıyı sağlamıyor. Yatırımcı da, girişimci de birlikte şirket kurduklarında olması gerektiğinden fazla risk almak zorunda kalıyor. Böyle olunca özellikle yatırımcılar için seçebilecekleri uygun fırsatların sayısı azalıyor, hem riskin çok az olduğu hem de getiri olasılığının çok yüksek olduğu az sayıda projeye yönelmek zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla, kanımca yasal yetersizlikler Türkiye’de şu anda girişimlerin önündeki en büyük engeller arasında.

ÜÖ: Bu engellere rağmen yatırım aldınız mı? Ya da arıyor musunuz?

SB: İlk etapta projeye başlamamız arkadaş ve ailelerden gelen bir melek yatırım ile gerçekleşti. 2011 Ocak’ta Etohum bizi ilk 15 projesinden biri olarak seçti. Etohumu oluşturan kişiler, Türk internet sektörünün en önde gelen çok başarılı girişimci ve yatırımcıları. Onlarla görüşmelerimiz halen devam ediyor.

ÜÖ: Etohum süreci sizin açınızdan nasıl geçti?

HA: Etohum’un Antalya kampı gerçekten çok faydalıydı. 2012’de E40’a kalan bütün girişimcilere mutlaka kampa katılmalarını tavsiye edebilirim. Hem ürün, hem yönetim hem de finansal açıdan vizyonunuz gelişiyor.

ÜÖ: Son olarak girişimcilere söylemek istediğiniz, tavsiyeleriniz var mı?

HA: Yola iyi bir ekiple çıktıklarına emin olsunlar. Projenin yazılım, tasarım, kullanışlılık, pazarlama vb unsurlarını mutlaka iyi bilen kişiler olmalı ekipte. Önceden çalıştıkları ya da iyi bildikleri bir alanda girişim yapmaları önemli. Ve mutlaka başarılı bir projeyi örnek alarak yola çıksınlar. Daha önce dünyanın hiçbir yerinde yakın bir örneği olmayan bir projeyle yola çıkmak Türkiye’deki yatırım ortamında çok riskli.

ÜÖ: Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederim.

SB & HA: Biz teşekkür ederiz.

Ve sıra geldi hediyeye... Şu anda PembePanjur'a üyelik ücretsiz. Ayrıca üye olan hanımlar servisi ücretsiz olarak kullanmaya devam edebiliyorlar. PembePanjur ekibinin Webrazzi okuru beyler içinse özel bir hediyesi var. www.pembepanjur.com/hediye adresinden siteye üye olarak "webrazzi" kodunu kullanan beyler anında 1 haftalık gold üyelik sahibi olacaklar. Bu kampanyanın yazı yayınlandıktan sonra 24 saat süreyle aktif olacağını da hatırlatalım, yani acele etmekte fayda var :)

Fotoğraf: Yalvaç Akgün

Yorumlar (9)
 1. Siteyi denedik. Bence üzerinde biraz daha çalışmaları lazım. Örneğin Yaklaşık 30 kadar soru soruldu. (Çok az) Benim ne kadar kazandığımı ve karşımdakinin gelirinin benim için ne kadar önemli olduğu soruldu. Önemli dedim. Karşıma hiç geliri olmayan bir ev kızı çıktı... Yaşım soruldu ama aradğım kişinin yaşının önemli sorulmadı. Sonuç, benden daha yaşlı kadınlar bana tavsiye olarak çıkartıldı. Ayrıca ben 27 yaşındayken 19 yaşındak kızın bana önerilmesi de olmamış. Bunlar en temel kriterler bence. Öncelikle bunlara el atmamlılar. Sonuçları göster dediğimde 44o tavsiye görüyorum. Çok fazla. Ve eleyip 40 a düşürmek çok kolay. Ama bu elemeyi sistemleri yapamayacaksa diğer arkadaşlık sitelerinden bir farkı yok demektir.

  1. Pembe Panjur Pembe Panjur

   Merhaba,

   Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Pembe Panjur'da cevapladığınız bazı soruların etkisi kesin olabilirken bazı soruların etkisi ağırlıklı bir sisteme dayanır. Örneğin, tanışacağınız kişinin eğitiminin en az "lisans" seviyesinde olmasını işaretlerseniz size Lise mezunu hiçbir üye önerilmez. Bu şekilde katı kural uyguladığımız başka sorulara başka örnek olarak "çocuk sahibi olma", "çocuğuyla birlikte yaşamayı" da örnek gösterebiliriz. Yine bu ve benzeri sorularda vereceğiniz cevaplar bir üyeyle eşleşmenize tek başına engel olabilir. Ancak gelir seviyesine "çok önem" vermeniz gelir seviyesi sizden daha düşük üyeleri size önermemize tek başına engel olmaz, eşleşme olasılığını önemli derecede düşürür. Eğer başka konularda uyum seviyeniz yüksekse algoritmamız sizi yine de eşleştirebilir. Yaş eşleşmesiyle ilgili sizin kişisel arayışınıza uygun olmayan üye önerisi almış olmanızı da anlıyoruz. Önümüzdeki günlerde üyelerimize özellikle yaş konusundaki tercihlerini daha net sorduğumuz bazı sorular ekleyeceğiz.

   Tekrar Teşekkürler,

   Seda Berber

  2. selamlar ben yenı uye oldum ama kımseye mesaj yazamıyorum bır hafta ucretsız gold uyelık hedıye verılıcektı neden verılmedı

 2. Erdoğan Çeribaş Erdoğan Çeribaş

  harika bir siteniz var herkese teşekkürler. erdogan çeribaş

 3. Ismini Vermek Istemeyen Takipci Ismini Vermek Istemeyen Takipci

  max 100 km etrafımdakileri bul diyorum ben İstanbuldayım yaşım 25 Bursadan 27 yaşındaki abla çıkıyo

  Bursa-İstanbul 240 km.

  Yine de başarılı buldum ,biraz daha ince eleyip sık dokursanız daha iyi olucağı kanaatindeyim.

 4. hayatta en bilge kişi bilmediğini bilen kişidir

 5. Mustafa Emre Mustafa Emre

  36 yasindqyim 47 yasindq birini oneriyosunuz annemi diyecem anlamadim ayrica karekterler gercekmi sanalmi o da muama

 6. Sabri Şahin Sabri Şahin

  Güzel ve gerçekçi bir site olduğunuzu çevremden duydum malum diğer sitelerin ciddiyetsiz çalışmalarından memnuniyetsizim ben de üye olarak farklılığınızı kendim görmek istedim eğer hesabıma hediye gold üyelik tanımlaması yaparsanız denemek ve önermek istiyorum mesajıma duyarlı olup cevap dönerseniz sevinirim, iyi çalışmalar Pembe Panjur Ekibi... rumuz: coolface

 7. Orhan Kemal Orhan Kemal

  merhabalar ben orhan gerçekten ciddi ve güzel bir arkadaşlık sitesi yapmış bulunmaktasınız bu çalışmalarınızdan dolayı sizlere çok teşşekküredrim ben ciddi bir site olarak görüyorum ve aradığım insanı burda sitede bulacağıma inanıyorum